MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 9 sierpnia
im. Edyty, Romana

Będzie nadzwyczajna sesja ws. KPR–u

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 11 września 2015, 17:33
Aktualizacja: Sobota, 12 września 2015, 8:54
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Szczypiornistki KPR–u niemal w komplecie pojawiły się dzisiaj (11.09) na specjalnym posiedzeniu Komisji Sportu Rady Miejskiej Jeleniej Góry. Poruszenie w środowisku sportowym i politycznym wywołała decyzja zarządu klubu, który podał się do dymisji – powodem był brak funduszy na dalsze funkcjonowanie drużyny w Superlidze.

Dopiero na dzisiejszym posiedzeniu Komisji Sportu okazało się, że klub zalega z wypłatami dla zawodniczek. Jak mówią, w sierpniu otrzymały tylko zaliczkę za lipiec, a na pozostałą część oraz sierpniowe wynagrodzenie wciąż czekają. Piłka ręczna w Jeleniej Górze ma ogromne tradycje (medale mistrzostw Polski seniorek oraz grup młodzieżowych), w minionym sezonie mimo najniższego budżetu w Superlidze nasze zawodnoczki zajęły wysokie szóste miejsce. Przez stolicę Karkonoszy przewinęło się wiele reprezentantek Polski, ale nad kontynuacją tradycji wiszą czarne chmury. Część dziewczyn sprowadzono z odległych terenów (Koszalin, Szczecin) – decydując się podpisać kontrakt z jeleniogórską drużyną przeprowadziły się do naszego miasta wraz z rodzinami. Piłka ręczna to nie tylko ich pasja, ale i praca. Miasto Jelenia Góra jest praktycznie głównym sponsorem większości klubów sportowych funkcjonujących na naszym terenie, jednak środki niezbędne na promocję poprzez najwyższą klasę rozgrywkową są niewystarczające. Klub dostał w 2015 r. o 80 tysięcy mniej niż w roku poprzednim.

Rezygnacja prezesa klubu Krzysztofa Majki oraz wiceprezesa Jana Biłyka wstrząsnęła Ratuszem na tyle, że każdy deklaruje teraz pomoc. Na ile są to jedynie kolejne deklaracje bez pokrycia, a na ile realne działanie – przekonamy się już w przyszłym tygodniu, bowiem grupa radnych postanowiła zwołać nadzwyczajną sesję Rady Miejskiej, na której mają przy współpracy ponad podziałami „zagasić pożar” w KPR-ze. Politycy zapowiadają również, że chcą doprowadzić do tego, by w budżecie na 2016 r. pula na sport była na tyle wysoka, żeby sytuacja kryzysowa (w KPR-ze, Karkonoszach i innych klubach) nie powtarzała się co roku. Wszyscy obecni na Komisji Sportu zgodnie powtarzali, że sport w Jeleniej Górze od wielu lat jest niedofinansowany.

Zgromadzeni w sali nr 15 jeleniogórskiego Ratusza zgodnie podkreślali, że to przykre, że doszło do sytuacji, w której same zainteresowane musiały interweniować u przedstawicieli władz miasta. - Budujemy studnię jak już się pali. Przykro mi, że spotykamy się w tak smutnej sytuacji – mówił radny Konrad Sikora. - To, że ten klub egzystuje do tej pory, to jest cud boski – mówił z kolei dziennikarz Radia Wrocław Janusz Rodziewicz, który jest członkiem stowarzyszenia KPR Jelenia Góra.

- Jest wola wyjścia z tej sytuacji. Ubolewam, że odbyło się to bez udziału prezydenta, ale też bez udziału zarządu klubu. Licznie był klub reprezentowany przez zawodniczki, ale to nie one powinny się tym zajmować. Powinny grać i nie musieć zaprzątać sobie tym głowy – stwierdził przewodniczący Komisji Sportu Piotr Miedziński.

Co w sytuacji, jeśli służby prezydenta stwierdzą, że nie ma więcej pieniędzy dla KPR-u? - Wtedy musimy przetrzymać temat do kolejnej zmiany budżetowej, bądź projektu budżetu na 2016 rok – ocenia przewodniczący Rady Miejskiej. - To nie jest sprawa polityczna. Chciałbym, żeby Miasto w końcu podjęło decyzję oczekiwaną przez kibiców i dzieciaki, które tę dyscyplinę uprawiają – dodał Leszek Wrotniewski.

