MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 30 września
im. Hieronima, Zofii

Bezdomność na własne życzenie

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 16 marca 2018, 8:13
Aktualizacja: Sobota, 17 marca 2018, 4:51
Autor: Paweł Guszała
Fot. Paweł Guszała
Choć na pierwszy rzut oka ich nie widać to w Jeleniej Górze osób bezdomnych nie brakuje. Egzystują (bo ciężko to nazwać życiem) w małych altankach, w brudzie, bez jedzenia i picia. Straż Miejska w okresie zimy przeprowadza wzmożone kontrole takich miejsc. W środę (14.03.) towarzyszyliśmy im w jednej z interwencji.

Interwencja odbyła się na terenie starych ogródków działkowych przy ulicy Łomnickiej. To tu w jednej z małych altanek funkcjonują Rafał i Emil. Ten pierwszy chętnie rozmawiał, był pogodny, dowcipny, jednak za tą postawą krył się jego życiowy dramat. Jeszcze 2 lata temu żył normalnie, miał pracę, rodzinę, prawdziwy dom. Wszystko zmienił hazard i alkohol.

- Bo to jest tak. Było fajnie, wszystko się udawało, była żona, rodzina. Nagle człowiek upadł i systematycznie zaczął się staczać na dno. W takich momentach najlepiej było się upić, bo wtedy życie na różowo się przyjmuje. A wszystko w moim przypadku zaczęło się od hazardu. Grałem w ruletkę. Raz wygrałem i to był mój koniec – wspomina.

Teraz, jak sam przyznał, „jakoś żyje”, przeważnie zbiera złom, czasem pomagają mu mieszkańcy z okolicznych domów, zlecą mu jakieś zadanie, przyniosą jedzenie. Mimo że zdaje sobie sprawę z tego jak wygląda jego życie nie jest skory do zmian. Nie szuka pomocy. Nałóg wytycza mu plan dnia.

- Znamy to miejsce. Odwiedzamy je zwłaszcza w czasie mrozów, bo ci mężczyźni żyją w warunkach katastrofalnych. Za każdym razem odmawiają pomocy, ale my zawsze wracamy do nich, pytamy o stan zdrowia, sprawdzamy czy nie są przemarznięci, zdarzyło się, że w trakcie ostatnich mrozów przywieźliśmy im coś ciepłego do jedzenia – mówi Artur Wilimek, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Jeleniej Górze.

Rafał nie chce zmian, jednak niebawem coś w swoim życiu zmienić będzie musiał. Mianowicie miejsce pobytu. - Prowadzimy działania, by ten teren uprzątnąć i rozwiązać cały proceder jaki tu ma miejsce, bo tu są wypalane kable, rozbierane są pozostałości altanek. Bezdomni, ale i inni jeleniogórzanie znoszą w to miejsce śmieci. Musimy to wszystko wyeliminować. To teren miasta, który aktualnie jest wystawiony na sprzedaż – kończy A. Wilimek.

Niestety przeważnie tego typu historie jak ta nie mają szczęśliwego zakończenia, przede wszystkim przez wybór bezdomnych. Straż Miejska może jedynie podejmować kolejne interwencje.

