MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Bezpieczni w drodze do szkoły przez ruchliwą "trójkę"

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 2 września 2010, 7:18
Aktualizacja: Piątek, 3 września 2010, 7:29
Autor: Angela
Fot. Angela
Kamizelki odblaskowe, pogadanki z policją i praktyczne ćwiczenie prawidłowego przechodzenia przez jezdnię – to elementy, które mają zwiększyć bezpieczeństwo dzieci w drodze do szkoły. Wczoraj policjanci z Mariuszem Synówką odwiedzili podopiecznych Domu Dziecka Nadzieja. Była to pierwsza w tym roku szkolnym akcja prewencyjna, kolejne odbędą się w szkołach i innych placówkach opiekuńczo – wychowawczych.

Wczoraj najpierw posłuchały pogadanki na temat bezpiecznej drogi do szkoły, a następnie otrzymały od Mariusza Synówki z Fundacji Jeleniogórskiej Akcji Bezpieczna Droga kamizelki odblaskowe, w których będą maszerować do szkoły.

– W tym roku do tej placówki przekazaliśmy ponad 30 kamizelek odblaskowych. Nie byliśmy tu od dwóch lat, dzieci zdążyły w tym czasie podrosnąć i zmienić się, więc trzeba było je doposażyć. To pierwsza placówka, która w tym roku otrzymała od nas koszulki, ale odwiedzimy kolejne. Dzieci z domu dziecka przy ulicy Sobieskiego, idąc do szkoły przechodzą przez drogę krajową o dużym natężeniu i posiadającą cztery pasy ruchu, są więc w dużym zagrożeniu. Uważam, że im więcej zabezpieczeń tym lepiej – mówi Mariusz Synówka, prezes Fundacji Jeleniogórska Akcja Bezpieczna Droga.

Fakt, że droga do szkoły podopiecznych placówki jest wyjątkowo niebezpieczna potwierdza również dyrekcja domu dziecka.
– Panuje na niej bardzo duży ruch. Pomimo ograniczenia prędkości, kierowcy jeżdżą bardzo szybko, nie uważają i nie przepuszczają naszych dzieci, wyprzedzają też przed przejściem dla pieszych. Dlatego tak ważne jest nauczenie ich prawidłowego przechodzenia przez jezdnię i uważnego obserwowania drogi. Dodatkowo dzieci z klas 0 – 3 będą codziennie chodziły do szkoły w przekazanych im dzisiaj kamizelkach – mówi Żaneta Babul, dyrektor Domu Dziecka Nadzieja w Jeleniej Górze.

Jak ważne są te zajęcia i chodzenie do szkoły w kamizelkach, wiedzą też sami podopieczni.
– Droga, przez którą przechodzimy do szkoły jest bardzo niebezpieczna. Kiedyś jeden kierowca wymijał innego przed pasami i potrącił dwóch chłopców. Myślę, że w kamizelkach będziemy bezpieczniejsi, bo kierowcy łatwo nas zauważą – mówiła Krysia.

Dzieci z Domu Dziecka Nadzieja w Jeleniej Górze znają już prawie wszystkie odpowiedzi na pytania dotyczące bezpieczeństwa. Zostały bowiem także przeszkolone przez mł. asp. Danutę Razmysłowicz z wydziału prewencji Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze oraz innych policjantów, również z Wydziału Ruchu Drogowego.

Podinsp. Edyta Bagrowska, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji dodała, że był to pierwszy cykl prelekcji, z jakimi w najbliższych miesiącach policjanci z prewencji pojawią się w innych placówkach, w tym w szkołach i placówkach opiekuńczych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Piratów na drogach nistety nie brakuje  

Po Koronę Gór Polskich

Spór o edukację seksualną

Komentarze (4) Dodaj komentarz

Menes 2-09-2010 8:55
Fajna akcja, tylko szkoda, że dla tej akcji, głupia policja wstrzymała ruch w strategicznym miejscu, na dodatek w godzinie szczytu, a gdy już skończyli swoje pokazy i sobie poszli, to żaden policjant nie został i nie rozładował tego skrzyżowania, a samochody o mało nie wpadały na siebie. Jednak brak myślenia u policjantów, to normalka. Policja to głupie barany lansujące się przed mediami za wszelką cenę.
Piipi Jelonkowa 2-09-2010 10:12
~BRAVO ! .. dla Policji ! .. i Tygrska - *Cycy,który oddał swoją kamizelkę odblaskową dla dzieci !
~Kala 2-09-2010 13:37
No i Oliva w tym uczestniczył hehehe
~oko 2-09-2010 17:51
W Jeżowie Sudeckim jest już chodnik, ale dzieci do i ze szkoły wolą chodzić bardzo niebezpiecznym teraz poboczem. Może potrzebne policyjne pogadanki w szkole...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Ślubowały pierwszaki

Kontrole palenisk

Kto do Sejmu? (aktualizacja)

Areszt za znęcanie się nad dziećmi

Współpraca KPN z Muzeum Śląskim

Sonda

Dla piratów drogowych, jak w Estonii, zamiast mandatu godzinny postój. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
338
Tak
55%
Nie
37%
Nie wiem
8%