MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 8 sierpnia
im. Cypriana, Dominika

Bez drogi rowerowej do lata 2011 roku

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 17 listopada 2010, 7:48
Aktualizacja: 7:48
Autor: Angela
Fot. ...
Asfaltowa droga rowerowa Zabobrze – Grabarów miała zostać wybudowana do końca października, ale już wiadomo, że do końca prac jest jeszcze bardzo daleko. Obecnie położono tam krawężniki i układana jest podbudowa. Jeleniogórskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych złożyło pismo do prezydenta z prośbą o przesunięcie terminu zakończenia do ... czerwca 2011 roku.

O sporych opóźnieniach w pracach przy budowie nowej drogi rowerowej na odcinku od ul. Ogińskiego do węzła Grabarów mówiono od dwóch miesięcy. Zadaniem wyłonionego w drodze przetargu wykonawcy było bowiem zaprojektowanie i wybudowanie drogi.

Wszystko przebiegało zgodnie z planem do momentu planowania. Projekt drogi był bowiem konsultowany z jeleniogórskimi cyklistami i uzyskał najwyższą z możliwych ocen. Coraz gorzej wyglądała sytuacja od czasu rozpoczęcia realizacji. Najpierw Jeleniogórskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych za późno wystąpiło o pozwolenie na budowę, a następnie, mając do wykonania inne zadania na które wygrało miejskie przetargi, ociągało się z wykonaniem prac.

W ostatnim czasie przedsiębiorstwo zgłosiło się do prezydenta miasta z prośbą o przesunięcie terminu zakończenia prac. Miasto wydało taką zgodę z zastrzeżeniem, że w tym roku wykonawca ma zrealizować około 70 procent inwestycji. Pozostałą część będzie mógł skończyć w przyszłym roku. O przesunięcie terminu zakończenia prac, miasto wystąpiło też do Urzędu Marszałkowskiego, bowiem zadanie jest dofinansowane pieniędzmi z Unii Europejskiej.

W ramach prac zostanie wykonana podbudowa, dwuwarstwowa nawierzchnia. Pojawią się też betonowe obrzeża i przepusty. Wyprofilowane zostaną przydrożne rowy, a w czterech punktach staną wandaloodporne ławeczki, stojaki na rowery i kosze na śmieci.

Nowa droga rowerowa o długości ponad 5 km będzie się łączyła z wybudowaną drogą rowerową wzdłuż obwodnicy południowej Jeleniej Góry. Koszt budowy drogi to po przetargu 1 mln 855 tys. zł.

