MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 5 lipca
im. Antoniego, Karoliny, Marii

Błędy kompromitujące

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 28 marca 2007, 0:00
Aktualizacja: Środa, 28 marca 2007, 11:53
Autor: TEJO
Fot. Jelonka.com
Mieszkańcy i instytucje mają problemy z nazwami ulic.

– Dostałam paragon z jednego ze sklepów przy ul. Konopnickiej. Tam jak byk napisali adres placówki: ulica Konopnicka – napisała do nas internautka z Jeleniej Góry.
Zdaniem mieszkanki nie świadczy to dobrze o wiedzy właściciela sklepu lub tego, kto wprowadzał dane do komputera. – Ludziom się nie chce myśleć, a potem są problemy, a przecież patronką ulicy jest Maria Konopnicka – pisze nasza Czytelniczka.

Większe kłopoty mogą się pojawić, kiedy listonosz nie skojarzy błędnej nazwy z prawidłową. Nie zdarza się to często, ale – jak nam powiedziano w urzędzie pocztowym – bywa. – Doręczyciel powinien się domyśleć, o jaką ulicę chodzi, choć wcale nie wynika to z błędnie w sumie zaadresowanej koperty. Mieliśmy reklamacje od mieszkańców ul. Klonowica – dodaje urzędniczka.
Nie zawsze dochodziły listy zaadresowane na Klonowicza, jak przez długi czas tę ulicę, błędnie zresztą, nazywano. Ale kłopot zanikł, kiedy miasto wymieniło szyldy z nieprawidłową nazwą.

Kłopot sprawia też nazewnictwo ulic na osiedlu Zabobrze. – Nawet bardziej wykształceni ludzie z uporem maniaka powtarzają, że mieszkają na ulicy Bacewicza – mówi Artur Grogański. – Tak odmienioną nazwę można zobaczyć także na paragonach jednego ze sklepów, który tam się mieści – dodaje.
A przecież patronką ulicy jest kobieta! Grażyna Bacewicz, skrzypaczka i kompozytorka.
Zdaniem mieszkańca pomogłoby wprowadzenie szyldów z pełną nazwą składającą się z imienia i nazwiska. Można by też zarezerwować miejsce na tabliczkę z biogramem danego patrona, aby wiedzieć, kim był – sugeruje.
Na tak wnikliwe podejście do sprawy miasto nie ma pieniędzy.

– Może o nazwach ulic należałoby więcej rozmawiać w szkołach podczas zajęć wychowawczych lub wiedzy o społeczeństwie? – sugerują urzędnicy.
Kłopot w tym, że takie wiadomości nie są ujęte jako osobny przedmiot. Wiadomości o słynnych Polakach zawarte są w programach historii czy języka polskiego. Uczniowie powinni kojarzyć te fakty, aby w przyszłości nie popełniać kompromitujących pomyłek.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wczoraj kino plenerowe, a dzisiaj Jacek Ziobro

