MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Bezpieczeństwo na drodze ponad wszystko

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 13 października 2009, 14:46
Aktualizacja: Środa, 14 października 2009, 7:43
Autor: TEJO/rylit
Fot. TEJO
Poczuć się jak kilku kieliszkach wódki bez picia, doświadczyć skutków kolizji bez kraksy, zobaczyć sprawność strażaków, spróbować swoich sił w symulatorze jazdy samochodem – to wszystko można zrobić dziś przy ratuszu z racji Europejskiego Dnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Poprzedzone polsko-czeską konferencją pokazy zaczęły się na placu Ratuszowym po godz. 13. Włodzimierz Maślak z policji proponował uczestnikom i przechodniom spacer w alkogooglach. Te okulary powodują zaburzenia wzroku identyczne jak po kilku bardzo głębokich kieliszkach wódki. Alkogoogle solidarnie przymierzali: Zbigniew Leszek z Izersko-Karkonoskiego Towarzystwa Rowerowego, naczelnik drogówki mł. insp. Maciej Dyjach, st. kpt. Jerzy Sładczyk, komendant miejski straży pożarnej, w końcu – Robert Tarsa, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, organizatora wydarzenia.

Wszyscy mieli kłopot z przejściem prosto kilku metrów. – A w takim właśnie stanie ludzie nie wahają się usiąść za kierownicą i prowadzić samochód – podkreślają policjanci. – Trudno potem się dziwić, że skutki takiej nieodpowiedzialności bywają tragiczne.

Jaki jest efekt uderzenia w przeszkodę przy szybkości ledwie pięciu kilometrów na godzinę, można się było przekonać siadając do specjalnego symulatora. – Gdyby nie pas bezpieczeństwa, to zbierałby pan zęby z nawierzchni placu – mówiono do jednego z ochotników, którzy chcieli na własnej skórze odczuć moment zderzenia. Szarpnięcie było tak mocne, że z łatwością można sobie wyobrazić jego siłę przy większej prędkości.

Swoją sprawność pokazali także strażacy, którzy w działaniach pozorowanych uwolnili kierowcę zakleszczonego w samochodzie. – Mamy taki sprzęt, że praktycznie z każdego pojazdu jesteśmy w stanie zrobić kabriolet – powiedział mł. kpt. Słodczyk. Dodał, że strażacy podobne działania – ale niestety w rzeczywistości – muszą wykonywać kilka razy w miesiącu. – To stanowczo za często – podkreślił szef jeleniogórskiej komendy PSP.

Sposób, aby rozbudzić wyobraźnię kierujących, mają Czesi. – Organizujemy wędrującą wystawę fotograficzną, na której są zdjęcia z wypadków śmiertelnych – powiedział Michal Mochal z Wydziału Transportu Drogowego w Urzędzie Wojewódzkim w Libercu. Podobno to działa.

Pokazy z okazji Dnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego potrwają do godz. 17. Strażnicy miejscy zapraszają do miasteczka i do jazdy na czterokołowcach. Można też „pojeździć” na symulatorze przywiezionym przez WORD. Niestety, obchodów nie ułatwia pogoda.

Część imprez Europejskiego Dnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego odbyła się na terenie WORD w Cieplicach. Można było przejechać się czterokołowcem, a także spróbować sił na egzaminie teoretycznym, praktycznym na placu manewrowym.

Kierujący mieli okazję wykazać się umiejętnościami w zakresie jazdy z poślizgiem kontrolowanym. Mimo pluchy otwarto też oficjalnie parking przy siedzibie Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Dokonał tego symbolicznym wciśnięciem pilota Jerzy Pokój, przewodniczący Sejmiku Wojewódzkiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Spór o edukację seksualną