Przedstawiciele Urzędu Miasta stwierdzili natomiast, że na szeroko pojęty sport w mieście przeznacza się ok. 11 milionów złotych rocznie, a klub dostanie drugą transzę zagwarantowaną uchwałą Rady Miejskiej w budżecie na rok bieżący w wysokości 52 tys. zł. Warunkiem jest jednak prawidłowe rozliczenie poprzedniej transzy, którego nadal nie dokonano. Jednocześnie na jaw wyszła informacja, że wszystkim klubom sportowym „obcięto” stypendia dla zawodników o jeden miesiąc, z uwagi na „pustą kasę”.

Podsumowując posiedzenie komisji, wnioski są następujące:
- klub KPR-u musi w najbliższych dniach prawidłowo rozliczyć pierwszą transzę dotacji z Miasta,
- na początku przyszłego tygodnia ma dojść do spotkania radnych, prezydenta lub jego zastępcy i przedstawicieli klubu KPR, w celu osiągnięcia kompromisu i dokładnych wyliczeń niezbędnego wsparcia,
- 17 września ma być zwołana nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej, na której klub ma otrzymać pomoc finansową,
- na 27 września szef Komisji Rewizyjnej zwołał walne zebranie członków klubu KPR, na którym ustępujący zarząd ma złożyć sprawozdanie, zostanie podjęta decyzja ws. dymisji zarządu oraz wyborów nowych władz klubu.

Tymczasem zawodniczki Klubu Piłki Ręcznej zapraszają wszystkich kibiców i sympatyków sportu z Jeleniej Góry i regionu na sobotni (12.09) mecz 2. kolejki PGNIG Superligi, w którym jeleniogórzanki zmierzą się AZS-em Energą Koszalin. Początek meczu o godz. 17:00. Bilety wstępu: 10 zł (normalny), 5 zł (ulgowy). Dziewczyny liczą na wsparcie kibiców w tych trudnych chwilach!

