MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 12 sierpnia
im. Klary, Juliana

Bez reakcji na brudasów

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 14 października 2009, 7:24
Aktualizacja: Czwartek, 15 października 2009, 8:28
Autor: Angela
Fot. ZAS
To kolejna akcja sprzątania Wrzosówki, jaką co roku organizują członkowie Zespołu Aktywności Społecznej w Sobieszowie. Przez osiem godzin z koryta rzeki wyciągano nieczystości, które wcześniej wrzucili tam inni mieszkańcy. W sumie butelkami, workami, papierami, domowymi odpadami i innymi nieczystościami zapełniono 20 worków.

Zespół Aktywności Społecznej z uporem walczy z tymi, którzy wolą zaoszczędzić kilka złotych na wywozie śmieci i zamiast odstawić je do kontenerów po prostu wrzucają je do rzeki. W maju minionego roku zespół aktywności przeprowadził bowiem podobną akcję. Wówczas z Wrzosówki wyciągnięto stare meble, plastikowe i szklane butelki, kartony, dywany, telewizory, lodówki, akumulatory, wszystko to zajęło cały kontener. I mimo doprowadzenia wówczas rzeki do porządku, w tym roku problem powrócił.

Członkowie zespołu aktywności społecznej 8 października w godzinach od 10-18 zebrali się by wspólnie zadbać o rzekę przepływającą przez ich miejscowość. – W sumie na kilku odcinkach Wrzosówki nazbierano około 20 worków „różności” - mówi Halina Moszyńska, z Zespołu Aktywności Społecznej w Sobieszowie. Nieczystości odebrało od nas Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. – Teraz koryto rzeki jest czyste, ale na jak długo? - pytają działacze z ZAS.

Jak mówią mieszkańcy, którym zależy na czystości w ich dzielnicy, zanieczyszczenie nie zaniknie, póki nie zmieni się mentalność ludzi. Wszyscy wiedzą, kto wrzuca śmieci do rzeki, i nikt nie reaguje.