Nagrody dla nauczycieli

Stop marginalizacji średnich miast

Komentarze (17) Dodaj komentarz

piipi 13-10-2009 15:10
~Widziałam .. i teraz czuję się *fajnie bezpieczna !
piotr114 13-10-2009 16:08
Dlaczego ten strażnik pali w miejscu publicznym ???
~sebo 13-10-2009 16:34
ee,tam, ja znam skutki uderzenia w przeszkodę przy 70 km ;)w zimie, nocą, utrata panowania nad autem i drzewo... auto skasowane, na szczęście nikomu nic sie nie stało... polecam taką atrakcję wszystkim kozakom, którzy uwazaja że jezdza lepiej od Hołka ;P
teessi 13-10-2009 16:53
do Piotr114. Bo ten strażnik nie panuje nad swoim nałogiem. Nałóg panuje nad strażnikiem.
daria30119 13-10-2009 17:02
Byłam, widziałam.....szkoda,że ta akcja uwalniania z auta taka wolna....niestety wiem,iż dla bezpieczeństwa szybciej się nie da...Jednak komendant SP ze Szklarskiej Poręby .....wiem,że jest sprytniejszy niż się dziś ...pokazał... (JUŻ 17 LAT CZEKAM....)
kwakwa 13-10-2009 18:02
to nie strażnik, to komendant...
~do piotr 13-10-2009 18:08
pali, bo to sam najjaśnieszy panujący komendant SM i nikt mu nie skoczy ;)
teessi 13-10-2009 18:43
To w razie pożaru komendant będzie go ... rozprzestrzeniał. Ciekawe, gdzie wyrzucił niedopałek...
~do teassi 13-10-2009 20:56
To jest komendant strażników miejskich (Straż Miejska), a nie strażaków (PSP lub OSP)! No ale masz rację z rozprzestrzenianiem
~JGR 13-10-2009 21:54
no wlasnie najjasniejszy moze palic w miejscu publicznym i na zdjeciach jest a zwykly obywatel tego niedoszlego kraju zaraz by mandat dostal. Jaki kraj takie prawo
rymcycymcy 13-10-2009 21:58
Palenie w miejscu publicznym to wykroczenie i wysoki mandat. Gościu miał szczęście, że żaden Blokers (od blokad ;)) nie zobaczył :)
~gosc niedzielny 13-10-2009 23:47
super impreza - wtorek, w godzinach pracy jeleniogórzan. w końcu po co robić taką akcję dla ludzi, lepiej by zrobić imprezę dla paru urzędasów i dla garstki gawiedzi szkolnej. gratulacje.
kwakwa 14-10-2009 6:20
rymcycymcy, palenie tytoniu to wykroczenie w określonych ustawą "antynikotynową" przypadkach, miejsc jak na zdjęciach one nie dotyczą...
~xyz 14-10-2009 7:59
Impreza jak każda organizowana przez WORD Jelenia Góra prawie zamknięta. Symboliczna garstka tych , którzy trafili na nią jest widoczna na zdjęciach. Czy zainteresowanie ruchem drogowym jest tak małe ? Ale za to jak bawią się w alkogoglach Włodarze! No cóż kasa wydana, impreza odfajkowana, jest OK !!!
~ 14-10-2009 8:00
Włodek M. nie kierował ruchem we wtorek?! Przecież dzień bez kierowania na skrzyżowaniu to stracony dzień dla Włodzia!
~zdegustowany 14-10-2009 8:43
Urzadzili impreze dla siebie: Włodarze miasta, panowie policjanci i SM. Normalni obywatele w tym czasie uczciwie pracowali na swoje wynagrodzenie. BRAWO, kto wymysla pokazy bezpieczenstwa w ktorych szary obywatel nie moze uczestniczyc? Po co robic takie imprezy? I komu?. I czy Pan Komendant SM chociaz wyrazi publicznie skruche za swoje naganne zachowanie propagujace palenie tytoniu wsrod zgromadzonej mlodziezy?
~Smakosz 14-10-2009 14:15
Otwarcie parkingu obok WORDU to poważne wydarzenie na miarę i czas godny kolejnego dyrektora tej instytucji . A jaki wspaniały bar w tle ! Jaki świetny kebab z pyłem i kurzem z placu manewrowego w suche dni ! Na terenie parkingu zdający korzystają z możliwości obcowania z pięknymi okazami roślin ozdobnych, gorzej z kierowcami , którzy szukają odpowiedniej niszy i dojazdu do niej szczególnie gdy mają nieco większe auto. Ale zawsze lepsze to niż pamiętne błoto i dziury......

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Przetarg rozstrzygnięty

Koncert Papieski  

Poświst na "góralu"

Ulica Tabaki gotowa

Będzie referendum w Jeleniej Górze?

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
727
Tak
14%
Nie
65%
Nie wiem
21%