MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 7 sierpnia
im. Doroty, Kajetana

Będą kary za opóźnienia na Osiedlu Robotniczym?

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 17 października 2013, 7:28
Aktualizacja: Piątek, 18 października 2013, 7:35
Autor: Angela
Fot. Angela
Przebudowa ulicy Osiedle Robotnicze w Jeleniej Górze miała się zakończyć jutro (18.10.), ale nic nie wskazuje. Są tam rozkopane chodniki i pobocza oraz elementy, które trzeba będzie rozebrać i ułożyć od nowa. Temat tej ulicy na ostatniej sesji (15.10) wywołali radni: Jerzy Pleskot i Ireneusz Łojek. Wicedyrektor zarządu dróg zapewnia, że jeśli wykonawca nie zakończy prac w terminie, zapłaci surowe kary umowne: 17 tys. zł za każdy dzień zwłoki!

O to jaki jest termin oddania do użytku ulicy Osiedle Robotnicze, ponownie pytał radny SLD Jerzy Pleskot.

- Na swoje pytanie zadane wcześniej, otrzymałem odpowiedź, że jest to 18 października br., ale trudno w to uwierzyć patrząc na postępy prac na tej ulicy – mówił radny. – Jest to inwestycja, która ciągnie się latami. Ponadto pytałem o to, co stało się z kostką brukową i krawężnikami z tej ulicy. W odpowiedzi usłyszałem, że jej śladowe ilości zostały wykorzystane do budowy kanalizacji i zatoki autobusowej, a pozostała część jest składowana na placu wykonawcy. Moim zdaniem miastu uciekają pieniądze, bo ta kostka mogłaby być ponownie wykorzystana przy innych miejskich inwestycjach. Ulica ma około 1000 metrów długości i 7 m szerokości – jest to więc 2 tys. metrów krawężnika i ogromna ilość kostki. Jeśli zabrał ją wykonawca, to pytam o ile zmniejszy się koszt przebudowy tej ulicy? – dodał.

Radny Ireneusz Łojek (PiS) natomiast pytał, kto w imieniu miasta odpowiada za nadzór tej inwestycji.
- Ulica jeszcze nie została oddana do użytku, a jej fragmenty już się rozpadają – mówił. – Chodzi mi o puzzle, z których ułożono spowalniacze. Przy okazji gratuluję liczby tych spowalniaczy i pomysłu wyasfaltowania chodników, w których położone są wszystkie media. Jeśli będzie jakaś awaria, trzeba będzie zniszczyć asfalt, a gdyby były ułożone tam puzzle, po prostu robotnicy rozebraliby ich fragment – dodał radny Ireneusz Łojek.

Jerzy Bigus, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jeleniej Górze powiedział: - Jeśli wykonawca nie dotrzyma terminu realizacji, określonego w umowie na piątek (18.10) zapłaci kary umowne - 17 tys. zł za każdy dzień zwłoki i o tyle będzie nas mniej kosztowała ta inwestycja. Obecnie mamy zapewnienie, że zmieści się w czasie, a ekipy pracują od rana do nocy. Przed odbiorem dokładnie sprawdzimy jakość wykonanej pracy i zgłosimy poprawki. Kilka dni temu byłem na budowie i wskazałem kilka elementów do poprawy. Inspektor zapewniał, że zostanie to rozebrane i ułożone od nowa. Natomiast ze starej kostki brukowej odzyskanej z Osiedla Robotniczego, ułożone zostały dwa rzędy kanału ściekowego po dwóch stronach ulicy. Pozostała część została zaprotokołowana i wywieziona na składowisko Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. Nikt tej kostki nie rozdaje. Prawda jest jednak taka, że nie nadaje się ona do niczego, bo jest to kostka stara i nieregularna. Podobnie jest z krawężnikami. Spowalniacze z puzzli w takiej ilości jaka jest obecnie zostały natomiast zamontowane zgodnie z zatwierdzonym wcześniej projektem i była to decyzja byłego wiceprezydenta Huberta Papaja. Takie rozwiązania na rzecz poprawy bezpieczeństwa wprowadza się w całej Polsce i zagranicą – dodaje Jerzy Bigus.

