MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Bezrobotni nie chcą... pracować

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 11 czerwca 2007, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 11 czerwca 2007, 9:47
Autor: AGA
Fot. Agnieszka Gierus
Wolą siedzieć w domu i dostawać zasiłek niż sprzątać miasto za „marne” pieniądze

Opakowania po chipsach, puste pudełka papierosów, papiery, butelki... Śmieci ne jeleniogórskich ulicach leżą, a chętnych do sprzątania nie ma. Powiatowy Urząd Pracy co roku przygotowuje oferty pracy w ramach robót publicznych, ale nie cieszą się zbyt dużym powodzeniem.

Jak dowiedzieliśmy się w PUP, skierowane są one do szczególnych grup osób: długotrwale bezrobotnych, powyżej pięćdziesiątki oraz samotnie wychowujących dzieci, które nie skończyły siedmiu lat.
– Z reguły to my weryfikujemy kandydatów, ale zdarza się też, że pracodawca przesyła w ofercie swoje wymogi – mówi Elwira Karwan z Powiatowego Urzędu Pracy.
Chociaż w większości są to proste prace porządkowe, chętnych niestety brakuje. – Rotacja jest cały czas. Najbardziej zniechęca niska płaca – bezrobotni otrzymują wynagrodzenie minimalne, które od 1 stycznia wynosi 936 zł brutto. Niektórym osobom bardziej opłaca się pobierać zasiłek i siedzieć w domu, niż wstawać rano do pracy i np. sprzątać ulice – dodaje.

Z danych, jakie otrzymaliśmy z Urzędu Pracy, wynika, że na 06 czerwca 2007 roku wnioskowana przez gminy liczba osób do zatrudnienia w ramach robót publicznych na terenie powiatu jeleniogórskiego wynosi 265 osób, a w samej Jeleniej Górze aż 97. Urząd Pracy wydał 480 skierowań dla bezrobotnych z powiatu, ale zatrudnienie podjęło tylko 190 osób. Spośród nich 10 zostało już zwolnionych. Z kolei aż 290 bezrobotnych nie podjęło zatrudnienia – 47 zrezygnowało, w 72 przypadkach zrezygnował pracodawca, a pozostałe 171 nie rozliczyło się ze skierowania lub przedłożyło zaświadczenia o niezdolności do pracy. Na dzień dzisiejszy 75 ofert pozostaje wolnych.
– Liczba zatrudnionych ulega ciągłym zmianom, bowiem sukcesywnie kierowane są kolejne osoby bezrobotne – mówi Urszula Filipczuk, dyrektor PUP.

– Obecnie prowadzimy nabór w ramach programu przygotowania zawodowego osób bezrobotnych do zawodu pracownik leśny, terenów zielonych, robotnik oczyszczania oraz ładowacz nieczystości stałych – mówi Michał Kasztelan, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. – Zgłosiliśmy do PUP zapotrzebowanie na 30 osób. Po pierwszym naborze zakwalifikowało się 16 kandydatów, a 15 podjęło zatrudnienie – dodaje.

Michał Kasztelan uważa, że nie można zgodzić się do końca z opinią, że praca w ramach robót publicznych jest niechciana. – Wszystko zależy od tego, jaka jest to forma. W zeszłym roku np. mieliśmy roboty przy drogach i trzy osoby, które podjęły wtedy zatrudnienie, pracują do dzisiaj – stwierdza prezes MPGK.

