MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 18 września
im. Ireny, Józefa, Stanisława

Będzie wielki Gołębiewski?

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Piątek, 1 września 2006, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 1 września 2006, 9:41
Autor: TEJO
Fot. Archiwum
Ważą się losy największej inwestycji w mieście pod Śnieżką. Chodzi o wartą 350 mln złotych budowę hotelu Gołębiewski. Po wstępnej euforii samorządowców, kiedy okazało się, że obiekt powstanie, przyszło rozczarowanie brakiem zgody służb konserwatorskich. Teraz okazuje się, że decyzja o zezwoleniu na budowę zależy tylko od starosty jeleniogórskiego.

Kompleks konferencyjno-wypoczynkowy przyciągnąłby do miasta rocznie dodatkowo 300 tys. turystów (teraz kurort narciarski odwiedza ok. miliona): - Turysta wiedziałby, że jeśli nawet nie trafi na dobrą pogodę, będzie miał dziesiątki innych możliwości, by spędzić tu ciekawie czas – powiedział Gazecie Wyborczej wiceburmistrz Karpacza Ryszard Rzepczyński.

Tadeusz Gołębiewski to znany w całej Polsce hotelowy potentat. Wybudował olbrzymie hotele w Wiśle, Mikołajkach i w Białymstoku. W Karpaczu Górnym chce postawić nowoczesne centrum konferencyjno-wypoczynkowe. Na powierzchni 103 tys. mkw. powstanie hotel na 1,5 tys. miejsc, 29 sal konferencyjnych, park wodnych rozrywek i… miejsca pracy.
Do tego podatki i opłaty turystyczne, które zasilą kasę miasta (ponad milion złotych).

– Inwestor kupił 15-hektarową działkę i dopracowywał projekt hotelu. Przed tygodniem przedstawił plany w starostwie w Jeleniej Górze, by dostać ostateczne pozwolenie na budowę i móc rozpocząć inwestycję już w październiku – czytamy w Gazecie Wyborczej.

Wtedy okazało się, że projekt nie spodobał się Wojciechowi Kapałczyńskiemu, szefowi jeleniogórskiej delegatury Służby Ochrony Zabytków. – Gołębiewski nie wpisuje się w atmosferę Karpacza i w żaden sposób nie potrafi uszanować tego, co jest wokół. Niszczy krajobraz Karkonoszy. Kubatura kompleksu jest zbyt duża, a sam hotel za wysoki. Prosiłem inwestora o modyfikację już po obejrzeniu wstępnego projektu, ale nie uwzględnił moich uwag. Będę więc zmuszony wydać negatywną opinię – tłumaczył gazecie.

Tymczasem, jak podało Muzyczne Radio, nie cały Karpacz został uznany jako teren zabytkowy, podlegający ochronie. W tej sytuacji W. Kapałczyński powiedział rozgłośni, że jego decyzja nie może być wiążąca i wszystko zależy od zgody na pozwolenie na budowę wydanej przez starostę jeleniogórskiego.

Starosta Jacek Włodyga zapewnił MR, że przyspieszy procedury, które umożliwią jak najszybsze wydanie zgody na powstanie hotelu Gołębiewski. Zgodnie z założeniami pierwsze prace miały się rozpocząć w październiku.
Czy tak się stanie? Zobaczymy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Będzie taniej za wodę i ścieki

Wandale kontra naukowcy

ZSOiT: Drugie klasy z nauką zdalną

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~elemental 1-09-2006 9:54
chciwość ludzka nie zna granic. Łapówki mu się zachcialo. Słupki z placu piastowskiego usuneli a na stworzenie wielkiej inwestycji na łące nie chcą pozwolic
~Ktoś 1-09-2006 9:55
Nie ma się co łudzić, że hotel nie zostanie wybudowany przez (chwilowy) brak zgody...
~Marek 1-09-2006 10:00
Mogili wybudować obrzydliwe Marconi w Piechowicach to i będą mogli wybudować piękny hotel w Karpaczu. Może to miasto dzięki temu zacznie żyć.
~toja 1-09-2006 10:28
Przepraszam Pana, panie Gołębiewski za moich d...lnych decydentów. Wierzę, że starczy Panu cierpliwości i nie położy Pan lachy na nasz region.
~007 1-09-2006 11:28
Panie Kapałczyński po co te ceregtiele, trzeba było odrazu powiedzieć ile ta zgoda ma kosztować. Bo przecież o to chodzi ???
~ZA!!!! 1-09-2006 11:49
Pozwolic na budowe...Bedzie kasa dla Karpacza.....Stanowczo mowie....3 X TAK !!!!!!!!
~andrew 1-09-2006 12:00
Skandal! Przecież to jest chore to co się w dzieje.I co z tego że projekt nie jest "cudny" (zresztą kwesia gustu). Tak jakby sam karpacz był jakąś niesamowitą perełką - brud i tandetne pensjonaty tylko. Jeżeli obiekt nie powstanie, to bedzie kolejny przykład polskiej GŁUPOTY tylko i wyłącznie. Normalnie aż człowiek myśli poważnie żeby wyjechać tego bajzlu jak widzi to wszystko.
~zibi 1-09-2006 12:42
wybudowac hotel w JELENIEJ GORZE!!!!!!! Wladze miasta, przekonajcie Pana Golebiewskiego i to jak najszybciej. Wybory ida, a taki inwestor moglby spowodowac, ze Wasze notowania wzrosną
~elemental 1-09-2006 14:00
do zibi: a co jest takiego w jeleniej na co polecieliby turyści? W samej jeleniej nie ma stoków narciarskich, morza tez nie mamy ani porządnych jezior. Przyjezdzają tu tylko niemcy, których "bezlitośni polacy wygonili z tych ziem" i oglądają sobie Hirschberg, którego honorowym obywatelem jest ich rodak, wiadomo kto.
~turysta 1-09-2006 15:39
dlaczego glosy przeciw budowie tego obiektu zostaly wykasowane? moje zdanie na ten temat wyparowalo.Oj jest jakas cenzura?
~janosik 1-09-2006 21:20
często przejeżdżam obok Hotelu Gołębiewski w Wiśle i powiem Wam jakie jest moje zdanie: koszmarny to budynek! kombinat hotelowy, obiekt zupełnie nie w skali miejsca w którym stoi, w dodatku nie tani (nocleg dla 2 osób 300-400zł) więc się tak nie podniecajcie i tak Was nie będzie na to stać

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Nurkowe Demo Days

Krzysztof Wiśniewski wiceprezesem DOT

Wciąż nowe zakażenia (aktualizacja)

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Burza po interwencji w autobusie miejskim

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
576
Tak
25%
Nie
71%
Nie wiem
4%