MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 11 sierpnia
im. Lecha, Zuzanny

Bierności mieszkańcy nie wybaczą

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 22 października 2009, 15:11
Aktualizacja: 15:12
Autor: TEJO
Jerzy Pokój i Marcin Zawiła
Fot. TEJO
Od wielu już lat mieszkańcy Jeleniej Góry i okolicznych miejscowości oraz kolejne władze samorządowe miasta zabiegały o budowę obwodnicy południowej, pozwalającej na rozładowanie korków samochodowych, które coraz bardziej blokują przejazd przez centrum – piszą w liście otwartym poseł Marcin Zawiła i przewodniczący Sejmiku Dolnośląskiego Jerzy Pokój.

To kolejna odsłona zamieszania po wtorkowej decyzji rady miasta, która nie wyraziła zgody na dofinansowanie przez miasto budowy obwodnicy południowej. List skierowano do wicemarszałka Sejmu Jerzego Szmajdzińskiego oraz posłów Marzeny Machałek, Kazimierza Michała Ujazdowskiego oraz Adama Lipińskiego.

– Koncepcja jej przebiegu powstała przed wielu laty, kiedy miastem kierował przedstawiciel SLD, prezydent Józef Kusiak. Wielki koszt całego przedsięwzięcia spowodował, że jego realizację powszechnie wiązano z uruchomieniem programów Unii Europejskiej. Cała rada miasta i wszystkie ugrupowana polityczne w tym czasie wsparły tę ideę – piszą autorzy listu.

– Obecni posłowie ubiegający się o poparcie Mieszkańców Ziemi Jeleniogórskiej deklarowali w czasie kampanii wyborczej poparcie dla tego projektu. Po ostatnich wyborach budowa obwodnicy miasta została zakwalifikowana do realizacji funduszy UE jako projekt strategiczny. Na Dolnym Śląsku status taki otrzymała tylko obwodnica Wrocławia, co pozwoliło na pominięcie trudnego i czasochłonnego procesu konkursowego – czytamy.

Marcin Zawiła i Jerzy Pokój podkreślają, że w chwili, kiedy jedynie zapewnienie finansowania wkładu własnego przez miasto dzieli nas od rozpoczęcia prac przy budowie wspomnianego traktu, radni stają oporem.

– Nastąpiła zupełnie niezrozumiała zmiana stanowiska części radnych. Radni PiS, SLD i Dolny Śląsk XXI głosując przeciw lub wstrzymując się od głosu, zablokowali uchwałę kredytową i tym samym realizację, wcześniej im znanego i akceptowanego projektu – stwierdzają politycy.

– W tej kryzysowej sytuacji proszę i apelujemy do Państwa posłów o włączenie się w negocjacje mające na celu przerwanie szkodliwych dla naszego Miasta działań części radnych. Wierzymy, że nasza wspólna aktywność w obronie inwestycji, której realizację obiecywaliśmy wyborcom, doprowadzi do przełamania impasu w radzie miasta, troska o dobro wspólne weźmie górę nad nieodpowiedzialną grą polityczną. Bierności w tej sprawie mieszkańcy Miasta nigdy nam nie wybaczą – konkludują Jerzy Pokój i Marcin Zawiła