Ogłoszenia

Czytaj również

Powstanie trasa rowerowa

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Tramwaj już po renowacji

Komentarze (26) Dodaj komentarz

~klarenz 11-06-2007 8:20
wg mnie osoby, które mogłyby podjąć pracę za wynagrodzenie przekraczające miesięczne pobory zasiłku a nie chcą tego zrobić z tylko im znanych powodów – powinny mieć cofnięty taki zasiłek – i alternatywą dla nich byłoby jedynie podjęcie takiej pracy lub też 'dziadowanie' (wyjątki owszem mogłyby wybierać co im sie bardziej 'opłaca') niestety nastawienie do tego, iż ma się pieniądze bez niczego – zwyczajnie siedząc w domu przeważa w tej grupie ludzi. Często podejmują oni prace "na czarno" no i wtedy ich dochody są większe – wydaje mi się, że to jest głównym powodem tak małego zainteresowania pracą oferowaną przez państwo – choć wynagrodzenie bliskie 1000zł to i tak niezła kasa w porównaniu do stawki jaka była kilka lat temu. Bez sensu jest kierować taką ofertę do osób które wychowują samotnie dziecko, które nie skończyło 7 lat–obawa o dziecko jest zbyt duża i osoby takie raczej nie podejmą pracy.
~do klarenz 11-06-2007 9:46
Tobie sie cosik pomylilo....nie zarabiasz okolo 1000zl tylko 673zl z groszami, wiec to sa smieszne pieniadze na ktore trzeba charowac caly miesiac!!!!!!!a to ze jest podana kwota 936zl to brutto na umowie wiec i tak nei dostaniesz wiecej niz 700zl na reke! rozumiem ludzi ktorzy wola siedziec niz isc i zapie......za marne pieniadze!!! w tym kraju jest wielki wyzysk! zeby pracowac pare nascie godzinn dziennie i do tego w kazda sobote i jak trzeba to niedziele i meic miesiecznie 700zl to jest porazka! nie szanuje sie wogole pracownikow!wiem cos na ten temat :( apel do wladz tego narodu: OBNIZCIE PODATKI PRACODAWCA TO WTEDY PODNIOSA WYNAGRODZENIA!!!!
~KrzychuJG 11-06-2007 9:56
Znam kilku takich darmozjadów. Twierdzą, że praca jest dla f...rów. Wolą wziąźc zasiłek dla bezrobotnych lub z opieki i idą pic. Wg mnie powinien byc nakaz pracy dla bezrobotnych biorących zasiłki lub chciarz codzienne podpisywanie listy w urzędzie. Wtedy może chociaż częśc bezrobotnych nie podejmowała by pracy i korzystała z zasiłku. W końcu to są pieniądze podatników czyli nasze. My na nie musimy pracowac, a takie cwaniaki śmieją sie z nas i twierdzą , ża robota jest dla f...rów. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich bezrobotnych, ale taka postawa z Waszej strony oczymś świadczy.
~krauz 11-06-2007 10:11
powinni tym osoba oferowac 1000zl na reke!bo co to jest jakies 700zl!kazdy z nich musi cos zjesc i zaplacic rachunki!a ta praca tez wymaga wysilku!
~mt 11-06-2007 11:52
Pracuję w biurze, nie mam nawet tysiąca na rękę. Mąż – ma najniższą pensję, czyli tyle, ile wynosi zasiłek, a pracę znacznie cięższą, niż sprzątanie miasta. I też pracuje cały miesiąc. Płacimy rachunki wynajmujemy mieszkanie, spłacamy raty. Mimo to do głowy /jeszcze/ nam nie przyszło, żeby to rzucić w diabły, bo taka robota się nie opłaca, żeby pójść na zasiłek, bo tak wygodniej. Kwestia myślenia. Normalności. Pokory. Bo takie czasy, że większość ma małe pensje i o czym tu deliberować? Bezrobotni, którzy dostają zasiłek, są mało pokorni. Tym bardziej tacy, kórzy nie chcą podjąć się jakiejkolwiek pracy, bo za mało płatna...
~Do "biznesmenów" 11-06-2007 13:00
Nie bądźcie tacy pazerni. Nie każdy z was musi zaraz mieć willę, luksusowy samochód i zagraniczne wczasy. Zacznijcie ludziom płacić a nie udawać, że płacicie. Dlaczego w Polsce pracownik musi byc tak bardzo wyzyskiwany? Jednak nie popieram nieróbstwa. Uważam,że ci co dostają zasiłek a nie chce im się pracować powinni odrabiać pieniądze, które dostali do tej pory od społeczeństwa.
~Ula 11-06-2007 13:19
