MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Bez strachu przed zagubieniem

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 20 maja 2007, 0:00
Aktualizacja: Niedziela, 20 maja 2007, 14:35
Autor: DOB
Fot. DOB
Jak poradzić sobie samemu w lesie – uczyły się od strażników miejskich pięcio i sześciolatki ze Szkoły Podstawowej nr 15 i Przedszkola nr 11 w Sobieszowie.

Dzieci budowały szałas i obok niego układały napis „SOS”. – To nie było trudne – mówi Weronika Soprych. – Najgorsze było znalezienie drzewa na szałas.
– W takim leśnym domku mógłbym spędzić nawet cały dzień – pochwalił się Michał Maj.

Niemal wszystkie dzieci miały ze sobą gwizdki. Po co? – Na wypadek, gdybyśmy zabłądzili. Wówczas wystarczy zagwizdać i już ktoś nas znajdzie – powiedzieli nam uczestnicy zabawy.
– Wszystko to w ramach akcji „Zgubek” – wyjaśnia Grzegorz Rybarczyk ze Straży Miejskiej w Jeleniej Górze. – Uczymy dzieci, jak mają się zachować w lesie, gdy oddalą się od rodziców albo zabłądzą. Wkrótce wakacje i na pewno wiele rodzin wybierze się na wycieczki lub wczasy. Warto pamiętać o bezpieczeństwie.

Po budowie szałasów był także czas na rekreację. Dzieci wybrały się na wycieczkę na zamek Chojnik, po powrocie z ruin zasiadły przy ogniosku z kiełbaskami. Uczestnicy akcji otrzymali nagrody – kolorowe plecaki szkolne.

Obok straży miejskiej, współorganizatorami akcji byli: Państwowa Straż Pożarna, Karkonoski Park Narodowy i kustosz zamku Chojnik.
Wkrótce podobne zadania czekają na dzieci z przedszkoli nr 13 i 27.

Ogłoszenia

Czytaj również

Policyjny pościg na Zabobrzu

Instrukcja obsługi dla gości pod Szrenicą

Co w budżecie Janowic Wielkich?

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~Emeryt 20-05-2007 14:25
i inni buszujący po forach do roboty do roboty Panowie. BRAWA DLA STRAŻY POŻARNEJ, STRAŻY MIEJSKIEJ KPN I PANA KUSTOSZA ps. Grzesiu dzieci Cię uwielbiają.Jesteś tam gdzie powinieneś być. Zastępując Tego który czasem powinien się gdzieś pokazać.
~joten52 20-05-2007 18:41
Proponuję rozpropagować bardzo prosty sposób na odnajdywania zagubionych. W górach, w lesie, wszędzie gdzie można się zgubić, co jakieś 100 m przymocować wysoko do drzewa tabliczkę z (na przykład) numerem (coś jak szlaki turystyczne). Ktokolwiek by sie zgubił, w ciągu kilku minut odnajdzie któreś z najbliższych ponumerowanych drzew i z telefonu komórkowego (któż go jeszcze nie ma?) dzwoni na 112. Tam mając mapę z tymi numerami drzew, w ciągu kilku minut namierzaja zagubionego. Oszczędności na akcjach poszukiwawczo ratowniczych kolosalne. Przez kilka lat można zrobić to we wszystkichj miejscach które odznaczają sie wysoką "zagubialnością". Małym kosztem wielkie oszczędności. Proste, prawda?
~Gizmo 20-05-2007 20:32
Brawa dla Rybarczyka. To jest jedna z tych dobrych stron SM
~Elsner 21-05-2007 7:19
joten52 to co robi Straż MIejska to edukacja chyba sie pomyliłeś z okresleniem i tematem. To jest skierowane do dzieci i ja byłem na tej imprezje z moją córką i taka właśnie akcja jest propagowana wśród dzieci. Super że to już któraś z kolei taka akcja jest robiona przez Straż Miejską i to jest ogromna wdzięczność nas wszystkich za takie przedsięwzięcie. Ważne jest to aby dzieci mogły poznać zasady bezpieczeństwa i troszeczkę zabawy i wypoczynku. Wszyscy co byli wspaniale się bawili my rodzice i dziadkowie uznali tą formę wypoczynku za bardzo dobrą i raz jeszcze brawa dla Straży Miejskiej i wszystkich którzy się włączyli i pomogli zorganizować "Zgubka". A czy Policja nie była zainteresowana takim przedsięwzięciem. Panie Grzegorzu a gdzie oni byli? Chyba Pan ich zaprosił.
~joten52 21-05-2007 14:38
To było a propos zaginięć, taka se wzmianka. Kiedyś i te dzieci beda duże i pójdą w las...
~Grzegorz 21-05-2007 15:19
Dziekuję za miłe komentarze. Akcja ta jest dla dzieci i z troską o dzieciach ją przygotowujemy i prowadzimy. Może i dobry pomysł Joten52 z tym co piszesz ale jeszcze raz pamiętajmy ze nie ważne czy drzewa są ponumerowane ważne jest to aby dziecko czuło się bezpiecznie. Takie było przesłanie akcji Zgubek i myślę że zainteresowanie jest duże bo nie tylko dzieci się wspaniale bawią ale też opiekunowie. Tu chciałbym serdecznie podziękować Dyrekcji Karkonoskiego Parku Narodowego oraz Kustoszowi Zamku Chojnik za pomoc przy organizacji tego zadania oraz Straży Pożarnej za współudział. W tym dniu było kilka imprez gdzie my nie mogliśmy być a była tam Policja. Współpraca naszych służb jest wspaniała i nie jest to przeoczenie z ich strony tylko taki był podział oni tam my tu. Pozdrawiam Wszystkich. mł.insp.SM Grzegorz Rybarczyk

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Komentują budżet miasta

Barierki – zawalidrogi

Orszak Trzech Króli

Radni przyjęli uchwałę budżetową na 2020 rok  

Ponad 28 milionów deficytu

Sonda

Dzień nauki polskiej - kolejne święto państwowe. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
87
Tak
21%
Nie
74%
Nie wiem
6%