MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 29 września
im. Michała, Rafała, Gabriela

Bilet do teatru za… 400 groszy

Wiadomości: Polska/Jelenia Góra
Czwartek, 21 kwietnia 2016, 8:24
Aktualizacja: 8:27
Autor: Org/ZTA
Fot. Archiwum
21 maja teatry publiczne w całej Polsce zagrają swoje spektakle w ramach organizowanej już po raz drugi akcji biletu za grosze. Do akcji przyłączyło się 90 teatrów. W Zdrojowym Teatrze Animacji w Jeleniej Górze o godzinie 16.00 zostanie zaprezentowany spektakl „Królowa Śniegu wg Petra Nosalka” w reżyserii Bogdana Nauki.

W ubiegłym roku cena biletu (250 groszy) nawiązywała do okrągłej rocznicy istnienia teatru publicznego w Polsce. W tym roku odwołuje się do rocznicy śmierci dramatopisarza wszechczasów – Williama Shakespeare’a. Bilety w specjalnej cenie 400 groszy (4 zł) będzie można kupić osobiście w kasach teatrów. Sprzedaż rozpocznie się 14 maja.

Pomysłodawcą i koordynatorem akcji biletu za grosze jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. W ubiegłym roku była ona jednym z ważniejszych wydarzeń obchodów 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE i cieszyła się wielkim powodzeniem. Na widowniach 100 polskich teatrów zasiadło blisko 50 tysięcy widzów – także, a może przede wszystkim, tych, którzy do teatru zaglądają rzadko lub wcale.

– Zależało nam na tym, aby w wyjątkowym roku dla polskiego teatru otworzyć się na nową publiczność i zaprosić ją do miejsca, które ma w Polsce szczególne znaczenie. W swojej historii teatr wielokrotnie udowadniał – zwłaszcza w momentach najtrudniejszych – że jest przestrzenią wspólną, przestrzenią, w której szczerze dyskutuje się o sprawach najważniejszych – wskazuje Dorota Buchwald, dyrektor Instytutu Teatralnego. – Liczyliśmy, że Dzień Teatru Publicznego, obchodzony właśnie w ten sposób, zostanie z nami na dłużej. I to się udało – dodaje.

Dziś organizatorzy znów powtarzają, że tego dnia „Grosze grają rolę” (właśnie takie hasło będzie towarzyszyło akcji) oraz że bez finansowego wsparcia z publicznych pieniędzy, a więc z pieniędzy nas wszystkich, polski teatr publiczny, jako idea i jako konkretne miejsca na mapach polskich miast, nie mógłby istnieć.

W tym roku cena biletu jest bezpośrednim nawiązaniem do przypadającej właśnie 400. rocznicy śmierci Williama Shakespeare’a. Stąd 21 maja na teatralnych scenach zagości tak wiele inscenizacji dramatów tego dramatopisarza. W ramach II edycji akcji biletu za grosze zaprezentowane zostaną także spektakle, które cieszyły się w ostatnich sezonach bardzo dużą popularnością, przedstawienia głośno komentowane i te doceniane w ważnych konkursach oraz na festiwalach.

Listę teatrów biorących udział w akcji oraz tytuły spektakli, które wystawione zostaną 21 maja z okazji Dnia Teatru Publicznego, będzie można znaleźć od 1 maja na stronie Instytutu Teatralnego – www.instytut-teatralny.pl oraz na stronie www.dzienteatrupublicznego.pl.

Akcja „Bilet za 400 groszy” jest akcją ogólnopolską, finansowaną ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a koordynowaną przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

47. edycja Spotkań Teatralnych zaanonsowana

Warsztaty z Grondowym

Wystawa po rewitalizacji

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~Agnieszka P. 21-04-2016 20:41
Hahaha! Byłam w tamtym roku 5 minut po otwarciu kas i żadnego biletu już nie było. W tym roku pewnie będzie podobnie....potem "zobaczymy" na widowni pracowników UM i ich rodziny.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Wspaniały koncert na Inaugurację Września

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Bez znaków akcyzy

Huta odpalona, zapraszają jeszcze dzisiaj

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
1007
Tak
25%
Nie
71%
Nie wiem
4%