Ogłoszenia

Czytaj również

Zabezpieczono susz konopi indyjskich

Śmierć na żwirowni

Koleją do Karpacza i Kowar – studium gotowe

Komentarze (53) Dodaj komentarz

~conieco 17-10-2013 7:56
Po pierwsze - ciężkie auto zniszczą bardzo szybko te puzzle na spowalniaczach - powinny być asfaltowe. I powinny być ciutkę niższe po autobusy zwalniają do 1km/h - to już przesada. Po drugie - chodniki powinny być z puzzli żeby się tak nie nagrzewały latem. Po trzecie nieregularna kostka nie przeszkadzała miasto w wybrukowaniu ul. 1-maja i Konopnickiej - nogi można połamać a dziecko w wózku dziecięcym chce z niego wypaść na wybojach. Masakra. A tyle jest wzorców z których należy korzystać.
~Lucyfer 17-10-2013 8:14
Wywalić tego lenia Bigusa!!! Kilka miesięcy temu pisałem do jelonki w sprawie zapadającego się asfaltu przy studzienkach oraz rozwalającego się przejazdu przez tory kolejowe na Karola Miarki. Pan Bigus przyobiecał wtedy że sprawą zajmie się w ciągu następnego tygodnia.... Zapraszam na Karola Miarki wszystkich zainteresowanych tym jak Pan Bigus się tym zajął.
~solo 17-10-2013 8:17
Znacie powiedzenie KRUK KRUKOWI OKA NIE WYKOLE jak już mają kończyć więc niech to zrobią do końca choćby miało to się zakończyć w listopadzie. Ale takiej firmy przy dalszych inwestycjach nie brać pod uwagę. I tyle na temat.
~ 17-10-2013 8:38
Nie róbcie z Papaja kozła ofiarnego, spowalniacze z puzzli i ich ilość to działka projektanta a nie byłego vice
~tejoo 17-10-2013 9:11
A co z karami za Kilinskiego, tyle lat już grają władza na nosie.
~spowalniacz 17-10-2013 9:25
A po co te spowalniacze tam wogóle , to ja się pytam ?? Tam przecież jeżdżą autobusy niskopodłogowe,przegubowe wiecznie opoznione!!!
~sodoma 17-10-2013 9:32
Mam rozumieć że ulica przedstawiona na zdjęciach jest już "skończona". Przez miesiące prawie nic się tam nie działo. Asfalt i jakość jego wylania woła o pomstę do nieba, ile to wytrzyma? O progach, chodniku już się nawet nie wypowiadam bo słów brakuje.
~sodoma 17-10-2013 9:33
A po 17 tysięcy to chyba każdy z ratusza zainkasował za tą partaninę.
~tax free 17-10-2013 10:05
Kostka granitowa to koszt 180-300 zł/ za tonę. Ta rozbiórkowa, niemiecka - z pewnoscią jest lepsza od "świeżej". Znam miasteczko w Wielkopolsce, gdzie w lata'90 Niemcy chcieli zrobić prezent mieszkańcom i namówili władze do wymiany nawierzchni w prawie całym miasteczku. Zaproponowali puzzle. I tak zrobili. Do tego po niemiecku, czyli dobrze. Tylko nikogo nie zainteresowało, co stało się z granitową kostką brukową, która leżała tam od dawna. Rachunek był prosty. Metr kwadratowy puzzli to ok, 12 ówczesnych DM. Metr kwadratowy kostki granitowej - ponad 60 DM.b Wiec panie Bigus, nie wygaduj pan andronów o nieprzydatności TEJ kostki do czegokolwiek. I tak ukręcicie na niej "lody".
~ 17-10-2013 10:09
ciekawe co za id..ta wymyslił takie spowalniacze i do tego na zakrecie brawo za pomysłowosc nasza ekipa rzadzacych razem z Panem Bigusem wola juz o pomste do nieba co te nieroby wyprawiaja
~tax free 17-10-2013 10:09
A co tam słychać na ul. Jagiellońskiej i Wojewódzkiej w Cieplicach? Czy panie Bigus - zgodnie z pana oświadczeniem z czerwca- odbudowa nawierzchn jużi się zakonczyła? Bo w ciągu tygodnia od danego przez pana słowa miała tam wejść ekipa asfalciarzy!
~tax free 17-10-2013 10:14