Ogłoszenia

Czytaj również

Poprawią bazę sportową i rekreacyjną przy SP 10

Powrót Bitwy o Basztę

Stalowe rumaki w Karpaczu

Komentarze (27) Dodaj komentarz

~pytajka 11-09-2015 18:01
Co na to Zofia Czernow????
~Zodiac 11-09-2015 18:18
Szkoda, że nikt z zarządu się nie pofatygował, co prawda podali sie do dymisji, al dopiero zebranie walne może tę dymisję przyjąć... Panowie prezesi włącznie o klub!
~Le1Kiepury 11-09-2015 18:38
Ida wybory czas cudów.
~ 11-09-2015 18:53
A kogo obchodzi? Piłka ręczna czy nożna to sprawa zawodników i ich rodziców, co do tego ma miasto? Środki publiczne nie powinny być przeznaczane na prywatne sprawy garstki osób, które mają pasję grania w piłkę. Ich pasja - ich sprawa. Jeśli te kobiety pracują, to niech sobie pracują, a co miastu do tego? Dlaczego wszyscy podatnicy mają składać się na wynagrodzenia zawodniczek? Naszego miasta na to nie stać. Mamy dziurawe chodniki i zepsutą fontannę na placu Ratuszowym, tam powinny iść środki miejskie. Potwierdzeniem braku środków w kasie miejskiej jest niedawna informacja o chęci wyemitowania obligacji miasta.
~ja 11-09-2015 19:09
A mnie obchodzi! Za to nie obchodzi mnie wcale Twoje zmartwienie z zepsutą fontanną drogi przedmówco! Jak potrzebujesz popatrzeć na siurającą wodę to idź koło baniaków, tamten "cud techniki" siura i świeci pięknie!
~ech 11-09-2015 19:58
mnie obchodzi sport bo wolę żeby dzieci biegały za piłką niż uciekały przed policją
~kizior 11-09-2015 20:02
Sport uprawia się dla przyjemności a nie dla pieniędzy,nie chciał bym żeby moje pieniądze były marnotrawione na jakieś bzdety,jak siatkarki chcą grać w cokolwiek to niech same siebie finansują i odczepią się od publicznych pieniędzy,albo niech szukają w społeczeństwie dobrowolnych ofiarodawców.Ja jak idę w zimie pograć w piłe z kolegami to zrzucamy się na sale gimnastyczną w pewnej szkole i uprawiamy sport:) Uważam,że w naszym kraju są ważniejsze rzeczy do zrobienia od sponsorowania różnego rodzaju nieudaczników.
~Le1Kiepury 11-09-2015 20:14
Do 18.53 fontanna dziala
~Zeed 11-09-2015 20:31
Panie Zawiła. Ja i moja rodzina głosowaliśmy na Pana. Jeśli ten Klub upadnie to nasze głosy w następnych wyborach na pewno nie trafią na Pana konto! I jestem przekonany, że takich jak ja będzie znacznie więcej!
~jel 11-09-2015 20:33
To wstyd dla miasta niemal 80-tysięcznego, że nie może utrzyać klubu w ekstaklasie. Zresztą w naszym mieście władze od wielu lat nie stworzyły atmosfery dla sportu. Jedy którzy rzeczywiście interesował się sportem był... Szmajdziński Kto pamięta stadion im. Wódzimierza Lubańskiego? Było wielkie otwarcie. Teraz to kolejny wielki wstyd dla miasta.
~orzeszek 11-09-2015 20:37
Drodzy Państwo komentatorzy...nie mówimy tutaj o pykaniu sobie w piłeczke na sali gimnastycznej w szkole! Mówimy tu profesjonalistkach, które uprawiają sport zawodowo. Dojście do takiego poziomu na jakim te Panie się znajdują zajęło im kilkanaście lat cięzkich treningów. W większości są to zawodniczki, które reprezentowały Polskę z orzełkiem na piersi (przeważnie w kadrach młodzieżowych).Teraz rezprezentują nasze miasto.Mało, które miasto ma tak bogatą tradycję żeńskiej piłki ręcznej jak Jelenia Góra. Miasto posiada środki finansowe do rozdysponowania -osobne na rzecz miasta i gminy - i osobne na sport oraz promocję miasta!Zepsutych chodników nie można naprawić za pieniądze z pulli przeznaczonej na sport! A żaden klub w JG nie gra w ekstraklasie i nie jest w stanie promować JG w calej PL!
~Rico 11-09-2015 21:11
Jelenia Góra zawsze piłką ręczną stała ! Wiem że wiele inicjatyw w tym mieście upada i za wiele nie mamy czym się pochwalić.Bo jak to upadnie to co nam pozostanie ? Jak mawiał Sołżenicyn'' strawę i dach nad głową to potrzebuje bydło , człowiek oczekuje czegoś więcej ''
~ 11-09-2015 21:32
Panie Orzeszek, jak te "profesjonalistki" będą w kadrze, to tyle Pan je będzie widział w Jeleniej Górze, co kot napłakał, bo zaangażuje je jakiś klub z wielkiego miasta, a one wtedy nie będą oglądać się na Jelenią Górę, jak to bywało ze wszystkimi gwiazdami sportu. One nie będą reprezentować Jeleniej Góry grając w klubie innego miasta, więc po co pieniądze jeleniogórskich podatników mają być przeznaczane na wynagrodzenia sportowców, którzy po osiągnięciu wielkiego sukcesu nie zostaną w naszym mieście? Jeśli komuś pasuje, aby te zawodniczki grały w barwach jeleniogórskich, to niech zasponsoruje je ze swojej kieszeni, a nie z kieszeni podatników. A co do planu wydatków to jest zawsze tak, że z jednej kieszeni można w trakcie roku przełożyć do drugiej kieszeni, gdzie brakuje na chodniki.
~ 11-09-2015 21:34
do Le1Kiepury - która fontanna działa, ta na placu Ratuszowym? Aż pójdę sprawdzić. Działa na pewno tylko ta przy baniakach.
~ewa wolności pic 11-09-2015 21:38
