MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 22 września
im. Maurycego, Tomasza

Bez opieki po zajęciach w oddziałach przedszkolnych

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 23 marca 2013, 8:38
Aktualizacja: Wtorek, 26 marca 2013, 13:26
Autor: Angela
Fot. Archiwum
– Oszukano nas – mówią rodzice, którym dyrekcje jeleniogórskich szkół podstawowych obiecywały, że ”zerówkowicze” z oddziałów przedszkolnych, będą mogli bezpłatnie korzystać ze szkolnych świetlic. W ostatnim czasie okazało się, że takiej opieki dzieci po zajęciach mieć nie będą. – Od zawsze zabraniało tego prawo, teraz jest to jednak bardziej przestrzegane i uwypuklone – tłumaczy Marta Oreszczuk z Wydziału Edukacji w Jeleniej Górze.

W tej sprawie zadzwoniła do nas pani Anna, która na początku marca br. przepisała swoją córkę z przedszkola do Szkoły Podstawowej nr 11 w Jeleniej Górze.

- Moja córka będzie w tej szkole kontynuować naukę, więc chciałam, żeby się przyzwyczajała do nowego miejsca – mówi pani Anna z Jeleniej Góry. – Dyrekcja zapewniała mnie, że dziecko będzie mogło po pięciu godzinach zajęć w oddziale przedszkolnym, zostawać w szkolnej świetlicy. Kiedy przeniosłam dziecko okazało się, że córka w świetlicy zostawać nie może. Nie mam możliwości odbierania córki ze szkoły o tej porze. Chciałam ponownie zapisać córkę do przedszkola, ale okazało się, że nie ma tam już miejsc. Wprowadzono mnie w błąd i pozostawiono samą sobie. Czuję się oszukana – dodaje jeleniogórzanka.

W podobnym tonie wypowiada się inny rodzic, pan Marek z Jeleniej Góry. Uważa on, że takie postępowanie, to próba zaoszczędzenia pieniędzy i prowadzenie polityki antyrodzinnej. A warto zaznaczyć, że chodzi o około 400 dzieci z 18 oddziałów przedszkolnych funkcjonujących w dziewięciu jeleniogórskich szkołach podstawowych.

- Zewsząd słyszymy narzekania polityków o spadku urodzeń w Polsce, a także zapewnienia o tym, że mamy dobrą politykę prorodzinną i młodzi rodzice mogą liczyć na szereg udogodnień – pisze Czytelnik. - Mój syn w tym roku zgodnie z reformą szkolnictwa musi rozpocząć naukę w oddziale przedszkolnym w przedszkolu lub w szkole. Oboje z małżonką pracujemy w systemie trzyzmianowym. Do tej pory dziecko chodziło do przedszkola publicznego, które darmowe jest tylko z założenia. Miesięczny koszt korzystania z tego "przywileju" to kwota ok. 300 zł miesięcznie. Dodatkowo dochodzi koszt biletu miesięcznego MZK dla dziecka. Zdecydowaliśmy, że od września nasz syn będzie chodził do oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej oddalonej od naszego miejsca zamieszkania ok. 500 metrów. Nauka w tym oddziale trwa od godz. 8.00 do 13.00. Pozostały czas dziecko miało spędzać nieodpłatnie w świetlicy szkolnej. Rozwiązanie jak najbardziej dobre i znacznie ułatwiające życie pracującym rodzicom.

- Niestety, jak się ostatnio dowiedzieliśmy, Rada Miasta Jeleniej Góry doszła do wniosku, że dzieci z oddziałów przedszkolnych nie będą przyjmowane do świetlic szkolnych. Zależało nam na tym aby dziecko uczęszczało do "zerówki" w szkole, ponieważ mogłoby się już przyzwyczajać do zwyczajów szkolnych. Za rok musi już iść do pierwszej klasy gdzie zderzy się z nową rzeczywistością. Z rozmów z innymi rodzicami wiemy, że dzieci które idą do pierwszej klasy z marszu, wprost z przedszkola mają problemy z aklimatyzacją i z dyscypliną na lekcjach, nie wspominając już o pewnych różnicach na minus w edukacji w stosunku do rówieśników chodzących wcześniej do "zerówki" w szkole. Chcieliśmy naszemu synowi zaoszczędzić tego. Niestety nasza Rada Miejska z panem prezydentem M. Zawiłą na czele, na których de facto sami głosowaliśmy, ma gdzieś potrzeby rodziców i ich małych pociech. Jak to się ma do wspomnianej wcześniej polityki prorodzinnej? Zapewne wytłumaczeniem jest brak funduszy na utrzymanie świetlic ale przecież wystarczyłoby, aby rodzice mogli opłacać zamiast pobytu w przedszkolu, które średnio przygotowuje do rozpoczęcia nauki w szkole, pobyt w świetlicy. Co prawda niewiele ma to wspólnego z polityką prorodzinną, ale przynajmniej stworzyłoby nam i naszemu dziecku sensowną alternatywę – dodaje pan Marek.

Marta Oreszczuk z jeleniogórskiego wydziału oświaty, tłumaczy jednak, że zakaz korzystania ze świetlic przez „zerówkowiczów” nie był decyzją rady miejskiej czy prezydenta miasta, ale ministerstwa edukacji.

