MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 30 września
im. Hieronima, Zofii

Będą kontrole na granicy Jakuszyce – Harrachov na Euro 2012?

Wiadomości: REGION JELENIOGÓRSKI
Sobota, 14 kwietnia 2012, 8:49
Aktualizacja: 8:51
Autor: Angela
W najbliższy wtorek (17.04) w rejonie byłego przejścia granicznego Jakuszyce–Harrachov przeprowadzone zostaną ćwiczenia przez funkcjonariuszy Sudeckiego Oddziału Straży Granicznej pod kątem ewentualnego przywrócenia kontroli granicznej.

Czy na Euro 2012 wrócą kontrole granicy, które zostały zniesione traktatem Schengen, a jeśli tak, to kto będzie legitymowany? W Polsce decyzję o wprowadzeniu tymczasowego przywrócenia kontroli granicznej na granicach wewnętrznych podejmuje Minister Spraw Wewnętrznych wydając stosowne rozporządzenie.

- Możliwość tymczasowego przywrócenia kontroli granicznej na granicach wewnętrznych przez jedno z państw członkowskich Schengen została określona w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającym wspólnotowy kodeks zasad regulujących przepływ osób przez granice (kodeks graniczny Schengen) – mówi por. SG Renata Sulima, Rzecznik Prasowy Komendanta Sudeckiego Oddziału Straży Granicznej.

W przypadku poważnego zagrożenia porządku publicznego lub bezpieczeństwa wewnętrznego państwo członkowskie może wyjątkowo przywrócić kontrolę graniczną na swoich granicach wewnętrznych na czas ograniczony nie dłuższy niż 30 dni. Zakres i czas trwania tymczasowego przywrócenia kontroli granicznej na granicach wewnętrznych powinny być proporcjonalne dla niezbędnej reakcji na poważne zagrożenie – wyjaśnia rzecznik SG.

W najbliższy wtorek działania prowadzone będą na kierunku wjazdowym do RP na drodze krajowej nr 3, w formie kontroli drogowej, z założeniem, że miejsce kontroli, jej organizacja oraz wyposażenie patroli będą takie same, jak w sytuacji ewentualnego tymczasowego przywrócenia kontroli granicznej.

- Jednym z celów akcji jest sprawdzenie współdziałania służb oraz skuteczności zastosowanych procedur kontrolnych na wypadek tymczasowego przywrócenia kontroli granicznej, a także sprawdzenie zastosowanych rozwiązań w zmianie organizacji ruchu przez zarządcę drogi – mówi por. SG Renata Sulima, rzecznik prasowy Komendy Sudeckiego Oddziału Straży Granicznej.

Kontrola uwzględniała będzie zagrożenie ładu i porządku publicznego, które mogą wystąpić podczas EURO 2012. Będzie ona prowadzona również pod kątem m.in. ujawnienia nielegalnej broni, amunicji, materiałów wybuchowych i radioaktywnych lub innych niebezpiecznych przedmiotów, mogących stanowić zagrożenie podczas imprezy masowej.

Na krajowej „trójce” będzie funkcjonował główny punkt kontrolny (dwa punkty do kontroli, punkt kontroli szczegółowej – samochód tzw. schengenbus oraz pojazd do ewentualnego pościgu), punkt typowania do kontroli na terytorium RCz poprzez czesko-polski patrol, patrol zabezpieczający przed ominięciem kontroli oraz patrol blokujący.

- Kontrolą objęci zostaną wytypowani uczestnicy ruchu drogowego, tak, jak miałoby to miejsce w przypadku tymczasowego przywrócenia kontroli granicznej. Na przejściu pojawią się funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Jeleniej Górze, odpowiedzialni terytorialnie za dokonywanie kontroli granicznej na wypadek jej tymczasowego przywrócenia – dodaje por. SG Renata Sulima.

W działaniach przewidywany jest udział obserwatorów – przedstawicieli: Komendy Głównej Straży Granicznej, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Izby Celnej we Wrocławiu, Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego we Wrocławiu, policji cCzeskiej oraz przedstawicieli samorządu lokalnego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Ulica Krakowska gotowa

Znaleziono niewybuch

Wracają dopłaty do wody i ścieków

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~Portal 14-04-2012 9:59
A kto będzie płacił kontrolującycm inspekcjom , strazy i innym pasozytom ,wysokie gaże , premie nadgodziny - to Euro to jakieś opetanie ,obłęd ,schiza wywoływana w celu podniecenia durnych ludzi aby wydali jak największą kasę a zarobili aktywiści jak najwięcej milionow . Trzeba być puknietym aby pchać sie w gawiedzi i pierdzącymm tłumie ,aby oglądać ganiających się próżnych chłopów za skórzana piłką i jeszcze za to dobrze płacić jak wskazują cwaniacy od biznesu tłumu. Powinien być absolutny zakaz wydawania jakich kolwiek pieniędzy z budztu (podatków) na wszelkich mundurowych .Mnie nie interesuje marnotrastwo publiczne , zwłaszcza że pracuję na własny rachunek podatki są ciężkie do wypracowania - nie siedzę na budżetowce gdzie się marnuje i wyciąga grube pieniądze.
goscniedzielny 14-04-2012 10:15
do poscigu pewnie beda uzywac fiata pandy... to jeden z najmocarniejszych pojazdow poscigowych znajdujacych sie w Luzyckiej SG :-)
~robert4 14-04-2012 13:31
rozpędzić tą miernotę, sami nie wiedza czym się mają zajmować, zjadają publiczne pieniądze bez efektów, stanie na drogach i wlepianie mandatów to szczyt możliwości i jeszcze wysługa 1,5 za rok pracy, szczyt pasożytnictwa,
~Nostradamus 14-04-2012 14:39
Farmazony ... to całe EURO to bzdura. Kolejny patent cwaniaków aby nas ograbić z kasy. Połowa naszej kasy przeznaczona na te wielkie budowy poszła bokiem do kolesi Complexa i jemu podobnych.
~Kibic Euro 2012 14-04-2012 21:11
do tępego Portal. Sam jesteś pasożytem d...lem i prostakiem. Załóż moherowy beret i zamiast oglądać mecze udaj sie na modlitwy wspólnie ze swoim idolem Prezesem Kaczyńskim . Brak słów na takich t...ków.
~xxx 15-04-2012 6:30
kontroli moim zdaniem nie powinno być
~Grzesiek 15-04-2012 11:28
Tak, pewnie Al-Kaida się już szykuje. Śmiechu warte.
~Boska sł. 16-04-2012 22:12
Do Kibica Euro 2012 - jesli jesteś taki kozak to zapłać tym wszystkim urzedasom pobory z wlasnej kieszeni na ich zajecia i posady zwiazane z euro - dlaczego maja placic wszyscy solidarnie aby jedna grupa społeczna często niewyżytych "czubów " miala dla siebie zabawę i zajecie dewastacji .Mnie też to Euro i prymityw nie interesuje ,aby jakieś t...ki mieli swoje igrzyska , na koszt społeczny. Jak zalezy tym nierobom na kraju to niech placą honorowo za wszystko co zepsują. Precz z podpólstwem .Popieram portala w rozumowaniu i rozsądku.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

70 drzewek na jubileusz 70–lecia PTTK

Odkrycia w kościele

Rusza przebudowa ulicy

Droga jak nowa

Powstaje dom pielgrzyma

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
202
Tak
41%
Nie
49%
Nie wiem
10%