MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 11 lipca
im. Karoliny, Olgi

Będzie remont, ale „garnizonu” nie zamkną

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 26 listopada 2010, 8:49
Aktualizacja: Poniedziałek, 14 marca 2011, 10:32
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Wkrótce na terenie dawnego cmentarza przy Kościele Łaski pod Krzyżem Chrystusa pojawią się ogrodzenia wyznaczające plac robót związanych z rewitalizacją tego miejsca. Wbrew wcześniejszym wieściom, będzie możliwość przejścia przez park z centrum miasta w stronę Zabobrza (i odwrotnie).

Zespół zabytkowych (w większości barokowych) kaplic grobowych – z miejsca zapomnianego – stanie się w 2012 roku jedną z największych atrakcji Jeleniej Góry. Będzie tak po rewitalizacji pokrytej patyną zapomnienia barokowej perły. Jednak zanim rozpoczną się prace, teren należy przygotować i odgrodzić. Pierwotnie na czas remontu teren dawnego cmentarza (zwany dziś potocznie, zwłaszcza przez młodych – „garnizonem”) miał być zamknięty dla osób postronnych. Jednak tak nie będzie.

– W najbliższym czasie zamontowane zostanie odgrodzenie rewitalizowanego terenu parku od drogi zapewniającej mieszkańcom miasta przejście z Zabobrza do centrum Jeleniej Góry i odwrotnie – zapowiada Janusz Nagórny, doradca prezydenta miasta odpowiedzialny za koordynację projektu renowacji kaplic i parku.

Park będzie jednak zamykany na noc w godz. 23 do 6 rano. – Straż miejska ma obowiązek zamykania bram terenu przy Kościele Łaski w godzinach nocnych – przypomina Janusz Nagórny. Dzieje się tak już od kilku miesięcy. Jednak bywało, że osoby, które koniecznie chciały w nocy do parku wejść, zdejmowały bramy z zawiasów i bez przeszkód buszowały po terenie. Skrzydła bram zostały jednak odpowiednio zabezpieczone.

Jak zaznacza Janusz Nagórny, już podczas fazy prac ziemnych na teren przy Kościele Łaski zostanie doprowadzony światłowód, dzięki któremu będzie możliwa instalacja kamer monitoringu wizyjnego miasta. Z pewnością utrudni to życie złodziejom. Przypomnijmy, że kilka tygodni temu w biały dzień skradziono blachę miedzianą z daszków nad wejściami i zakrystii świątyni. Złodzieje wpadli w zasadzkę zastawioną przez dzielnicowych.

Tymczasem trwają przygotowania do rewaloryzacji dawnych kaplic grobowych bogatych mieszczan jeleniogórskich żyjących i zapewniających rozwój naszemu miastu w XVIII wieku. - Zinwentaryzowano już zawartość lapidarium, czyli rozmaitych elementów kamiennych oraz epitafiów, które trafiły tu z Bolkowa. Złożono je w zamkniętych wnętrzach kaplic – mówi Janusz Nagórny.

Projekt pod nazwą „Rewitalizacja zespołu barokowych kaplic nagrobnych w Jeleniej Górze wkładem w ochronę europejskiego dziedzictwa kulturowego”. jest dofinansowany środkami Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska-Saksonia 2007-2013 Oś priorytetowa 2; Transgraniczna integracja społeczna Dziedzina wsparcia 2; Kultura i sztuka Działanie 3 ; Wspieranie Transgranicznej dostępności do dziedzictwa kulturowego. Jego wartość to ponad cztery miliony złotych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Zmiana prezydentury w Rotary Club Jelenia Góra  

Czy uda się zniszczyć toksyczną roślinę?

