MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 12 sierpnia
im. Klary, Juliana

Bezprawie na basenie

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 5 sierpnia 2006, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 5 sierpnia 2006, 9:04
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska, TEJO
Fot. Archiwum ZHP
O nielegalnie napełnionej niecce nieczynnego basenu "Rakownica" informuje w sobotnio-niedzielnym wydaniu Słowo Polskie Gazeta Wrocławska. Dzieci kąpały się tam bez żadnego nadzoru.

Basen został napełniony przez okolicznego dzierżawcę smażalni ryb. Wodę czerpał z instalacji pobliskich ogródków działkowych.
O fakcie zawiadomił strażników miejskich prezes działkowców. Ci stwierdzili, że dawny basen należy do Międzyszkolnego Ośrodka Sportu, ale został wydzierżawiony osobie prywatnej. Nie było też zgody na jego napełnienie wodą.

Woda płynęła gumowym wężem podłączonym do zaworu służącego odpowietrzaniu instalacji działkowej. Kiedy działkowcy go zakręcali, dzierżawca smażalni ponownie odkręcał. W końcu odciął zawór a rurę przykleił silikonem.

Inspekcja, której dokonali na miejscu urzędnicy i strażnicy miejscy, wykazała, że kąpielisko nie spełniało żadnych norm. Straż Miejska ma dopilnować, aby przed osuszeniem nikt z niego nie korzystał.

Tak zwany Ośrodek Wypoczynku Świątecznego „Rakownica” powstał w czynie społecznym w latach 70-tych ubiegłego wieku. Był bardzo popularnym kąpieliskiem, ale po latach okazało się, że strumień zasilający niecki w wodę zaczyna wysychać.
Wówczas ośrodek zaczął podupadać, aż w końcu zamknięto go i rozebrano zrujnowany budynek szatni.

