MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Będzie pomoc dla poszkodowanych mieszkańców Maciejowej

Wiadomości: Jelenia Góra/region
Poniedziałek, 9 lipca 2012, 14:25
Aktualizacja: Wtorek, 10 lipca 2012, 8:03
Autor: UM Jelenia Góra
Około 700 tys. zł przekaże Wojewoda Dolnośląski na usuwanie skutków nawałnicy w Maciejowej, gdzie już wiadomo, że straty ponieśli mieszkańcy 120 budynków. Miasto szuka również innych źródeł pieniędzy na ten cel.

- Służby miejskie i kataklizmowe prowadzą równolegle w Maciejowej swoje działania – powiedział Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry. – Trzy zespoły pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej dokonały oględzin wszystkich domów, które na skutek przyboru wód uległy uszkodzeniu. Te odwiedziny były niezbędne, by rodzinom poszkodowanym w powodzi udzielić pomocy finansowej ze środków publicznych. Otrzymamy ok. 700 tys. zł od Wojewody Dolnośląskiego na ten cel, będziemy starać się uruchamiać także inne źródła środków, by pomoc była możliwie najskuteczniejsza, ale obowiązuje nas precyzyjna procedura weryfikacji wniosków. Pracownicy MOPS będą pomagali je wypełniać wszystkim poszkodowanym.

Szacuje się, że w różnym stopniu na skutek przyboru wody, głównie z potoku Radomierka w granicach Maciejowej straty ponieśli mieszkańcy ponad stu budynków.

- Sama akcja ratownicza była wyjątkowo trudna i zaangażowała mnóstwo ludzi i sprzętu – powiedział M. Zawiła. – Tylko OSP i Państwowa Straż Pożarna skierowało do niej 19 aut ratowniczych i ponad 100 ratowników (po ok. 35 osób na każdej zmianie). Straż wystawiła też dwie łodzie, samochód i łódź skierowało WOPR.

Ponad 100 osób brało udział w akcji z innych służb, w tym Wydziału Zarządzania Kryzysowego, Fundacji Brata Alberta, Straży Miejskiej, Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej, Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego i Policji.

- Najbardziej kłopotliwe z ogólnego punktu widzenia – powiedział W. Belta, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego UM – są zniszczenia 4 mostów. Poza głównym w Maciejowej na drodze krajowej A-3, jeden uległ zniszczeniu na drodze powiatowej (w ciągu ulicy Kaczawskiej) i dwa na drodze gminnej (w ciągu ul. Niećki).

- Otrzymaliśmy decyzję o przyznaniu z rezerw strategicznych konstrukcji składanej mostu typu MS-54, w trzech odcinkach – jeden o długości 50 m, i dwa o długości 35 m każdy – powiedział M. Zawiła. – Służby drogowe ustalają z firmami budowlanymi i saperami harmonogram zadań niezbędnych do ustawienia tego mostu. Przede wszystkim bowiem należy oczyścić koryto rzeki z pozostałości po starej przeprawie, żeby można było bezpiecznie ustawić nową. Decyzja o przyznaniu tego mostu nie oznacza też, że w ciągu najbliższych godzin będzie stawiany, choćby dlatego, że elementy konstrukcji należy przywieźć z odległych miejscowości w Lubuskiem.

Służby socjalne zostały zobowiązane także, by w ciągu najbliższych godzin ustalić liczebność grupy dzieci z Maciejowej, które będzie można skierować na obozy i kolonie, m.in. ze względu na to, iż pilnie należy przeprowadzić remont domów, w których mieszkają.
- Miałem okazję rozmawiać z mieszkańcami Maciejowej w niedzielę rano i jestem pod wrażeniem działań sąsiedzkich, wzajemnej życzliwości ludzi tam mieszkających, którzy bezinteresownie pomagają swoim sąsiadom – powiedział M. Zawiła. – Zrobimy wszystko, by zniwelować maksymalnie te uciążliwości, które spotkały mieszkańców dotkniętych powodzią.
- Dziś rano wysłaliśmy pocztą elektroniczną zweryfikowany wniosek do Wojewody Dolnośląskiego o wypłatę zasiłków – poinformował dyrektor MOPS, Wojciech Łabun. – Wniosek dotyczy 120 gospodarstw domowych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Spotkanie ze Smarzowskim

Magiczny wieczór z Cleo i Pectus

Cieplice nie chcą Jeleniej Góry?