- Te przepisy obowiązywały od zawsze, dotychczas jednak nikt nie zwracał na nie uwagi – mówi Marta Oreszczuk. – W momencie, kiedy rozpoczęto promowanie pójście sześciolatków do klas pierwszych, zaczęto też dbać o to, by ci pierwszoklasiści mieli zapewnioną opiekę i miejsce w świetlicach. Stąd to uwypuklenie problemu. Dotychczas dyrektorzy rzeczywiście nie zwracali uwagi na to, czy „zerówkowicze” z oddziałów przedszkolnych korzystają z opieki świetlic czy nie. Przepisy mówią jednak wyraźnie, że dzieci z oddziałów przedszkolnych nie są uczniami i ze świetlic korzystać nie mogą. Uczuliliśmy w ostatnim czasie dyrektorów, by taką informację przekazywali rodzicom, do których również osobiście apelujemy, by przed zapisaniem dziecka do oddziału przedszkolnego zastanowili się, czy mają możliwość odebrania i opiekowania się swoimi pociechami po pięciu godzinach zajęć. Jeśli takiej możliwości nie mają, powinni zapisać dziecko do przedszkola, gdzie można wykupić dodatkowe godziny opieki. Chodzi bowiem również o równe traktowanie rodziców – do tej pory ci, którzy mieli dzieci w przedszkolach, musieli dopłacać do opieki, a ci, którzy zapisali dzieci do oddziałów przedszkolnych, korzystali ze świetlic za darmo – dodaje Marta Oreszczuk.

Eugeniusz Sroka, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 11 w Jeleniej Górze, przyznaje, że dyrekcje dotychczas nie były świadome, że nie mogą oferować opieki w świetlicach dla „zerówkowiczów” z oddziałów przedszkolnych. Tłumaczy też, z czego ów zaostrzenie może wynikać.

- Zarówno w oddziałach przedszkolnych, jak i w świetlicach na jednego nauczyciela może przypadać maksymalnie 25 dzieci, w szkołach takich ograniczeń liczby dzieci nie ma, stąd najprawdopodobniej takie podejście – mówi dyrektor Eugeniusz Sroka. – Obecnie w oddziale przedszkolnym mamy 74 dzieci, więc łatwo sobie policzyć, że w przypadku, gdyby wszyscy rodzice chcieli pozostawiać swoje pociechy w świetlicy, do ich opieki musiałoby być zatrudnionych trzech dodatkowych pedagogów. Drugą kwestią jest oczywiście ograniczone miejsce w świetlicy. U nas nabór do oddziałów przedszkolnych trwa od początku marca br., na początku rzeczywiście informowaliśmy o możliwość pozostawienia dzieci w świetlicy, ale po informacji z wydziału oświaty, poinformowaliśmy wszystkich rodziców, że na taką pomoc liczyć nie mogą– dodaje Eugeniusz Sroka.

Ogłoszenia

Czytaj również

Były schodki, nie ma schodków...

Jelenia Góra: rakotwórczy glifosat w każdym przebadanym dziecku

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Komentarze (81) Dodaj komentarz

