MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Biennale fotografii górskiej rozstrzygnięte

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 11 września 2016, 15:45
Aktualizacja: 15:48
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Przemysław Kruk zdobył nagrodę Grand Prix XIX Biennale Fotografii Górskiej. Na konkurs, organizowany przez Jeleniogórskie Centrum Kultury, zgłoszono prawie 900 prac stu autorów. Z tego wybrano do wystawy ponad 200 pozycji.

- Kilka lat temu miałem drugie miejsce, teraz udało się wygrać – nie krył radości Przemysław Kruk, który zwycięskie ujęcia zrobił w Dolomitach. - Są to dwie czarno-białe serie. Jedna z inspiracji Williama Turnera, a druga z inspiracji Ansela Adamsa – opisał zdjęcia laureat Grand Prix. - Góry są piękne same w sobie, warto je fotografować. To jest trudne, bo musi zgrać się parę czynników – dodał.

- Wybór nie był łatwy z uwagi na wysoki poziom – przyznał Adam Sobota, pracownik Muzeum Narodowego we Wrocławiu, który w XIX Biennale Fotografii Górskiej był przewodniczącym komisji konkursowej. - Ta trudność, to była jednocześnie satysfakcja – dodał. W większości prace nadsyłali amatorzy fotografii, ale efekty ich pracy mogły niekiedy budzić podziw.

- Jest to prawda i fantazja – przetworzona okiem artysty. Widać tutaj fotografie w bardzo wielu konwencjach, ujęciach, sięgające do tradycyjnych sposobów przedstawiania gór, a niektóre bardzo nowatorsko – ocenił Janusz Turakiewicz.

Projekt „Międzynarodowe Biennale Fotografii Górskiej” jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2014–2020 oraz ze środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Udana aukcja dzieł sztuki w BWA  

Spór o edukację seksualną

Energetyczny prolog!

Laboratorium Szkła

Poezja Urszuli Musielak w ODK

Chcą odwołania przewodniczącej

Hip Hop Festiwal

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
735
Tak
15%
Nie
65%
Nie wiem
21%