Ogłoszenia

Czytaj również

Parking na... przejściu

Śmierć na żwirowni

To było podpalenie

Komentarze (36) Dodaj komentarz

~m 14-10-2009 8:05
pieprzniety narod potem jak grozi powodz to gapia sie na rzeke czy nie wyleje.co nie jego to aby zniszczyc.nigdy nic nie bedziemy miec albo nas okradna albo sami zniszczymy.
~Wikusia 14-10-2009 8:26
Znam ta rzeczke i lubie tam spacerowac. Szkoda, ze nie maja szacunku dla przyrody.Powinni dowalac wysokie kary.
~aristo 14-10-2009 8:48
Niestety problem ten dotyczy wszystkich rzek i ich koryt przebiegających w pobliżu terenów zamieszkałych. Nasz naród ma w większośći wielkie mniemanie o sobie, ale to tylko fasada, maska.
~Jano 14-10-2009 8:58
kto tych brudasow nauczy wreszcie pozadku ,za smieci wywozone z posesji trzeba zaplacic , to po co placic lepiej do rzeki wywalic ,i stad ten bajzel wszedzie
~gosc diabel 14-10-2009 9:37
"Oni" nie patrza czy wyleje tylko czy wszystkie ich smieci ladnie splynely i wrazie czego dorzucaja, ot co!
~Wikusia 14-10-2009 9:53
Do aristo. fajnie, ze tobie "wolno" pisac takie komentarze....mnie sie krytykuje, jesli pisze negatywnie o polskim narodzie, bo mieszkam za granica.To prawda: Polacy twierdza, ze sa najfajniejsi, ze szybko ucza sie jezykow obcych, ze maja najladniejsze dziewczyny i najlepsza wodke a kuchnia polska: palce lizac!!! Czy prawda? nie wypowiadam sie. A co ci "patrioci" powiedza na temat brudu i nieszanowania przyrody? O tym sie milczy. To wlasnie ta fasada!!!!
~ 14-10-2009 10:37
do Wikusia,nikt Cie nie krytykuje tylko mieszkasz w takim kraju ze od zarania dziejow sa organizowane wywozki duzych przedmiotow a u NAS w JG pierwszy raz bylo w kwietniu (tego roku) i teraz w pazdzierniku
piipi 14-10-2009 10:39
~WIKUŚIA .. na pewno wiesz.ze Polska jest krajem katolickim ! NIESTETY .. Kosciół polski zaniedbuje sprawy ekologii ! - "Kto nie szanuje przyrody .. ten nie szanuje Stwórcy"
diablica 14-10-2009 10:49
syzyfowa praca... niektórzy ludzie jak widać lubią brudne otoczenie i nie przeszdakadza im ten syf... mogliby pomyśleć zanim wrzucą tam choćby jeden papierek...
~ k-asia 14-10-2009 11:28
Brawa dla Zespołu Aktywności Społecznej! Również za festyn dla mieszkańców sobieszowa z początku miesiąca. Szkoda, że Jelonka o nim nie napisała. Był wielokroć lepszy od Dni Sobieszowa robionych przez Muflon.
~ 14-10-2009 11:36
BŁĄD TKWI W KWESTII OPŁAT ZA ŚMIECI .PŁACĄ ZA WYWIEŹIONY POJEMNIK ,MOŻE SIĘ UDA TYM SPOSOBEM[WYRZUCANIE ŚMIECI GDZIE POPADNIE] ZAOSZCZĘDZIĆ PARĘ ZŁOTYCH. POWINNI PŁACIĆ TAK JAK SIĘ PŁACI W JELENIEJ-PŁACĘ MIESIĘCZNIE ZA POJEMNIK I NIE ICH SPRAWA ILE ICH JEST,CZY PÓŁ KOSZA CZY CAŁY KOSZ. NAWET NIE MYŚLĘ ABY WYWOZIĆ ŚMIECI GDZIEŚ DO LASU CZY DO SĄSIADA.ZE SMUTKIEM PATRZĘ NA ZAŚMIECONE LASY ,ROWY CZY PARKI.TEŻ JESTEM ZDANIA ŻE POWINNI KARAĆ ZA ZAŚMIECANIE I TO BARDZO WYSOKIE KWOTY POWINNY BYĆ.CZĘSTO SIĘ ZASTANAWIAM CZY TAK TRUDNO NAMIERZYĆ BRUDASA ? W ŚMIECIACH MOŻNA ZNALEŚĆ COŚ CO NAPROWADZI NA ŚLAD.CHOĆBY JEDNEGO BRUDASA I DOP........Ć TAKĄ KARĘ ŻEBY NAWET NIE POMYŚLAŁ O ŚMIECIACH POZA POJEMNIKIEM.ALE MYŚLENIE PONIEKTÓRYCH BARDZO MUSI BOLEĆ !!!!!!!!
~A ja się pytam... 14-10-2009 13:02
Jaka jest prawda z tym sprzątaniem? ostatnio czytałem artykuł na NJ24 (nawet dołączone były te same zdjęcia) i tam było napisane, że ten zespół wynajął i opłacił pracowników do czyszczenia tej rzeki a tu pisze się ,że to robili członkowie zespołu. Nic nie mam do czyszczenia rzeki, jeśli ktoś to chce robić niech robi ale myślę, że niektórzy wykorzystują ten fakt do przeprowadzania jakieś akcji propagandowej nie mającej nic wspólnego z uświadamianiem mieszkańców, że źle robią .Można by pomyśleć, że zbliżają się wybory i ktoś robi szum aby zwrócić na siebie uwagę .To taka konkluzja po przeczytaniu