~kmam 23-03-2013 9:07
I to by było na tyle w zakresie polskiej polityki prorodzinnej i dostosowania szkół dla małych dzieci. Należy rozpoczynać edukację w takiej szkole jak najwcześniej, najlepiej tuż po żłobku, aby móc poradzić sobie po wyjeździe z Polski. Bo kto przeżyje nasz system edukacyjny, opieki medycznej, opieki min. Rostowskiego... to ten sobie wszędzie poradzi.
~ 23-03-2013 9:13
Szkoła o przepisach wiedziała, wiec mogła poinformować rodziców o ewentualnych utrudnieniach, ale tego nie zrobiła, bo po co lepiej przyjąc wiecej dzieci a potem niech sie martwią rodzice. Teraz dyrektor umywa raczki bo to juz nie jego sprawa skoro sie do przepisów stosuje i to nie jego dziecko bedzie czekało na rodzica pod szkoła.Dla mnie to żenada, bo to nie pierwszy raz dyrekcja coś zataja, a potem cyrki wychodza.
~Iza 23-03-2013 9:27
Na to wygląda,że rodzice muszą się zwolnić z pracy żeby móc o 13.00 odebrać swoje dziecko ze szkoły.Witaj bezrobocie! Może tv się tym zajmie?
~Tubylec 23-03-2013 9:29
Pan Sroka i Pani Oreszczuk totalnie się kompromitują tymi tłumaczeniami. Jako pracodawca nie zatrudniałbym tych ludzi ani minuty dłużej. Totalna nieznajomość przepisów prawa. Jak można być dyrektorem szkoły i odpowiadać za bezpieczeństwo dzieci nie znając przepisów prawa oświatowego, które w tej kwestii nie zmieniło sie od lat. To samo dotyczy osoby zatrudnionej w merytorycznym wydziale Urzędu Miasta. To co tutaj mówią to bezsens. Głupie tłumaczenie. Wiadomo, że w Jeleniej Górze zlikwidowano wiele przedszkoli i trzeba było gdzieś te dzieci ulokować, więc się przymyka oczy na taka sytuację, że dzieci pięcioletnie siedziały w szkolnej świetlicy bez posiłków i właściwej dla nich opieki, na dodatek z 14-15 latkami. Dziwię się też rodzicom, którzy się na to godzili. Nie szkoda wam Waszych dziec
~ 23-03-2013 10:00
p...le i dystrbutorzy narkotykow teraz bedą mialy raj i o to chodziło naszemu Panstwu . Ma byc duzo nacpanych i zgwalconych i niedouczonych , ma sie umiec podpisac i policzyc do dziesieciu, ma sie bac i byc posluszny
~ 23-03-2013 10:02
głosowaliście na zawilca no to macie a przy następnych wyborach pewnie też zagłosujecie na jakiegoś złodzieja z po bo odruch Pawłowa wyrobiony przez po przeciw pis zadziała, a te tłumaczenia tych dyrektorków zatrudnionych za znajomości a nie za zdolności są żałosne i jasno dowodzą że prawo nie jest dla obywatela lecz dla złodziei z góry po to by mogli obywatela okradać w imieniu prawa albo po to żeby nie iść na ręke tłumacząć się "takie są przepisy" więc trzeba wziąść te prawo w swoje ręce a najlepiej razem taczkę widły i pochodnie
~ 23-03-2013 10:09
Z okazji Światowego Dnia Wody nasz szczery przywódca Donald Tusk otworzył dzisiaj w Warszawie oczyszczalnię ścieków Czajka, która już raz była otwierana przez prezydent stolicy Hannę Gronkiewicz-Waltz w ubiegłym roku. Gdyby w powyższym zdaniu pozamieniać nazwiska i nazwy własne na koreańskie, to moglibyśmy po raz kolejny zadumać się z wyższością i jednocześnie z ubolewaniem nad ustrojem Korei Północnej. Ale to się zdarzyło naprawdę w Warszawie. I bynajmniej nie w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku, lecz dzisiaj, tzn. 22 marca 2013 roku.
~grabiamiwpo 23-03-2013 10:11
To nie zawilec winny to przyszło z Wawy z PEŁO tą zaraze Po wypalić gorącym żelazem zakopać i zalać wapnem.A Kaczor wam śmierdział MWZWM
~ 23-03-2013 10:44
szkoda słów ;-(((
~dm 23-03-2013 10:45
pan sroka nie wie że dziecko może zostać na świetlicy to jakim cudem ten człowiek jest dyrektorem szkoły mało nachapał pieniędzy panie sroka przez tyle lat i co malo kasy chyba już pan zdążył się ustawić finansowo
~s. 23-03-2013 10:56
Zapisujcie do 11, w przyszłości będziecie mieli potwory.
~jj 23-03-2013 10:57
rozczulający jest dyrektor 11-ki, który żył dotychczas w błogiej nieświadomości, (GNORANTIA IURIS (LEGIS) NEMINEM EXCUSAT) miej człowieku jaja i powiedz wiedziałem, ale dla dobra dzieci i rodziców przymykałem oko (MEA CUPLA). dO KOMENTATORA TUBYLEC: prawie w całości zgadzam się z Twoim postem, ale nie oskarżałbym rodziców bo to system jest skopany a nie oni, co do 14-15 latków w świetlicy to w której szkole świetlice przyjmują takie duże dzieci (muszę szybko przepisać tam syna bo już jest w 3-ciej i zaraz będzie musiał sam się zajmować sobą do naszego powrotu z pracy.
~jj 23-03-2013 11:11
przepraszam za powtórzenie nie mój błąd
~kłamstwa 23-03-2013 11:16
to teraz codziennośc w jej szkole,etyka?W koneksjach:(,sztuce KITU
~z góry 23-03-2013 11:27
Niestety mamy mało lotnych urzędników, oprócz samej litery prawa jest jego duch i interpretacja zdroworozsądkowa. Intencja misterstwa było wprowadzenie odziałów przedszkolnych do szkoły tym samym przyznanie maluszkom tych samych praw co starszym uczniom (to że "ktoś" na górze zapomniał zmienić przepisu to inna sprawa) dlatego nic nie stało na przeszkodzie aby dzieci korzystały ze świetlicy w szkole. Jeśli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze, dlatego w budżetach szkół nie zaplanowano dodatkowych pieniędzy na tą opiekę licząc , że jak zwykle się upiecze i by się upiekło tylko rodzice mocn wkurzyli się a najgorsze że dzieci pozbawiono należnej opieki.
