MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Bawarskie polki w Pałacu Schaffgotschów

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 26 kwietnia 2008, 12:55
Aktualizacja: 12:56
Autor: AGA
Fot. AGA
Tradycyjne melodie z serca Alp zaprezentowali w piątkowy wieczór austriaccy muzycy. To element obchodów 25–lecia Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Cieplicach.

„Saitn-Haufn”, czyli „Kupa strun”, to bawarsko-tyrolski kwintet, który powstał niespełna rok temu. Tworzą go dwie cytry, harfa, gitara i kontrabas. Razem daje to 134 struny, stąd nazwa zespołu. Alois Edelmann, Thomas Schultze, Lois Eberharter, Gebhard Leitinger i Peppi Meister grają muzykę ludową, nawiązującą do dawnych korzeni muzyki pogranicza bawarsko-tyrolskiego.

– Alpejskie melodie powstają najczęściej w domowych zaciszach, są ciepłe, nastrojowe i jednoczą ludzi – mówili muzycy. Takie też były utwory, które zaprezentowali w kameralnej auli Pałacu Schaffgotschów.

W sobotę zagrają jeszcze o godz. 15.30 w hotelu Polonia i gościnnie na jubileuszowym koncercie PSM I st. w Filharmonii Dolnośląskiej, a w niedzielę o godz. 16.00 wystąpią w Hali Spacerowej Domu Zdrojowego w Świeradowie Zdroju.

Występ Austriaków jest jednym z punktów obchodów ćwierćwiecza cieplickiej Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Janiny Garści. Z tej okazji odbędzie się dziś koncert jubileuszowy, na którym wystąpią pedagodzy i uczniowie placówki, którą w 1982 roku założył Tadeusz Matysiak. Piastował stanowisko dyrektora do przejścia na emeryturę w 2002 roku. Jego następczynią jest Wiesława Tobiasz.

Ogłoszenia

Czytaj również

Nowe nabytki janowickich strażaków

Jeleniogórski punkt krwiodawsta już działa

Wyborcze obiecanki cacanki

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~były jg 26-04-2008 17:33
Na początek bawarskie polki a potem "Dojczland uber alles" i "Nur fur Deustche", przyzwyczajają nas!
~richthofen 26-04-2008 21:13
Nienawidzę Austriaków. Są gorsi niż Niemcy. Na pewnej misji zagranicznej Wojska Polskiego, polscy oficerowie zaprosili na imprezę w klubie oficerskim jedynego Austriaka, który służył w tym obozie. Żeby się chłopina nie nudził, bo nawet tam nie miał do kogo poszwargotać po swojemu. Wszystko było dobrze, dopóki nie wypił paru kieliszków, bo głowę miał słabą. Wtedy oczywiście z wyższością w głosie stwierdził, że wszyscy Polacy to złodzieje i przyjeżdżają do Austrii tylko po to żeby kraść austriackie samochody i batony w supermarketach. Szczęście, że chłopaki uznali, że to nie żaden oficer, bo z zawodu był nauczycielem geografii a w wojsku służył jako rezerwista na kontrakcie. Inaczej jak nic by dostał po gębie. Na drugi dzień chodził i się do wszystkich usmiechał, twierdząc, że nic nie pamięta.
kazimierzp 26-04-2008 22:58
@były jg i @richthofen! Macie kompleksy?!?! Ja nie mam. Moge posłuchać Heimat Melody i robić swoje!;-) Nucąc polskie, ludowe piosenki!
~fan komury z kowar 27-04-2008 5:10
<i> proszę zrobić lepsze i wysłać </i>
~fan komury z kowar 27-04-2008 5:14
~M&M 27-04-2008 8:23
jak kazimierzp słusznie zauważył wielu moich rodaków ma kompleksy i z nich do końca swych dni nie wyrośnie. Są i tacy - niestety rodacy-co to wolą czastuszki,bałałajkę piosenki o 1 Maja i święcie roboczych mas. W blokowiskach młode "mięsniaki "preferują hip-hop, pop. i taką myzykę która nie zmusza mózgowia do żadnego wysiłku.
~kowarzanin 27-04-2008 8:39
Dobrze,że Dyrekcja PSM 1st. w Cieplicach Zdr. i Towarzystwo Polsko-Austriackie zaprosiły gosci z Austrii i Niemiec , bo dzieki temu nasi młodzi muzyce z Koltiny Jeleniogórskiej poznają Alpy, zawiążą nowe przyzjaźnie i pokażą ,że potrafią naprawdę pięknie grać. Potwierdzili to muzycy z zespołu Saitn-Haufen wśród których 3 to byli nauczyciele muzyki. Szkoda ,że radni miasta i władze Jeleniej Góry nie znalazły czasu, aby wspólnie z dziećmi, pedagogami i muzykami z innych krajów swiętować jubileusz 25 lecia szkoły rozsławiajązej Jelenią Górę.
~Jelonek z Bydgoszczy 27-04-2008 11:04
do były "jg" i "richthofen" - niby europejczyków. Gdybyście kiedyś, jakimś przypadkiem dorośli do pięt tym muzykom z Austrii, to napiszcie jeszcze raz i przeproście. Najprościej ogolić się na pałę, ubrać glany i krzyczeć "heil Polska", nawet jak się nie rozumie co się krzyczy. A tak na morginesie, to jeden głupi Austriak to i tak lepiej niż dwóch głupich Polaków.
~fan komury z kowar 27-04-2008 22:36
chetnie bym to zrobil jako ze i muzyka klasyczna i ludowa jest mila mojemu uchu a i otoczenie czyli blekitna komnata w palacu rowniez ale niestety mam toche daleko pozdrawiam

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Przemysłowe Davos w mieście pod Śnieżką

Toyota Nowakowski przejmuje Grabarów – nowy salon już otwarty!

Rok niespełnionych obietnic

W szkole o używkach

TPD ze św. Mikołajem w kinie LOT

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
921
Tak
22%
Nie
70%
Nie wiem
8%