tych dwóch artykułów. A jeśli chodzi o słowa zawarte w tytule to prawda jest taka, że my mieszkańcy nie potrafimy przestrzegać żadnych przyjętych norm społecznych począwszy od nie sprzątania po swoich pieskach, nie dbania o środowisko ( podrzucanie śmieci byle gdzie, palenie gum, plastyków, liści ), niestosownego zachowania (załatwiania swoich potrzeb w miejscach publicznych, spożywania alkoholu w parkach i placach zabaw).Ogólnego niszczenia (malowania spray gdzie popadnie,wyrywania znaków drogowych) przykłady można mnożyć. Problem jest w tym, że my Polacy nie potrafimy przestrzegać i egzekwować obowiązującego prawa, ponadto wychodzimy z założenia, że to robią inni a nie my sami.
~Optymistka :-) 14-10-2009 13:57
Brawo za to, że się tym ludziom COŚ chce, a nie tylko narzekać i narzekać.
~do K-asia 14-10-2009 14:18
Szanowna Pani nie powinna porównywać te dwie imprezy i przy pisywać zasług za organizację festynu tylko Zespołowi Aktywności Społecznej.Jest to nie fair w stosunku do pozostałych organizatorów a byli nimi MDK Muflon, Szkoła Podstawowa Nr 15 i Stowarzyszenie Sympatyków Sobieszowa.Widać niezbicie,że zamiast rzeczywistego łączenia mieszkańców uprawiacie państwo prywatę pod płaszczykiem integracji.A z pani słów wynika niezbicie ,że nie chodziło tu o dobrą zabawę mieszkańców tylko o rozgłos ( zarzuty kierowanie pod adresem redakcji Jelonki ).
~m 14-10-2009 14:29
do Pipi.A co ma Kosciol do ekologii????????Prosze o szybka odpowiedz bo nie mam czasu.
~Wikusia 14-10-2009 15:32
Wywozki "duzych" smieci nie maja NIC wspolnego z malymi reklamowkami napelnionymi zwyklymi odpadkami, ktore sie w KAZDEJ polskiej rzece walaja.....
~Wikusia 14-10-2009 15:38
Odpowiadam na pytanie -m za Piipi: troche ma Piipi racji w tym, ze Kosciol zaniedbuje sprawy ekologii-przeciez ten temat nigdy nie jest w kosciele poruszany.Mowi sie tam duzo o usuwaniu ciazy, o zyciu w tzw. "grzechu", pielegnuje sie niezrozumiale dogmaty, a o ochronie srodowiska cicho-sza. Przeciez taki ksiadz na kazaniu moglby " sprytnie" wykorzystac, ze wierni go w tym momencie sluchaja i puscic jakis temacik o smieciach w rzeczce...ma autorytet,wiec by po pewnie posluchali. Ale po co? lepiej klepac zdrowaski i gadac w kolko to samo o brzydkich gejach oraz aborcji.
~K-asia 14-10-2009 16:02
Do IP: *dk.sobieszów.pl Organizatorem festynu w Sobieszowie był Zespół Aktywności Społecznej. Inne instytucje, m.in. Muflon jedynie służyły pomocą. Nie jest ładnie podszywać się pod czyjąś pracę. Ale - sukces ma wielu ojców - prawda? ps. A o jaką konkretnie prywatę pod płaszczykiem integracji chodzi? Jakoś nie widzę profitów dla członków ZAS-u wypływających z organizacji festynu (czego nie można powiedzieć o kierownictwie Muflonu)
~do Wikusia 14-10-2009 16:03
Niestety,ale bardzo się mylisz!!! Pierwszym inicjatorem posprzątania rzeki Wrzosówki był nie kto inny jak ksiądz proboszcz miejscowej parafii ,a zespół w tej chwili kontynułuję to co on zapoczątkował.
~UCZESTNIK 14-10-2009 16:43
Uczestniczyłem zarówno w" Dniach Sobieszowa" jak i w festynie "Pozegnanie lata".Imprezy nieporównywalne pod kątem autentyczności i zaangażowania mieszkańców/ stowarzyszenia, strażacy,Proboszcz itd./ oraz wspaniałej atmosfery - zdecydowanie na korzyść festynu. Gratuluję !!!
~galla 14-10-2009 16:50
a teraz ekologom polecam posprzatanie bajzlu pod budynkiem nr 8 na slowackiego bajzel ten nalezy rowniez do ekologicznych
~do K-asia z 16:02 14-10-2009 17:18
Po pierwsze, o jakim sukcesie pani pisze? Po drugie, obraża pani współorganizatorów .Po trzecie, jakie profity czerpał MDK Muflon z tego festynu. Ponadto co z pieniędzmi z loterii i sprzedaży smakołyków. Wnioskować można z powyższego postu, że tak naprawdę nie chodzi tu o dobro społeczne tylko medialny rozgłos.