~jj 23-03-2013 11:42
zapomnieli dodać, że zamknęli (przepraszam to wina Pani Dyrektor) Zaczarowany Parasol, a rekrutacja w pozostałych przedszkolach się zakończyła (jeszcze dwa tygodnie temu rozmawiałem z ludźmi, którzy przepisali dzieci z przedszkoli do szkół, bo tak jest taniej i wygodniej). BRAAAWOOO POLITYKA PRORODZINNA NIE MA CO
~alexpand52 23-03-2013 11:51
Najważniejsze że "prawo" pozwalało wyznawcom ratuszowego kultu przehandlowac trzy zabytkowe szkoły , w tym dwie podstawowe. O tym pamiętali. Nawet nasze śmieci mają więszy autorytet i poważnie w Ratuszu niż maluchy które teraz muszą chodzic do gimnazjum nr.2. Tam maja wyremontowaną świetlicę i stołówkę (sam ją robiłem więc wiem). Koszta przeniesienia szkoły podstawowej nr.7 i remont gimnazjum nr.2 zeszły poniżej 80 tysięcy.W przeciwieństwie do szkoły podstawowej nr.2 gdzie wydali około 2.5 miliona złotych na remont. Zaoszczędzone pieniądze z jednej szkoły poszły na inną oraz na premie dla wywalonego niedawno z PO Pana mec. Grodzińskiego(m.in. komisja oświaty, mieszkaniówka) i kolesi z Wrocławia.Rodzice muszą płącic za coś co się należy ich dzieciom. Jaka łaske robi oświata : żadnej.
~alexpand52 23-03-2013 12:09
Dla ścislości Pan mec. Grodziński zasiadał w siedmiu najważniejszych komisjach na dziewieć możiwych. Tj. m.in. Komisja oświaty wychowania(szczegóły jak wyżej), gospodarki komunalnej( 780 sądowych eksmisji w ubiegłym roku, czyli nielegalne układy z ustawionymi sędziami)m.in. osób niepełnosprawnych). , finansów i budżetu, spraw społecznych( zabierali każdą cudzą złotówke z MOPS-u), komisja rozwoju( czytaj: niedorozwoju),sportu, turystyki i zdrowia(jeszcze dbał o swoje zdrowie),komisja kultury( filharmonia). Okazuje się że mec. Grodziński chciał jeszcze nabyć kulturę oraz inteligencję. Jak widac to ne udało się .Nie mozna zasiać kwiatka na betonie. To tak jakby siedział w po uszy w bagnie ale w koronie.
~alexpand52 23-03-2013 12:17
Kiedyś za komuny mieliśmy w Jeleniej Górze aferę kominiarską. Teraz mamy aferę śmietnikową, głodu i mizerii w kotlinie zubożałych plemion Karkonoszy( pewnie dlatego są wysławiane w Sejmie aby wszyscy wiedzieli o naszej biedzie), Jelenia Góra bardzo szybko się rozwija bo sześcioletnie maluchy są tak uzdolnione że chodzą juz do gimnazjum. Same cuda.
~pomocy 23-03-2013 12:29
Na tym polega demokracja,a gdzie sa zwiazki zawodowe "solidarnosc"obroncy ludzi pracy?
~do alexpand 23-03-2013 12:49
oj oluś a co na to psychiatra twój? a może czas wybrać się na leczenie do Bolesławca
~szko 23-03-2013 12:50
Maluchy muszą iśc do pierwszej klasy, wtedy będą mogły przebywac na świetlicy do 15-17 , co prawda w siedemdziesięcioosobowym tłumie starszych dzieciaków, pod opieką jednej pani siedzącej za biurkie, ale za to bezpłatnie. takie sa zamierzenia twórców reformy. Rodzice, nie dajcie się- sześcioletnie dziecko w pierwszej klasie to absurd, jeszcze wiele siedmiolatków sie do szkoły nie nadaje i rozwala każdą lekcję.
~szkola 23-03-2013 13:31
W mojej szkole, dzieci z zerówki idą na świetlicę i nikt nie robi z tego problemu. Zawsze tak było.
~do 13:31 23-03-2013 13:47
To w nowym roku szkolnym to się skończy, nie potrafisz czytać ze zrozumieniem? Do tej pory w każdej szkole tak było, ale klops, chyba że rodzice dopną swego i dalej szkoły nie będą patrzeć na przepisy.
~ 23-03-2013 13:59
nakazac dziecku aby po niby nauce poszly posiedziec do gabinetu dyrektorki i tam niech czekaja az je odbierzecie po pracy, ciekawe co wowczas powie i zrobi dyrektorka
~Pedofilek 23-03-2013 14:40
Ale ciacho......
~ 23-03-2013 16:05
DZIECI Z ZERÓWKI PO GODZINIE 13 IDĄ DO SEKRETARIATU I TAM CZEKAJĄ DO 16, AŻ RODZIC SKOŃCZY PRACĘ :-((( ŻAL...
~ 23-03-2013 16:07
szkoda tylko, że w dniu zapisu do zerówki dyrekcja nie poinformowała, że nie będzie możliwości korzystania ze świetlicy...
~do ford 23-03-2013 16:31
Nie rozumiesz, nasze urzędasy nie maja z tym nic wspólnego, Oni dopiero teraz właściwie zinterpretowali przepisy. Dz. od kl. I ( 6,7 latki) mogą korzystać ze świetlicy. Dz. z "zerówki" 5-6 letnie nie, bo te dz. obejmuje przedszkole, "zerówki" szkolne generalnie są dla rodziców niepracujących po to żeby w przedszkolach zmieściły się dz. rodziców pracujących, tych którzy nie mają z kim zostawić dz.Chyba taki był zamysł ministerstwa. może coś w tym jest sensownego. A jak rodzice chcą mieć opiekę , to muszą zapłacić , tak jak w przedszkolu, logiczne?
~Iza 23-03-2013 16:49
Zaraz... "dzieci z oddziałów przedszkolnych nie są uczniami", tak? To dlaczego właściwie są wpuszczane na teren szkoły??? O ile wiem, na terenie szkoły mają prawo przebywać jej pracownicy, jej uczniowie oraz ewentualnie rodzice tych uczniów - osoby pozostałe za każdorazową zgodą dyrektora placówki. Dyrektor dzień w dzień wydaje ponad 100 zgód na wejście osób postronnych do szkoły (przedszkolak + rodzic)???
~mama 6 latka 23-03-2013 16:50
nie ma takiej obcji żeby mój syn (6 lat) chodził do tej posranej szkoły 11 !mimo że 3 minuty drogi mamy do niej to nawet tej szkoły nie braliśmy pod uwagę nie życzę żadnej mamie oddania dziecka w ręce bandy \"dobrych nauczycieli\" . Pozdrawiam
