MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Będą atrakcyjne zajęcia dla osób niepełnosprawnych

Wiadomości: Region
Poniedziałek, 4 lutego 2013, 7:36
Aktualizacja: Wtorek, 5 lutego 2013, 7:10
Autor: Mea
Fot. Mea
Uroczyste podpisanie porozumienia o przekazaniu środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na dofinansowanie wyposażenia Warsztatów Terapii Zajęciowej w Kowarach odbyło się w piątek, w Centrum Integracji i Tradycji Miasta w Kowarach. – Koszt utworzenia warsztatów wyniesie 150 tys. zł – powiedział Leszek Karbowski, prezes oddziału jeleniogórskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem.

- 104 tys. zł zostało przyznanych z dotacji PFRON-u, natomiast pozostałe 45 tys. zł chcemy pozyskać od gmin, których mieszkańcy będą uczestniczyć w zajęciach – dodał Leszek Karbowski.

Porozumienie zostało podpisane przez starostę jeleniogórskiego Jacka Włodygę i Leszka Karbowskiego. Warsztaty zostaną uruchomione i będą prowadzone na mocy porozumienia między TWK, a Miastem Kowary, reprezentowanym przez burmistrza Mirosława Góreckiego.

- Budynek Centrum Integracji i Tradycji Miasta Kowary został wyremontowany w ramach programu „Odnowa zdegradowanych obszarów miejskich w miastach powyżej 10 tys. mieszkańców”, a koszt remontu wyniósł prawie 3 mln zł, z czego ok. 1,5 mln zł są to środki z Unii Europejskiej – powiedział Mirosław Górecki.

W obiekcie znajdują się m.in. Urząd Stanu Cywilnego, Sala Ślubów, rejestracja działalności gospodarczych oraz Centrum Organizacji Pozarządowych, gdzie w sali konferencyjnej odbywają się spotkania różnych organizacji. Powstaje też Muzeum Miasta Kowary, przedstawiające pięć wieków jego historii.

- Na pierwszym piętrze powstaną Warsztaty Terapii Zajęciowej dla 30 osób niepełnosprawnych nie tylko z Kowar, ale również z Karpacza, Podgórzyna i Mysłakowic. Będzie to drugi taki warsztat w regionie, gdyż jeden działa już prężnie w Jeleniej Górze. Planujemy utworzenie sześciu pracowni m.in. komputerową, ogrodniczą, plastyczną, czy rękodzieła, w których chcemy zatrudnić ok. 10 instruktorów i pracowników – mówił Leszek Karbowski.

Sale będą wyposażone w odpowiedni sprzęt do końca czerwca m.in. zostaną kupione komputery. Między lipcem a wrześniem będą wybrani i zatrudnieni pracownicy, w tym też czasie osoby niepełnosprawne będą mogły składać podania o przyjęcie na zajęcia.

- Warsztaty są etapem przejściowym między rentą, a zatrudnieniem w rynku pracy, bowiem osoby niepełnosprawne będą uczyły się tu umiejętności potrzebnych do odnalezienia się w przestrzeni społecznej oraz zaistnienia w niej. Najważniejsze, by nie popadać w depresję, ale dążyć do realizacji własnych marzeń – dodał Leszek Karbowski.

WTZ powstaną m.in. dzięki staraniom Barbary Nadolskiej, która była szefową Kowarskiego Koła Dzieci Specjalnej Troski, a obecnie jest pełnomocnikiem burmistrza do spraw osób niepełnosprawnych. - To ona namówiła mnie, by w wyremontowanym budynku Urzędu Miasta Kowary powstały warsztaty dla osób niepełnosprawnych – podkreślił Mirosław Górecki, burmistrz Kowar.

- Jest mi bardzo miło, że mogę podpisać tak ważne porozumienie, dla wielu mieszkańców powiatu. Pomoc dla osób potrzebujących musi być dobrze wykorzystywana. Pozostało jeszcze pięć gmin w regionie, dla których również w przyszłości musimy stworzyć punkt warsztatów – powiedział Jacek Włodyga.

Wiele osób już cieszy się, że wkrótce będą mogły poszerzać swoje umiejętności na atrakcyjnych zajęciach. – Jestem bardzo szczęśliwa, że będę mogła przychodzić tu na warsztaty, zamiast siedzieć w domu. Szczególnie interesują mnie zajęcia komputerowe, bo dobra znajomość różnych programów to dziś podstawa – mówiła Karolina Jakubowska, mieszkanka Kowar.

- Cieszę się, że moja córka będzie uczestniczyć w zajęciach, które pozwolą jej dalej rozwijać swoje pasje i umiejętności. Przydałoby się więcej takich punktów w regionie jeleniogórskim – podkreśliła Henryka Maliga, założycielka Koła Dzieci Specjalnej Troski w Kowarach, mama Karoliny Jakubowskiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Spełniło się jedno z marzeń Karola!  

Megapisanki – to trzeba zobaczyć

Centrum w nocy będzie bez wody

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~mama 7 4-02-2013 13:50
Basiu Nadolska i znowu Cię serdecznie pozdrawiam i wszystkich pomysłodawców.Serce się raduje na tak dobre wieści,zapewne przyjadę was odwiedzic w tych Waszych kowarskich warsztatach z odległej Jeleniej Góry.Jeszcze raz pozdrawiam wszystkich biorących udział w tym przedsięwzięciu i życzę powodzenia-oby tak dalej.
~mama 7 4-02-2013 14:16
Kochany Adaśku Nadolski zapomniałam całkiem o tobie,ciebie również pozdrawiam i mocno całuję,do zobaczenia.
~pero 4-02-2013 14:53
Zobaczcie co się stało w tym "bogatym" kraju. Tu się tworzy warsztaty a tam się odbiera możliwość normalnej rehabilitacji. O co tutaj chdzi.
~ 4-02-2013 19:27
DOLNOŚLĄZAK. To prawda. W Kowarach jest wiele niewykorzystanych lokali użytkowych. To półturystyczne miasteczko ma niepowtarzalną szansę zaistnieć na mapie nie tylko przemysłowej i uzdrowiskowej części Kotliny Jeleniogórskiej. Park Miniatur, sprywatyzowany Szpital Bukowiec /wraz z częścią sanatoryjną w Parku Kulturowym Kotliny Jeleniogórskiej/, pouranowe sztolnie, grobowiec księżniczki Fedory oraz możliwość utworzenia PARKU TECHNOLOGICZNEGO w halach po fabryce dywanów. Trakt kolejowy z antycznym dworcem jak z Dzikiego Zachodu. Starosta wie co robi. Widać,że facet orientuje się w terenie. Brawo Panie Jacku! Tu jest cały potencjał
~Duchowny 4-02-2013 22:23
90% komentujących ze mną włącznie powinno dołączyć do tych zajęć.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Dni Baby Wielkanocnej

Wsparcie strajkujących

ZNP zaprasza na "czarny marsz"

Tłumy za krzyżem

Wielkanocne imprezy pod Śnieżką

Sonda

Czy wszystkie torby foliowe powinny być płatne?

Oddanych
głosów
147
Tak
68%
Nie
30%
Nie wiem
2%