Ogłoszenia

Czytaj również

Śmierć na żwirowni

Odpust na Śnieżce

Stalowe rumaki w Karpaczu

Komentarze (27) Dodaj komentarz

~HansKloss 22-10-2009 15:29
czytam artykuły, oglądam programy z radnymi i politykami, a przestaję rozumieć, o so chozi...
~ja 22-10-2009 16:08
Dobrze, że wybory niedługo...oj zabolą tyłki niektórych...oj zabolą...
~do Hansa 22-10-2009 16:14
Jak nie wiadomo o so chozi... to chodzi o pieniądze!!!
~Grendal 22-10-2009 17:15
Budowa tej obwodnicy, to kolejny krok do marginalizacji Jeleniej Góry. Czemu miasto ma ze swojego budżetu dofinansowywać projekt omijającej je drogi. Jak widać na realizacji tego projektu bardzo zależy Panu Pokojowi. Może ktoś wie dlaczego? Są środki i są pilniejsze potrzeby miasta!!! Oczywiście Pan Pokój znajdzie dziesiątki argumentów aby tych pieniędzy nie wydać na inne cele bardziej istotne dla JG ale mniej dla niego.
~mike' 22-10-2009 17:45
a może by tak raczej pomyśleć o obwodnicy Jeleniej Góry i Szklarskiej Poręby ALE na Jakuszyce, bo w tamtym kierunku jeżdżą TIRy a nie na Karpacz.... co za kraj...... porażka na każym kroku :-(
~z jeleniej 22-10-2009 18:02
No i niestety, glupota radnych wyszla na zewnatrz Jeleniej. Wstyd, ale dla tych radnych, dla ktorych czas sie ogranicza do "teraz". A potem niech sie wali... SKANDAL!
diablica 22-10-2009 19:17
kasa, kasa, kasa... no to postoimy chyba jeszcze w tych korkach ;]
~ 22-10-2009 19:38
NO TO PAN POKÓJ BĘDZIE MUSIAŁ POCZEKAĆ NA LEPSZE CZASY ABY SZYBCIEJ DOJECHAĆ DOPILNOWAĆ INTERESU !!!
~ 22-10-2009 20:06
cała obwodnica prowadzi do trasy czeskiej, centrum będzie odciążone i wtedy ta inteligenta sygnalizacja będzie dawała radę a czy pieniądze są potrzebne na coś innego? owszem tak, ale jak nie teraz to już nigdy nie będziemy mieli tej obwodnicy bo nikt nam nie da tylu pieniędzy, z takim kredytem jelenia sobie poradzi. jak zrezygnują to po co tyle pieniędzy było wydawać na projekty itp. za daleko to doszło aby z tego rezygnować
~A 22-10-2009 20:36
Dlaczego zawsze jak w jelonce, jest reportaż z obrad Sejmiku Dolnosląskiego lub coś związanego z tym sejmikiem to na połowie zdjęć obowiązkowo musi być Jerzy Pokój w różnych odsłanach. Nic do tego pana nie mam ale czy pan dziennikarz nie potrafi nic innego fotografować?
~Co za hipokryci! 22-10-2009 21:01
Pokój i Zawiła w roli mo...lizatorów? To jest numer!!! Ci goście bez twarzy mają tyle bezczelności, e się w pale nie mieści!!! Polityka to łajno.
~Jeleniogórzanka 22-10-2009 21:10
Jeszcze raz powtórze to co napisałam pod poprzednim artykułem Jelonki,bo tamten już głęboko się schował. Bezwzględnie Jeleniej Górze potrzebna jest obwodnica!! Ale obwodnica a nie kolejna trasa prowadząca nadal przez miasto. Przecież obwodnice omijają miasta a ta ma przebiegać między dwoma osiedlami domków jednorodzinnych - Osiedle Czarne i Skowronków, wchodzić w tunel - koszty!! i na wysokich słupach przebiegać nad ulicą Wolności. To absurd! Miasto nie ma pieniedzy na utrzymanie nowowybudowanych za ciężkie pieniądze chodników, między innymi na ul. Lubańskiej- już są zdewastowane przez brak dbałości o nie, a czy ktoś bierze pod uwagę koszty utrzymania tulelu? I po co to wszystko? Po to żeby odciążyć miasto w 10% ? Przecież droga do Jakuszyc się nie poszerzy, nie zrobi się bardziej płaska. Czy nikt