~ 23-03-2013 17:02
Iza, mamo droga, nikt nie ma wątpliwości czy "zerówkowicz" to uczeń czy nie, jak najbardziej "tak", ale ma nieco inne uprawnienia niż dz. z pozostałych oddziałów. Zerówki w szkole są alternatywą dla rodziców niepracujących i tych mogących zapewnić opiekę po godz. 13. Dlaczego robić spędy w świetlicach, tam powinny być dz. z kl. I i pozostałych , którym potrzebna jest opieka po lekcjach. Przedszkola po godz. 13 spełniają tą bardzo potrzebną funkcję opiekuńczą a i dydaktyczną, faktycznie płatną ale tak jest wszędzie. Rozumiem oburzenie rodziców, jeżeli nie zostali o tym powiadomieni w trakcie zapisów.
~Jel... 23-03-2013 17:27
wiele nam się tylko obiecuje - myślę że już czas z tym skończyć.....
~ 23-03-2013 17:31
Drodzy rodzice którzy zapisali dzieci do szkoły nr 11 zapraszamy do rady rodziców wspólnie wystosujemy pismo do P.Prezydenta w sprawie świetlicy!!!! Jak można zmieniać interpretację przepisów po zapisach do szkoły.Zapisy do przedszkoli też już dawno zakończone PRZECIEŻ NASZE DZIECI NIE MOGĄ ZOSTAĆ NA BRUKU.RADA RODZICÓW CZEKA ZAWSZE WE WTORKI 8-10 ORAZ PIĄTKI 15-17
~info z SP 23-03-2013 17:44
Osoba z godz. 16.31 właściwie jako jedyna napisała sensownie i wyjaśniła o co chodzi MEN, tak właśnie ma być, że dzieci 5 letnie rodziców pracujących powinny realizować roczne przygotowanie przedszkolne w Przedszkolach, gdyż po 1 zarabiając stać ich na to by dopłacić za opiekę wychowawczą (przypominam ze w Miejskich tj.Publicznych placówkach przedszkolach do 5 godzin zajęcia dydakt. przygotowania przedszk., które jest obowiązkowe jest bezpłatne)a zajęcia wychowawcze nieobowiązkowe są płatne to jest chyba logiczne bo wynaj. opiekunki nie jest za darmo, po 2 - SP oddziały tzw. kl.0 przyjmując dz.,których rodzice nie pracują i odbiorą po godz.13 swoją pociechę zwalniają miejsce w przedszkolu dz.rodziców pracujących, wiadomo inaczej ma się sprawa z 6 latkami, które nadają się do kl. I
~piotr 123 23-03-2013 17:56
Szkoda że dyrcio sp11 poinformował rodziców 3 tyg po zapisach do szkoły że nasze dzieci nie będą mogły korzystać ze świetlicy .Teraz będzie pilnował ich osobiście
~info z SP 23-03-2013 18:01
Myślę, że możecie a nawet powinniście walczyć o swoje pisząc petycję do p. Prezydenta, bo jest jeszcze kwestia tego typu, że organ prowadzący wyraził zgodę na utworzenie oddziałów zerowych przy SP więc tym samym powinien wyrazić zgodę na zapewnienie opieki wychowawczej po zajęciach obowiązk. dydakt. dz.rodziców np. samotnie wychowujących lub 2 pracując. niemających możliwości odbierania dz.po 13 przez odpowiednią osobę, dając pieniądze na zatrudnienie odpowiednich pedagogów na świetlicach szkolnych by nie były one przepełnione, a poza tym w SP powinny znaleźć się miejsca dla dz.6 letnich, które nie osiągn.gotowości do podjęcia nauki w kl. I i muszą tą "zerówkę" powtórzyć bo takich przypadków będzie zapewne sporo, a dla sprostowania zapisy do przedszkoli i oddz.zerowych trwają do 31.03.13
~info z SP 23-03-2013 18:04
Myślę, że możecie a nawet powinniście walczyć o swoje pisząc petycję do p. Prezydenta, bo jest jeszcze kwestia tego typu, że organ prowadzący wyraził zgodę na utworzenie oddziałów zerowych przy SP więc tym samym powinien wyrazić zgodę na zapewnienie opieki wychowawczej po zajęciach obowiązk. dydakt. dz.rodziców np. samotnie wychowujących lub 2 pracując. niemających możliwości odbierania dz.po 13 przez odpowiednią osobę, dając pieniądze na zatrudnienie odpowiednich pedagogów na świetlicach szkolnych by nie były one przepełnione, a poza tym w SP powinny znaleźć się miejsca dla dz.6 letnich, które nie osiągn.gotowości do podjęcia nauki w kl. I i muszą tą "zerówkę" powtórzyć bo takich przypadków będzie zapewne sporo, a dla sprostowania zapisy do przedszkoli i oddz.zerowych trwają do 31.03.13
~gość II 23-03-2013 18:09
Sami wybraliście tę władzę to teraz macie.
~ 23-03-2013 18:21
Zapisy do przedszkoli zakończyły się 21.03.2013r. celem wyjaśnienia "zerówki" nikt nie musi powtarzać, bo zarówno w szkole jak i w przedszkolu program obowiązuje ten sam. Następnie to też mit że prezydent wyraził zgodę ,to musi zapewnić opiekę. Wyraził zgodę na podstawie przepisów, które mówią, że nauka jest bezpłatna w godz. 8.00 - 13.00( tak jak w przedszkolu) pozostałe godziny to opieka płatna. Wszystkie dz. w myśl ustawy muszą być równo traktowane. Skoro w przedszkolu dz. 5 i 6 letnie po godz. 13 płaca, tak samo wino być w szkołach( równość wobec prawa). Natomiast dz. 6 letnie w I klasie realizują już obowiązek szkolny, dotyczą te dz. inne przepisy. Drodzy rodzice spójrzcie na te sprawy obiektywnie, warto być uczciwym wobec siebie i innych.
~rodzic5latka 23-03-2013 18:43