Moja siostra pracuje od lat za najniższą krajową, a płaci 240 zł. za dojazdy do Barcinka. Jeździ na suwnicy w upał i mróz. I pracuje, bo jakie ma wyjście? Nie rozumiem tylko po co państwo wydaje pieniądze na darmozjadów, czyli płaci zasiłki wszystkim, którzy nie chcą pracować. Ja rozumiem ciężką sytuację życiową. Ale spójrzcie na tych, którzy zasiłki przeznaczają na alkohol, czy nie można im ograniczyć takich darmowych dochodów, na które wszyscy pracujemy? Nie chcą pracować to niech nie otrzymują zasiłku.
~do mt 11-06-2007 14:17
Tu nie chodzi, ze są takie czasy, że "większość ma małe pensje". Tu chodzi o dysproporcje w zarobkach między robotnikiem, a jego szefem. Czemu nie może być tak, że prezes zarabia 5 razy więcej niż robotnik, a nie 15 jak nie więcej? Obniżyć podatek, zlikwidować progi i ulgi, wprowadzić minimalną płacę za godzinę 7 zł netto i w tym momencie zaczyna Polska powoli normalnieć – mniej pieniędzy na zasiłki, mniej bezrobotnych, technika idzie do przodu, gospodarka też – trzeba tylko, żeby nasi rządzący chcieli rządzić, a nie chapać kasę!!! Bo kasy jest dużo, tylko że na górze...
~zasiłkowy 11-06-2007 14:24
Mam 59 lat i 730 zł zasiłku na rękę i muszę z tym żyć.Chcę pracować ale żaden pracodawca nie chce mnie,bo za stary.Życzę takim pracodawcom żeby również ich to spotkało.A szczególnie tego u którego jeszcze dwa lata temu pracowałem.Szkoda wogóle strzępić sobie języka w tej sprawie.A miało być tak dobrze.
~AXX 11-06-2007 15:42
Dokładnie tak, ci którzy biorą zasiłek powinni wykonywać jakieś prace w zamian za to. np. sprzątanie miast lub strzyżenie trawników i wiele innych rzeczy można by tu wymieniać. To było by z pożytkiem dla każdego no i mobilizacją dla nierobów żeby ruszyli tyłki. Ja sam nie jestem jakimś pracocholikiem ale wiem że, żeby coś mieć to trzeba pracować i dlaczego ja muszę pracować za marne grosze a niektórzy te marne grosze mają za darmą. Jakaś nowa ustawa w tej sprawie była by z korzyścią dla gospodarki no i odciążyła by trochę finanse państwa. Ale w tym kraju to politycy chyba nie myślą i są półgłówami, zajmują się wieloma innymi pierdołami albo wcale nic nie robią.
~do krauz i jemu(jej) podobnych 11-06-2007 15:55
700 zł to mało i nie opłaca się pracowąć za takie pieniądze?Pewnie, po co, skoro są f...rzy, którzy pracuja, a z ich podatków wypłacane są zasiłki nierobom. Aż dziw że opłaca im się wstać rano raz w miesiącu, stanąć w kolejce do kasy dla tych paru marnych groszy.Szanuję prawdziwych bezrobotnych, którzy z różnych życiowych powodów nie znajdują pracy, ale unikający jej nie powinni dostac złamanego grosza!!!A jak zgłodnieja, to i chęć do pracy się znajdzie:D
~seeee 11-06-2007 16:03
lenie p...ne i tyle !!! znam takich co tylko ciągle gadają że pracy nie ma (nigdzie ) a to tylko wykręt bo robota jest tylko im się nie chce tyłka ruszyć darmozjady !!!!!!!!
~Mam pytanie 11-06-2007 16:17
A Jędraszko znalazł już pracę?
~Zibij 11-06-2007 17:03
Zamiast mandatów – powinni dostawać karę – odpracowanie społecznie na rzecz miasta jakieś ilości godzin. Tak jest już w innych miejscowościach.
~wożna 11-06-2007 17:26
pracuję w przedszkolu i mam 850 zł plus 20 procent premi jak nic nie zawalę i wcale nie mam lekko ale na zasiłku bym nie chciała być oczywiście te 850 to brutto
~zasiłkowy 11-06-2007 17:28
A wy dalej swoje.Nie możecie zrozumieć nic.
~gosć 11-06-2007 18:25
za takie pieniądze to niech panie z PUP pracują lub polityk i zobaczy jak to jest to jest chory kraj
~DO KOLESIA AXX 11-06-2007 18:40
DO KOLESIA AXX.SŁUCHAJ BARANIE MOŻE TY BYŚ CHCIAŁ ŻEBY TAK BYŁO,ŻE ZA ZASIŁEK WYKONYWAĆ PRACE SPOŁECZNE.ŚMIESZNY JESTEŚ KAŻDY MA PRAWO DO ZASILKU I TO TYLKO W NASZYM KOCHANYM KRAJU JEST TAK NISKI,JAK MA Z TEGO WYŻYĆ KOBIETA Z DZIECKIEM LUB DWÓJKĄ DZIECI.NIE WIESZ CO MÓWSZ ALE ŻYCZE CI OBY CIĘ TO SPOTKAŁO MOŻE WTEDY BYŚ ZROZUMIAŁ ,PAJAC!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~do paniusi mt i innych mądralińskich 11-06-2007 18:53