Od samego widoku tego asfaltu położonego chyba łopatą i przydeptanego gumiakiem - bolą zęby. Czy panie Bigus naprawdę nie potrafi pan dopilnować, żeby pokrywy studzienek i kanałów znajdowały się w płaszczyźnie jezdni? Człowieku! Za co ty bierzesz pieniądze?!
~leo 17-10-2013 10:28
Panie Bigus może czas na emeryture, bo Pana brak kompetencji aż razi w oczy.
~ 17-10-2013 10:43
jak się budowlańcy spóźniają to walić im kary ile wlezie z tamtąd drogi rządzie brać pieniądze a nie z naszych kieszeni
~kierowca zJG 17-10-2013 10:55
oj przytulili na lewo...przytulili... a ze droga wyglada jak wyglada to kogo to obchodzi??? na 90% nikt z rzadzacych tamtedy nie jezdzi wiec maja to w dupie! swoje wille maja poza miastem...
~ 17-10-2013 11:07
" Przebudowa ulicy Osiedle Robotnicze w Jeleniej Górze miała się zakończyć jutro (18.10.) " ale dzis mamy 17 pazdziernika :) jaka beka........
~DEVILEK 17-10-2013 11:13
A może szanowny p.Biegus przejechałby sie na Karola Miarki, gdzie 2 studzienki przy krawężniku zapadły sie juz na jakieś 15cm, aby nie było niejasności chodzi o te przy pętli autobusowej i portierni celwiskozy (byłej), a w tym miejscu tylko czekać na jakieś zderzenie czołowe, bo każdy te "dziury" omija wjeżdżając na przeciwległy pas. A jak dawno temu ten odcinek był hucznie "skończony"? nie wiem, czy rok minął ... ale to przecież jelenia dziura, miasto nieudaczników na najwyższych szczeblach ... Rozumiem, że miasto biedne, że na to czy tamto brakuje budżetu, ale jak juz te pieniądze sie znajdą, się nimi zapłaci za pracę, to należałoby wyegzekwować jakość ... Inna sprawa,że jeździć nie ma po czym, za to wątpliwej jakości i atrakcyjności alejki w Parku Norweskim to artykuł pierwszej potrzeby
~frustrat 17-10-2013 11:21
Ja jeszcze wspomnę o ul. Warszawskiej, która jako pierwsza została rozdupcona... Później dopiero przeniesli się na Wojewodzka. No ale co z tego najlepiej dac firmie w ch roboty, a ta bedzie miala problem z ogarnieciem tego. Raz tu, raz tam... Dziury tu, dziury tam. Najlepsze to jest to, ze tak rozpi... nawierzchnie, ze teraz z dnia na dzien jest coraz to gorzej caly czas sie cos zapada... Nasi radni to nieudacznicy... nie potrafia zadnej inwestycji dopilnowac. Termy, Wzgorze, remonty drog... Oby tylko za rok wszyscy ich odpowiednio rozliczyli. Chapajcie ile sie da... Wszystko garniecie do siebie... Banda... Dziękuje za uwagę
~sdfs 17-10-2013 12:03
Co za matoł robi taki próg zwalniający na zakręcie?! I jeszcze pytanie, po co w ogóle na zakręcie?! To już trzeba było zrobił taki na Wolności, czyli tam gdzie samochodom nagle wyrastają latarnie! Co za chore wizje głupich projektantów.... MA-SA-KRA!
~Anonim008 17-10-2013 12:50
Jerzy Bigus i wszystko wiadomo...
~pytacz 17-10-2013 13:35
dlaczego władze miasta się zmieniają, a Wandzel i Bigus od dziesięcioleci na swoich stołkach. Czy naprawdę nikt z rządzących nie dostrzega ich totalnej indolencji (o formułowaniu myśli i ich werbalizacji nie wspomnę...). W Jeleniej Górze nie został wykonany ani jeden remont nawierzchni ulicy, do którego nie można byłoby mieć zastrzeżeń. Jak można było pozwolić na projekt budowy ka...lizacji deszczowej w ul. Wrocławskiej, tak aby jej studzienki nie były wbudowane w krawężniki i aby znajdowały się one tuż obok studzienek ka...lizacji sanitarnej - efekt: każdy widzi i czuje przejeżdżając przez Maciejową. Dlaczego np. we Wrocławiu studzienki można poprawnie zbudować i wytrzymują one wiele lat...
