MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 30 września
im. Hieronima, Zofii

Biało–czerwone święto. Trzecioklasiści o trzecim Maja

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 30 kwietnia 2011, 7:19
Aktualizacja: Niedziela, 1 maja 2011, 7:32
Autor: TEJO
Fot. TEJO
W przeddzień długiego weekendu uczniowie klas trzecich Szkoły Podstawowej nr 10 im. Skłodowskiej–Curie udowodnili, że nieobca jest im wiedza o historii Ojczyzny i o wydarzeniach sprzed 220 lat, których rocznicę będziemy obchodzili w najbliższy wtorek.

W przedstawieniu pełnym patriotycznych treści podanych w sposób przystępny, a zarazem ciekawy, dziewczęta i chłopcy z SP nr 10 pokazali młodszym koleżankom i kolegom powody, dla których trzeci dzień maja jest świętem państwowym. Trzecioklasiści przedstawili kilka scenek nawiązujących do tła uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Była więc mowa o rozbiorach oraz o wcześniejszych imperialnych ciągotach otaczających Polskę krajów. Dzieci mówiły o wadze prawa stanowionego: majowa konstytucja była drugą po amerykańskiej ustawą zasadniczą na świecie. I choć krótko po jej uchwaleniu przez Sejm Czteroletni nasza ojczyzna zniknęła na przeszło 120 lat z mapy Europy, niemniej jednak Konstytucja 3 Maja pozostała do dziś symbolem tamtych czasów i dążeń niepodległościowych Polaków.

– Nauczmy się Polski na pamięć – apelowały dzieci przedstawiając poetycki opis każdej z liter składających się na nazwę naszego kraju. Do tego – wiązanka pieśni patriotycznych nawiązujących do przypadającego w nadchodzący wtorek święta, choćby „Witaj Majowa Jutrzenko”. Nie zabrakło także podniosłej „Roty”.

Biało-czerwony apel – nagrodzony oklaskami przez najmłodszą publiczność – wprowadził już wczoraj świąteczną atmosferę. 2 maja obchodzony będzie Dzień Flagi Państwowej, zaś dzień później – 220. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Ogłoszenia

Czytaj również

Rodzice okupują szkołę

Senator zachęca do głosowania na maszty

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~uczestnik. 30-04-2011 11:36
Panie Konradzie,z tej strony uczestnik LWT kilka osób z teatru jest zawiedzionych ponieważ pan jak i pana koleżanka nagrywaliście nas podczas prób.A nie dostaliśmy żadnej np..płyty pamiątkowej.
Piipi Jelonkowa 30-04-2011 15:41
~BRAVO ! ..dziewczynki ! .. jestem dorosła i również podobnie czynię ! (..patrz.zdj.nr.7)
~ 30-04-2011 15:43
DOLNOŚLĄZAK. Na krótko po uchwaleniu Konstytucji 3 Maja Polska zniknęła z mapy Europy. Fatum jakieś ciąży nad naszą umęczoną Ojczyzną. Od ponad 20 lat Polska rzekomo jest wolna. Wspaniali parlamentarzyści /w tym nasza "świetliczanka" i "gminna parlamentarzystka"/ przyjmują demokratycznie ustawy. Natomiast zdaniem "wodzusia-mesjasza" obecna Polska stanowi kondominium Rosji i Niemiec. Cieszy fakt, że władcy dominiów zezwolili Polakom na obchodzenie Dnia Flagi Państwowej i nie zakazali śpiewania podniosłej "Roty" oraz"Witaj Majowa Jutrzenko". Wg mnie oznaczony na czerwono w kalendarzu 1-Maja powinien być uwspółcześniony . Wraz z bezrobociem zaniknęła tzw. klasa robotnicza . Bezrobotni nie świetują. 1 Maja to obecnie JPII-Day. I tak winien być odnotowany we współczesnym kalendarzu, wpisując się w WIELKĄ MAJÓWKĘ 3-DNIÓWKĘ.
Piipi Jelonkowa 30-04-2011 21:37
..do - [~Dolnoślązak ..] . to takie *proste ! ~Pomyśl ! .. teraz będziesz miał wielką okazję trzymac w łapkach 2 flagi (..jedną papieską,a drugą narodową) !
~............ 30-04-2011 22:14
Nie tylko świetliczanka jest naszą parlamentarzystką, niedawno był nim nasz obecny prezydent miasta, a przedtem poseł zmarły w pamiętnej katastrofie, a po nim pani Ela Mysłakowiczanka - kobieta PO-SŁUSZNEJ postawy, albo jak pan Dolnoślązak woli - jedynie słusznej... ;-) Posłów i parlamentarzystów ci u nas dostatek, z każdej partii po trochę się znajdzie... Uchwalają sobie same demokratyczne ustawy ...
~Do ~ 30-04-2011 22:39
~uczestnika projektu "Lato w teatrze"; Film dokumentujący „Lato w teatrze” nagrany na płycie pamiątkowej podczas prób dla uczestników warsztatów powinien dostarczyć organizator, a nie filmowiec.
~aniaJG 3-05-2011 19:58
hah było bosko wielkie brawa Pani Barbary Angielczyk, Elżbiety Wilińskiej i pani Ady Pogorzelskiej one to przygotowały.
~ 4-05-2011 8:33
chłopak zasnął na zdięciu (patrz 22 )

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Nowa rektor, nowe plany  

Odkrycia w kościele

Gmina skarży MEN

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

W cieniu pandemii

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
184
Tak
40%
Nie
51%
Nie wiem
9%