MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 14 sierpnia
im. Maksymiliana, Alfreda

Będzie mniej policjantów

Wiadomości: JELENIA GÓRA/ KRAJ
Poniedziałek, 20 października 2008, 8:40
Aktualizacja: 8:40
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Ponad dwa tysiące funkcjonariuszy oddziałów prewencji mogą stracić policjanci w wyniku profesjonalizacji polskiej armii. W szeregi policji nie wstąpią bowiem ci poborowi, którzy w ten sposób dotychczas odbywali służbę zastępczą.

Donosi o tym poniedziałkowy Dziennik określając tę sytuację katastrofą dla stróżów prawa. Przerażenia nie ukrywają też sami policjanci. – Służba kandydacka to trzon oddziałów prewencji, które pilnują porządku podczas zawodów sportowych – przyznaje gazecie jeden z mundurowych.

Policjanci mają pomysł, jak po 1 stycznia 2009 roku ten kłopot rozwiązać. Wykorzystają tych, którzy chcą z własnej woli służyć w policji. Każdy młody policjant, po sześciomiesięcznym szkoleniu, będzie skierowany do służby na dwa miesiące do dużych miast, gdzie zasili oddziały prewencji.
Dotychczas policjanci po szkole trafiali od razu do jednostki macierzystej, w której zaczynali służbę.

Takie rozwiązanie cieszy stróżów prawa w metropoliach, martwi natomiast mundurowych w mniejszych miejscowościach. W Jeleniej Górze jest kilkanaście policyjnych wakatów, które dobrze by było jak najszybciej obsadzić. Tymczasem zanim nowy policjant trafi do lokalnych patroli, minie nie sześć, ale osiem miesięcy. Krzywym okiem na taką perspektywę mogą też popatrzeć przyszli policjanci. Nie wszystkim się uśmiecha służyć jako „mięso armatnie”.

Ale i tu argumenty pomysłodawców są przekonujące. Są europejskie kraje, w których służba kandydacka w oddziałach prewencji trwa nawet trzy lata. Dopiero później policjant wraca do swojej jednostki – czytamy w Dzienniku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Referendum coraz bliżej

"Parkingi" (wciąż) na chodnikach

Nabór do "Planety Uśmiechu"

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~Rafael 20-10-2008 8:49
No i dobrze. Poza profesjonalna armią należy też stworzyć profesjonalną policję. I brac tych co się nadają a niej jakies castingi.
~ 20-10-2008 9:54
było zomo narzekano ,zamykają opkwp ,dopiero narzekają
piipi 20-10-2008 12:14
..czy to rowniez oznacza,ze policjanci z Wroclawia beda szkoleni w Jeleniej Gorze ?.
~ 20-10-2008 15:18
no i dobrze
~Trzy grosze... 20-10-2008 16:06
Okreslenie "mieso armatnie" jest chyba lekka przesada w konekscie sluzby w policji...
~bambino do rafaela 20-10-2008 16:22
czy TY byles na tym jak to nazwales castingu wiesz jak sie trudno dostac do policji. wiec jak nie wiesz to nie zabieraj glosu.
~ 20-10-2008 19:12
ha ha ha trudno dostać się do policji dobry żart buhahahaha
~ 20-10-2008 19:25
"Służba kandydacka to trzon oddziałów prewencji, które pilnują porządku podczas zawodów sportowych – przyznaje gazecie jeden z mundurowych." Po reakcji jeleniogórskiej policji, a raczej jej braku, na niedawne (we wrześniu br.) zachowanie się kibiców w autobusie MZK po meczu Górnik Wałbrzych - Karkonosze Jelenia Góra - widać, że do tej pory brali do tej służby takich co nie bardzo się do policji nadają. Nie było kim się wysłużyć do tej inwerwencji? Zabrakło poborowych, którzy odbywają służbę zastępczą?
~ratata do bambino 20-10-2008 20:12
w którym momencie? przy testach z wiedzy ogólnej których nie trzeba zaliczyć jak jeszcze ze dwa lata temu? przy rzucie piłką lekarską, brzuszkach czy skrzyni? a może przy multiselekcie który zda każdy kto pilnie chodził do szkoły średniej? może lekarz? chory tam sie nie pcha? nie rozwalaj mnie...teraz to są catingi... popatrz na niektórych policjantów 160 w czapce i jakieś 50 kg z osprzętem... nie wszyscy oczywiście uprzedzając wszystkie komentarze byłem zaliczyłem zrezygnowałem przez przypadek znajdując inna nie ukrywam lepiej płatna prace w banku... trochę żałuję, może kiedys spróbuję ponownie... a bo i limitu wieku nie ma...
~Sabath 20-10-2008 23:14
szkolenie to nic ale ciężko się ponoć dostać do policji a szczególnie do CBŚ mój znajomy chciał ale do policji chyba niema aż takiego problemu
~centuś 21-10-2008 10:59
Typowe - narzekania urzednicze , jak za komuny - brak ludzi , ale dzisiaj to sprawa odpowiedzialnych za dyscyplinę i organizację pracy. Ogromne koszty utrzymania policji i nie wspólmierne efekty to obecny stan tej formacji.Może przyczyna leży w wcześniejszych emeryturach oraz absencji w pracy.Czy ktoś a...lizowal - ilu jest w ciągu roku pracownikow tej instutucji na L-4 , ilu na szkoleniach ,urlopach , sanatoriach a ile faktycznie dni się przepracowuje ?? Ostatnie informacje podane w mediach byly szokujace.Dlatego zawsze będzie haslo ,malo ludzi , malo pieniędzy malo sprzetu.
~zomolek 16-11-2008 1:22
Ludzie czemu nie mówią o tym że w prewencji właśnie służba kandydacka ochrania polityków jak jest strajk i jak jest mecz i każde ksp a po tej służbie którą odbędzie nie zostaje policjantem nie rozumie tego bo znam osoby które chodziły cały rok z bronią i nadawały się a po ms nie zdały go wiem że są w op osoby które się nie nadają ale to wina lekarzy którzy ich przepuszczają a jest to notoryczne w białym stoku gdzie ludzi przepuszczają z widocznymi samookaleczeniami i tatuażami i kolczykami w różnych miejscach ciała co potem wpływa na wizerunek innych policjantów* op którzy faktycznie nic nie mogą zrobić jeżeli przyjdzie już do jakiegoś wykroczenia/przestępstwa wiec nie okłamujmy się ms powinien być przez pełnieniem sk w op i lekarze powinny dokładnie sprawdzać tych ludzi.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Finał remontów wiaduktów na A4

Czytelniczka: drogo i brudno

Szybko zapomniany staw?

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Stalowe rumaki w Karpaczu

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
797
Tak
37%
Nie
58%
Nie wiem
6%