MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 20 września
im. Eustachego, Filipiny

Biwak napoleoński w Mojeszu

Wiadomości: Mojesz
Niedziela, 22 sierpnia 2010, 14:37
Aktualizacja: 20:59
Autor: RED
Fot. redakcja
Obóz napoleoński nawiązujący do wydarzeń z 1813 r., kiedy to właśnie w tej okolicy stacjonowały wojska francuskie okupujące Dolny Śląsk oraz jarmarki rękodzielnictwa i produktów regionalnych – to wszystko mieli okazję zobaczyć uczestnicy “Niecodziennych Jarmarków Dziedzicowych”, które wczoraj odbyły się we wsi Mojesz koło Lwówka Ślaskiego.

Na pierwsze “Niecodzienne Jarmarki Dziedzicowe - Mojesz 2010 r.” będące swoistym przygotowaniem do obchodów 200 rocznicy, kiedy w tej okolicy od czerwca do sierpnia 1813 r. po zawartym rozejmie z koalicją prusko-rosyjską stacjonowały wojska francuskie okupujące Dolny Śląsk, przyjechało 46 żołnierzy m.in. z Nysy, Częstochowy, Sobótki, Krotoszyc i innych miejscowości z Polski. Przygotowania do wczorajszej imprezy trwały ponad dwa tygodnie, a na całość złożyły się dwa wydarzenia: obóz napoleoński i jarmarki towarzyszące imprezie.

- Pomysł stworzenia takiej imprezy zrodził się po spotkaniu z Józefem Andrzejem Bossowskim, historykiem, który swoje zainteresowania ukierunkował m.in. na wojska napoleońskie. Kiedy dowiedzieliśmy się, że na naszym terenie te wojska stacjonowały, wpadliśmy na pomysł by co roku organizować imprezę przypominającą te wydarzenia i w ten sposób promować naszą wieś i okolicę. Swoje historyczne odniesienie mają też tytułowe jarmarki, które były rozstawiane w 1813 roku . Wówczas lokalni mieszkańcy wiedzieli, że wygłodniałym żołnierzom można sprzedać niemal wszystko. Na nasze jarmarki mieszkańcy i nie tylko, przynoszą swoje rękodzieła artystyczne i użytkowe, wyroby sztuki ludowej i regionalnej oraz produkty regionalne – mówi Mariola Szczęsna, sołtys wsi Mojesz. W tym roku są to pierwsze “Niecodzienne Jarmarki Dziedzicowe”, które miały nas przygotować do planowanych w 2013 roku, wielkich obchodów 200 rocznicy tych wydarzeń.

Przed bitwą, którą obserwowało około 500 uczestników imprezy, grupy artylerii i strzelców pojechały do Płakowic, Wlenia i okolic by obudzić mieszkańców i poinformować ich o imprezie w Mojeszu. Następnie autobusem żołnierze pojechali do Lwówka Śląskiego, gdzie oddział z werblami i sztandarami wyruszył z ul. Sienkiewicza do rynku pod pomnik Napoleona. Tam złożono kwiaty i zmieniono wartę pod pomnikiem Napoleona oraz wystrzelono salwę karabinową i artyleryjską.

Pokazy wojskowe, bitwa, pokazy musztry, ataku, obrony, wydawanie komend oraz działoczyny rozpoczęły się w Mojeszu o godzinie 15.00. W tym czasie Józef Andrzej Bossowski opowiedział też o pobycie wojsk napoleońskich na Ziemi Lwóweckiej i w Mojeszu. Od godziny 17.00 uczestnicy imprezy mogli zwiedzać obóz wojskowy, kupowali cuda przyniesione na jarmarki rękodzielnicze i uczestniczyli w rozstrzygnięciu konkursu na najsmaczniejszą napoleonkę.

Impreza cieszyła się ogromnym uznaniem uczestników, którzy już teraz wróżą jej szybki rozgłos i rozwój oraz zainteresowanie rzeszy ludzi nie tylko z Polski, ale i zagranicy. Organizatorem jest Stowarzyszenie Srebrna Dolina i Rada Sołecka wsi Mojesz, na czele z panią sołtys, Mariolą Szczęsną.

Ogłoszenia

Czytaj również

Są kolejne zakażenia (aktualizacja)

A mury runą...

Wsparcie dla dzieci i młodzieży  

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~mm 22-08-2010 15:27
zmiano wartę - w jakim języku to jest napisane?
~ 22-08-2010 19:31
jedna literówka to 4+, znajdź jeszcze jedną to będzie coś
~freunder 22-08-2010 19:49
tekst woła o pomstę do nieba
~ 22-08-2010 20:05
to idź się pomódl a nie czytaj!
~BUŁKA 22-08-2010 20:55
PRZECIEŻ ANGELI TAM NIE BYŁO W CZASIE JARMARKÓW TO JAK MOGŁA NAPISAĆ TEKST Z BŁĘDAMI JAK W OGÓLE TAM NIE BYŁA?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Złote Gody w Janowicach

Burza po interwencji w autobusie miejskim

Doczekają się ronda

Rowerowa Autostrada Dolnego Śląska

MZK i... wrzosy

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
669
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%