~munio 17-10-2013 14:38
Temu, kto wymyślił 4 progi zwalniające (w tym jeden na zakręcie) - progi wielkie, na których autobus i auto zwalnia do 5km/h, przywiązałbym to, co mężczyzna ma najcenniejszego do zderzaka autobusu i kazał biegać w tę i nazad. PARODIA! Swoją drogą - czy niektórzy u nas mają dożywotki na stanowiskach? - patrz np. MZK. A ponadto - dlaczego w MPGK nie było konkursu na dyrektora, tylko było mianowanie kogoś tam? Przecież to nie jest prywatny folwark tylko społka miasta!!!
~mnb 17-10-2013 15:08
Znow cholera jasna PAPAJ NAWYWIJAL i wymysli 4 PROGI !!! Przeciez to szczyt glupoty co 150 metrow ustawiac prog tak wielki na ruchliwej ulicy.
~TEJOo 17-10-2013 15:09
To jest miasto prywatne pamietaj o tym MUNIO
~yyy... 17-10-2013 15:41
jechałem "7-mką" z pracy do domu(2 tygodnie temu około),kiedy na jednym z spowalniaczy uszkodził miskę olejową albo jakiś inny element,olej lał się aż do PKP cieplice;) tam zjechał kierowca w zatoczkę i czekaliśmy na następną 7-mkę;) zastanawiam się czy teraz MZK ma prawo sądzić wykonawcę za uszkodzenie autobusu,z drugiej strony MZK też powinno być sądzone za zanieczyszczenie olejem ulicy;)
~gość II 17-10-2013 16:49
No cóż takich inżynierów w Polsce mamy, drodzy i byle jacy. No i przekonani o swojej wyższości.
~Pluto 17-10-2013 17:01
Wywrotka kostki brukowej nieoczyszczonej z Osiedla Robotniczego w kierowcy to 500 zł do łapy. A ta kostka to gdzie jest - na Placu u Wykonawcy - pytam się po co u Wykonawcy ? czy też w MPGK ? . Rozbieżne informacje z jednego źródła. Pytam się jeszcze gdzie jest kostka z ulicy Szewskiej ?.
~tax free 17-10-2013 17:09
Dobrej jakości kostka granitowa jest w cenie. Ta niemiecka szczególnie, bo z "zeszlifowaną" przez lata użytkowania jedną powierzchnią. Jest równiutka i powtarzalna wymiarowo. Nie przed jedną siedzibą "włodarzy" miasta będzie pięknie się prezentowala na ścieżkach i podjazdach.
~ 17-10-2013 17:20
Ta ulica solidnie nasiąknie olejami. Wystarczy popatrzeć na poryte podwoziami puzzle na garbach. Jak na razie rekord należy do autobusu MZK, który urwał tam korek zbiornika paliwa i 200 litrów poszło w glebę.
~x 17-10-2013 17:35
Jeszcze wcielo kostkę z ob.pokoju
~tax free 17-10-2013 17:51
Dobrej jakości kostka granitowa jest w cenie. Ta niemiecka szczególnie, bo z "zeszlifowaną" przez lata użytkowania jedną powierzchnią. Jest równiutka i powtarzalna wymiarowo. Nie przed jedną siedzibą "włodarzy" miasta będzie pięknie się prezentowala na ścieżkach i podjazdach.
~Yrezi Rewor 17-10-2013 17:56
Remont osiedla ciągnie się latami, termy cieplickie, sytuacja jeszcze gorsza... Czy naprawdę tak trudno w Jeleniej Górze zrobić coś co tempem pracy i jakością wykonania nie będzie przypominać nam reliktów poprzedniej epoki? Władze miasta.., wydawałoby się poważni ludzie... Nietety, smutna prawda jest inna. Absolutnie nie mam zamiaru nikomu "bokopać" ale osobiśćie uważam, że to najbardziej nieudolne rządy w historji Jeleniej Góry. Przykro mi... W mieście które szczerze kocham nic się nie dzieje!
~do17;20 17-10-2013 18:13
Poruszyłeś bardzo ważną kwestję!!! zgadzam się z Tobą całkowicie. Progi, które miały podnieść bezpieczeństwo w tym miejscu, paradoksalnie mogą tą ulicę uczunić bardzo niebezpieczną. "Brawo" Panie Bigus:-/