Więc po co wyrażał zgodę na zerówki w SP, gdyby tego nie zrobił wszystkie 5 i 6 latki realizowałyby przyg.przedszkolne wyłącznie w przedszkolach i nie byłoby afery z świetlicami szkolnymi, a byłaby z brakiem miejsc w przedszkolach bo już jest problem i nikt nie pisze, że musiał zapewnić tym samym opiekę po zajęciach obowiązkowych ale, że powinien o tym też pomyśleć skoro pozwolił na utworzenie tych oddziałów, a nie że coś musi Pan Prezydent.. przecież jego nie obchodzi los tych dzieci i ich rodziców..niech się sami o to martwią, gdyż przepisy są po to by ich przestrzegać.. są jednak sytuacje wyjątkowe, ale to też nikogo w tym mieście z władz nie interesuje
~ 23-03-2013 19:06
Trzeba będzie opłacić za pobyt na świetlicy i chyba sprawa załatwiona, trzeba się dogadać i już. Chyba że rodzice chcieliby za darmo , no to już trochę brzydko ze strony rodziców oczywiście.
~ 23-03-2013 19:14
Oczywiście - Nie ma nic za darmo...ale nie zmienia to faktu,że rodzice zostali wprowadzeni w błąd, a Władze tego miasta i posłowie w Sejmie mają to wszystko gdzieś i są ANTYrodzinni
~IIII 23-03-2013 19:53
A o roli Kuratorium Oświaty zapomina się.
~ 23-03-2013 20:06
No właśnie, gdzie było Kuratorium Oświaty jak dzieci z"zerówki" bezprawnie, w zatłoczonych świetlicach, bez należytej opieki ( np.wyżywienie) spędzały czas. Jak sprawdzali w szkołach przestrzeganie prawa ? bo nie ulega wątpliwości ,że prawo nie było przestrzegane. A teraz jak się próbuje wprowadzić stosowanie przepisów prawa to się odwołuje do instytucji, która ma usankcjonować bezprawie. Dziwie się rodzicom dz. z kl. I i pozostałych, że nie monitowali u dyrektorów szkół ,że świetlice są przepełnione, że ich dz. są poszkodowane, że muszą przebywać w gorszych warunkach.
~aida 23-03-2013 20:09
super dzieci kazali rok wcześniej edukować ale zapomnieli o opiece nad tymi maluchami chory kraj!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~nbc 23-03-2013 20:32
Wyobaźcie sobie co będzie gdy gminy pozbędą się obowiązku prowadzenia szkół i będą mogły przekazać innym (prywatnym) podmiotom, ograniczą do minimum finansowanie a tym samym "usługi" szkolne jak świetlice biblioteki. Rodzice będą musieli dodatkowo płacić za nie pomimo zapisów o bezpłatnej edukacji.
~ 23-03-2013 20:41
zajecia "0" w ramach podstawy programowej czyli 5 godzin i w szkołach i w przedszkolach jest bezłatna. W szkolnych ")' powinny być dzieci rod ziców niepracujących i takich którzy zapewnia dzieciom opike po godzinie 13. w przedszkolach opieka po 13 jest ospłatna . Tak naprawde to sa smieszne ceny 6 i 7 godzina po 3,17 pozostałe po 86 groszy. Z pełnym wyzywieniem przedszkole do 16 kosztuje troche ponad 300 zł. Konia z rzedem temu kto znajdzie opiekunkę za te cenę. W chwili obecnej szkolne "0" mają wziecie bo sa poprostu tanie. a jak jeszce zaproponuje sie rodzicom bezpłatną opiekę w czasie ferii i wakacji to dopiero będziemy mieli francję elegancję. I nie mówcie i że to nie jest opieka prorodzinna. Szkoła zawsze była szkołą.
~Rodzic 23-03-2013 21:00
Do 18.21 Ale właśnie o to chodzi że rodzice chcący posłać dzieci do zerówki w szkołach nie mają możliwości odpłatnego skorzystania ze świetlic. Chodzi o brak jakiejkolwiek alternatywy dla przedszkoli.
~ 23-03-2013 21:22
Najważniejsze żeby nie zabrakło pieniędzy na przywileje nauczycieli .Bo przecież ,jak ostatnio wypowiedział się przewodniczący ZNP : Karta Nauczyciela jest dla dobra dzieci a nie dla dobra nauczycieli .Nauczycielu jeżeli chcesz się cieszyć prawdziwym szacunkiem zrezygnuj ze swoich przywilejów a wtedy będę pewny że zależy ci na dobru dziecka .
~ 23-03-2013 21:26
Każde pieniądze zainwestowane w oświatę lądują w prywatnych portfelach nauczycieli . I tylko słychać mało ,mało, mało
~do 21:26 23-03-2013 21:41
Uwierz mi na pewno nie chciałbyś się zamienić z nauczycielami,nawet za wszystkie pieniądze zainwestowane w oświacie. Już po pierwszym spotkaniu z roszczeniowymi rodzicami, pełnymi żalu, pretensji, oskarżeń, bo nam się należy, bo nasze dzieci, bo dlaczego za dużo, za mało, nie tak, nie siak. Nie zazdrość zrezygnuj ze swoich przywilejów drogi rodzicu i pomyśl czy masz racje, na czym Tobie zależy? Za łatwo przychodzi Wam rodzicom ocena szczególnie nauczycieli Waszych dzieci.Dlatego uważam że nauczyciel powinien mieć wszystko co naj, bo tylko nauczyciel któremu damy należny szacunek będzie uczył między innymi szacunku dla innych ludzi, w tym szacunku dla rodziców.
~ 23-03-2013 21:52
Rodzice miejcie wreszcie odwagę postawić się tym wszystkowiedzącym nauczycielom , nie pozwólcie sobą manipulować , chcą zrobić z was idi... a sami nimi są .Walczcie o prawa swoich dzieci .Nauczyciele zaślepieni swoją chciwością mają gdzieś dobro waszych dzieci .
~chce pracow 23-03-2013 21:56
Nie pracuje bo moje dziecko konczy o 12:45. Ale mam lepsze rozwiązanie-s* z rodziną za granice, tam mam już załatwioną prace którą moge pogodzić z edukacją córki. J* POLSKE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~ 23-03-2013 21:58
Szacunku się nie wymusza , na szacunek trzeba zapracować .
~Tubylec 23-03-2013 22:13
