MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 10 sierpnia
im. Borysa, Wawrzyńca

Będą pieniądze na ochronę przeciwpowodziową Dolnego Śląska?

Wiadomości: Dolny Śląsk
Wtorek, 12 kwietnia 2005, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 21 stycznia 2006, 15:49
Autor: Polskie Radio Wrocław 96,7 MHz
Czy podpisane w poniedziałek rano przez marszałka Dolnego Śląska i szefów samorządów Opolszczyzny i Śląska porozumienie w sprawie zabezpieczeń przeciwpowodziowych już dało efekt? Ministerstwo Środowiska w trybie pilnym wyśle do Komisji Europejskiej wnioski w sprawie dofinansowania budowy zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny oraz tzw. Wrocławskiego Węzła Wodnego.

To kluczowe elementy systemu ochrony przeciwpowodziowej całej południowej Polski, o które wspólnie walczą trzej marszałkowie. Jak mówi Izabela Zalewska, rzeczniczka marszałka Dolnego Śląslka, decyzja ministra środowiska to zaskakująco dobra wiadomość, bowiem na początku roku okazało się, że program nie został zakwalifikowany przez ministerstwo gospodarki do współfinansowania w ramach rządowych programów.
- Oczywiście cieszymy się z tego, jednak będziemy mogli odetchnąć dopiero, kiedy dostaniemy te pieniądze - powiedziała Polskiemu Radiu Wrocław Zalewska.
Według ustaleń ministerialnych zbiornik w większości zostanie sfinansowany z pożyczki Banku Światowego, a Wrocławski Węzeł Wodny zasili Fundusz Spójności.
Budowa zbiornika ma kosztować ok. 160 mln euro a jego pojemność ma wynosić 185 mln metrów sześciennych.

Złożenie wniosku do Komisji Europejskiej będzie zwieńczeniem wielomiesięcznych procedur i sporów, związanych z protestami mieszkańców wsi Nieboczowy, leżącej na terenie przyszłego zbiornika. Sprzeciw miejscowej społeczności przeciw lokalizacji zbiornika przez długi czas paraliżował przygotowania i groził utratą środków, jakie Polska może pozyskać na ten cel z UE. Gdy miejscowy wójt odmówił wydania decyzji o lokalizacji zbiornika, zrobił to za niego wojewoda, a resort infrastruktury oddalił protesty mieszkańców w tej sprawie. W ubiegłym roku wniosek wpłynął do ministerstwa, ale zastrzeżenia wobec niego zgłosił Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Opóźniło to przekazanie wniosku Komisji Europejskiej. Podstawowym problemem, niosącym zagrożenie dla realizacji inwestycji był - zdaniem Funduszu - fakt zaskarżenia do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego decyzji ministra infrastruktury, podtrzymującej zarządzenie wojewody o lokalizacji zbiornika. Zastrzeżenia dotyczyły też aspektów ekologicznych budowy. Ostatecznie uzgodniono jednak, że nie są to przeszkody wstrzymujące złożenie wniosku do Komisji.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Klasyki zjechały do Kowar

Stalowe rumaki w Karpaczu

Ławki do remontu

Minka na sobotni wieczór

W planach łącznik Harrachov–Jakuszyce

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Papierosowy gang rozbity

Porównaj ceny z Jelonką.com

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
283
Tak
39%
Nie
57%
Nie wiem
5%