~ 17-10-2013 18:19
W zimie przy śliskiej ulicy progi te będą dużym kłopotem!!! Wiele poślizgów tam przewiduję...
~tanaja 17-10-2013 18:53
Z tymi spowalniaczami to naprawdę szczyt głupoty i paranoja. Projektant chyba sam jakiś spowalniacz w mózgu ma.
~hmmm 17-10-2013 19:19
normalne Spowalniacze z Plastiku kosztuja ze 200 zl a o wiele lepsze sa od tych aktualnych! Powinni to zmienic!!!!!
~trolololol 17-10-2013 19:20
chyba firma PARYS bedzie musiala zmienic swa nazwe bo powtornie zadne roboty nie dostanie ,nawet za darmo nie.
~eco 17-10-2013 19:27
Wyobraźcie sobie w zimie pracę pługa odśnieżającego tę ulicę.Jak w przypadku brzozy i Tu-154 będzie można weryfikować co jest bardziej wytrzymałe : Lemiesz pługa, czy puzzle z g.wnianej mieszanki.
~tam żyję 17-10-2013 19:40
Do wszystkich na nie i .... Ale macie płytko w berecie wy myślicie że dyrekcja z MZDiM ma jakieś moce . Pieniądze to moc nie ma pieniędzy niema remontów napraw itd. Zapłać podatki wypisz się z Kuronia zrób coś co będzie lepsze załóż firmę wykonaj to lepiej zostań dyrektorem MZDiM lub Prezydentem no co !!!!!!!!!za dużo na twój łeb, co to tylko moc na klawiaturze ci pozostała Redakcja szuka płytkiej sensacji aby wykazać się oglądalnością i ilością odsłon wśród potencjalnych reklamodawców czytaj sponsorów wypłat np. ............
~pasazer 17-10-2013 19:41
Spowalniacze =niebezpieczeństwo i zamach na MZK..i oczywiście podróżnych..Cos sie komuś w główce spowolniło...
~tam zyje II 17-10-2013 19:42
dlatego ona ma fajny samochodzik a wy nie i o tym napiszcie . te progi są potrzebne bo taka będzie końcowa koncepcja ścieżki rowerowej połączonej z innymi szlakami . Ale poco poczekać na koniec jak można popie……… już teraz proponuje marudom wysłać swoje dzieci na opisywaną ulice i kazać im przejść przez ulice nie po wysepce lecz poza nimi gwarantuje że zakłada pogrzebowy będzie miał robótkę panowie z okolicznych warsztatów maja ciężką nóżkę i daj tamtędy równo po gazie Nie wiem nie widziałem ale mądry jestem bo włączyłem sobie programy przyrodnicze i wiem jak rozmnażają się owady taki jest poziom tych wpisów Po co na co ,tak jest zawsze ale potem ścieżka rowerowa jedna czy druga pęka w szwach ulica jest prosta równa i cicha w czasie przejazdu .
~do tam żyje 17-10-2013 20:04
Angela przunajmniej używa interpunkcji i jeśli coś napisze to przynajmniej wiadomo o co chodzi. W przypadku Twoich wpisów jest z tym duży problem:-)
~do żyje tam 17-10-2013 20:07
Przypomnij mi jakiś wypadek który wydażył się na Osiedlu Robotniczym.
~cieplik to j 17-10-2013 20:31
A kiedy będzie wytyczyć choć by objazd przez Osiedle Robotnicze,a z drugiej strony to centrum nie można przejechać w sekundę.Przecież to metropolia.
~trolololol 17-10-2013 21:43
Jestem Historykiem. I tak patrząc w tył to ręce opadają. Kiedyś najpotężniejsze państwo w Europie Ruski portkami przed nam trząsł . Niemiec się nas bał. A teraz ? Wszyscy nas w ... mają nikt się z nami nie liczy ! A rząd wszystkim ... liże ! Co to jest ? VIVAT RZECZPOSPOLITA !!! Jeszcze pokażemy na co polaków stać. Ale najpierw musi być jakiś mądry człowiek aby na niego zagłosować. Jarek nie ma własnego zdania ! Więc na kogo ? :-( Wszyscy są siebie warci :-( Niech Bóg da nam siłę !!! Jeszcze fajnie by było, gdyby odrodziła się Rzeczpospolita w maksymalnych granicach z przeciągu tych 1046 lat, które istniejemy, ale z ograniczoną autonomią dla poszczególnych narodów mieszkających na tych terenach (prawo do języka, religii), a kraj podzielić na duże prowincje, które dopiero dzieliłyby się