A czemu winni sa nauczyciele, że wielu rodziców podrzuca swoje dzieci do świetlic szkolnych jak do jakiej ochronki. Najczęściej postępują tak rodzice niepracujący.Zamiast zaopiekowac sie dziećmi po 5 godzinach "nauki" w zerówkach wola swoje pociechy zostawiać w świetlicy bez posiłków i choćby ciepłej herbatki. Sami w tym czasie spędzaja czas przed telewizorami lub w towarzystwie sobie podobnych. Po co opiekowac sie dziećmi, które niejednokrotnie są im tylko przeszkodą w swobodnym dysponowaniem własnym czasem. Niech robia to ci "winni wszystkim nieszczęściom nauczyciele" i to najlepiej za darmo, i niech dokarmiaja te dzieciaki przynoszonymi kanapkami, bo "biednym" rodzicom do flaszki zabraknie jak kupią dzieciom kanapke lub opłacą przedszkole.
~ 23-03-2013 22:31
A czy to prawda,że Jelenia G. ma prezydenta?
~ 24-03-2013 1:50
Nie wiem po jaką cholerę stworzyli te oddziały przedszkolne przy szkołach. Przecież tam realizuje się program przedszkolny bez dodatkowych zajęć, posiłków i opieki ponad 5 godzin. Cały czas dzieciaki siedzą przy książkach, 0 spaceróe i zajęc dodatkowych. Szkoły nie sa przygotowane na przyjęcie 6 latków a co dopiero 5 latków. Po co te głośne kampanie reklamowe? Dla naiwnych!!!
~Demagog 24-03-2013 9:51
Niektórym zdaje się, że za wykonaną pracę można niezapłacić. Jest to z założenia błędne podejście, chociaż w Polsce sankcjonuje się wyzysk świadczących pracę w postaci wolantariatu, może założenia tej instytucji były szczytne lecz jest nadużywana szczególnie do młodych ludzi poszukujących pracy. Również oczekiwanie że nauczyciele będą pracować zadarmo nie jest nawet z epoki głębokiego komunizmu. W przypadku 6 latków problem leży w braku finansowania tego zadania, rząd oszczędzając nie zabezpieczył pieniędzy na to zadanie gminom, gminy nie chcą wydawać "swoich" pieniędzy i jak zwykle wszyscy działają dla dobra społecznego a cierpia na tym dzieci.
~do z 21:22 24-03-2013 10:14
mam pomysł,zrezygnuj autorze absurdu ze swojej pensji lub jej częsci(czyt. dodatku),bo n-le też mają rodziny i dzieci.Ty pokaż jak to się robi.Bądź przykladem! Abstrah...jąc:swietlica w dużej SP jest pelna dzieci,które jej nie lubią z powodu...m.in. anonimowości i hałasu,tylko dawac tam maluchy z ,,0"!Lepszym rozwiazaniem byloby:poszukać w pobliżu szkoly kogoś ,kto zająłby się za niwelką odpłatnością naszym szkrabem albo...zrobić swietlicę dla maluchów!O!
~ 24-03-2013 10:18
naprawde myslicie ze szkoła to lepsze rozwiazanie? tak małe dzieci zazwyczaj przezywaja traume na swietlicy ze starszymi dziecmi. a co z posiłkami? sucha kanapka do poznych godzin popołudniowych? bez spaceru, zabawy i tak naprawde stałej opieki? no chyba ze uważacie za dobrą opiekę jednego nauczyciela pracującego na swietlicy na iles tam dzieci. Przemyslcie jakie są warunki na swietlicy, a raczej ich brak w stosunku do przedszkoli, gdzie wychodzi sie na spacery, dzieci maja ciepły obiad, podwieczorek, mnóstwo zabawek, zajęcia edukacyjne i prace indywidualna z dziećkiem w godz popołudniowych. Każdy bu chciał to miec ale za darmo, taka jest prawda. Niestety nikt tego nie sfinansuje w Polsce
~ups 24-03-2013 10:31
i to jest właśnie polska rzeczywistość, na górze mają syf, nie mając pomysłu na rozwiązanie istotnych, kluczowych problemów, a oszukiwane społeczeństwo cierpi. Świnie przy korytach mają czas na debaty o małżeństwach gejów, in vitro, przyznają sobie ch.. wie za co ekstra nagrody i premie za naszą kasę, a rodzice nie mają z czego zapewnić opieki dzieciom... Już nie wspominając, że co kolejny minister edukacji to "lepszy numer". Posyłać dziecko 6. letnie do szkoły to absurd!!!. Te dzieci może są i zdolne, może i mądre, ale do cho... one za nic nie mają dojrzałości szkolnej, ludzie - one nie wysiedzą w ławce 45 minut, a iść do szkoły po to, żeby się bawić i tarzać w klasach (nieprzystosowanych szkół zresztą) po dywanie to się mija z celem, lepiej, żeby zostały w przedszkolu! Kolejny absurd
~ups 24-03-2013 10:38
I jeszcze jedno, obowiązek posyłania dzieci w wieku sześciu lat do nieprzygotowanych zupełnie na to szkół to jeden absurd, a drugi - zabrania Paniom w przedszkolach super wykwalifikowanym przygotowywać dzieci do szkół, bo nie mają prawa uczyć w przedszkolu dzieci liter i pisania!!! Zabrania tego oczywiści ministerstwo i nowa podstawa programowa!!! Rada dla rodziców: wspólnie rodzice piszą prośbę do dyrekcji placówki, o wprowadzanie liter i nauki pisania, wtedy jakby z wniosku rodziców nauczyciel może choćby podjąć takie próby, jeśli dyrekcja będzie temu przychylna i nie będzie trzęsła gaciami przed "górą", w państwowym przedszkolu może być z tym problem, w niepublicznym łatwiej
~bdjsbd 24-03-2013 10:44
Dobrze traktowany nauczyciel powinien dobrze traktować dzieci i sami rodzice mogą to ocenić. Karta Nauczyciela to jeden z czynników planowej pracy szkoły. Prawidłowe zawiadomienia rodziców też.
~jjo 24-03-2013 10:58
Dobrze traktowany nauczyciel - dobrze traktuje dzieci. Karta Nauczyciela z góry to planuje, tak jak wszystko powinno się w szkole planować.
~holokał 24-03-2013 12:16
czas najwżyszy aby czerwona dolina nie poparła w wyborach prezy-premierowych nikogo z SLD. RP, PO
~ 24-03-2013 21:21
Panu Zawile i Pani Oreszczuk juz dziekujemy!
~ 24-03-2013 21:39
