MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 26 września
im. Łucji, Justyny

"Będzie się działo" podczas Igrzysk Polonijnych!

Wiadomości: Region
Czwartek, 23 stycznia 2014, 17:54
Aktualizacja: Piątek, 24 stycznia 2014, 13:21
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. użyczone
Kotlinę jeleniogórską czeka najazd polonusów, którzy w dniach 23. lutego – 1. marca rywalizować będą w XI Zimowych Igrzyskach Polonijnych – Karkonosze 2014. W imprezie szacuje się, że weźmie udział od 600 nawet do 1000 sportowców. Podczas dzisiejszego spotkania z dziennikarzami, organizatorzy zaprezentowali stan przygotowań do Igrzysk oraz omówili atrakcje jakie czekają na uczestników i kibiców.

XI ZIP rozpocznie oficjalna ceremonia, podczas której na Placu Piastowskim w Cieplicach zagra zespół Piersi. Z pewnością nie zabraknie hitu "Bałkanica", który jest świetną zapowiedzią tego co nas czeka, bowiem "będzie się działo!"

- Igrzyska mają ogromną tradycję. Jest to jedna z niewielu możliwości spotkania się polonii z różnych krajów świata na bazie własnych, osobistych sympatii, jaką jest sympatia do sportu- powiedział Witold Rybczyński. - Igrzyska są organizowane co 2 lata (od 12 lat) w różnych regionach Polski, ideą jest właśnie poprzez rozrywkę, zwiedzanie Polski. Przyjemnie jedzie się tam gdzie można siebie sprawdzić, zobaczyć nowe miejsce i poznać nowych znajomych. Pokazujemy im Polskę, po letnich igrzyskach (we Wrocławiu w 2011 r. - red.) było ogromne wrażenie postępu tego regionu. Z punktu widzenia polityki, w polonii mamy naturalnego promotora Polski. To oni przyjeżdżają tutaj, ale żyją w środowiskach obcych krajów, a co może być lepsze jak sąsiad sąsiadowi opowiada o kraju, w którym był. Tego nie nadrobi ani prasa, ani książka, ani inne elementy promocyjne - dodał przewodniczący komisji sportu, młodzieży i turystyki Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" - organizatora głównego imprez polonijnych w Polsce.

- Do dzisiaj mamy 650 zgłoszeń, cały czas spływają kolejne. Spodziewam się między 600 a 1000 uczestników. Chętnie przyjeżdżają Polacy - ci, którzy są u siebie ciągle tylko Polska im "uciekła", czyli Polacy z Litwy, Ukrainy czy Białorusi. Spora część przyjedzie z Federecji Rosyjskiej i duże grupy środowisk emigracyjnych z zachodu: Kanadyjczycy, Szwedzi, Austriacy, Czesi.- powiedział Arkadiusz Zagrodnik. - Ta impreza ma charakter integracyjny, sport jest pewnego pretekstem, żeby co 2 lata w zimie i latem spotkać się - dodał przedstawiciel Dolnośląskiej Federacji Sportu.

Uczestnicy XI ZIP będą rywalizować w 10 konkurencjach:
- biathlon (na Polanie Jakuszyckiej)
- hokej na lodzie (Jablonec nad Nysą)
- igrzyska retro (deptak w Karpaczu)
- narciarstwo alpejskie: slalom specjalny, slalom gigant, slalom równoległy (Kopa)
- narciarstwo biegowe (Polana Jakuszycka)
- nordic walking (Jelenia Góra - Sobieszów)
- saneczkarstwo lodowe (Karpacz)
- short track (lodowisko w Jeleniej Górze - Cieplicach)
- snowboard (Kopa)
- wielobój łyżwiarski (lodowisko w Jeleniej Górze - Cieplicach).

Główny koszt finansowania imprezy wziął na siebie Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego (400 000 zł), natomiast miasto Jelenia Góra dofinansowało ZIP w kwocie 100 tysięcy złotych. Podobne dofinansowania były z budżetu Szklarskiej Poręby, Karpacza i powiatu jeleniogórskiego.
- Czekam na dyscypliny sportu, które będą rozgrywane w Jeleniej Górze (wielobój, nordic walking). Mam świadomość, że to nie jest wyczyn, jest to bardziej funkcja rekreacyjna. W tym samym czasie będzie kontynuowany Festiwal Światła, uruchamiamy Teatr Animacji, wystąpi Teatr Nasz. Chcemy umilić polonusom pobyt, a jednocześnie pokazać naszą kulturę. Przede wszystkim będzie się działo u gestorów obiektów hotelowych, bo będą mieli zajęte hotele - powiedział prezydent Jeleniej Góry, Marcin Zawiła.

