MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 11 lipca
im. Karoliny, Olgi

Bieda to nie powód wstydu

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 27 maja 2010, 7:59
Aktualizacja: 8:00
Autor: Angela
Fot. Angela
W tym roku Polski Komitet Pomocy Społecznej przejął od miasta pomieszczenia na nowy magazyn na żywność dla najbardziej potrzebujących jeleniogórzan. W ostatnich dniach dowieziono do niego pierwszą dostawę, około 25 ton żywności, w tym mąki, cukru, kaszy, makaronów, mleka i mleka w proszku, płatków kukurydzianych i konserw. Żywność będzie rozdawana od 8 czerwca.

Przez ostatnie lata Polski Komitet Pomocy Społecznej miał o wiele mniejszy od obecnego magazyn przy ulicy Armii Krajowej. Dzięki przejętym pomieszczeniom znajdującym się przy budynku Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy alei Jana Pawła II 7, będzie można przywieść i przechować o wiele więcej żywności. Łatwiejsze będzie też jej rozdanie najuboższym.

– W tym roku ubiegaliśmy się u prezydenta o jakieś nowe miejsca magazynowe, otrzymaliśmy decyzję o możliwości wykorzystania magazynu w budynku mieszczącym się przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Od stycznia prowadziliśmy odświeżenie tych pomieszczeń, a w miniony poniedziałek przywieziona została już pierwsza dostawa, około 25 ton żywności z nadwyżki z Unii Europejskiej – mówi Grzegorz Łabun, kierownik biura Zarządu Okręgowego Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej.

Żywność ma być wydawana przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej dla osób najbardziej potrzebujących. W pierwszej kolejności skorzystają z niej osoby zarejestrowane w MOPS-ie, ale będą się po nią mogły zgłosić także pozostali najubożsi.

Każdy pracownik ośrodka dostanie kartę pomocy żywnościowej, którą wypełni na każdą osobą potrzebująca, na tej podstawie osoby najuboższe będą się mogły do nas zgłosić i skorzystać z tej pomocy – mówi Grzegorz Łabun.

W zeszłym roku Polski Komitet Pomocy Społecznej wydał najbiedniejszym jeleniogórzanom około 90 ton żywności, a ilość i częstotliwość dostaw była uzależniona od znalezienia pieniędzy na transport, bądź transportu darmowego.

– W tym roku dzięki współpracy z urzędem miasta pozyskaliśmy pieniądze na transport i mamy nadzieję przywieść do Jeleniej Góry około 140 ton. Być może uda nam się pozyskać dodatkowe pieniądze na transport, wówczas tych dostaw byłoby więcej, bo jest taka potrzeba. Z roku na rok osób potrzebujących jest coraz więcej, niektóre osoby korzystają z pomocy systematycznie i regularnie, ale coraz więcej pojawia się osób, które korzystają z tego pierwszy raz. Osoby, które na prawdę potrzebują tej pomocy, u nas w mieście trochę się tego wstydzą i boją się przyjść po pomoc. To nie jest nic złego, że ktoś jest potrzebujący. Jesteśmy po to by tym osobom pomóc, dlatego zachęcamy do korzystania z tej żywności – mówi Grzegorz Łabun.

Informacje na temat terminów i godzin wydawania żywności zostaną wywieszone w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej i będą przekazywane telefonicznie w Polskim Komitecie Pomocy Społecznej. Kolejna dostawa żywności planowana jest w czerwcu, a pozostałe raz w miesiącu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Likwidacja schroniska

Tak nie wolno parkować!

