MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 6 lipca
im. Dominiki, Łucji

Bezradni na korki

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 1 października 2007, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 1 października 2007, 9:01
Autor: TEJO
Fot. Agnieszka Gierus
Brak rowerowych parkingów zniechęca cyklistów.

Jak uniknąć tłoku na ulicach nie tylko w godzinach szczytu? Rozwiązanie jest banalne: nakłonić ludzi, aby z samochodów przesiadali się na rowery. – To zdrowa i ekologiczna komunikacja i niezależność – przekonują zwolennicy jednośladów. Co jednak z tego, skoro w mieście nie ma nie tylko odpowiedniej sieci ścieżek, lecz także brakuje rowerowych parkingów.

Fundacja Kultury Ekologicznej trzy lata temu opracowała raport. Wnioski z niego płynęły dramatyczne. W Jeleniej Górze, która mieni się miastem turystycznym i przyjaznym ekologii, nie było dróg rowerowych, które pozwoliłyby na bezpieczne przemieszczanie się cyklistów w mieście. Rowerowe parkingi to także rzadkość.

Od tamtego czasu nic się nie zmieniło. Wycieczka rowerem do miasta to wciąż ryzyko potrącenia przez samochód lub najechania na pieszego, często przy zachowaniu maksymalnej ostrożności.
Zauważa to Zbigniew Leszek, szef Izersko-Karkonoskiego Towarzystwa Cyklistów, który bezskutecznie zabiega o poprawę rzeczywistości dla zwolenników ekologicznej komunikacji.

Z godną naśladowania akcją wystąpił Uniwersytet Wrocławski. Postawi parkingi rowerowe wszędzie tam, gdzie zażyczą sobie tego studenci. W ten sposób w stolicy Dolnego Śląska pragnie się zachęcić słuchaczy uczelni, aby na zajęcia dojeżdżali na dwóch kółkach, a nie samochodami lub autobusami.

W Jeleniej Górze, co prawda, aż tak wielkiej uczelni nie ma, ale kłopot jest ten sam. I ani miasto, ani władze żadnej z wyższych uczelni nie kwapią się, aby wpaść na podobne rozwiązanie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Droga rowerowa w budowie