~tramwajarz 17-10-2013 22:44
Na prawo most, na lewo most, a dołem Wisła płynie, tu rośnie dom, tam rośnie dom z godziny na godzinę. Autobusy czerwienią migają, zaglądają do okien tramwajom. Wciąż większy gwar, wciąż więcej nas w Warszawie, najmilszym z miast.
~......... 17-10-2013 23:33
Warszawa to kibel
~zdf 18-10-2013 1:11
pracują dzień i noc?? bez żartów. Codziennie tamtędy przejeżdżam w różnych godzinach i z reguły na 15 osób 1 pracuje a reszta na przerwę na papierosa lub pogaduchy... przy takim podejściu do pracy, to nie tylko trzeba się martwić o termin ale i o jakość
~!!?? 18-10-2013 1:59
Aż przykro!!!dlaczego? u nas w Jeleniej Górze musi być tak ciężko???? nasz rejon jest promowany za granicą,i super,a jak ładnie,,a żyć się tak ładnie nie da!!!! P.S. te progi na OSIEDLU ROBOTNICZYM,to jest jakiś kogoś!!!!!!,,nowy biznes,,zobaczymy za -niedługo,bo zima tuż tuż.
~ 18-10-2013 15:01
Zatrudniono zlodziejska firme, teraz wybrukowane beda prominenckie podjazdy i podworka. I kolo sie kreci, a kasa leci wprost do kieszeni spryciarzy. Kogo obchodzilo dotad opoznienie w pracach? W wiekszym tempie kacapy wybudowali Palac Kultury w Warszawie nie majac takiego sprzetu jak ci papracy.
~ 18-10-2013 15:18
Zaraz po wjechaniu na teren bylej Celwiskozy, ok cztery dni temu, uslyszalem huk w zawieszeniu prawj strony auta, pomyslalem - cos urwalem, ale nic tam nie bylo! Poszedlem zobaczyc, okazalo sie ze STUDZIENKA BURZOWA ZAPADLA SIE na ok 15cm. Kogo winic za zuzycie drogich czesci zawieszenia ? Wiona t. roku bylo robione z oryginalnych czesci i.... DUPA, JUZ ZACZYNA KLEKOTAC na nierownosciach. Kupowalem auto we Francji, mialo 8 lat i nie robione lecz sprawne zawieszenie, w tym p...nym kraju nawet roku nie wytrzymalo. Proponuje posiadaczom aut napisac pozew zbiorowy na wlasciciela ulic. Podatki w paliwie sa brane ! za co wiec placimy? Dodatkowo ponosimy coroczne koszta remontow zawieszen. O CO CHODZI W TYM ZLODZIEJSKIM SYSTEMIE GOSPODDAROWANIA KRAJEM I MIASTEM?
~apoto 19-10-2013 0:36
spowalniacz koło parku po to, by dziecka nikt nie potrącił, jak to bywało już tutaj... koło dawnej przychodni po to, by niewidomi i niepełnosprawni mogli przejść bezpiecznie do swojego stowarzyszenia... a trzeci, by rodziny z dziećmi nie musiały się bać... nie szkodzi, że autobusy niskopodłogowe jeżdżą... niejeden kierowca potrafił tu grzać nawet ok 100km/h ... za te spowalniacze serdecznie dziękuję ^_^
~do apoto 19-10-2013 7:20
Z Twojej wypowiedzi wynika, że takie progi powinny być absolutnie wszędzie... Dać progi na Jana Pawła co 500 m. bo auta jeżdzą tam jeszcze szybciej, a pieszychntam wiele... Totalne bzdury Piszesz!!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Czas na remont ulicy Ogińskiego!

E. Jaworowicz ponownie w Uzdrowisku Cieplice

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Dachowanie w Radomierzu

Oznakowanie poziome (prawie) odnowione  

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
1060
Tak
22%
Nie
73%
Nie wiem
5%