Komentarze (22) Dodaj komentarz

~ 9-07-2012 15:20
No dobrze, a co z wodotryskiem czyli fontanną przy ul.Wolnosci komu ona potrzeba?????????????? Przecież to mnóstwo kasy utopionej w jakieś głupie pisiuaro podobne badziewie, lepiej było zostawić kasę i na 1 z mniejszych mostów w Macjejowej już byłoby w sam raz!
~### 9-07-2012 15:29
A że MPGK.dało kontenery dla powodzian to cisza.Zawiła powiedział o bezinteresownej pomocy sąsiadów oczywiście napełniali kontenery które były przeznaczone dla powodzian robili oczystke za darmo w swoich posesjach sklepy też mieli okazje ładować suche kartony i odpady sklepowe
~JSHR 9-07-2012 15:32
A ciekawe kto wywozi wielkie śmieci i gabaryty po zalaniu?
~JSHR 9-07-2012 15:34
Sorki już wiem, zawsze mobilne MPGK.
~zatroskany 9-07-2012 15:47
Ciekawe czy będą wywozili śmieci z Komarna bo to jutro drugi wtorek miesiąca
~eho 9-07-2012 16:57
Dobra dobra. Wszystko fajnie ale ciekawe czy kazdy dostanie 'kawalek' z tych 700 tys ??? I czy te 'kawalki' beda rowne??!
~Sawer 9-07-2012 17:51
Zawila do likwidacji,nie ma przejazdu przez drogę 3/65 która prowadzi na zachód,cywilizację.Ludzie wczesniej informowali o możliwych zagrożeniach,tez tej drogi.No jak rzadzi po.PO kase wyciagacie ŁAPSKA.Kiedy zaleje was w tym ratuszu.
~do sawer 9-07-2012 18:32
Sam się zlikwiduj rydzowy oszołomie.
~ 9-07-2012 19:08
zbudujmy obwodnicę przez ratusz !!!!!
~kin 9-07-2012 20:53
czy ten tymczasowy most pozwoli na ruch tir-ów?
~ali 2109 9-07-2012 21:01
Tu sie nie ma co kłócić... dziekujemy mpgk ze wywożą smieci:) naprawde trzeba pomóc tym poszkodowanym ludziom... jeżeli posiadacię coś zbędnego na strychu mozna podrzucić... ja miałem tylko lodówkę i gazówkę i tez ludzie nie odmuwili... kazdy jest zadowolony ze wszystkiego.... nawed sobie nie zdają co niektórzy sprawy co to woda???? wspólczucie..... w sobote mam wolne wpadnę zobaczyc mozę sie przydam...
~art 9-07-2012 22:25
Gdyby nie fuszerka przy budowie tych mostów i mostków nie uległy by one zniszczeniu. Wystarczy obejrzeć te zniszczenia, nie trzeba być specjalistą od budowy dróg i mostów. Ale cóż tam, urzędnicy zrobili przetarg, wybrali jakiegoś dziada wykonawcę, inspektora, który miał gdzieś nadzór na budową, wszyscy wzięli pieniądze za gównianą robotę. Cierpią tylko mieszkańcy.
~Moni 9-07-2012 23:00
Pan Zawila chyba nie wie co mówi. Worków z piaskiem do dnia dzisiejszego nie dostałam. Pan dyrektor zarządzania kryzysowego nie potrafi zorganizować żadnej akcji, czego przykładem był czwartek w Maciejowej. Ewakuacja ludzi z zalanego domu była przeprowadzana o 23. Był jeden wielki bałagan, zero organizacji, zero pomocy.