Ogłoszenia

Czytaj również

Ulica Krakowska gotowa

Senator zachęca do głosowania na maszty

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~ 16-03-2018 11:05
Bezdomnosc na zyczenie hahaha niech wiecej reklam 2 szybkich zubrow bedzie to moze mniej osob na dnie sie znajdzie .Wszedzie alkohol reklamy alkoholu a pozniej sie dziwia ktos powie masz wybor tylko z poczatku pozniej juz nie
~ 16-03-2018 11:37
do: ~ (11:05)
Hery i zioła nie reklamują a ćpun na ćpunie.o d.. rozbić te twoje teorie.Bezdomność to jak najbardziej wybór ,nie zamierzony ale jednak
~ 16-03-2018 18:49
do: ~ (11:37)
Jezus cie kocha supercpunie
rymcycymcy 16-03-2018 14:24
do: ~ (11:05)
Pełno reklam leków ! ...syropy, pastyle, kropelki, ...a zdrowych ciągle brakuje ! ;)
~Jel.. 16-03-2018 15:53
a kto ten syf posprząta?
~PAC 16-03-2018 16:47
Będziemy czynić ich uległymi i słabymi przed nami poprzez naszą moc. Będą one wzrastać w depresji, powolni i otyli, a kiedy przyjdą do nas o pomoc, damy im więcej trucizny. Będziemy koncentrować ich uwagę ku pieniądzowi oraz ku dobrami materialnymi, nie będą w stanie zachować wewnętrznej samokontroli. Będziemy odwracać ich uwagę nierządem, zewnętrznymi przyjemnościami oraz grami, więc nie będą w stanie się jednoczyć. Ich umysły będą zawsze należeć do nas i oni zawszę będą posłuszni naszym poleceniom. Jeżeli odmówią nam, znajdziemy sposoby na technologię kontroli umysłu w ich życiu. Będziemy wykorzystywać strach jako naszą broń. Ustanowimy ich rządy oraz ustanowimy także opozycję. Będziemy kontrolowali obie strony. Zawsze będziemy ukrywać nasze cele ale zawszę będziemy realizować nasz plan. Będą wykonywać pracę dla nas, a my będziemy ich wynagradzać za ich trud. Nasze rodziny nigdy nie będą się z nimi mieszać. Nasza krew musi być zawsze czysta, taka jest nasza droga . Spowodujemy, że będą się zabijać wzajemnie, kiedy tylko będzie to w naszym interesie. Będziemy ich separować od siebie za pomocą dogmatów i religii. Będziemy ściśle kontrolować wszystkie aspekty ich życia i będziemy nimi kierować, co myśleć i jak myśleć. Będziemy nimi kierować delikatnie i grzecznie, pozwalając im myśleć, że są samodzielni. Będziemy siać nieprzyjaźń pomiędzy nimi poprzez nasze frakcje. Kiedy światło wiedzy zaświeci pomiędzy nimi, wygasimy je poprzez szyderstwo lub śmierć, którekolwiek nam będzie bardziej pasowało. Spowodujemy, że będą sobie wyrywać serca i zabijać własne dzie
~ 16-03-2018 18:40
Kiedyś, jeszcze z 5 lat temu bezdomni to byli z reguły spokojni ludzie, żyjący na uboczu i szukający po nocach po śmietnikach. Dzisiaj to agresywne, pełne roszczeń żule całymi dniami wożący się autobusami z pętli na pętle. Kierowcy wiedzą jakie to upierdliwe typy. Trudno to na końcówce z autobusu wygonić, rzucają się z łapami do bicia. Dlatego obecnie nie jest mi ich żal a wręcz mnie w..rwiają.
~wer 16-03-2018 21:22
To teren miasta, który aktualnie jest wystawiony na sprzedaż... Gdzie wystawiony na sprzedaż? Nie mogę za nic znaleźć...
~ 16-03-2018 23:22
do: ~wer (21:22)
Pewnie już wiadomo kto ma kupić i za ile, więc jest tak wystawiony, żeby nikt inny nie znalazł.
~Paragraf 22 17-03-2018 7:23
A może coś Pan napisze w temacie Jeleniogórskiej Mafii Mieszkaniowej Panie autorze. Szajka działa przynajmniej od 2002 roku.
~Rydz 18-03-2018 19:46
do: ~Paragraf 22 (7:23)
Lokale dla ludzi od miasta to dopiero mafia.
~szkoda 23-03-2018 8:37
szkoda ludzi.ale to ich własny wybór i ucieczka przed trudnym życiem .Szkoda że wybrali takie życie.Krótkie życie.......

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Porządki przy cmentarzu

Tak nie parkujemy

Odkrycia w kościele

O bezpieczeństwie

Wytną drzewa

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
209
Tak
41%
Nie
49%
Nie wiem
11%