MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Bieg Piastów – trzy razy dziesięć

Wiadomości: Polana Jakuszycka
Środa, 26 lutego 2014, 21:36
Aktualizacja: 21:38
Autor: red.
Fot. użyczone
– Nie pamiętam takiej zimy – mówi Stanisław Michoń, zwycięzca pierwszego Biegu Piastów w 1976 roku, a później trener znakomitych zawodników. Gospodarze tras biegowych z Gór Izerskich zawzięli się jednak i postanowili, że – wbrew ciepłej i bezśnieżnej zimie – 38. Bieg Piastów, choć na bardzo okrojonej trasie, odbędzie się.

Ogromnym wysiłkiem, pracując znowu (poprzednio przed Pucharem Świata) po nocach, w wielu miejscach w pobliżu Polany Jakuszyckiej zmagazynowali śnieg, by przewozić go tam, gdzie jest niezbędny, by utrzymać choć niektóre trasy biegowe. Dzięki temu warunki na nich są na tyle niezłe, że można rozgrywać kolejne zawody w ramach Festiwalu Narciarstwa Biegowego. W tym roku bowiem Bieg Piastów odbywa się od 22 lutego do 2 marca właśnie w takiej, bardzo rozbudowanej formie, kilkunastu biegów dla różnych grup wiekowych. Towarzyszą mu Światowe Igrzyska Polonijne.

Czy było warto walczyć o trasy? Pewnie! Nagrodą są setki biegaczy, którzy zjeżdżają do Szklarskiej Poręby-Jakuszyc. W pierwszym dniu pracy biura wydawania numerów startowych przybyło ich aż trzystu. Jak mówią, nie wyobrażają sobie sezonu bez Biegu Piastów, nawet mocno skróconego. Tłumaczą, że nie uprawiają sportu tylko po to, by osiągać jakieś wyniki. Ważne jest, by się spotkać z innymi, często starymi znajomymi, którzy również kochają narty biegowe.

Najważniejsze konkurencje 38. Biegu Piastów – Festiwalu Narciarstwa Biegowego, zaplanowano na 28 lutego oraz 1 i 2 marca. Planowane były odpowiednio na 15, 50 i 26 km. Jeśli nie nastąpi jakiś kataklizm pogodowy, Bieg Piastów zostanie rozegrany jednak na dystansie 10 kilometrów (techniką klasyczną). Trasa na takim dystansie jest przygotowywana zarówno dla zawodników, którzy zgłosili się do biegu na piętnaście kilometrów, jak i dla tych, którzy zamierzali biec 26 i 50 km. Bieg na 30 km techniką dowolną został odwołany.

Start biegów: w piątek (28 II) o godz. 11, w sobotę (1 marca) o godz. 10, w niedzielę (2 marca) o godz. 11. Miejscem startu nie będzie, jak w ostatnich latach, Polana Maliszewskiego, lecz Polana Jakuszycka. Zawodnicy będą startowali w grupach po stu.

Na listach zgłoszeń każdego biegu jest od niespełna 900 do ponad tysiąca osób. Mimo skrócenia dystansów, biegacze mogą liczyć na stemple w paszportach Worldoppet – Światowej Ligi Narciarskich Biegów Długich.

Bieg Piastów nie zadebiutuje natomiast, wbrew planom, w prestiżowym FIS Marathon Cup. - Rywalizacja będzie mieć charakter rekreacyjny – mówi komandor Biegu Piastów Dariusz Serafin. I zaprasza już na Bieg Piastów - FIS Marathon Cup, w 2015 roku.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Tak w szpitalu zachował się lekarz?

Zwycięzcy turnieju tenisowego

Szlakiem Bernatta

Hania powtórzyła sukces

Grali o Puchar Wójta, Pastora i Sołtysa

Piękne święto plonów

Inauguracja ze Stradivariusem

Przed nami "Jelenia Góra Cup"

Sonda

Klub spóźnił się z wnioskiem o dotację. Czy mimo to Miasto powinno finansowć ten pierwszoligowy zespół?

Oddanych
głosów
240
Tak
51%
Nie
41%
Nie wiem
8%