Ogłoszenia

Czytaj również

Stalowe rumaki w Karpaczu

Bus dla strażaków

Dachowanie w Radomierzu

Komentarze (30) Dodaj komentarz

~diabelek 17-11-2010 8:34
i to jeleniogórskie nieudacznictwo skończy sie tak, że unia cofnie fundusze, a my zostaniemy z rozgrzebanymi okrawężnikowanymi rowami. i to ma być jeden z "sukcesów" p.Obrzępalskiego ... wg mnie, powinna być teraz kara dla obecnego wykonawcy i przyjecie nowego, załóżny tego "drugiego" w przetargu ... co za firma, że za tyle kasy sie nie wyrabia. oczywiste. najłatwiej zaproponowac niska cene, wygrac przetarg, a później ... jakos to bedzie. kiedy w przetargach decydowała będzie opinia i referencje firmy, zamiast kumoterstwo i najniższa cena ... co na to pRezydent ???
~p 17-11-2010 8:42
diabelek, nie znasz realiow i kulis calej sytuacji. Gadac kazdy potrafi.
~romi 17-11-2010 8:43
Zastanawiam się czy ktoś odpowiedzialny za odbiór tej ścieżki był choć raz na miejscu budowy .Byłem tam na spacerze i uważam że montaż krawężników na świeżo nasypanej ziemi mija się z jakimikolwiek normami, jest co najmniej kilka miejsc ja tej "trasie" gdzie te krawężniki są niemal całkowicie na wierzchu "utwardzonego " nasypu , przy takiej technologi to prace nad tą ścieżką nie tylko się przedłużą ale będą trwać ciągle . Fajnie że coś się robi w tym mieście ale niech ktoś zacznie w końcu dbać o to by nie ładować kasy w błoto jak na Lubańskiej itp.
~diabelek 17-11-2010 8:51
do "p" ... a byś sie zdziwił ... ;)
~cdr 17-11-2010 10:00
nie ma się co dziwić - trzeba usprawiedliwić wykonawcę, że potworne mrozy zamiecie i zawieje jakie teraz panują w kraju skutecznie uniemożliwiły wykonanie tego zadania mimo pchnięcia na ten odcinek wzmożonych sił ludzkich. Cześć ich poświęceniu!
~Tomwoj 17-11-2010 10:03
Wiadć w całej okazałości jacy ludzie z tej firmy są zachłanni na kasę gonią do każdego przetargu a potem nie mając tylu ludzi i sprzętu nie dotrzymują terminu to tak jak z motyką na słońce... Powinno się im nałożyć ogromne kary pieniężne to i był by jakiś porządek.
~mm 17-11-2010 10:04
Ułożone są obrzeża a nie krawężniki, znowu wybitni fachowcy się rozpisują.
~Piechowice 17-11-2010 10:08
http://www.youtube.com/watch?v=oZaL7u-3Iss
~Widać dokład 17-11-2010 10:14
Wielkie wybrzydzanie i krytyka z powodu braku drogi rowerowej. Tylko po co ? Codziennie tamtędy przejeżdżam i widzę że prace wyraźnie przyspieszyły. Czy zimą będziecie oszołomy jeździć na rowerach? Ale jest powód do narzekań i krytyki tylko tyle potraficie?
~Rex 17-11-2010 10:14
Ciekawe czy ta Unia Europejska czy Urząd Marszałkowski będzie taki miły i przychylny o przesunięciu terminu tylko dlatego ze firma wygrywając przetarg i biorąc odpowiedzialność na siebie za wykonywanie prac olewa to niemal całkowicie i bierze się za następne przetargi byle więcej i więcej i więcej wpadło do kieszeni. A co do przetargów jak to w Polsce bywa wygrywa ten który zrobi za jak najmniejjszą kwotę, więc się nie dziwcie że wykonanie jest beznadziejne bo i też to widać na Polskich drogach jak się łata dziury....
~tak trzymać 17-11-2010 10:21
No i bardzo dodrze! ROWERZYŚCI ,założyć zimowe ogumienie i DO ROWU. DO ROWU !
~z jeleniej 17-11-2010 10:51
Rozp... przyzwoitą ścieżke (a, ma być luksusowa) zamiast zrobić ścieżki tam gdzie ich nie ma, a mogłyby być. Takich miejsc mnóstwo w okolicach...
~dj 17-11-2010 10:51
drogi rowerowe to można budować w kraju w którym istnieją normalne drogi samochodowe,u nas jak zwykle odwrotnie.Weźmy pierwszą lepszą ulicę np. Kozią-dziura na dziurze gorzej niż w Bangladeszu.
~diabelek 17-11-2010 11:03
może JPRD ma ubezpieczenie OC w zakresie działalności, to jak fundusze zostana cofniete, to JPRD zapłaci za wykonanie scieżki i odszkodowanie za przekroczenie terminu ... może jakis "kandydat" to obieca ... wybory tuz tuż ... może Obrzepała sie wypowie w tej kwestii ... znak zakazu na okrzei usunął, to może i tu sie popisze ???!!!
