MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 8 sierpnia
im. Cypriana, Dominika

Biesiada Integracyjna z doskonałą zabawą

Wiadomości: Region
Sobota, 6 lipca 2013, 6:32
Aktualizacja: Niedziela, 7 lipca 2013, 8:00
Autor: Mea
Fot. Mea
Ponad sto osób bawiło się wczoraj (05.06.) w Kaczorowie na XIV Biesiadzie Integracyjnej „Grillowanie na polanie”, zorganizowanej przez Jeleniogórski Oddział Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem. – Najważniejsza jest integracja z innymi i aktywizacja osób niepełnosprawnych – powiedział Wojciech Drzymkowski z Jeleniej Góry, uczestnik Warsztatów Terapii Zajęciowej.

Impreza zorganizowana została z okazji Europejskiego Dnia Protestu Przeciwko Dyskryminacji Osób Niepełnosprawnych. Byli na niej uczestnicy jeleniogórskich Warsztatów Terapii Zajęciowej, przedstawiciele Jeleniogórskiego Klubu Sportowo-Reahabilitacyjnego, Polskiego Związku Głuchych oraz Polskiego Związku Niewidomych.

Przebywanie ze sobą oraz prezentowanie swoich umiejętności we wspólnej zabawie, bez względu na sprawność organizmu, jest potrzebna wszystkim zarówno zdrowym, jak też niepełnosprawnym. We wspólnym obcowaniu można nauczyć się siebie, stąd społeczne znaczenie Biesiady Integracyjnej jest w aspekcie psychicznym nie do przecenienia.

- Odbyły się różnego rodzaju gry, zabawy i konkursy, do których potrzebne rekwizyty zostały opracowane i wykonane przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej m.in. wiązanie krawata, dmuchanie balonów, budowanie wieży z klocków lego oraz modny obecnie taniec gangnam style. Tradycyjnie wybraliśmy też Królową lata 2013 – mówił Leszek Karbowski, prezes zarządu Jeleniogórskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem.

Wszyscy uczestnicy konkursów byli nagradzani „pocieszkami”, czyli słodyczami. Natomiast osoby, które zajęły trzy pierwsze miejsca w każdej konkurencji otrzymały medale oraz nagrody rzeczowe.

Mimo że osoby niepełnosprawne siedzą na wózkach, są niewidome, często podpierają swoje niełatwe życie kulami, nie skarżą się na swój los, ale promienieją uśmiechem, energią, przedsiębiorczością i różnymi talentami. Śpiewają, muzykują, piszą wiersze, rzeźbią, potrafią żyć pełnią życia, nie tylko przezwyciężają własne kalectwo, ale zmieniają siebie oraz swoje otoczenie.

- Jest pyszne jedzenie, miłe towarzystwo i przednia zabawa. Tradycyjnie prezentowałem taniec Michaela Jacksona, którego uczyłem się już od najmłodszych lat - mówił Michał Marek ze Szklarskiej Poręby.

- Po raz kolejny biorę udział w tej zabawie i bardzo mi się podoba. Jest ciekawa muzyka, można potańczyć i pobawić się podczas konkursów - twierdził Czarek Klukiewicz z Jeleniej Góry.

- Pierwszy raz uczestniczę w takiej imprezie i jest super, poznałam wiele osób. Oby więcej było takich spotkań – podkreślała Elżbieta Morawska z Jeleniej Góry.

W trakcie zabawy były serwowane dania z grilla, tradycyjna grochówka, czy też chleb ze smalcem i ogórkiem kiszonym. Każdy uczestnik biesiady otrzymał pamiątkowy znaczek okolicznościowy upamiętniający to wydarzenie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Śmierć na żwirowni

E. Jaworowicz ponownie w Uzdrowisku Cieplice

Czas na remont ulicy Ogińskiego!

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~ola 6-07-2013 7:55
Jak zwykle bylo super! Dziekujemy :)
mala 6-07-2013 10:22
Udana impreza, bardzo mila atmosfera, dziękujemy...
~18 sqandal 6-07-2013 10:49
widać ze w czasach , niemożności > jednak można zorganizować fajną impreze , aby więcej takich biesiad na wesoło a nie politykować czy narzekać
~storczyk 6-07-2013 17:53
a co tam robi p.Halina Kapuścińska, która jest pełnosprawna, udaje jakiegoś opiekuna, wszędzie się wkręci na ... ... za nasze pieniądze, skandal !!!
~ 6-07-2013 17:54
Jest jedną z organizatorów...
~222 6-07-2013 19:35
Od lat aktyw dla siebie robi imprezę. Chcą się spotykać i opracowywać dalszą strategię działania. Na imprezie te same osoby okraszone osobami niepełnosprawnymi intelektualnie. To nie można rozszerzyć krąg znajomych? I na pewno jeszcze impreza dofinansowywana z pfron-u oraz środków publicznych. Nadal hulanki. Przecież w tym środowisku trudno mówić o intergracji, ono już jest od dawna scementowane dla siebie.
~do222 9-07-2013 17:55
brawo co doskonała inicjatywę widać, że można coś zrobić dla innych a maruderzy niech przestana wypisywać bzdury na forum, tylko niech coś spróbują najpierw dać od siebie a potem krytykować
~Elischabet 11-07-2013 13:34
Na niepełnosprawnych tez mozna zrobic kasę, wykorzystywanie pracowników dla własnych potrzeb na warsztatach jest sprawa codzienną. Moze czas isc na emeryturę?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Miastu na urodziny

Mieszkańcy liczą na miejskich strażników

Stalowe rumaki w Karpaczu

W sierpniu zarejestruj jacht

Planowali zamach na prokuratora krajowego

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
1087
Tak
22%
Nie
73%
Nie wiem
5%