Spotkali się z Beatą Kempą

Powstanie dolnośląski szlak zabytków techniki

Komentarze (21) Dodaj komentarz

~kom17 28-03-2007 9:30
"Może o nazwach ulic należałoby więcej rozmawiać w szkołach podczas zajęć wychowawczych lub wiedzy o społeczeństwie? – sugerują urzędnicy" A może jak w artykule najpierw zacząć od siebie czyli je poprawnie nazwać z imienia i nazwiska a póżniej można rozmawiać o tym w szkołach. Nie wyobrażam sobie jak pani.pan wychowca będzie tłumaczył dzieciom że faktycznie to jest ulica Marii Konopnickiej a nie "konopnicka" a dlatego tak nazwano że urzednicy tego nie rozróżniają. A ustawa o jezyku polskim przyda sie urzednikom jako lektura ale w tym przypadku obowiązkowa
~Józef Dżugaszwili 28-03-2007 11:03
Phi, na stronie biedronki też leci reklama o nowotwartym sklepie na ulicy Bacewicza:))))
~em 28-03-2007 11:37
Pozdrowienia z ul. Dwudziestolecia (a może XX-lecia?) Dopóki nie pojawiły się nowe tabliczki, można się było wahać, czy czcimy XX-lecie PRL (taki zamysł mieli z pewnością w 1964 twórcy tej nazwy), czy też XX-lecia małżeństwa państwa Zofii i Mariana. Teraz jednak sprawa jest jasna: jesli obok jest ul. Bohaterów Września, to myślimy o Dwudziestoleciu międzywojennym: Witkacy, Kaden-Bandrowski, Paderewski, inż Kwiatkowski... I tej wersji będę się trzymał! I jeszcze - kim był Bankow? Czy to może nazwisko słynnego Iwana? To tam jest wszak ul. Bankowa :-)
~miki 28-03-2007 12:59
Do mnie na ul. Wiłkomirskiego często dostarczane są do skrzynki przesyłki adresowane na ul.Sygietyńskiego . Czy listonosze nie umieją czytać i kierują się długością nazwiska , bo przesyłki kieowane na ul.Kiepury się nie trafiaja!!
~tutejszy 28-03-2007 13:16
Często spotykam się z nazywaniem ulicy KOMAROWA ulicą Komarową. np.: przy ul ulicy Komarowej.
~Kasia 28-03-2007 13:20
Od 3 miesięcy mieszkam w bloku przy ulicy Bacewicz i z początku sama nie wiedziałam co to za patron. Czy to Bacewicz-Pan, czy może Bacewicz-Pani. Skoro większość jeleniogórzan powierzyła swoje miasto Panu Obrębalskiemu, jest dla Pana kolejny supełek do rozwiązania....
~urzędnik 28-03-2007 13:33
Do kom17!Strzał niecelny! Urzędnicy nie wprowadzają danych do kas fiskalnych, tylko właściciele sklepów. Nazwiska zawarte w nazwach ulic odmieniają się, tak jak i nazwiska osób wymienianie w pismach!
~do urzędnika 28-03-2007 14:54
czyli powinno być u. Marii Konopnickiej a nie konopnicka a ul.Ogińskiego ul.Bacewicz ul.Różyckiego też w kasach fiskalnych trzeba zmienić. Sam widziałem wpis w starym dowodzie że Pani zameldowana na ul. Bacewicz x/x, anie było wpisu ul G.Bacewicz lub ul.Grażyny Bacewicz ????
~ponury grabarz 28-03-2007 16:10
A ja słyszałem ostatnio jak ktoś wspominał o uliy SUDECKIEGO. Też niezły strzał.
~eh.. 28-03-2007 16:49
czy wy ludzie nie macie innych problemow???
~s b 28-03-2007 17:20
a dlaczego ul.Kiepury jest na ul. Sygietyńskiego, na ul.Wiłkomirskiego i wszędzie dookoła ,jak tam odnaleśc szukany numer
~Pytanie 28-03-2007 18:14
A kto wie, gdzie na Zabobrzu jest ul Krupińskiego?
~Lucas 28-03-2007 18:45
Czy te barany,które stawiają Biedronke nie wiedzą na jakiej ulicy się mieści?Biedronka powinna być na ulicy Elsnera a nie "Bacewicza"(i jeszcze napisane na paragonie z błędem)bo jak już co to powinno być napisane ul.G.Bacewicz.
~Jeleniogórzanka 28-03-2007 19:23
Ten tym samym budynku w Jeleniej Górze są dwie tabliczki : ul. Klonowica ( prawidłowo) i Klonowicza ( błędnie).
~przemo 28-03-2007 20:43
Kurpińskiego znajduje się pomiędzy K.Trzcińskiego 4 a Karłowicza 4 ( tam znajduje się tylko i wyłącznie przedszkole). Mam lepszą zagadkę - gdzie znajduje się ulica Czeczota?( dodam że nie na Zabobrzu) Nagroda -wycieczka na Majorkę na koszt własny.Pozdrawiam.
~Wieśniak 28-03-2007 22:17
Jak jesteście tak tępi i macie problemy z nazwami ulic to zrezygnujcie z nazw i ponumerójcie je tak jak w stanach. Tylko pewnie nie wszyscy umieja zliczyć do więcej jak 10.
~kazimierzp 28-03-2007 22:38
ul. Czeczota (patron ulicy Jan Czeczot - poeta białorusko-polski) biegnie wzdłuż Młynówki, chyba już nie ma przy niej żadnego domu. Ten w którym był tzw. komitet blokowy czy cóś takiego został parę lat temu wyburzony!
~do Pytanie 28-03-2007 22:42
Gdyby Pytanie uczęszczało do przedszkola to by zapewne wiedziało. Są (som jak mówi odpowiedzialny za nauczanie) tam dwa przedszkola, a na skrzyżowaniu Krupińskiego i Karłowicza wieeeeeeeeeeeelka kałuża po każdym deszczu. Radocha dla malucha, utrapienie dla innych, a dla urzędników miasta powód do kolejnego zlecenia jej zlikwidowania jej przez prawie drogowców, chyba z Jeżowa. Nieckę, wktórej stoi woda, w ciągu ostatnich 3-4 lat trzykrotnie. W tej chwili powstał tam wodospad. Z a p r a s z a m do poznania tej ulicy i podziwiania kunsztownie wykonanej roboty drogowców i nadzorujacych ich prawie inspektorów z miasta. Powinni być opłacani prawie pieniędzmi.
~odnośnie Kurpinskiego 29-03-2007 8:36
zlokalizowano dobrze ale na Kurpińskiego stoi tylko jeden budynek -przedszkola nr 19 , następne przedszkole- Promyczek ma już adres ul Kolberga
~d3m0l 29-03-2007 13:32
No to jeszcze pikuś, ale chyba nikt nie ma problemu z prawidłową wymową czy napisaniem nazwy ulicy im. Kubusia Puchatka :D Pozytywnego bohatera z bardzo małym rozumkiem, zupełnie jak ci co wymyślają te nazwy ulic.
~eyden 29-03-2007 18:48
Powiem krótko - jak ktoś jest tępy, to nawet tabliczki z pełnymi danymi ich patronów nie pomogą. Po prostu żenada.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Strażacy–nurkowie na basenie przy Sudeckiej

Plany wysadzenia mostu (jednak) są realne?

Ranny ptasi gość z Afryki

Sklepowy złodziej zatrzymany

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1418
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%