MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 23 września
im. Bogusława, Linusa

Bezpieczniej nad Kaczawą

Wiadomości: Region
Czwartek, 6 sierpnia 2020, 7:01
Aktualizacja: Niedziela, 9 sierpnia 2020, 13:33
Autor: WAC
Fot. ETP S.A.
Pół roku przed planowanym terminem zakończył się remont suchego zbiornika przeciwpowodziowego Kaczorów. Inwestycja zrealizowana przez Wody Polskie pozwoli na zwiększenie ochrony przeciwpowodziowej mieszkańców kilkunastu miejscowości położonych w kotlinie rzeki Kaczawy.

Wykonawcą inwestycji, realizowanej przez Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu była firma ETP S.A. z Katowic. Modernizacja suchego zbiornika przeciwpowodziowego, który może zgromadzić nawet milion metrów sześciennych wody rozpoczęła się w drugiej połowie 2018 roku i pierwotnie miała trwać do końca 2020 roku. Prace udało się jednak już zakończyć i wyremontowany obiekt jest już gotowy do użytkowania.

W czasie robót modernizacyjnych cały ekran zapory został wzmocniony zbrojoną płytą betonową i wzbogacony o granitowe okładziny kamienne, podobnie stało się z całkowicie nową konstrukcją wieży przelewu wraz z płytą denną, wybudowano również nowy budynek gospodarczy na koronie zapory - informuje spółka Wody Polskie. - W ramach remontu wykonano także między innymi: remont korony zapory wraz z wymianą nawierzchni drogi; remont kładki i pomostów do obsługi mechanizmów obiektu; remont oświetlenia, drenażu, schodów, płyt i pozostałych elementów konstrukcji wraz ze sztolnią wylotową budowli zrzutowej zbiornika.

Prace objęły również koryto rzeki Kaczawy na odcinku 150 metrów od zapory w górę rzeki oraz na odcinku 150 metrów od zapory do mostu poniżej zapory, a także remont rowów opaskowych, piezometrów, wykonanie sieci kontrolno-pomiarowej oraz uporządkowanie i zagospodarowanie terenu w obszarze inwestycji. Koszt prac to około 15 milionów złotych. Dzięki nim ogólnodostępny obiekt stał się również bezpieczniejszy dla odwiedzających, między innymi dzięki wykonaniu nowych zabezpieczeń przed upadkiem z wysokości i wyremontowaniu tych istniejących.

Suchy zbiornik Kaczorów został wybudowany w latach 1929–1930 w przewężeniu doliny rzeki Kaczawy. Zapora ziemna czołowa zbiornika ma konstrukcję trapezową o długości niemal 175 metrów a szerokość korony to około 4 metry. W najwyższym punkcie obiekt ma prawie 15 metrów. Zbiornik podczas ewentualnego wezbrania może zgromadzić nawet milion metrów sześciennych wody, a powierzchnia zalewu wyniesie ponad 23 hektary.

Twoja reakcja na artykuł?

20
91%
Cieszy
1
5%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
5%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Wyróżnienie dla samorządowców

Tydzień Zrównoważonego Transportu – od wczoraj  

To było bezpieczne?

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~od linijki 6-08-2020 9:18
No proszę, pół roku przed terminem. Brawo! Dlaczego w Jeleniej tak nie ma? Dzisiaj szedłem schodkami, które niedawno zostały zrobione ( od Kilińskiego do 1 maja - ul. Kostiala? ) i widać nierówności w ułożeniu płyt. Naprawdę nie można zrobić chociaż jednej rzeczy porządnie w tym mieście? Kostka brukowa w Centrum to zwichnięte kostki, porozbijane kolana i pogubione obcasy. Kostka faluje na wszystkie możliwe strony. Czy mieszkańcom pasują tacy włodarze?
~ 6-08-2020 19:44
Dlaczego nikt nie chce zastanowić się nawet na zrobieniem zbiornika na terenie zalewowym między ulica Wiejską a Wincentego Pola i Grabarowem .
~ 7-08-2020 9:41
bo dalej lemingi niech głosują na PO i SLD itp.Są i tacy wśród lemingów, że jak im odłączysz TVN to zaczynają popadać w histerię i dostawać duszności, jak po odłączeniu tlenu do oddychania, 500+, które wprowadził rząd PiS i sam to zarekomendował Jarosław Kaczyński, lemingi z postkomuny nazywają rozdawnictwem i marnotrawstwem pieniędzy, bo rzekomo rodzice przechleją te pieniądze, ale szwabskie dzieci w/g lemingów to dobrze,że otrzymują pomoc socjalną od rządu w Niemczech, polskie zaś dzieci i rodziny w Polsce, nie powinni mieć takiej pomocy, bo w/g lemingów, szwabski Adolfik ma prawo niezbywalne do rozwoju i do życia, zaś polski Jaś i Małgosia, już nie, po prostu tam są nadludzie, a tu w Polsce -podludzie w/g PO i postkomuny, a dlaczego tak się dzieje, ponieważ szwabskie pieniądze sowicie opłacały i opłacają V Kolumnę w Polsce, np.PO. V. Moja rada=lemingi, zamiast łazić pod sądy, na marsze z b o c z e ń c ó w i włazić z gołymi jajami na poręcze balkonowe w przebraniu trefnisia, weżcie się za naukę, za czytanie książek ,a na końcu za modlitwę, by Bóg wam lemingi kiedyś odpuścił te wasze zaczadzenie nihilizmem. W.Sz.
~ 9-08-2020 8:44
do: ~ (9:41)
I koń zw...ny

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Debata o szlaku "Dolina Bobru"

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Dwie dziewczyny pobiły i okradły 15–latkę  

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Dary Lasu

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
783
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%