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~Zbyszko 27-05-2010 8:08
Kolejny plus dla obecnej władzy. To jest właściwe miejsce dla tej działalności. Wielkie uznanie dla PKPS.
~... 27-05-2010 8:46
tylkoo mam pytnie czy aby wszyscy zglaszajacy sie po zywnosc sa tak naprawde biedni, bo z poprzednich artykulow na j24 i nj z przewijajacych sie tam osob wypatrzono niejaka pania K, ktora /Zdjecia i nazwisko wymienione w tych artykulach / wykupila mieszkanie od gminy, ale za co skoro biedna, a na dokladke cala okolica wie bo sie chwali ze buduje dom na wiarszawskiej wiec co z bieda u tej pani jest bieda czy zwykle naciagara, i bezczelnosc
~Obywatel 27-05-2010 8:49
"Z roku na rok osób potrzebujących jest coraz więcej, niektóre osoby korzystają z pomocy systematycznie i regularnie, ale coraz więcej pojawia się osób, które korzystają z tego pierwszy raz." Miasto powoli się zapada a władze w mieście nic z tym nie robią mimo tak hucznie ogłaszanej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych na lata 2012 - 2015, która to miała zapobiegać ubóstwu i wykluczeniu społecznemu i na jej cel miały płynąc miliony z Brukseli.
b_jg 27-05-2010 8:49
Popieram takie akcje w 100%, trzeba pomogać ludziom!
~jgczwartek 27-05-2010 9:36
Urzędnicy zapewne otrzymają pochwały i nagrody za wzorowo wydane pieniądze, lumpy za pół ceny sprzedadzą dary w najbliższym sklepie lub zamienią na nalewki. Co innego bieda, a co innego hodowanie patologii. Syf dookoła, a zamiast pracy rozdawanie żywności. Ta kraina to ruina.........
~Z 27-05-2010 13:13
"przywieść" błąd - odmienia się przywozić
~Jelenia G. 27-05-2010 20:32
Który bezrobotny pójdzie do normalnej pracy - ZREZYGNUJE z DARMOWEJ ŻYWNOŚCI, POMOCY SPOŁECZNEJ (pieniężnej) i ZASIŁKU DLA BEZROBOTNYCH - w skali m-ca około 3.000 zł ;) To my ludzie pracujący nie mamy takich przywilejów !!!!!!! Ktoś nad tym czuwa ??????
b_jg 28-05-2010 11:41
Do Jelenia G. Haha 3000,- w skali m-ca. To idź na bezrobocie - będzie Ci lepiej, czasu więcej a i luksusu zaznasz....Tylko, że niewielkiej części bezrobotnych przysługuje zasiłek, a żeby otrzymać "pieniężną pomoc społeczną" trzeba spełniać określone warunki. A tak dla przykładu to samotne matki dostają do 1000,-. To proszę przelicz sobie teraz te niebagatelne przychody na poniesione koszty: wynajem mieszkania (bo przecież większość tak żyje) i "utrzymanie" dzieci. A jeśli pójdzie do pracy (o ile będzie miała z kim zostawić dziecko/dzieci) nie zarobi więcej niż 1500,- netto a "pieniężną pomoc społeczną" straci...
~Jelenia G. 28-05-2010 20:32
Do b_jg z całym szacunkiem do Ciebie -właśnie pięknie to podsumowałaś/eś, bo ja normalnie pracując nic po za swoja marną płacę nie mogę otrzymać a Wy otrzymać i jeszcze na czarno sobie dorabiacie - ot i prawda - prawda nie usłyszana !!!!! - tylko przedstawiona mi przez bezrobotnych ;) - pozdrawiam
dolnoślązak 28-05-2010 21:15
Bidu i nendzu należy współczuć. Takoż czynię. Na swoją bidu i nędzu zapracowaliście sami albo wasi nieudloni rodzice. I jak świat długi i szeroki bidu i nędzu zawszę będzię występowała. Ofermy życiowe są na całym świecie. Porzucone psy, koty wózki i rowery, a także ludzi nie przystosowanych do współczesności będę wspierał. Jednym groszem i tylko jednym groszem " aby im się nie przelało". Spartanie mieli okrutne metody. U progu życia eliminowali osobnikii słabe, które nie poradzą sobie we współczesnym świecie. Przy okazji możnaby zlikwidować MOPS-y. Duża ulga dla podatników.
~ 28-05-2010 22:22
DOLNOŚLĄZAK. Bieda i nędza to powód do wstydu. To dowód, że ludzie mo...lnie-psychicznie słabi nie radzą sobie z rzeczywistością, którą tworzą im współczesne krawato-kołnierzyki. Ci ludzie poradziliby sobie, gdyby nie stwarzano im barier. Oni byliby w stanie zarobić na samych siebie, gdyby nie: tu zakaz, tam nakaz, tu koncesja, tam zdany egzamin na coś, tu glejt, tam papierek potwierdzający coś tam... coś tam.. . gdzieś tam. Niktórzy tworzą swój własany dochód olewając "coś tam ... coś tam.... gdzieś tam ... ZŁomujemy., Odtwarzamy ... Panienki sprzedajemy - kupujemy. Czyżby najlepszą formą działalności gospopdarczej w Kotlinie Jelenieogórskiej - było kurewstwio
b_jg 29-05-2010 9:02
Jelenia G - A gdzie jest napisane, że nie pracuję?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Interaktywne centrum w budowie u strażaków

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Synoptycy: burze, deszcz i silny wiatr

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
275
Tak
47%
Nie
41%
Nie wiem
12%