nie zdaje sobie sprawy z tego, że bezsensem jest kierować ruch tranzytowy na Jakuszyce ? Jakie ciężkie samochody będą się tamtędy kierować zimą? Całe zamieszanie z tą pseudoobwodnicą wynika z realizacji interesów małych grup nacisku, a nie dbałości o dobro miasta. Był projekt obwodnicy omijającej miasto, ale upadł przed laty dzięki pewnemu lobby - zamek i kościół. Szkoda, bo nie było w nim bezsensownego tunelu- przecież to nie Alpy i można ominąć górę a trasa kierowała ruch obok miasta a nie przez. Jak wyglądaja i jak należy prowadzić obwodnice można zobaczyć chociażby na przykładzie Zielonej Góry. Z każdej strony jadąc odwodnicą omija się miasto, tylko kierunkowskazy świadczą o jego bliskości. Myślę, że to, że do tej pory utopiono w tym bezsensownym projekcie tyle wspólnych pieniędzy nie jest argumentem na to, by wydawać je konsekwentnie acz nadal bezsensownie. Cieszy mnie, że już parę osób widzi bezsens tego przedsięwzięcia.I nie mieszajcie do tego polityki!! Nie jest ważne kto z jakiego ugrupowania!!!Ważny jest dobry projekt i jego realizacja. A ten obecny nie jest taki.
~ja 22-10-2009 21:14
Panowie z SLD PIS i Dolny Śląsk XXI......podziękujemy wam przy najbliższych wyborach...obiecuję
~dla jasności tego artykułu 22-10-2009 21:31
Z innego artykułu w jelonce wynika że z klubu radnych SLD , Ladziński, Kusiak, Sarzyński głosowali za projektem uchwały, dwie osoby się wstrzymały a jedna była przeciw. Wszyscy obecni na posiedzeniu rady z klubów PiS i "Wspólne MIasto" czytaj Dolny Śląsk XXI wstrzymali się od głosu.
~tubylec z JG 22-10-2009 21:33
Nie jeden projekt szlag trafił bo wizje były piękne ale niestety brakowało kasy na projekt. Do Pieniędzy trzeba praktyka od zdobywania ich a nie doktora od nie wiadomo jakiej specjalności
~jeleniogórzanka7 22-10-2009 21:46
Temu miastu potrzebny jest BEZWZGLEDNY NATYCHMIASTOWY ROZWOJ w każdej dziedzinie. Ta obwodnica jest więc potrzebna i caly szereg innych inwestycji od lat odkladanych też.
~ 22-10-2009 21:53
cały czas te same wypasione gęby przy korycie!!!! Wybory blisko trzeba zacząć bić pianę. hehehe
~Grendal 22-10-2009 22:37
Parafrazując Mistrza! P: Powiedz mi po co jest ta obwodnica z tymi tunelami? Z: Właśnie, po co? P: Otóż to! Nikt nie wie po co, więc nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robią te tunele? One odpowiadają żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest obwodnica na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tą obwodnicą? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo i nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest obwodnica społeczna, w oparciu o sześć instytucji. Z: Ale przecież przez te tunele ona jest o 30 milionów droższa? P: Dostajemy za te tunele, jako konsultanci 20% ogólnej sumy kosztów i już. Więc im ona jest droższa, ta obwodnica tym... no? Koniaczek? Z: Podwójny...Stać mnie! P: Noooo...
~loco 22-10-2009 23:35
Mnie denerwuje to, że oni biorą kasę za wstrzymywanie się od głosowania w ważnych sprawach! To po cholerę tam siedzą? Albo się jest za albo przeciw! Przez takich nierobów nie można podjąć decyzji.
~ 22-10-2009 23:39
Nawet jeśli R.M. zagłosuje za budową obwodnicy to nie jest powiedziane że dojdzie do jej realizacji. Obrębalski widzi w tym interes czyjś i swój bo chce zebrać punkty przedwyborcze. A potem? Niech się martwią inni. PO zdrawiam.