Radzie miasta owocnych obrad a Zawile i drogowcą z PO za utrudnienia w ruchu drogowym na odcinku ul.Wrocławskiej aż do Radomierza stacji benzynowej wystawiamy czerwoną flagę za ten 1,5 godzinny korek samochodowy.Rano w korku zabrano mi z życia 0 , 5 godziny.Łacznie dwie godziny na włączonym silniku.razem zużycie jednego auta t benzyny to przejazd do Wrocka. Dodajemy przejazd tylko 300 aut.dziewięć studzienek wyciętych policzyłam nie drgnęło o jotę do wieczora tylko światła były zbyteczne.Dzięki temu co wezwał policję i policji bo zapewne zaliczyłabym objazd przez Dąbrowicę i Łomniką no chyba że i tam roboty spierniczone.Ciekawe gdzie spłynie woda bo narazie to płynie wokoło nowych przeklętych studzienek.panowie radni i dziennikarze temat do poprawki przed wyborami.Jutro filmikdozawiły
~mio 11-09-2015 21:49
Aby zrozumieć jak pracuje władza naszego miasta, trzeba realnie przyjrzeć się pracy innych miast. Dla przykładu Gdynia (oczywiście to duże miasto, o wiele bogatsze, ale przykład dobry), raz w roku zbiera w Ratuszu przedstawicieli wszystkich dużych klubów i wspólnie dochodzą do konsensusu w temacie podziału pieniędzy na sport. Po takich sesjach nikt nie płacze, wszystko jest jasne i przejrzyste. Do tego jednak potrzebne są chęci i rozsądek, ale dopóki nie będzie prezydenta z jajami, dopóty w Jeleniej będzie tak jak teraz, czyli nijak.
~zabobrzanin 11-09-2015 22:21
W Jeleniej Górze żaden sport nigdy długo nie istniał tak jak i prywatni sponsorzy tych klubów.
~Le1Kiepury 11-09-2015 23:57
Kem bud!
~orzeszek 12-09-2015 7:53
Oczywiscie taka jest kolej rzeczy, w jeleniej gorze graja bardzo dovre zawodniczki o ktore pozniej bija sie najlepsze kluby..niestety aby te zawodniczki zechcialy zostac tu i nadal reprezentowac nasze miasto nalezy zapewnic im odpowiednie warunki. Jesli wiec maisto ma pewna pule piebiedzy ktore musi przeznaczyc na sport i promocje miasta zdaje sie ze nalezy je przekazac w wiekszej mierze dla klubu ktory gra w ekstraklasie i reprezentuje miasto na arenie ogolnopolskiej. Miasto nie placi zaqodniczkom calych ich wyplat a jedynie nieduza czesc. Jesli chodzi o sponsorow to trudno szukac, poniewaz w Jg nie ma ogromnego przedsiebiorstwa jak np. Visteel w Gdyni czy KGHM w Lubinie i niestety klub zdany jest na laske i nielaske miasta..
~Komisja Rewizyjna KPR 12-09-2015 8:33
Pragniemy sprostować nieścisłość dotyczącą terminu Walnego Zebrania. Zwołane zebranie odbędzie się w czwartek 24 września 2015r o godz. 18.00. Tą drogą zapraszamy do udziału w nim również wszystkich, którym dobro KPR leży na sercu. Za Komisję Jerzy Wójcikiewicz
~dość fuszery 12-09-2015 9:10
Łużniak i Dzika do dymisji bezdyskusyjnie bo to co wyrabiaja to jeden wielki koszmar Dzikiej podlega sport Łużniakowi drogi a jak oba tematy wygladaja to wszyscy wiemy co jakis czas nowa afera i nowa fuszera dlatego te dwie persony do odwolania natychmiast panie Zawila
~stara metoda 12-09-2015 9:12
Komusza.Jak chcieli załatwić sprawę ,powoływali komitet ,organizowali narady ,aby przeczekąć kłopot.Ludzie ,czy nie rozumiecie że załatwienie leży w rękach władz Ratusza,i gdyby działacze chcieli z KPR zrobić muzeum dla potomnych ,dotacja natychmiast by była.
~rrr 12-09-2015 10:42
Jak wyliczyli te 11 milionów na szeroko rozumiany sport? założę się, że wliczyli tu szkoły, utrzymanie al np. 10 i 11, pensje dla wf-istów itd. W myśl tego na edukację idzie dużo więcej, bo np. WORD edukuje, sygnalizacja świetlna edukuje kiedy przejść kiedy nie (więc to też pewnie wydatki na szeroko rozumianą edukację). Szaleństwo! WSTYD, że miasto na WSZYSTKIE kluby nie daje nawet 1 mln. rocznie! WSTYD!
~lutek 12-09-2015 11:40
Skoro Miasto przeznacza na szeroko rozumiany sport 11 milionów złotych to po pierwsze niech przedstawi wersję Urzędu "szeroko rozumiany sport" ??? po drugie niech przedstawi rzetelne wyliczenia wydanych tych 11 milionów, po trzecie Panowie Urzędnicy jeśli się operuje budżetowymi pieniędzmi to należy je ukazać na BIP ( Biuletyn Informacji Publicznej), tak mówi ustawa !!! A poza tym zwykła uczciwość wobec mieszkańców nakazuje rzetelność informacji !!! Pan Wiklik bierze kasę z urzędu i tak mówi jak mu Urząd nakazuje, a niestety mija się z prawdą ...
~jeżeli 12-09-2015 11:44
złamali prawo w BIP.to co na to prokuratura?
~pola20 13-09-2015 14:58
Ten KPR to jedna sciema.....kolesiostwo i rodzinny biznes....kiedys to byl zespol a teraz ....to same odrzuty>>>>
~Do pola20 13-09-2015 15:23
Jak można robić rodzinny biznes w klubie, który nie ma pieniędzy...? Tak to ściema bo w Polsce nikt przy tak małym "kopciuszkowym" budżecie nie funkcjonuje w ekstralidze...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Nowe ronda w Mysłakowicach?  

Tort w dowód wdzięczności

Czytelniczka: drogo i brudno

Śmierć na żwirowni

Skalne ławki pod Szrenicą

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
142
Tak
39%
Nie
54%
Nie wiem
8%