Proszę Państwa, ta ustawa nie zmieniła się wczoraj. Od zawsze tak było że dzieci realizujące przygotowanie przedszkolne w szkołach nie są uczniami szkoły. Oddziały przedszkolne tylko potocznie nazywa się kl. "0". Edukacja w szkole podstawowej zaczyna się od klsy pierwszej. Szkoły nigdy nie mogły zapewnić opieki w swietlicy dzieciom z oddziału przedszkolnego bo te oddziały zostały stworzone dla dzieci które wcześniej nie chodziły do przedszkola i których rodzice nie pracują. Żeby ratować szkoły przed brakiem dzieci, niezgodnie z prawem, obiecano dodatkową opiekę i przyjmowano do oddziałów przedszkolnych dzieci młodsze. Tak czy inaczej to też jest przedszkole tylko dla dzieci których rodziców nie stać na edukację w przedszkolu.
~uzupełniam 24-03-2013 21:44
Dzieci w oddziałach przedszkolnych w szkole powinny mieć zapewnioną opiekę i podczas przerw świątecznych, ferii zimowych i wakacji, tak stanowi prawo, które niestety okazuje się martwym przepisem.
~ 24-03-2013 21:58
Ministerstwo robi nagonkę w mediach by rodzice wysyłali do pierwszej klasy dzieci 6 letnie powołując się na inne kraje europejskie. Niby większe szanse, lepsza edukacja. Tylko że w tych innych karach w których dzieci rozpoczynają edukację od 6 roku życia szkoły ta edukacja jest zupełnie inaczej organizowana. Przede wszystkim szkoły tamte są przygotowane na przyjęcie 6 latka a nasze nie. Porobili place zabaw tzw. "wesołe szkoły" przy szkolach i myślą że to wystarczy. Nie wystarczy reklama i puste slogany, fakty mówią same za siebie. Te dzieci, które dotychczas ozpoczęły edukację jako 6 latki wcale nie maja znaczących sukcesów są niedojrzałe emocjonalnie. Do podjęcia nauki w kl.I S.P. powinny pozostać w przedszkolach. Tam jest dobrze zorganizowana edukacja przedszkolna.
~Tatko 24-03-2013 23:17
Chciałem coś mądrego napisać, ale jak odpowiedzieć na taką głupotę? Pozostaje mi milczenie i przyspieszenie terminu wyjazdu mojej rodziny z tego grajdołka :(
~ 25-03-2013 20:53
No i dobrze, bo miejsce dzieci w wieku przedszkolnym jest w przedszkolach a nie w zatłoczonych nieprzygotowanych szkołach.
~mamawawa 26-03-2013 0:01
To jakiś koszmar. Nie chcę nawet myśleć co czują oszukani rodzice. Składajcie podpisy pod referendum Ratuj Maluchy. Ściągajcie formularze z sieci, składajcie podpisy wy i wasi znajomi i wysyłajcie. Tak nie można nas traktować! http://rzecznikrodzicow.pl/gdzie-mozna-zlozyc-podpis-pod-referendum-edukacyjnym#overlay-context=gdzie-mozna-zlozyc-podpis-pod-referendum-edukacyjnym
~ 26-03-2013 7:19
Drodzy rodzice zerówkowiczów, zostaliśmy z problemem sami, dlatego musimy wspólnie znaleźć rozwiązanie. Możemy razem złożyć się na pensję osoby, która zaopiekuję się małą grupką dzieci, których rodzice pracuję do 16.00.
~hogata 26-03-2013 11:11
Co to w ogole za tłumaczenie że nie są uczniami? to kim są???
~Kilka PRAWD 26-03-2013 16:11
1.O tym czy dziecko dostanie się do oddziału przedszkolnego przy szkole zdecyduje komisja szkolna ,w której będzie przedstawiciel rodziców, dyrekcji i nauczycieli. Podań jest na pewno więcej niż miejsc. A zatem ten kto wypisywał dziecko z przedszkola nie miał żadnej pewności ,że jego dziecko będzie miało miejsce w oddziale przyszkolnym. 2.O jakiej sprawiedliwości mamy mówić , gdy jeden rodzic płaci za przedszkole i pobyt w zerówcy ( po 13-tej , a drugi rodzic oczekuje całkowicie darmowej opieki szkoły od 7.oo do 16.oo. Czy to sprawiedliwe. 3.Dyrektorzy szkół bardzo dobrze znają prawo, ale również liczą się z oczekiwaniami rodziców. I dlatego w poprzednich latach przymykali oko na przedszkolaków , których rodzice prosili o zapisanie do świetlicy.
~ 26-03-2013 23:20
Do | ~hogata | Dzieci a odzdiałów przedszkolnych nie są uczniami szkoły bo obowiązuje ich realizacja podstawy programowej wych. przedszkolnego. Nie podlegają podprzedszkole bo jest to oddział przy szkole (taki sztuczny twór). Edukacja szkolna zaczyna się od kl.I S.P. A co z opieką nad tymi dziećmi w ferie i wakacje szkolne. Zamiast składać się na pensje dla nauczycieli w szkole zostawcie dzieci w przedszkolu. Tam mają dobrze zorganizowaną edukacjęi opiekę.
~mama 2 1-04-2013 20:31
Pierwsze słyszę że nie można dziecka zostawić w świetlicy moje dziecko chodzi do 0 w szkole 11 -tce i zostawiam w świetlicy bez żadnego problemu wystarczyło tylko dać deklarację że oboje rodzice pracują
~ 7-04-2013 19:23
Rodzice pomyślcie jak się czuje wasze dziecko na świetlicy wśród piąto czy szóstoklasistów, korzystając z tej samej toalety. Szkoła niesie dla takiego małego dziecka zbyt duże zgrożenie.
~PITER 9-04-2013 22:54
CO WY LUDZIE WYPISUJECIE POWIEDZMY SOBIE SZCZEZE.....RODZICE ZAPISALI DO SZKOLY BO CHCIELI ZAOSZCZEDZIC I KONIEC JEZELI NIE STAC CIE CIE NA PRZECZKOLE TYLKO DARMOWA ZEROWECZKE TO SIEDZ Z DZIECKIEM W DOMU I PRZYCOODZ PO NIEGO O TEJ 13 ..KASY WAM SZKODA I JUZ PO CO TU ROZMYSLAC POLSKA POLITYKA ZAOSZCZEDZIC POSLE DO SZKOLY 400ST W KIESZENI A W SZKOLE ZA DARMO CO.
~p 16-04-2013 20:21
Ti

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Dwie dziewczyny pobiły i okradły 15–latkę  

Będzie nowa spółka miejska?

Pięknie i smacznie pod Śnieżką!

To było bezpieczne?

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
776
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%