MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 9 sierpnia
im. Edyty, Romana

Bezpieczne wakacje

Wiadomości: Jelenia Góra/region
Poniedziałek, 2 lipca 2012, 8:59
Aktualizacja: 8:59
Autor: Angela
Wzmożone kontrole na drogach, akcje prewencyjne, spotkania profilaktyczne czy stały punkt kontroli pojazdów – to tylko kilka z elementów działania jeleniogórskiej policji w celu zapewnienia dzieciom i młodzieży bezpiecznego, wakacyjnego wypoczynku.

Działania policji będą ukierunkowane zarówno na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży spędzającej letni wypoczynek w Jeleniej Górze i na terenie powiatu jeleniogórskiego, jak i na rzecz bezpieczeństwa dzieci z naszego regionu, które będą wyjeżdżały na wakacje.

- Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze prowadzą działania polegające głównie na: wzmożonych kontrolach autobusów, busów oraz innych pojazdów, którymi przewożone są dzieci podczas letniego wypoczynku, lustracji miejsc zorganizowanego wypoczynku na terenie powiatu, zwłaszcza pod kątem bezpieczeństwa dzieci jako uczestników ruchu drogowego, spotkania profilaktyczne z dziećmi, podczas których omawiane są zasady bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym – informuje podinsp. Edyta Bagrowska, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze.

Jak co roku przy ul. Obrońców Pokoju w Jeleniej Górze na terenie bazy PKS Tour uruchomiony został stały punkt kontroli pojazdów, którymi przewożone są dzieci do miejsc wypoczynku. Będzie on czynny do końca wakacji w godzinach od 7.00 do 10.00. Prośbę o kontrolę pojazdu należy kierować z wyprzedzeniem do Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Jeleniej Górze –tel.75/75-20-591, 75/75-20-337 lub do dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze pod nr 997 bądź do funkcjonariuszy Inspekcji Transportu Drogowego pod nr telefonu 75/75-534-93.

Jak radzi policja, jeżeli dziecko wyjeżdża na zorganizowany wypoczynek należy: dokładnie sprawdzić komu powierzamy opiekę nad dzieckiem, ustalić, jakie ta osoba ma przygotowanie i doświadczenie zawodowe, uzyskać informacje, jakie wrażenia wynieśli uczestnicy organizowanych przez nią poprzednich imprez, ustalić dokładny adres przebywania dziecka, warunki socjalne i opieki medycznej, precyzyjnie ustalić środki przewozowe. W razie wątpliwości, co do stanu technicznego np. autobusu należy natychmiast powiadomić policję drogową lub najbliższy posterunek policyjny. Dziecko należy wyposażyć w wykaz zabranych przedmiotów. Najbardziej wartościowe należy oznaczyć (np. poprzez naszycie inicjałów),
przekazać dziecku drobną kwotę pieniędzy oraz kartkę z dokładnym adresem domowym i numerami telefonów do domu, do pracy rodziców (można włożyć do walizki gotowe, zaadresowane koperty z naklejonymi znaczkami).

Wakacje są okresem sprzyjającym inicjacjom seksualnym młodzieży. Dlatego należy przeprowadzić rozmowę na temat konsekwencji nieprzemyślanych zachowań (przebywanie w nieodpowiednim towarzystwie, środki uzależniające, powroty późną porą, wyzywające zachowanie bądź ubranie).

W okresie zbliżających się wakacji niektóre dzieci nie wyjadą na zorganizowany wypoczynek i pozostaną w domach. Niektóre z nich, codziennie, przez długi czas będą w nich przebywały same.
- Co jakiś czas należy przeprowadzać z dzieckiem rozmowy profilaktyczne na temat zagrożeń, z którymi może się spotkać (zaczepki nieznajomych, obietnica pokazania czegoś szczególnie atrakcyjnego w odległym od domu miejscu, propozycja przejażdżki samochodem). Trzeba nauczyć dzieci, aby podczas nieobecności dorosłych w domu nikomu nie otwierały drzwi (odwiedziny nieznajomych, krewnych, posłańców z pracy, a także innym dzieciom). Należy również zapewnić dziecku bezpieczną zabawę w domu: zamontować w drzwiach mocne zamki, zadbać o odpowiednie zabezpieczenie instalacji gazowej i elektrycznej oraz urządzeń, które są do nich podłączone – radzi policja.

Inne rady to: poproś sąsiadów, aby zwracali uwagę na obcych. Jeśli masz telefon, zadzwoń o różnych porach i porozmawiaj z dzieckiem. Schowaj przed nim wszystkie lekarstwa.
Nie pokazuj swoim pociechom miejsc przechowywania wartościowych przedmiotów.
W domu, obok telefonu, powinna znajdować się kartka z odnotowanymi numerami telefonów do pracy: mamy, taty lub bliskich członków rodziny (np. dziadkowie). Warto również wskazać numery do: policji, pogotowia ratunkowego i gazowego czy straży pożarnej.

W okresie wakacji dużo dzieci korzysta z różnych kąpielisk, należy wtedy: przestrzec przed kąpaniem się w miejscach niestrzeżonych, bez opieki osób dorosłych, przestrzec przed skokami do wody w miejscach niedozwolonych, przy użytkowaniu sprzętu wodnego (kajak, rower wodny, skuter itp.), należy bezwzględnie zaopatrzyć się w kapok.

W czasie wakacji wzrasta liczba organizowanych imprez muzycznych, koncertów plenerowych, i innych, policjanci prewencji kryminalnej, wydziału ds. nieletnich i patologii, a także dzielnicowi prowadzą działania prewencyjne, mające na celu uświadomienie młodzieży niebezpieczeństw czyhających podczas tego rodzaju imprez towarzyskich, gdzie młodzi ludzie mogą stać się potencjalnymi ofiarami przestępstw poprzez dodanie do napoju substancji psychoaktywnych powodujących utratę świadomości. Policjanci informują o sposobie postępowania w przypadku ewentualnego stania się ofiarą przestępstwa.

Podczas wszelkiego rodzaju imprez i spotkań towarzyskich młodzież powinna zawsze pilnować napojów i nigdy nie przyjmować drinków od nieznajomych bo
ktoś może dodać do niego narkotyków (bez smaku, zapachu i barwy) oraz wychodzić z osobami zaufanymi.

- Mamy nadzieję, że te wskazówki skierowane do rodziców, opiekunów w bezpośredni sposób przyczynią się do tego, że ze swojej strony uczynią wszystko, aby te wakacje były dla ich pociech spokojne, wesołe, a przede wszystkim bezpieczne – pisze podinsp. Edyta Bagrowska.

Ogłoszenia

Czytaj również

Stalowe rumaki w Karpaczu

Powstanie przedszkole

W planach łącznik Harrachov–Jakuszyce

Komentarze (4) Dodaj komentarz

rymcycymcy 2-07-2012 10:59
Bardzo dobrze, że policja przekonuje, aby młodzież pilnowała swoich drinków ! :) ...miałem kiedyś taką przygodę, że nie pilnowałem i mi wypili ..poważnie ! :)
rymcycymka 2-07-2012 15:08
.. po wakacjach mozna zostac .. nawet dziadkiem !
rymcycymka 2-07-2012 23:06
..ale dziadek jest od placenia alimentow dla synka,ktory zrobil ..wnuka
rymcycymcy 3-07-2012 10:11
Zlot klonów :) ...brawo !

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Skalne ławki pod Szrenicą

Dachowanie w Radomierzu

Opieka nad seniorem – darmowe szkolenie

Porównaj ceny z Jelonką.com

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
131
Tak
40%
Nie
52%
Nie wiem
8%