MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 11 sierpnia
im. Lecha, Zuzanny

Będzie mapa akustyczna Jeleniej Góry

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 6 września 2017, 6:34
Aktualizacja: Czwartek, 7 września 2017, 6:08
Autor: UM JG
Fot. Archiwum
– Powstanie „mapa akustyczna” dla Jeleniej Góry, której przygotowanie wypływa zarówno z bezdyskusyjnych potrzeb planowania organizacji ruchu w mieście, jak i z obowiązujących nas dyrektyw unijnych – informuje Cezary Wiklik, rzecznik Urzedu Miasta w Jeleniej Górze.

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z obciążenia ulic miejskich ruchem kołowym, co ma znaczenie i dla inżynierów drogownictwa i dla naszego samopoczucia. Wziąwszy pod uwagę, że „mapa” obejmie tylko te ulice, na których ruch sięga powyżej TRZECH MILIONÓW POJAZDÓW rocznie, a takich ulic w Jeleniej Górze jest co najmniej 22, to już z tej prostej informacji wynika, jaka jest skala problemu.

„Mapa akustyczna” jest dokumentem skomplikowanym, bowiem do jej skompletowania niezbędne są nie tylko wskazania jakimi ulicami przejeżdża, ile i jak ciężkich pojazdów, ale też wskazanie liczby mieszkańców narażonych na hałas z podziałem na ilość decybeli, które są emitowane z poszczególnych odcinków dróg, przewidywane tendencje tego zjawiska, sposoby niwelowania zagrożeń, itp. Autorzy „mapy będą musieli wskazać też rozkład tzw. wrażliwości akustycznej w odniesieniu do miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, i in.

Już dziś można w pewnym przybliżeniu wskazać te ulice, na których ruch jest szczególnie intensywny, bowiem biegną one w ciągach przede wszystkim dróg krajowych (Wrocławska, Konstytucji 3 Maja Jana Pawła II, Sobieskiego czy Zgorzeleckiej) czy drogi wojewódzkiej 367 (Wincentego Pola, Wojska Polskiego, Sudecka, Aleja Solidarności).

- Jakie będą konkretne ustalenia „mapy”, poinformujemy po jej wykonaniu, tymczasem przygotowane są już wszystkie dokumenty do przeprowadzenia przetargu na tę pracę – informuje Cezary Wiklik.
Niezależnie od tego Miejski Zarząd Dróg i Mostów w najbliższym czasie kupi urządzenie mobilne, które będzie w stanie mierzyć liczbę pojazdów w poszczególnych miejscach, co ułatwi Ew. bieżące interwencje i korekty.

A na marginesie: jeśli jakimś odcinkiem ulicy przejeżdża rocznie ponad 3.000.000 pojazdów, to oznacza, że każdego dnia (raczej za dnia, niż w nocy) jedzie tamtędy ponad 8.000 aut, więc zarówno eksploatacja drogi jest wyjątkowo intensywna, jak i słuch osób zamieszkujących najbliższe sąsiedztwo jest narażony na negatywne tego skutki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Spotkali się przy grobie ppłk. Eugeniusza Głowacza

Rozmowy o Kowarach

Stalowe rumaki w Karpaczu

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~pff 6-09-2017 9:54
W sumie lepsza by była mapa zapachowa i większa aktywność służb w eliminowaniu z ruchu "tedeików" z powycinanymi katalizatorami i filtrami i nadających się wyłącznie na złom benzyniaków, z których wyziewy zatykają. Wiem,że bida, ale posiadanie samochodu obowiązkowe nie jest.
~ 6-09-2017 9:55
Przy Zgorzeleckiej nikt nie mieszka. Lepiej zobaczcie jaki jest hałas na takich ulicach jak Wolności, Korczaka, Wyszyńskiego, dolny odcinek Sudeckiej. Tam ludzie mieszkają prawie przy jezdni, kamienice są wysokie, echo tych ulic robi swoje. Hałas jest nie do zniesienia.
~ 6-09-2017 13:58
A mapa występowania maneli ? Chociaż jeszcze lepsza by była rządowa eksterminacja meneli
rymcycymcy 6-09-2017 14:42
Najgorszy hałas ...to jak się stara wydrze z kuchni ! ...to powinno być karalne ! :)
~ 6-09-2017 22:51
Ciekawe jak ta mapa wpłynie na wartość nieruchomości znajdujących się przy ww. ulicach.
~ 7-09-2017 1:00
Ul. Wojewodzka."Perełka " w tym zakresie. Na Sudeckiej, i innych chociaż chodniki i pasy zieleni a tam szkoda słów. Pomysłodawcom po prostu medal .

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Zamknięta droga Chomontowa

Będzie nowa świetlica

Odpust na Śnieżce

60 okrążeń na 60 lat

Powrót Bitwy o Basztę

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
513
Tak
39%
Nie
55%
Nie wiem
6%