MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 16 lipca
im. Marii, Mariki

Bezpieczeństwo na drodze ponad wszystko

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 13 października 2009, 14:46
Aktualizacja: Środa, 14 października 2009, 7:43
Autor: TEJO/rylit
Fot. TEJO
Poczuć się jak kilku kieliszkach wódki bez picia, doświadczyć skutków kolizji bez kraksy, zobaczyć sprawność strażaków, spróbować swoich sił w symulatorze jazdy samochodem – to wszystko można zrobić dziś przy ratuszu z racji Europejskiego Dnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Poprzedzone polsko-czeską konferencją pokazy zaczęły się na placu Ratuszowym po godz. 13. Włodzimierz Maślak z policji proponował uczestnikom i przechodniom spacer w alkogooglach. Te okulary powodują zaburzenia wzroku identyczne jak po kilku bardzo głębokich kieliszkach wódki. Alkogoogle solidarnie przymierzali: Zbigniew Leszek z Izersko-Karkonoskiego Towarzystwa Rowerowego, naczelnik drogówki mł. insp. Maciej Dyjach, st. kpt. Jerzy Sładczyk, komendant miejski straży pożarnej, w końcu – Robert Tarsa, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, organizatora wydarzenia.

Wszyscy mieli kłopot z przejściem prosto kilku metrów. – A w takim właśnie stanie ludzie nie wahają się usiąść za kierownicą i prowadzić samochód – podkreślają policjanci. – Trudno potem się dziwić, że skutki takiej nieodpowiedzialności bywają tragiczne.

Jaki jest efekt uderzenia w przeszkodę przy szybkości ledwie pięciu kilometrów na godzinę, można się było przekonać siadając do specjalnego symulatora. – Gdyby nie pas bezpieczeństwa, to zbierałby pan zęby z nawierzchni placu – mówiono do jednego z ochotników, którzy chcieli na własnej skórze odczuć moment zderzenia. Szarpnięcie było tak mocne, że z łatwością można sobie wyobrazić jego siłę przy większej prędkości.

Swoją sprawność pokazali także strażacy, którzy w działaniach pozorowanych uwolnili kierowcę zakleszczonego w samochodzie. – Mamy taki sprzęt, że praktycznie z każdego pojazdu jesteśmy w stanie zrobić kabriolet – powiedział mł. kpt. Słodczyk. Dodał, że strażacy podobne działania – ale niestety w rzeczywistości – muszą wykonywać kilka razy w miesiącu. – To stanowczo za często – podkreślił szef jeleniogórskiej komendy PSP.

Sposób, aby rozbudzić wyobraźnię kierujących, mają Czesi. – Organizujemy wędrującą wystawę fotograficzną, na której są zdjęcia z wypadków śmiertelnych – powiedział Michal Mochal z Wydziału Transportu Drogowego w Urzędzie Wojewódzkim w Libercu. Podobno to działa.

Pokazy z okazji Dnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego potrwają do godz. 17. Strażnicy miejscy zapraszają do miasteczka i do jazdy na czterokołowcach. Można też „pojeździć” na symulatorze przywiezionym przez WORD. Niestety, obchodów nie ułatwia pogoda.

Część imprez Europejskiego Dnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego odbyła się na terenie WORD w Cieplicach. Można było przejechać się czterokołowcem, a także spróbować sił na egzaminie teoretycznym, praktycznym na placu manewrowym.

Kierujący mieli okazję wykazać się umiejętnościami w zakresie jazdy z poślizgiem kontrolowanym. Mimo pluchy otwarto też oficjalnie parking przy siedzibie Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Dokonał tego symbolicznym wciśnięciem pilota Jerzy Pokój, przewodniczący Sejmiku Wojewódzkiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Jan Sopata na emeryturze

Powstaną nowe przystanki i nowe linie MZK

Drzymały i Flisaków gotowe – od kiedy MZK?