- Każda impreza tego typu, wzmacniająca markę Szklarskiej Poręby, markę regionu - z punktu widzenia regionu turystycznego jest rzeczą najważniejszą. Biathlon i biegi narciarskie będa rozgrywane na Polanie Jakuszyckiej. Kwestia rozegrania tych dwóch konkurencji jest zależna od śniegu, ale myślę, że po tej jednorazowej anomalii wrócą normalne warunki - powiedział burmistrz Szklarskiej Poreby, Grzegorz Sokoliński.

- Jako Dolny Śląsk jesteśmy najpiękniejszym rejonem w Polsce. Do tej pory polonusi przyjeżdżali przede wszystkim w Tatry, Karpaty, a my mamy piękne Sudety, Karkonosze, Góry Izerskie. W 2011 roku zorganizowaliśmy Igrzyska Polonijne letnie we Wrocławiu, część odbywała się również w Książu. Teraz wskazaliśmy możliwość zorganizowania wioski olimpijskiej w Jeleniej Górze i część zawodów odbędzie się w Szklarskiej Porębie i Karpaczu. Zobaczymy Polaków mieszkających poza granicami Polski, ludzi którzy z różnych powodów wyemigrowali z Polski, bądź ich rodzice wyemigrowali.To jest zabawa rodzinna, przyjeżdżają całe rodziny, od maluchów do osób bardzo dojrzałych i konkurencje też są tak zorganizowane - od najmniejszych do najstarszych - mówił Jerzy Łużniak, wicemarszałek Wojwództwa Dolnośląskiego.

Pierwsze Igrzyska Polonijne odbyły się w 1936 roku. Szacuje się, że poza granicami naszego kraju żyje 22 miliony osób polskiego pochodzenia, w tym 4 miliony posiadające polskie obywatelstwo. Organizatorzy zaprezentują w czasie Igrzysk m.in. wystawę malarską polonijnych artystów z Ukrainy, Białorusi i Rosji, zapraszają również na Forum Polonijne.

Honorowy Patronat objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski, w skład Komitetu Honorowego wchodzą:
1. Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej - Ewa Kopacz
2. Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej - Bogdan Borusewicz
3. Przewodniczący Senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą - Andrzej Person
4. Wojewoda Województwa Dolnośląskiego - Aleksander Marek Skorupa
5. Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki
6. Marszałek Województwa Dolnośląskiego - Rafał Jurkowlaniec
7. Prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska - Longin Komołowski
8. Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego - Jerzy Pokój
9. Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego - Radosław Mołoń
10. Biskup Diecezji Legnickiej - ks. Stefan Cichy
11. Przewodniczący Komisji Rozwoju Turystyki, Rekreacji i Sportu Sejmiku Województwa Dolnośląskiego - Andrzej Jaroch
12. Łukasz Kardas – Dyrektor – Redaktor Naczelny TVP Polonia
13. Prezydent Jeleniej Góry - Marcin Zawiła
14. Starosta Jeleniogórski - Jacek Włodyga
15. Burmistrz Szklarskiej Poręby - Grzegorz Sokoliński
16. Burmistrz Karpacza - Bogdan Malinowski
17. Prezes Stowarzyszenia „Bieg Piastów” - Julian Gozdowski
18. Rektor Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze - prof. dr hab. Henryk Gradkowski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Jednostki kultury zapraszają na nowy sezon

Senator zachęca do głosowania na maszty

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~ 25-01-2014 0:40
Dlaczego tymi kosztami obciąża się budżety miast kotliny jeleniogórskiej, organizatorem jest Urząd Marszałkowski i Prezydent Państwa z ich kasy winno się opłacać tego typu imprezy !!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Powstaje rondo w Mysłakowicach

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Jeleniogórzanie wśród najlepszych

Poznaliśmy mistrzów Jeleniej Góry

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
907
Tak
24%
Nie
73%
Nie wiem
4%