MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 4 lipca
im. Malwiny, Odona

Będą honory dla zasłużonych

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 28 października 2009, 18:37
Aktualizacja: Czwartek, 29 października 2009, 7:49
Autor: Mar
Fot. Mar
Rada miasta podczas ostatniego posiedzenia zdecydowała o przyznaniu tytułów Honorowego Obywatela i Zasłużonego dla Jeleniej Góry. Czternasty nagrodzony, kompozytor Wojciech Kilar, dostał tytuł honorowego jeleniogórzanina tydzień wcześniej, żeby można było go wręczyć podczas koncertu kończącego tegoroczną edycję festiwalu Silesia Sonans.

Na początku radna Lewicy, Grażyna Malczuk dość ostro oceniła pracę komisji, statutowej, która ocenia wnioski składane przez osoby prywatne i różne instytucje, o przyznanie takich wyróżnień. – Moim zdaniem połowa tych wniosków jest tak słaba, że nie powinna być w ogóle głosowana. Teraz 14 wniosków, a wiem, że czeka jeszcze 12 na rozpatrzenie. Stajemy się śmieszni rozdając aż tyle tytułów – argumentowała.
- Komisja statutowa nie pisze tych wniosków, tylko je przyjmuje od wnioskodawców i ocenia merytoryczną zawartość – odpowiadał przewodniczący komisji statutowej, Krzysztof Mróz.

Pierwsza kandydatura od razu wzbudziła zdziwienie i głosy krytyczne. Marzenę Machałek, posłankę PiS z Kamiennej Góry do tytułu honorowy obywatel zgłosiło Jeleniogórskie Stowarzyszenie Osób Bezrobotnych, argumantując, że załatwiła stowarzyszeniu lokal i uratowała połączenie Jelenia Góra – Warszawa.
- Załatwienie tego lokalu to akurat zasługa prezydenta, a nie pani Machałek – od razu odpowiedział zastępca prezydenta, Jerzy Lenard.

Te kontrowersje odzwierciedlił wynik głosowania, z 22 obecnych radnych za było 11, przeciw 6, a trójka wstrzymała się od głosu. Kolejni, zasłużeni dla Jeleniej Góry nie wzbudzali już takich emocji. Zostali nimi: goprowcy zgłoszeni przez karkonoską grupę GOPR, Waldemar Bartnicki, Jerzy Czajka i Wiktor Szczypka za którego kandydaturą głosowało tylko 8 radnych, a 6 się wstrzymało, natomiast 10 nie wzięło udziału w głosowaniu.

Kilka stowarzyszeń niepełnosprawnych o tytuł zasłużonego wystąpiło dla Leszka Karbowskiego, za między innymi założenie pierwszych warsztatów terapii zajęciowej w Jeleniej Górze. Tytuł dostał jednogłośnie. Jeleniogórskie koło Dolnośląskiej Izby Lekarskiej wnioskowało o tytuł dla Adama Kuźniara, za stworzenie w Jeleniej Górze oddziału laryngologii. Stowarzyszenie Dolny Śląsk XXI wniskowało o tytuły dla: przedsiębiorcy Jensa Krögera, dyrektora firmy Jelenia Plast, za stworzenie ponad 400 miejsc pracy i aktywną działalność społeczną. Jerzego Wiklendta, znanego fotografika oraz dla Mirosława Wieczorkiewicza.

Rada Rodziców przy SP 2 wnioskowała o tytuł zasłużonej dla Elżbiety Rzemińskiej, dyrektorki tej szkoły za umiejętność pracy z uczniami i naturalny instynkt pedagogiczny. Przewodniczący rady Hubert Papaj wnioskował o ten tytuł dla Andrzeja Blusza. Radny Cezary Wiklik złożył wniosek o tytuł dla: Marianny Kurowskiej, zasłużonej tłumaczki z języka niemieckiego i nauczycielskiego małżeństwa z Sobieszowa, Zofii i Zbigniewa Popków.

Uzasadnienia czytał przewodniczący komisji statutowej, Krzysztof Mróz. Z mozołem brnął przez różne style uzasadnień i ich różny poziom językowy. Zdarzył mu się też lapsus językowy godny kabaretu, przeczytał - szczerze wierzę i zaraz poprawił się na – szerząc wiedzę. Wszyscy zaproponowani tytuły dostali, a na ocenę czeka kolejnych 12 wniosków.
- Złożyłem już przewodniczącemu rady propozycję zwołania uroczystej sesji rady miasta w grudniu tego roku, aby wszystkim wręczyć te tytuły, ale terminu jeszcze nie ma – powiedział nam Krzysztof Mróz.

Ogłoszenia

Czytaj również

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Trwa rozbudowa SOSW

Spotkali się z Beatą Kempą

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~HansKloss 28-10-2009 20:19
a ja nie dostanę? to ja wygralem druga wojnę!!!
NICpoŃ 28-10-2009 20:26
Proponuję uhonorować również Grzecha, Mira & spółkę za wkład w promocję "jaskiń hazardu", których w Jeleniej nie brakuje :)
~zażenowany 28-10-2009 20:34
Żenada i pomyłki. Oto bowiem p. Machałek jest ogromnie "zasłużona" dla Kamiennej Góry, a nie Jeleniej Góry.
NICpoŃ 28-10-2009 20:42
@ zażenowany - wnioskodawcy się miasta pomyliły
~H.Alina 28-10-2009 22:13
Uważam, że z tymi tytułami to po prostu przesada. Czy Szanowna Rada zamiast rozdawaniem tytułów nie mogłaby poważnie się zastanowić nad tym czego oczekują mieszkańcy??? co zrobić aby z JG lepiej się mieszkało? były lepsze drogi? żeby pozostał ślad, że ta Rada coś dla mieszkańców sensownego uchwaliła?
~Wierny tylko Jemu 28-10-2009 22:15
Jasne, że pani Marzenie Machałek ten tytuł się należy.
~? 29-10-2009 5:46
Prosze ogladnijcie te zdjecia
~aja 29-10-2009 11:20
To jest żenujące aby tak szastać tym tytułem dajcie jeszcze tytuł zasłużonego dla prezia pani MACHAŁEK ,bo twż jest zasłużony bo przecież był w Jeleniej Górze.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Jest absolutorium, czy będzie referendum?

Plany wysadzenia mostu (jednak) są realne?

Szpital w Bolesławcu wznawia działalność

Rondo w tym roku?

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1365
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%