Komentarze (17) Dodaj komentarz

piipi 13-10-2009 15:10
~Widziałam .. i teraz czuję się *fajnie bezpieczna !
piotr114 13-10-2009 16:08
Dlaczego ten strażnik pali w miejscu publicznym ???
~sebo 13-10-2009 16:34
ee,tam, ja znam skutki uderzenia w przeszkodę przy 70 km ;)w zimie, nocą, utrata panowania nad autem i drzewo... auto skasowane, na szczęście nikomu nic sie nie stało... polecam taką atrakcję wszystkim kozakom, którzy uwazaja że jezdza lepiej od Hołka ;P
teessi 13-10-2009 16:53
do Piotr114. Bo ten strażnik nie panuje nad swoim nałogiem. Nałóg panuje nad strażnikiem.
daria30119 13-10-2009 17:02
Byłam, widziałam.....szkoda,że ta akcja uwalniania z auta taka wolna....niestety wiem,iż dla bezpieczeństwa szybciej się nie da...Jednak komendant SP ze Szklarskiej Poręby .....wiem,że jest sprytniejszy niż się dziś ...pokazał... (JUŻ 17 LAT CZEKAM....)
kwakwa 13-10-2009 18:02
to nie strażnik, to komendant...
~do piotr 13-10-2009 18:08
pali, bo to sam najjaśnieszy panujący komendant SM i nikt mu nie skoczy ;)
teessi 13-10-2009 18:43
To w razie pożaru komendant będzie go ... rozprzestrzeniał. Ciekawe, gdzie wyrzucił niedopałek...
~do teassi 13-10-2009 20:56
To jest komendant strażników miejskich (Straż Miejska), a nie strażaków (PSP lub OSP)! No ale masz rację z rozprzestrzenianiem
~JGR 13-10-2009 21:54
no wlasnie najjasniejszy moze palic w miejscu publicznym i na zdjeciach jest a zwykly obywatel tego niedoszlego kraju zaraz by mandat dostal. Jaki kraj takie prawo
rymcycymcy 13-10-2009 21:58
Palenie w miejscu publicznym to wykroczenie i wysoki mandat. Gościu miał szczęście, że żaden Blokers (od blokad ;)) nie zobaczył :)
~gosc niedzielny 13-10-2009 23:47
super impreza - wtorek, w godzinach pracy jeleniogórzan. w końcu po co robić taką akcję dla ludzi, lepiej by zrobić imprezę dla paru urzędasów i dla garstki gawiedzi szkolnej. gratulacje.
kwakwa 14-10-2009 6:20
rymcycymcy, palenie tytoniu to wykroczenie w określonych ustawą "antynikotynową" przypadkach, miejsc jak na zdjęciach one nie dotyczą...
~xyz 14-10-2009 7:59
Impreza jak każda organizowana przez WORD Jelenia Góra prawie zamknięta. Symboliczna garstka tych , którzy trafili na nią jest widoczna na zdjęciach. Czy zainteresowanie ruchem drogowym jest tak małe ? Ale za to jak bawią się w alkogoglach Włodarze! No cóż kasa wydana, impreza odfajkowana, jest OK !!!
~ 14-10-2009 8:00
Włodek M. nie kierował ruchem we wtorek?! Przecież dzień bez kierowania na skrzyżowaniu to stracony dzień dla Włodzia!
~zdegustowany 14-10-2009 8:43
Urzadzili impreze dla siebie: Włodarze miasta, panowie policjanci i SM. Normalni obywatele w tym czasie uczciwie pracowali na swoje wynagrodzenie. BRAWO, kto wymysla pokazy bezpieczenstwa w ktorych szary obywatel nie moze uczestniczyc? Po co robic takie imprezy? I komu?. I czy Pan Komendant SM chociaz wyrazi publicznie skruche za swoje naganne zachowanie propagujace palenie tytoniu wsrod zgromadzonej mlodziezy?
~Smakosz 14-10-2009 14:15
Otwarcie parkingu obok WORDU to poważne wydarzenie na miarę i czas godny kolejnego dyrektora tej instytucji . A jaki wspaniały bar w tle ! Jaki świetny kebab z pyłem i kurzem z placu manewrowego w suche dni ! Na terenie parkingu zdający korzystają z możliwości obcowania z pięknymi okazami roślin ozdobnych, gorzej z kierowcami , którzy szukają odpowiedniej niszy i dojazdu do niej szczególnie gdy mają nieco większe auto. Ale zawsze lepsze to niż pamiętne błoto i dziury......

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Marszałek Sejmu w Kowarach

Jeleniogórscy strażacy w czasie epidemii

Potok Łomnica ponownie został zanieczyszczony  

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
889
Tak
45%
Nie
41%
Nie wiem
13%