MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Bijemy rekordy

Wiadomości: Jakuszyce
Sobota, 8 stycznia 2011, 19:03
Aktualizacja: Poniedziałek, 10 stycznia 2011, 21:20
Autor: MDvR
Fot. użyczone
Na starcie piątej edycji Husqvarna Tour stanęła rekordowa liczba prawie pięćdziesięciu ekip. W piątek najlepsze załogi maszerów z całej Europy wzięły udział w pierwszej gonitwie. Najszybciej 30. kilometrową trasę pokonał Niemiec – Karl Habermann. Zawody na Polanie Jakuszyckiej potrwają do niedzieli.

Wyścigi Husqvarna Tour są sprawdzianem umiejętności pozwalającym poważnie myśleć o starcie w najtrudniejszych i najbardziej znanych gonitwach starego kontynentu: skandynawskim Finnmarkslopet, hiszpańskiej La Pirenie, czy francuskiej Oddysei.

Sport zaprzęgowy cieszy się na świecie rosnącą popularnością. W Polsce wyścigi psich zaprzęgów zostały zorganizowane po raz pierwszy w 1991 w Szczypiornie. Wzięło w nich udział dziewięciu zawodników. Od tamtej pory sport ten intensywnie się rozwinął – wzrosła liczba wyścigów i poziom ich organizacji. W Jakuszycach podczas Husqvarna Tour 2011 na starcie stanęło prawie pięćdziesiąt ekip z całej Europy m.in. z Czech, Niemiec, Słowacji, Litwy i Węgier. W tym roku startuje również rekordowa liczba kobiet – aż siedem maszerek powalczy o zwycięstwo, w tym najmłodsza uczestniczka – czternastoletnia Polka Marlena Błach. Największy zaprzęg składa się z 12 psów i ma ok. 9-10 m długości!

W klasie nielimitowanej (na zaprzęg składa się od 8 do 12 psów) pierwsze miejsce zajął Niemiec Karl Habermann z czasem 01:11:54. W klasie limitowanej (od 4 do 6 psów) i skijouringu-u (wyścig narciarzy ciągniętych przez psy) triumfowali Czesi – odpowiednio: Ales Prokupek (01:22:10) i Jiri Suchy (01:15:47).

Wyścigi psich zaprzęgów to niezwykła dyscyplina, która łączy w sobie wielkie sportowe emocje oraz ukazuje doskonałą współpracę ludzi i psów. Są one ciekawym przeżyciem dla każdego miłośnika sportu i zwierząt, bez względu na wiek – mówi Marta Winiarek-Miętus z Biura Prasowego Husqvarna Tour.

W niedzielę o 10.00 rozpocznie się start do ostatniego, ósmego etapu liczącego 16 km. O 14.00 planowana jest dekoracja i rozdanie nagród.

Ogłoszenia

Czytaj również

Medale dla złotych par

Jubileuszowa walka z czasem...

Powalczą na trasie Kryterium Ulicznego

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~mac 11-01-2011 20:55
hmm... treść tego artykułu jakoś dziwnie przypomina treść artykułu z 17.12.2010 ze strony Husqvarny... http://www.husqvarna.com/pl/homeowner/press/sportowe-emocje-na-polskiej-alasce!-ju-wkr-tce-v-edycja-wy-cig-w-husqvarna-tour!/ mały plagiacik?? bo źródła jakoś nie widzę...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Rajd zdewastował las?

Wybory coraz bliżej. PiS apeluje

Znamy młodych siatkarskich mistrzów!

Trudno tak żyć!

Chce znokautować pierwszego rywala

Sonda

Rowerzyści też powinni zdawać egzamin na prawo jazdy?

Oddanych
głosów
563
Tak
52%
Nie
44%
Nie mam zdania
4%