~do UCZESTNIKA 14-10-2009 17:58
Z pana postu jednoznacznie wynika ,że w festynie zaangażowani byli mieszkańcy /stowarzyszenia, strażacy, Proboszcz itd/, ale czytając post pani K-asia wynika całkiem coś innego, że to tylko jest zasługą Zespołu Aktywności Społecznej. Z tego wynika, że naprawdę ten festyn nie miał służyć integracji mieszkańcom ale nielicznej grupie, która chciała się pokazać.
teessi 14-10-2009 18:20
A kto fizycznie sprzątał tę rzekę? Faktycznie członkowie Stowarzyszenia, czy ktoś wynajęty, jak pisze internauta z 13:02?
~K-asia 14-10-2009 18:44
Do IP: *dk.sobieszów.pl Psy szczekają, karawana idzie dalej.
~UCZESTNIK RE 14-10-2009 18:56
Działania ktoś koordynował i zabawy, konkursy i występy organizował. Wszystko wskazuje, że koordynację i organizację festynu zapewnił Zespół Aktywności Społecznej, którego celem nie była pewnie promocja własna, lecz zabawa Sobieszowian.
~do teessi 14-10-2009 19:18
Z artykułu zamieszczonego w NJ24 wynika cytuję : - mówi Halina Moszyńska, prezes Zespołu Aktywności Społecznej w Sobieszowie - Usuwaniem nieczystości zajęli się wynajęci pracownicy, worki z odpadami wywiozło MPGK.
piipi 14-10-2009 19:26
~WIKUŚIA .. święta racja ! ~Kosciół powinien UCZYC szanowac .. to,co stworzył Stwórca !
~do K-asia z 18:44 14-10-2009 19:51
I popisała się Pani tym wpisem. Powinien on dać dużo do myślenia wszystkim współpracującym z taką organizacją. Ech... ręce opadają.
~do u 14-10-2009 20:32
Wszystkie organizowane imprezy powinny mieć swoich koordynatorów i osoby odpowiedzialne.Tak też na pewno było z Dniem Sobieszowa, które firmował MDK Muflon przy współpracy z organizacjami i tak na pewno musiało być z tym festynem.A tak na marginesie łatwo mieć pomysł i wskazać palcem, a niech inni robią to za nas.
kwakwa 14-10-2009 21:16
minie się wydaje, że nie ważne jest czy ktoś posprzątał sam czy kogoś wynajął, przecież "cel uświęca środki" w tym przypadku...
~aristo 14-10-2009 21:49
I jest przykład polskiego piekiełka. Już nie ważne, że ktoś zrobił coś konkretnego. Nie ważni konkretni ludzie, którym się coś chciało, więc poświęcili czas na babranie się czyimiś brudami na śliskich kamieniach w zimnej wodzie. To im należy się podziw i podziękowania. Ale jak się okazuje najważniejsze jest co innego - to, kto miał sam pomysł, kto i jak wywiózł ten bajzel, kto kogo opłacił, że chodziło głównie o zabawę i rozgłos, kłótnia o listę organizatorów itd itd. Jak widać każda okazja dobra jest do robienia zadymy, a cel, choćby najbardziej szczytny staje się tylko pretekstem do kolejnej awantury.
teessi 14-10-2009 22:10
Do Kwakwa - Skutek ten sam, ale gdyby członkowie zajęli się osobiście oczyszczaniem, to byłby to happening, a tak to wyszły z tego roboty rzeczne i wywóz śmieci. ;-)
kwakwa 15-10-2009 19:48
teessi, zawsze można zrobić powtórkę np. z młynówką, nie uważasz że to dobry temat na "upieczenie kaczki dziennikarskiej" :-|
teessi 15-10-2009 20:45
Do Kwakwa - Do Młynówki to trzeba szambowozu, ale obawiam się, że oczyszczalni miejskiej szybko zabrakłoby wtedy "mocy przerobowych". ;-)
~do teessi 15-10-2009 21:39
Brawo za poczucie humoru A nie można traktować tego sprzątania jako roboty rzeczne :) Wyczyszczono krótki odcinek pomiędzy kościołem a szkołą Menedżerską ( około 70 metrów),ale szacunek dla tego pana, że w takich warunkach i za symboliczną opłatą to wykonał i w ten sposób niektórzy mogli się pochwalić jak to muszą sprzątać po innych :(

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Czytelniczka: drogo i brudno

Wstrzymane prace przy oczyszczalni ścieków

Spotkali się przy grobie ppłk. Eugeniusza Głowacza

Opieka nad seniorem – darmowe szkolenie

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
580
Tak
39%
Nie
55%
Nie wiem
6%