Popłynęli dla dzieci  

Komentarze (21) Dodaj komentarz

~ktosik 26-11-2010 9:55
O jej a od kiedy jest to Kosciol Laski a nie Sw. Krzyza?? Czyzby cos umknelo mojej uwadze?
~diabelek 26-11-2010 10:37
jakiej LASKI ??? beda tam jakies laski ??? a, że w domu parafialnym? a to bywaja, ale to pssst ...
Piipi Jelonkowa 26-11-2010 10:45
.. i jeszcze o nich nie zapomniano ! ..bo nawet przed nagrobkiem (..patrz.zdj.nr.3) pamiętający zapala tam zawsze znicz !
Ryba 26-11-2010 11:15
Jesli nowe kaplice to nowe nieboszczyki beda potrzebne. Ale kogo by tu... ;)
Piipi Jelonkowa 26-11-2010 13:27
~C.d ..a niektórzy jeleniogórzanie sądzą,że tam już .. nie ma "wspomnień" !
~sir Galahad 26-11-2010 13:28
Jaki KK? Te kaplice nie należą do Kościoła tylko do miasta. Są dziedzictwem zabytkowym, sztuką wielkiej klasy. Ich straszny stan i wandalizacja notoryczna tego miejsca przez wyrostków i meneli to wielki wstyd Jeleniej Góry. To nie jest własność KK, to własność naszej wspólnoty. Poza tym czy napisanie poprawnie też przez "ż" przekracza Twoje możliwości intelektualne?
~obserwer 26-11-2010 13:40
Do SERA GALAHAD lub innego EMENTALERA potrafie ale to palcowka , Jesli to nasze dziedzictwo to czy po 20 latach wniesiono oplate bo jesli nie to te grobowce do likwidacji.Tak obronco KK, Kler tak robi na wszystkich cmentarzach i nie dba o niczyje dziedzictwo .Ja wole dzien dzisiejszzy i nie musi byc w nim starych kaplic wyremontowanych za nasza kase -SERKU.
~Justyś 26-11-2010 14:16
Brawo Panie Marku Obrębalski - kolejne pozyskane środki z Unii Europejskiej na piękny cel.
~sir Galahad 26-11-2010 15:07
Nie jestem żadnym obrońcą kleru czy KK. Nie jestem wrogiem religii czy wiary jako takiej. Jestem wrogiem politycznymi ekonomicznych wpływów Kościoła. Wniesiono opłatę? To są zabytki klasy zero. Wolisz dzień dzisiejszy? Tak jak barbarzyńcy, którzy zrujnowali Rzym, jak Turcy rozwalający Haga Sophia. Ten cmentarz nie należy do kleru! Ta część parku jest własnością miasta i jest ot zapisane w Księgach Wieczystych. Wyburzenie tych kaplic to było by barbarzyństwo i wstyd na całą LAICKĄ a nie klerykalną Europę. Nie wolisz dnia dzisiejszego tylko prymitywizm, wandalizm, smród i ubóstwo z tego wniosek. Nie za naszą kasę tylko za kasę europejską, nasz wkład jest bardzo mały. Ktoś kto niszczył by powiedzmy "Mona Lisę" krzycząc wolę dzień dzisiejszy nie zasługuje na to, żeby go słuchać.
~Trzy grosze 26-11-2010 16:35
...dobry czas na rozpoczecie prac rewitalizacyjnych...
~Gość 26-11-2010 18:55
No wreszcie nie będą tam tych psów wyprowadzać na kupke ,gnojstwo i dziadostwo tych co mają te psy konie tam wyprowadzają po trzy razy dziennie żeby załatwiły swoje potrzeby i nikt tego nie sprzątnie ,to może wreszcie zmkną i skończy sie ten wychodek dla psów.
~rymarz 26-11-2010 19:15
Tak jak barbarzyństwem było wykradzenie przez królów pruskich z Wawelu polskich insygniów koronacyjnych i ich demontaż : koronę, berło i jabłko przetopili, szlachetne kamienie sprzedali. Ale jakoś pamięci i krzyku o to nie ma. Pamiętamy za to o innych i dlatego tak mamy jak mamy.
~sławek 26-11-2010 20:17
W przewadze - wstyd, wstyd i jeszcze raz wstyd za prymitywne, niekiedy bydlęce komentarze, obiekty tego typu są - czy chce tego jakiś prymityw, czy nie chce obiektami zabytkowymi, coraz bardziej jestem osłabiony poziomem jelonkowych dyskutantów, niedługo chyba przestanę czytać jelonkowe wiadomości, ponieważ staje się to forum dla zakompleksionych osobników nie szanujących wartości. Redakcja ma nad czym pracować, bo jeżeli nie znajdzie wartościowych czytelników - to po prostu sięgnie bruku, a szkoda, bo jesteście dobrymi medialnymi przekaźnikami J.G. Tylko niestety część waszych odbiorców, prezentowanych na forum - to granda. Postarajcie sie z tym coś zrobić - bo tracicie czytelników.
~Clitoris 26-11-2010 21:32
sławku! Jeżeli nie odpowiada ci forum dla zakompleksionych osobników nieszanujących cenionych przez ciebie wartości katolickich, zachęcam do przeniesienia się do jednego z licznych forów ludu bożego. Mógłbyś też częściej bywać w jednej z kilku pralni w mieście - z pewnością nie spotkasz się tam z bydlęcymi komentarzami - stuprocentowa czystość odzieży i mo...lności to podstawa.
Piipi Jelonkowa 26-11-2010 22:12
..do - [~Justyś] .. to nie obecny Prezydent Marek Obrębalski,a Stowarzyszenie Pielęgnowania Sztuki i Kultury Śląskiej (VKS) pozyskało środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionlnego w ramach"Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska-Saksonia 2007-2013"
~Trzy grosze 26-11-2010 22:55
...ciekawe czy wroca do JG zabytkowe elementy kaplic wywiezione do Warszawy...
~ 26-11-2010 23:11
To ciekawy wątek, Trzy grosze. Jakie elementy i w czyich są rękach?
Piipi Jelonkowa 26-11-2010 23:46
..do - [~Autora postu z godz.23:11] ~ PODPOWIEDZ: .."kraty barokowe z kaplic jeleniogóskich są obecnie w Warszawie w Kosciele Garnizonowym,rzeżby,epitafia zdobią ogrody i budowle różnych nuworyszy"
Piipi Jelonkowa 26-11-2010 23:51
..do -[ ~Trzy Grosze] .. nie wrócą ! .. bo tam zostały już poświęcone ! ~Hmm .. z wiarą Kościoła Katolickiego ! ~Pozdrawiam Ciebie*piipi
~Trzy grosze 27-11-2010 3:33
... do Piipi - dziekuje za odpowiedz i pozdrowienia...rowniez pozdrawiam...
~Do ~Clitoris 27-11-2010 19:19
Wg mnie "Sławkowi" chodziło o to, że to forum z dnia na dzień ubożeje w wartościowe komentarze, a nie o uderzenie w Kościół Katolicki. Pewnie chodziło o niektóre bezsensowne komentarze, nie dające nic, oprócz zapełniania strony. Pozdrawiam:)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Drzymały i Flisaków niemal gotowe

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Interaktywne centrum w budowie u strażaków

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
263
Tak
48%
Nie
40%
Nie wiem
12%