~SAMSWÓJ 17-11-2010 11:08
TO JEST JELENIA GÓRA A NIE KAMIENNA GÓRA! GŁOSUJCIE NA JELENIOGÓRZAN!
~romi 17-11-2010 11:11
o kurcze to są obrzeża , a nie powinny przypadkiem być krawężniki ?
~mich 17-11-2010 11:11
Niech robia kilka miesiecy dłużej ale napewno zrobia to porzadnie a nie tak jak Kółko Rolnicze z Siedlecina odcinek od ul Rózyckiego do ul Bacewicz.Pozostawione stare wykoslawione krawęzniki. W dwoch miejscach drzewa rosna na chodniku ,a frezowanie i niszczenie gladkiej nawierzchni ulicy po to zeby usunac częsc wymalowanych pasow to trodno nawet skomentowac.Ciekawy jestem czy tak wykonana sciezka zostanie odebrana przez zleceniodawce!
~diabelek 17-11-2010 11:50
ale za to frezowanie pasów na zjeździe z JPII do lukoila/kauflandu odbieram pozytywnie. pasy były sliskie, a że "zielone" daje szanse przejazdu 3 aut, wszyscy szybko, a na tych frezach przyczepność jest świetna ... moze tak "na zimę" sfrezowac wiekszość makaronów przed skrzyzowaniami ... bedzie gładko i nieslisko ... podoba sie mój pomysł ??
rymcycymcy 17-11-2010 12:05
...nie podoba ! :) ...ja się lubię czasem ślizgnąć :)
~diabelek 17-11-2010 12:55
jo tysz ... ale wole jednak nad- niz podsterowność ;p
~diabelek 17-11-2010 13:29
... flaki sie szczerze mówiac wywracają, gdy sie czyta artykuły na temat, co sie w JG jeszcze NIE udało. jak tu sie dziwić, że wiekszość komentatorów krytykuje? ... bo niby takie sukcesy, a co sie takiego ważnego stało? że wyremontowano grzybek i krzaki koło młynówki wycieli? bo juz sie drewno na "kominkowe" nadało do sprzedania? ... bo jakie widac sukcesy? tesco, galeria jedna gotowa i dwie w budowie... a, sygnalizatory na 3 skrzyzowaniach sa nowe ... wiec jednak cos poszło do przodu ... ale w tym miescie jak by nie robić, zawsze wychodzi, że doopa z tyłu ...
~diabelek 17-11-2010 13:34
tak sie pan pRezydent lansował, że otwiera i że sie zaczyna "dziać" no to sie naotwierał ... po wykonaniu 5% prac tematy rozgrzebane po poprzedniku odgrzewane padaja ... ludzie sie smieją, że marudy chcą "kfc" ale: kfc jest wyznacznikiem zamożności społeczeństwa i liczebności turystów tranzytowych. budowane jest tam, gdzie rachunek opłacalnosci na to pozwala. a co to za miasto, w którym nie opłaca sie nawet kurczaków w elementach sprzedawać ?? klasa "sieciówek" świadczy o klasie "miasta" prosty rachunek ekonomiczny ...
~Leszek Z 17-11-2010 15:13
BUBLE - polecam fotki z poczatku budowy prac drogi rowerowej przed Grabarowem - szukaj na - jeleniogórski klub kolarski - jest to trochę niepoważne, urząd miasta sie nie popisał - jeśli tak ma wyglądać nadzór nad budowaną naszej obwodnicy do Karpacza? Zbigniew Leszek prezes I-KTK-N
ebee 17-11-2010 16:41
Panie Leszku, to nie Urząd dał ciała tylko JPRD. Jest Pan konkretnym gościem i niech tak pozostanie. Dlaczego miesza się pan w politykę ? Pan Prystrom obiecuje Panu posadkę, ale jeszcze nie wygrał. Ja zdecydowanie wolę Pana jako entuzjastę kolarstwa i działacza. Niech się Pan nie da kupić ! Pozdrawiam, EBEE
~ehh 17-11-2010 22:04
prawda jest taka że jak się nie ma zaplecza technicznego to się nie bierze za tyle przetargów na raz... no chyba że ma się znajomości... dodatkowo jeśli już się wygrywa to wystarczy zatrudnić kilku pracowników więcej kosztem odrobine mniejszego zysku!!! ale nic z tego robimy w kilka osób kilka godzin dziennie... wystarczy popatrzeć na zachód a nawet już na wschód... agregat, lampy i praca 24h/dobę! Jeśli na zach i wsch potrafią tak pracować w centrum miast a u nas na "zadupiu" między łąkami nie to trudno...
~diabelek 18-11-2010 9:23