Ogłoszenia

Czytaj również

Bezpieczniej nad Kaczawą

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Klasyki zjechały do Kowar

Komentarze (20) Dodaj komentarz

~zrezygnowany 5-08-2006 8:46
No i weź tu się za jakąś inicjatywę...
~nlg 5-08-2006 10:12
basen nie spełniał wielu norm, ale być może był lepszym rozwiązaniem niż glinianka, a z czasem mógłby się ucywilizować. ale rodacy są czujni - złożyć donos, nasłać pięć kontroli i usłużną prasę. tylko czekać, jak gościem zajmie się prokurator i centralne biuro śledcze. typowo polskie, najlepiej nic nie robić a jeszcze lepiej być kontrolerem, zero inicjatywy, zero ryzyka. a co do norm to jak się ma do cywilizowanych norm stan jeleniogórskich ulic, czystość wody w bobrze, czas przejazdu pkp do wrocławia, itp. - gdyby się normami przejmować, to połowę z tego na kłodkę trzeba by zamknąć. wszystkie normy spełnia tylko aquapark w cieplicach, na papierze ale to już pikuś
~MONIKA 5-08-2006 10:28
w Jeleniej nic nie da się zrobic dla ludzi. bo jakiś paru dziadków sie poskarży. Nie wszystkich stac na basen, a ktoś chciał zrobić przyjemność. bo watpie, że pobieral za to pieniadze. Takie zajscie powinno byc potaktowane jak kradzież jedzxenia przez głodnego, a nie kradzież wody i nielegalne otwarcie basenu. Tym razem jestem za pzrestepcą. Może ktos zauważy, że na Rakowinice też jest zapotrzebowanie, skoro ludzie chcieli ryzykować.
~sainz 5-08-2006 10:32
fajny byl kiedys ten basen a moglby byc jeszcze lepszy a teraz tylko dziwk. tam sie wozi z obwodnicy
~JPG 5-08-2006 13:19
Prezes działkowców i działkowcy niech się zajmą pilnowaniem swoich działeczek bo jak za dużo się będą wychylać to nie będą mieli co zbierać ze swoich poletek. Ten klient miał świetny pomysł z napełnieniem basenu, ale jakiś komuch czy ubek musiał go podje.... bo chyba miał to we krwi.
~obserwator_1 5-08-2006 13:43
bardzo dobre komenatrze, ktoś się próbuje za to wziąść i za to dostaje, ale jakby dalej nic nie było robione to pewnie te same dziadki też by narzekali skrażyli że pełno śmieci, że nie ma gdzie wnuków wysłać bo tylko jeden basen i że wszystko stoi odłogiem, co z tą Jelonką??
~D3 KORAL 5-08-2006 14:26
Nie z obwodnicy tylko ze Zgorzeleckiej, a z obwodnicy wozi się gdzieś tam do góry koło krzyża ;D
~dawi 5-08-2006 15:06
policja zamyka drogę do kąpielisk takich jak rakownica czy balaton, to nie chociaż pomoczymy d.... w czymś co nie zarosło glonami
~ALICE 5-08-2006 20:53
Może zamiast zabraniać wszędie się kąpać, zamykać nielegalne kąpieliska i karać mandatami STWORZYĆ kąpielisko!!!!! Tak chociaż dzieci miały gdzie popływać. Lepiej na basenie nawet nie strzeżonym, niż na akiś gliniankach. TAm chociaż dno jest w miare równe!
~zyrant 6-08-2006 0:16
Pan prezes chciał zabłysnąć.... No i zabłysnoł.
~PZPR 6-08-2006 8:41
Te mocherowe dziadki specjalnie to zrobiły bo babki nimi już gardzą i bali się że im panny z obwodnicy uciekną BRAWO PANIE MOCHEROWY PREZESIE !!!!!!!!
~lucy 6-08-2006 11:34
bardzo fajne komentarze!To że,, ktoś w końcu się za to weżmie" - było do przewidzenia. Tylko komu to przeszkadza że dzieci a i dorośli się tam pomoczą,bo o pływaniu to raczej nie ma mowy.Sama tam byłam z wnukami i znajomymi i było kapitalnie.A może dać dzierżawcy koncesję na basen.
~krzysiek goral 6-08-2006 12:35
We Frankfurcie nad Menem sprawę byłych kąpielisk rozwiązało samo miasto .Miejsca te uporządkowano zasiano trawę zainstalowano prysznice poustawiano ławki.Nie każdy nad wodę przychodzi popływać chcemy odpocząć nad wodą poopalać się a dla ochłody można wejść pod prysznic . Cała inwestycja zamykała by się w kosztach jednego samochodu dla straży miejskiej ,a byłaby rozwiązaniem dla Rakownicy ,która kiedyś pełniła funkcję ośrodka wypoczynku mieszkańców naszego miasta .Drugim ośrodkiem wypoczynku zimowego może stać się Jagniątków czytaj www.krzysztof-bike-jgora.blog.onet.pl.Moim zdaniem za ten stan rzeczy ponosi dotychczasowy Zarząd Miasta ,którego dzięki bogu kadencja się kończy .Myślę ,że nowe władze uporządkują ten biurokratyczny marazm w naszym urzędzie , gdzie załatwienie drobnej sprawy mieszkania lub szybkie podjęcie działań w celu ulżenia codziennego życia mieszkańców i ich wypoczynku graniczy z cudem .Np.tyle się mówi o śmierdzącym ka...le Młynówki .Wystarczy odkręcić śluzę na Zabobrzu przy elektrowni wpuścić wodę do kanału i kanał ulegnie samooczyszczeniu po prostu przywróciły dawny stan rzeczy kiedy woda płynęła wartko całym korytem .Kanał sam się oczyszczał.
~kama i paula 6-08-2006 16:23
mnoze i bylo to nie odpwiedziale ale za to przynosilo radosc tym ktorych nie bylo stac na basen a skoro czepicie sie norm i czystosci to spojzcie na zasyfione glinianki szpitalniak i chycla na morcinka tam straz miejska nie raczy zawlec czterech liter i "przypilnowac " zeby nikomu sie nic nie stalo !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~damian 6-08-2006 20:59
a ja sie dziwilem dlaczego nie ma wody na dzialce ale teraz juz wiem i bede to tepil
~marro 6-08-2006 22:29
dlaczego wladze miasta ida na latwizne i przepedzaja ludzi z nielegalnych kapielisk na ktore generalnie dzieciaki przychodza z rodzicami dlaczego zlikwidowano tak piekne kapielisko jak rakownica i pozostawiono jeden basen na ktory moze sobie pozwolic niewielu 7.zl za doroslego a 3.50zl dla dziecka czy moze sobie na to pozwolic rodzic ktory dostaje 600zl wyplaty do czego zmierzaja te nasze lokalne wladze
~zyrant 6-08-2006 22:50
damian deszczówke zbieraj ha ha.
~Lech 6-08-2006 22:53
Jakby Pan Prezes nie mógł zawiadomić o nielegalnym kąpielisku po wakacjach... No tak - była susza i pomidorki wysychały, a poza tym dzieciaki wrzeszczały i wyjadały (i tak zeschłe) owoce z działek. Też bym sie zdenerwował... Ciekawe czy nikt z działkowców nie chodził sie tam kąpać z pociechami???
~szpiletti 7-08-2006 8:16
Ktoś tu coś pomylił jak likwidowano (zamykano) Rakownicę nikt w raporcie nie wsponminiał o niskim stanie wody w strumieniu, tylko że instalacje uzdatniania wody są wyeksploatowane - cały obiekt zaś był w pełni funkcjonalny i sprawny - natomiast po aktach wandalizmu do którego tam doszło na obiektach - ponieważ ówczesny Dyrektor tego nie dopilnował koszt odbudowy był zbyt duży trzeba było popularnego Raka zamknąć. No cóż ale to już inna bajka z naszego podwórka. A najlepiej z tym wszystkim i cichutko siedzi sobie Wydział Kultury Sportu i Turystyki UM, który biernie się wszystkiemu przyglądał i akceptował. Czasem jak czytam artykuły zamieszczane o naszych placówkach to mam wrażenie, że ktoś na siłe się w nich wybiela. P.S. Basen na Sudeckiej tez długo nie wytrzyma... zadajcie pytanie kiedy był ostatni remont?, oczywiście WKSiT UM dalej nic nie robi a może któryś urzędnik się buduje i nie ma czasu...
~toja 7-08-2006 9:06
na szczęście dzięki obecnej aurze otwartych kąpielisk w jeleniej przybędzie lawinowo...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Zamknięty szlak z Koziej Szyi

Odpust na Śnieżce

Mieszkańcy chcą miododajnego skweru

Bus dla strażaków

Stalowe rumaki w Karpaczu

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
685
Tak
38%
Nie
56%
Nie wiem
6%