~korek 22-10-2009 23:39
ZGADZAM SIE Z TOBA NIECH SIE WALA NA RYJ
~`` 22-10-2009 23:42
Ah! Czy warto wracać do Jeleniej... Może jednak nie warto....
~juhhu!!! 23-10-2009 2:52
do Grendal: brawo-Miś pasuje do ogólnopolskiej rzeczywistości jak ulał-wiecznie aktualny-komedia zmienia sie w dramat. W tej sprawie co jest pewne? To,że trzeba rozkorkować Jelenią Górę i to,że trzeba pozbyć się tirów na drodze do Szklarskiej Poręby . Nigdzie na świecie po tak wąskiej, krętej i niekiedy stromej drodze nie mogą jeździć tiry. Jest tam wiele wypadków-w większości z nich taki tir bierze udział-w jakimś tam procencie są Ofiary śmiertelne. Każdy pomysł jest dobry-nawet tunel i wiadukt-choćby jedno życie to uratowało-do tego dodatkowe miejsca pracy-nieużytki rolne zamienią się w miejsca na stacje benzynowe, fabryki, zajazdy-w PUP. na ścianie z ogłoszeniami-wisi ich 11... tu nie ważne jest czy ktoś lubi Zawiłę i p. Pokój -tu ważny jest efekt. Pytanie do wątpiących-czy ktoś kto leci trasą Poznań-Praha- wie o walorach J.G. i zatrzyma się tu na obiad i zwiedzanie Muzeum? Czy może postoi w korkach i poleci na knedle do Liberca-tanie, smaczne i już poza syfiastą rzeczywistością? To nie ujmie Nam turystów i zostawiaczy gotówki-a ułatwi życie... No ,ale dobra-blokujcie-im na rękę nie wydać kasy-wiele kłopotów/obowiązków/odpowiedzialności-z głowy-dzięki Wam...-dalej będzie tu marazm i zaściankowość-tak to chociaż ryku silnika w tunelu posłuchacie ;p i popatrzycie na J.g. z wiaduktu nad ul. Wolności, a potem dwu-pasmówką wprost do Jakuszyc w 10 min. dojedziecie-obejrzeć lepszy świat, który równo z naszą rzeczywistością powstawać zaczął. Dobranoc ;-}
~wróżydło 23-10-2009 6:41
Szanowny Panie pośle Marcinie Zawiło i Panie Jerzy Pokoju w imieniu własnym składam projekt na Wasze ręce o zmniejszeniu ilości Radnych "Etatowych" i vice prezydentów. Obecnie jest prawdopodobnie "kryzys" . Zdrowy rozsądek nakazuje po jednym kandydacie z wiodących partii. Skoro wiodących partii w Polsce jest 5 to pięciu radnych w zupełności wystarczy Jeleniej Górze. Jest cała zgraja urzędników w magistracie którzy przygotowują pisma do podpisywania 100 czy 200 karteczek dziennie wystaczy dwóch przezydencików na zmianę. Taka jest obecna rzeczywistość . Panowie proszę wykorzystać mój pomysł jako priorytet wniosku do sejmu. Możecie wykorzystać go również w swoich kampaniach wyborczych. Kasa miasta pozostanie bez długów. Przykład na długach Amerykę budowano i co jest teraz w stanach? Wróćcie panowie do polskiej starej księgowości a KREATYWNĄ księgowość zawleczona z Ameryki do Polski i miasta Jeleniej Góry odłóżcie do Lamusa.Tak radzi wam prymitywny polski chłop co już pospłacał swoje długi "balcerowicza" i więcej kredytów nawet w sklepie nie zaciąga. Inwestycje robię ze swoich oszczędności i wspomaga Polskę kupując obligacje Skarbu Państwa po to abyście Wy lekką rączką mogli roztrwonić dochód /pożyczka Narodu to Obligacje /.Obwodnica nie zając nie ucieknie i jeść nie woła. Pozdrawiam szanownych demiurgów.
~ 23-10-2009 7:10
Najpierw trzeba wybudować obwodnice alei Jana Pawła II tak od Carrefoura do Goduszyna
~ 23-10-2009 7:46