tacy jesteście madrzy!? czy sami poszlibyście do takiej pracy za grosze pozwalajace jedynie na wegetację? ta paniusia ( mt), co ma mniej niz tysiąc zł, a mąz jeszcze mniej, to jest ekspert ekonomiczny i powinna szkolic miliony Polaków jak za takie pieniadze wyżyc, splacac raty i wynajmowac mieszkanie.może jeszcze ma dzieci na utrzymaniu? a może tak us skontrolowałby finanse tej pani, zbadał czy nie kombinuje na boku. wynajecie mieszkania to kilkaset zl( 500 i wiecej), a trzeba robic opłaty , kupic żywnośc itd ale ta pani jest w komfortowej sytuacji pracując w biurze– " wysoko, najedzona i za nic nie odpowiada" połowę tych urzędniczek należało by zwolnic za brak kompetencji.kazdy chciałby siedzie w cieple ,plotkowac i pic kawusie i jeszcze dostawac za to tysiąc zł
~cd do mt 11-06-2007 18:56
pokorna to paniusia nie jest. patrząc z okienka dobrze ogrzanego biura na maluczkich. proponuję oddac swoje miejsce pracy bezrobotnemu, a samej iśc na zasiłek i tam cwiczyc pokore
~bezrobotny 11-06-2007 19:02
Nie bądźcie tacy pazerni. Nie każdy z was musi zaraz mieć willę, luksusowy samochód i zagraniczne wczasy. Zacznijcie ludziom płacić a nie udawać, że płacicie. Dlaczego w Polsce pracownik musi byc tak bardzo wyzyskiwany? Jednak nie popieram nieróbstwa. Uważam,że ci co dostają zasiłek a nie chce im się pracować powinni odrabiać pieniądze, które dostali do tej pory od społeczeństwa.
~EBE 12-06-2007 12:38
Drogi Gościu ! Właśnie Te jak to Ty nazywasz Paniusie z PUP Pracują za grosze może o 200 zł większe niż zasiłek dla bezrobotnego. I są fachowcami, płacą za dojazd do pracy . Aty żyjesz na ich koszt i na mój też. Zauważasz róznicę. W jednym się z Tobą zgadzam..... To chory kraj!
~Emeryt 13-06-2007 1:46
Zaraz zaraz – zasiłek to tylko przez parę miesięcy jest płacony w Polsce chyba? Jak nigdzie na świecie!
~do emeryta, mam nadzieje w wieku EMERYTALNYM 13-06-2007 9:45
Nie myl zasilku z socjalem. Meczy mnie juz takie porownywanie, ze tylko w Polsce to i tamto. Jak to zle, a wyjedz skoro Ci tak zle, do tych gdzie DAJA i to DUZO.
~mt raz jeszcze 14-06-2007 13:26
Owszem, trzeba robić opłaty, kupić żywność. Powietrzem nie żyję. "ale ta pani jest w komfortowej sytuacji pracując w biurze– " wysoko, najedzona i za nic nie odpowiada" połowę tych urzędniczek należało by zwolnic za brak kompetencji.kazdy chciałby siedzie w cieple ,plotkowac i pic kawusie i jeszcze dostawac za to tysiąc zł" – 5 lat studiowałam administację, mam odpowiedzialność materialną, kawy nie piję i nie mam z kim plotkować, chyba że służbowo z szefem. Kązdy chciałby siedzieć w cieple ale nie każdy może – tzreba było sobie tak zorganizować życie, żeby móc. Jeśli ktoś ma takie życzenie i odpowiednie wykształcenie, żeby się ze mną zamienić – proszę bardzo. Czy lepiej brać 600 zł zasiłku czy 600 zł pensji? Ja wybieram pensję, i w tym jest właśnie moja pokora, że nie żądam min. tysiąca dla siebie a tym bardziej dla osób niepracujących – to dotyczy komentarza krauz.
~mt raz jeszcze 2 14-06-2007 13:40
I faktycznie, dobrze nazwano mnie ekspertem ekonomicznym. Tak jak i duży procent Polaków żyjących z tzw. socjalu, samotnych emerytów wszystkich wymagradzanych minimalnie – wszyscy jesteśmy ekspertami, skoro jeszcze ŻYJEMY!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Bobry na Zabobrzu

Kolejne roje pszczół

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Wiceminister podsumowała kampanię prezydenta

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2053
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%