Ruszyła procedura ws. referendum

Spotkali się z Beatą Kempą

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~Biker 1-10-2007 9:38
Parkingi dla rowerow wcale nie rozwiaza kwesti korkow w Jeleniej Gorze. Jesli nie przemysli sie sytuacji jaka panuje w godzianch szczytu na niektorych jeleniegorskich skrzyzowaniach to w najblizszych latach bedzie coraz gorzej. Fakt jest faktem ze parkingi dla rowerow tak czy siak by sie przydaly!
~M_ek 1-10-2007 10:04
1. Załapałem się na tym zdjęciu. 2. Parking jest sprawą drugorzędną, do parkingu trzeba dojechać. Proponuję zwłaszcza trasę z Sobieszowa w rejon ulicy Kochanowskiego. To tylko 15 km. Powodzenia.
~em 1-10-2007 11:19
Brak ścieżek rowerowych można – po części – zmniejszyć przez wydzielenie pasa ruchu dla rowerów na chodnikach. Np. chodnik wzdłuż ul. Wolności po lewej stronie jadąc w kierunku centrum (ruch pieszy aż do zajezdni PKS znikomy) albo chodnik wzdłuż Wojska Polskiego po prawej stronie jadąc do PKP (szeroko, ruch pieszy nieduży).
~Tiger 1-10-2007 11:20
No to jeszcze niech pogoda dopisuje 365 dni w roku :) Bo kto będzie jeździł rowerem jak za oknem będzie pizgać chłodem i lać deszczem... Taki mami niestety klimat w naszym kraju :)
~AKiss do Tiger i nie tylko 1-10-2007 12:28
Śmiem twierdzić, że w Szwecji jest jeszcze gorszy klimat a parkingów rowerowych i to zawsze pełnych jest cała masa i deszcz czy chłód nie bardzo przeszkadza cyklistom P.S. To, do nasych "kochanych" decydentów jak ktoś chce to potrafi. Wiele rozwiązań podsuwane było, choć by na tym forum, ale trzeba chcieć chcieć panowie szlachta.
~pawel 1-10-2007 13:11
jak mam jechać z zabobrza do centrum na rowerze to mi sie odechciewa.A to dlatego że muszę jechać po krawężnikach lub wśród spalin samochodowych.
~do redakcji 1-10-2007 15:55
nie mam gdzie sie dowiedziec,jak wyglada dojazd samochodem do Jeleniej Gory od strony Wroclawia?Czy trwa poszerzanie drogi na odcinku Kaczorow –Radomierzyce i czy sa tam korki ok godz 16–ej?.Anna.Ostanio jechalam ta droga w lipcu i bylo ciezko Pozdrawiam i dziekuje :)
~Zbigniew Leszek 1-10-2007 16:35
Chciałem zauważyć, że już osiągnąłem MAŁY sukces – to znaczy jest obietnica Pana Łużniaka, że przy okazji aktualnego remontu alei Jama Pawła II będzie wybudowana ścieżka dla rowerów. I mam nadzieja, że jest to dobry POCZĄTEK na wytyczanie systemu ścieżek rowerowych w NASZYM MIEŚCIE. Z kolarskim pozdrowieniem Zbigniew Leszek – pozdrowienia dla wszystkich uczestników sobotniego rowerowego rajdu na Polane Jakuszucką
~jeleniogórzanin 1-10-2007 16:52
W Urzędzie Miejskim powinien być wydział,który zajął by się rozwiązaniem spraw dotyczących komunikacji rowerowej w naszym mieście i odpowiadał za pozyskiwanie funduszy europejskich na oznakowanie ścieżek rowerowych budowy stojaków na rowery i przechowywalni lub powiedzmy parkingów dla rowerów. Wydział mógłby zająć się sprawami cyklistów kompleksowo włącznie ze sportem i organizacją imprez kolarskich w ramach promocji naszego miasta. Powiem trochę chęci i dobrej woli ze strony Zarządu Miasta,a problemy będą rozwiązane, bo na razie klapa.
~Do jeleniogórzanina – Zbigniew Leszek 1-10-2007 17:50
Masz racje jak byś posłuchał tych bredni jakie wypowiadają pracownicy wydziału odpowiedzialnego za planowanie i remontu naszych dróg, to się płakać chce. Potrzeba było interwencji Pana Łużniaka, aby zmienić projekt. Urząd Miasta ogłasza: Opracowanie dokumentacji budowlanej na zadanie: „Przebudowa nawierzchni jezdni ul. Jana Pawła II – odcinek od ul. Różyckiego do ul. Grunwaldzkiej wraz z estakadą drogową w Jeleniej Górze” – ani jednego słowa o budowie ścieżki rowerowej, a wydaje sie że to powinno być oczywiste. Wygrywa firma – Biuro Projektów i Nadzoru Budownictwa Komunikacyjnego INTERPROJEKT Dariusz Rusnak – i co też nie zauważa, że niema nic na temat ścieżki rowerowej. Śmiechu warte – żyjemy w XXI wieku, a oni jeszcze są w XX wieku. To widać po wszystkich remontach ulic w naszym mieście. Jeśli ktoś uważa, że sie mylę to służę rzeczywistymi faktami.
~jeleniogórzanin Krzysztof Pik 1-10-2007 22:18
Popieram cię Zbyszku w XX wieku mieszkałem we Frankfurcie nad Menem zauważyłem,że przy każdej remontowanej ulicy dobudowywano ścieżkę rowerową. Zarząd Miasta traktował remonty ulic na równo z przebudową jezdni ,chodników z dobudowywaniem ścieżek rowerowych. To tak jakby po remoncie ulic w mieście zlikwidowano chodniki,to jest przecież oczywiste. Chodzi o bezpieczeństwo.
~mama Patola 2-10-2007 16:46
bezradni na korki A MOZE korki na rowerach.Pozdrawiam nie jeżdzących na rowerach.
~Biker 2-10-2007 17:11
Proszę o uwagę bardzo poważna sprawa!!!!!!!!!!!!!!!!! Nadleśnictwo Śnieżka i Karkonoski Park Narodowy świadomie zagraża życiu i zdrowiu cyklistów korzystających z oznaczonych szlaków rowerowych przebiegających przez ich tereny. Celowo na drogach wybudowano metalowe nieoznakowane szlabany ,które grodzą również pobocza. Usytułowane na stromych zjazdach za zakrętami niewidoczne dla rowerzystów. Ktoś niespełna rozumu pomalował je na kolor zielono– biały jakby chciał je zamaskować. Szlabany śmierci znajdują się w Jagniątkowie (koło Leśniczówki KPN),Borowice(końcówka Drogi Chomontowej), Przesieka(Droga do Dwóch Mostów), Janowice (Przełęcz Karpnicka 2 szt)Janowice zjazd z Rędzin) i do samej miejscowości,Zachełmie (zjazd z Chojnika). Kiedyś była moda na rozciąganie liny w poprzek drogi teraz mamy szlabany. Proszę tylko wyobrazić sobie pędzącego bikera z prędkością ponad 50 km na godzinę. Uderzając w taką przeszkodę przerywa się mu od razu kręgosłup i koniec. Kwestja tylko czasu jak dojdzie do tragicznego w skutkach wypadku. Ja przeżyłem już trzy takie czołówki ze szlabanami na szlakach rowerowych. Panie Zbyszku proszę prosimy o pomoc bo lepiej być mądrym przed tragicznym wypadkiem.
~Odp. Biker 2-10-2007 20:59
Ok jest okres gorączki wyborczej – i wszystkie postulaty, które są popularne u większości WYBORCÓW, można przeforsować. Masz rację z tymi zaporami, teraz dopiero jak przeczytałem Twój tekst, zastanowiłem się nad tym kolorem. Oprócz dość rażącego koloru powinno być dodatkowe oznaczenie przed zaporą – to jest naprawdę ważny temat. Mamy jeszcze trzy tygodnie do wyborów, musi się udać. Pozdrowienia i do zobaczenie jeszcze tym roku na szlakach rowerowych Zbigniew Leszek
~RE: !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 2-10-2007 22:09
Sprawy zdrowia i życia nie łączmy z wyborami to jest sprawa związana z bezpieczeństwem i zdrowiem ludzi młodych ,którzy lubią górskie wycieczki rowerowe. W prayszłym tygodniu opublikuję na "Jelonce" aretykół na ten temat wraz z galerją. Proszę nie łączmy ten temat z wyborami, bo to jest niestosowne.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Kajakiem do Bałtyku – dla karkonoskich domów dziecka

Absolutorium dla bolesławieckiego zarządu powiatu

Biuro Rzeczy Znalezionych w Bolesławcu

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Strażacy–nurkowie na basenie przy Sudeckiej

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1542
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
54%
Nie wiem
5%