Nie chce bronić radnych, bo uważam, że obwodnica jest potrzebna, ale pragnę zwrócić uwagę na pewien fakt, skrzętnie pomijany przez poliytykierów z PO - Jelenia Góra miała dostać 50% dofinbansowanie na obwodnicę, a dosatanie jakieś marne grosze. Pytanie wiec: xczy budżet miasta to wytrzyma? Pytanie drugie: dlaczego nas się znów próbuje wydymać? Pyatnie trzecie do Pokoja: cóż pan zronbił, aby Jelenia Góra dostała 50% dofinansowanie? Samochody cieżarowe jadące do Granicy w Jakuszycy to nie jest taki wielki problem. Problemem jest ruch tranzytowy - osobowy. Czy wiecie, że w sezonie zimowym i letnim przez Szklarską Porębę przejeżdżą 10 000 samochodów? Dlatego jest potrzebna obowodnica Jeleniej Góry nie tylko w kierunku Karpacza, ale także dalej w kierunku Szklarskiej. Nie trudno sobie wyobrazić jakie cyrki będa na skrzyżowaniu Grunwaldzkiej po otwarciu Castoramy. Już dzisiaj w godzinach szczytu tworzą się korki, w których stoją setki samochodów jazdących od strony Szklarskiej Poreby i Zgorzelca. Obwodnica Jeleniej Góry jest bezwzględnie potrzeba, tak samo jak obwidbioca Szklarskiej Poreby, bo zgodnie z traktatem europejskim, głowny tranzyt zaplanowany jest własnie przez Jakuszyce. I PAN KORZEŃ może sobie projektowac jeszcze kilka dróg S3 do Lubawki, a i tak większość kiewrowców wybierze Jakuszyce, bo jest szybciej i TANIEJ. Przy okazji mam pytanie do panów Zawiły i POkoja i całej tej politycznej klasy z jeleniej Góry. CO ZROBILIŚCIE, ABY USPRAWNIĆ DOJAZD DO JELENIEJ GÓRY! Jak na razie popieracie wszystkie pomysły polegające na tym, że S3 będzie prowadzić do Lubawki, gdzie zakońćzy się ładnym rondem, bo Czesi już powiedzieli, że przez najbliższe 10 nie rozpoczną budowy swojego odcinka drogi. 100 aglomeracja pozbawiona została wygodnego dojazdu, za to KORZEŃ i spółka zparojektowali dojazd 2 pasmową drogą w szczere pole w Lubawce.
~ 23-10-2009 10:32
Drodzy Państwo ! Gdy czytam te wszystkie wzniosłe dyrdymały /pragnacych za wszelką cenę tej obwodnicy/, to dosłownie smutno mi !! Jestem pełen uznania, dla tych internautów, któzy z trzeżwą oceną , normalną troską o dobro wspólne, podnoszą argumenty - za i przeciw temu "wiekopomnemu dziełu" !!! Kochani, miejcie wreszcie świadomość, że TO NIE JEST OBWODNICA , tylko skrót do KARPACZA !!!! Na pewno też szybciej dojedzie się do Cowbojskiego Miasteczka ! Ale czy Jelenia Góra musi na to wydać TAKĄ KASĘ ???? To jest WYŁĄCZNIE /na dzień dzisiejszy/, decyzja POLITYCZNA !!! Słusznie zauważył ktoś, że mamy większy problem na kierunku Jakuszyce, Zgorzelec ! Musimy pilnie rozwiazać problem Jana Pawła / Grunwaldzka !! A tego nie da się zrobić za kilka milionów !!!! Ponadto z ekonomicznego p-ktu widzenia, ten projekt, to rozbój w biały dzień !! Czy my możemy sobie pozwolić, na taki kwiatek do kożucha ??? I to wyłącznie w imię zaspokojenia ambicji POLITYKÓW ??? ZASTANÓWMY SIĘ RAZEM !? Ale jak znam życie i sposób działania RADY Miejskiej, to idę o zakład, że PAN MAREK zwoła NADZWYCZAJNĄ SESJĘ i tak zabajeruje opozycję, że ten kwiatek kupią !!!! ZOBACZYCIE !!!! Pozdrawiam: Józef Gajewski ...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Czytelniczka: drogo i brudno

Czy tramwaj wróci pod Zajezdnię?

Nowy radny w Kowarach

Klasyki zjechały do Kowar

Parking na... przejściu

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
578
Tak
39%
Nie
55%
Nie wiem
6%