rymcycymcy 9-07-2012 23:07
23:00 | ~Moni | ...sorki za pytanie, ale po kiego Ci dzisiaj worki z piaskiem ? ...masz stado kotów na utrzymaniu ? ;)
~Moni 9-07-2012 23:15
Może nie stado, ale dwa mam :). A piasek na przyszłość się przyda, gdy znowu Radomierka będzie mi dom zalewać
~ 9-07-2012 23:29
20:53 | ~kin | most jest w stanie wytrzymać ciężar 300-800 kN (30-80 T) wszystko zależy od konfiguracji w jakiej ma pracować. :)
~ner 9-07-2012 23:29
Nie trzeba było budować domów na terenie zalewowym!!!
~D. 10-07-2012 7:44
| ~ | nowa fontanna przy starych " baniakach" wcale nie jest takim złym pomysłem. Zwróć uwagę ile dzieci z niej korzysta w upalne dni! Chociaż taką mają frajdę!!
~poszkodowany 10-07-2012 8:29
Zastanówcie się wszyscy , co piszecie. Przeważnie najwięcej mają osoby do powiedzenie, te co nie wiedzą co to znaczy jak woda wdziera się do domu a dziecko nie ma gdzie uciekać! Tych strasznych chwil już nikt nie wymaże takiemu maluchowi. Co do pomocy tylko trzeba podejść i powiedzieć , że się ja potrzebuje, bo większość ludzi mówi a dam sobie rade. Radze nie wypowiadać się na temat tego , czego się nie przeżyło. !!!!!!!!!!!!!
~Ewa 10-07-2012 9:18
Zamiast pieprzyć głupoty, jeździć na tereny zalane z ciekawości i robić zdjęcia, weźcie kalosze, rękawice i dobre słowo i zasuwajcie pomagać powodzianom. W Komarnie też są ludzie odcięci od reszty, bo droga zerwana. Co za ludzie.....
~eho 10-07-2012 9:56
Dobra dobra. Wszystko fajnie ale ciekawe czy kazdy dostanie 'kawalek' z tych 700 tys ??? I czy te 'kawalki' beda rowne??!
~wróżka 10-07-2012 10:21
Ci co mają domy ubezpieczone nie dostaną nic z Mo psu.( jesteście bogaci macie domy) A ci co nie ubezpieczyli dostaną tylko do 6.000 zł obliczą każdy zniszczony grat potrzebny do spania, jedzenia, i srania jak w Kodeksie Cywilnym. ŻYJEMY W KAPITALIŹMIE I NIKOGO NIE OBCHODZI CO WAM SIĘ PRZYDARZYŁO . taka jest obecnie polska rzeczywistość terazTU NIE SOCJALIZM CO MARTWIŁ SIE O OBYWATELA.TERAZ OBYWATELU RADŹ SOBIE SAM!!!!! IM WCZEŚNIEJ SIE OBUDZISZ Z SZOKU PO POWODZI TYM SZYBCIEJ STANIESZ NA WŁASNYCH NOGACH. URZĘDASÓW Z RATUSZA WYPIER... LIĆ ZE SWOJEJ POSESJI. ONI TYLKO SIĘ CIESZYĆ POTRAFIĄ Z CZYJEGOŚ NIESZCZĘŚCIA I JESZCZE śCiąGNĄ CI PODATKI OD NIERUCHOMOŚCI. PATRZ KOMU MOPS jelenia góra POMAGAŁ poprzednio I JAK tusk ZMIENIŁ PRAWO POMOCOWE NA KAPITALISTYCZNE . ZDROWIA CIESZMY SIĘ ŻYCIEM.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Fetor na Moniuszki

Młodzi przeciw zmianom klimatycznym

Droga po remoncie

Trzcińsko ma sołtysa

Wyruszyli w rejs Pogorią

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
831
Tak
21%
Nie
70%
Nie wiem
9%