tak jak "ehh" supponuje mozna pracowac, ale gdy wygrywa oferta 50% najwyższej, to wiadomo, ze 2 fizycznych i lopata, bo na agregaty lampy i pracownikow nocnych trzeba miec pieniądze. JPRD sie nie popisalo, jednak to UM powinno jak by nie było trzymac reke na pulsie i pilnowac kluczowych (jak na skale JG) i obserwowanych przez społeczeństwo inwestycji. Jechałem dziś rano Pijarską, tiry z zaopatrzeniem budowy i ciężarówki znad młynówki skutecznie zatamowały ruch. 2 policjantów nie wiedziało, co ma zrobić z tym bałaganem. a informaci na wjeździe w pijarska ZERO. a wystarczyło postawić tablice, każdy pojechałby "Robotniczym" i nie byłoby sprawy. kompletny brak organizacji. szczęście, że to takie male miasteczko ...
~do diabełek 18-11-2010 18:30
Czytam twoje komentarze i aż mi Cię żal. Pewno jesteś żałosnym kandydatem na radnego i piszesz głupoty. To nie tylko wina JPRD ale też i Miasta Jeleniej Góry. Ale to inna historia nie na czas przed wyborami. A najlepiej krytykować w czasie prac. Wszystkim którzy chcą pracować wieczorami to zapraszam. To się tylko dobrze mówi że można wieczorami pracować. Ktoś kto n ie spróbował budować drogi przy sztucznym świetle to nie wie jak to jest. Poza tym podczas prac wyszło wiele robót dodatkowych które wyszły w trakcie prac i które spowodowały też przesunięcie terminu. Wracając jeszcze do przesunięcia terminu to JPRD wystąpiło o pozwolenie na budowę na początku września a dostało je dopiero w połowie października. To jest Polska właśnie. Najlepiej teraz zgonić na małą firemkę której i tak nikt nie uwierzy. !!!!!
~do diabełek 18-11-2010 18:36
Czytam twoje komentarze i aż mi Cię żal. Pewno jesteś żałosnym kandydatem na radnego i piszesz głupoty. To nie tylko wina JPRD ale też i Miasta Jeleniej Góry. Ale to inna historia nie na czas przed wyborami. A najlepiej krytykować w czasie prac. Wszystkim którzy chcą pracować wieczorami to zapraszam. To się tylko dobrze mówi że można wieczorami pracować. Ktoś kto n ie spróbował budować drogi przy sztucznym świetle to nie wie jak to jest. Poza tym podczas prac wyszło wiele robót dodatkowych które wyszły w trakcie prac i które spowodowały też przesunięcie terminu. Wracając jeszcze do przesunięcia terminu to JPRD wystąpiło o pozwolenie na budowę na początku września a dostało je dopiero w połowie października. To jest Polska właśnie. Najlepiej teraz zgonić na małą firemkę której i tak nikt nie uwierzy. !!!!!
~diabelek 19-11-2010 9:31
a pomyłka. nie jestem kandydatem, choc mocno nad tym myslalem. gdybys wiedział, z czym wiąże sie "kandydowanie" do rady, ... wazelina + siano + ... wchodzenie w ()o() i tylo. i nabijasz punkty partii, a sam sie nie liczysz ... Na codzień i czasem niestety tez noc, jestem akurat projektantem ... stad wiem jak wyglada opieszałość urzędów. a jak wyglada wykonawstwo, wiem jeszcze lepiej. o wygrywaniu (tzw) przetargów tez mógłbym kilka słów szepnąć ... PRAWDĄ jest niestety, że urzędowa działalność "legislacyjna" w naszych sztywniackich urzedach jest niewiarygodnie wysublimowanie skomplikowana ... a co za tym idzie czasochlonna ... A jesli bronisz JPRD, to skoro sie ukazał na Jablonce artykuł przeciw, możesz przygotowac własny, z opisem toku postepowania, będzie wiadpomo co jest na rzeczy ... No i sprawdzimy przy okazji "niezależność" tego naszego małomiasteczkowego "medium" ...
~Rowerzysta 19-11-2010 22:01
a ja mam gdzieś te wasze drogi rowerowe bo po nich spacerują paniusie i sąsiadeczki calymi szerokościami nawet minąć ich nie można ,pieski te małe na smyczach kilku metrowych srają na tych ścieżkach ,o wypadek nie trudno ,więc ja będe dalej ulicami jeżdzić i już ,a drogami rowerowymi to niech sobie Obrębalski chadza jak go pogonią z magistratu .

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Odpust Krzeszowski

Poprawią bazę sportową i rekreacyjną przy SP 10

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Mercedesem rozbił kilka aut

W planach łącznik Harrachov–Jakuszyce

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
38
Tak
45%
Nie
50%
Nie wiem
5%