MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Bezpieczna szkoła, bezpieczna przyszłość w KSON

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 18 lipca 2016, 8:00
Aktualizacja: 8:13
Autor: KSON
Fot. Archiwum KSON
Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych przez najbliższe trzy lata będzie realizował kolejne bardzo ważne zadanie. Projekt zatytułowany „Bezpieczna Szkoła, bezpieczna przyszłość” oficjalnie rozpoczęto 8 lipca br.

Celem projektu „Bezpieczna szkoła, bezpieczna przyszłość” jest zwiększenie bezpieczeństwa w środowisku szkolnym poprzez tworzenie przyjaznego miejsca pracy i nauki – rodzaj zagrożenia: terroryzm.

Zadaniem projektu jest przeprowadzenie przeglądu placówek oświatowych, szkoleń dla pracowników szkół oraz wydanie rekomendacji do szkolnych procedur bezpieczeństwa. Działania obejmą ponad 2 tys. szkół na terenie całego kraju.
W bieżącym roku zaplanowano realizację działań w 333 szkołach podstawowych, gimnazjalnych i średnich, projekt realizowany będzie również w roku 2017 oraz 2018.

- Cieszę się bardzo - mówi Stanisław Schubert, prezes KSON-u - że udało nam się pozyskać pieniądze na to zadanie. W głównej mierze zaważyło nasze doświadczenie przy realizacji poprzednich oświatowych i społecznych projektów. Warto tu wspomnieć o Centrum Informacji i Wsparcia Osób Niepełnosprawnych czy chociażby programu aktywizującego osoby niepełnosprawne, które podjęły zatrudnienie w branży turystycznej. A procedury bezpieczeństwa nie uwzględniają dotychczas specyfiki niepełnosprawności. Inna jest reakcja na określone polecenie w sytuacji kryzysowej, uczniów np. z autyzmem, niedowidzących lub niedosłyszących i z tego także powodu realizacja tego projektu przez KSON jest uzasadniona.

- Projekt ten finansowany jest ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej - dodaje Iwona Pikosz, koordynator projektu. - Chcąc zrealizować projekt zgodnie z jego założeniami, zapewnić wysoką jakość podejmowanych działań, a przede wszystkim zrealizować głównie założenia: pobudzenie świadomości i wypracowanie umiejętności postepowania pracowników oświaty na wypadek wystąpienia sytuacji zagrożenia w postaci wtargnięcia osób niebezpiecznych z zewnątrz, w pierwszej kolejności przeszkoliliśmy 25 osób: szkoleniowców, prelegentów i trenerów, zaangażowanych do realizacji projektu.

Jednym z prelegentów spotkania był naczelnik Wydziału Prewencji Jeleniogórskiej Policji Tomasz Szczurowski, który opowiadał o zagrożeniach terrorystycznych i metodach zwalczania przestępczości. - Miło mi, że ten projekt rozpoczyna się właśnie w Jeleniej Górze. Jesteśmy pierwszym województwem w kraju, które przeprowadza szkolenia dotyczące zagrożeń w szkołach. Zostałem oddelegowany do pełnienia roli szkolącego decyzją Komendanta Miejskiego Policji w Jeleniej Górze. Nasz program niczym praktycznie się nie różni od zadania, które odbywa się pod patronatem FBI – powiedział Tomasz Szczurowski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Remont hali sportowej

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Mobilizacja przed II turą

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~gluś 18-07-2016 8:23
podobno ten projekt kosztuje nas podatników ok. 8.000.000zł czy to prawda? jeśli tak to wg. mnie zmarnowane pieniądze bo takimi zadaniami powinni się zajmować specjaliści, czasy mamy bardzo niebezpieczne
~bo 18-07-2016 15:12
jak ktoś spiewał ,najwazniejsza jest kasa.A poważnie,, z góry atakują nas strachem przed uchodzcami ,których nie przyjmują ,a też będą straszyć w szkołach.CZYM terroryzmem?Moze wytłumaczy ktoś oco tu idzie gra?
~ 18-07-2016 16:06
przeciez to czyms pachnie i to brzydko pachnie- a wlasciwie smierdzi-
~ 18-07-2016 22:50
To ten projekt powinna wygrać Policja, a nie KSON.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Bike Maraton 2020  

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Informacja wojewody w sprawie koronawirusa

Mały Strażak dla jednostek OSP

Otwarto Dom Modlitwy w Łomnicy

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
80
Tak
46%
Nie
40%
Nie wiem
14%