MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 15 sierpnia
im. Marii, Napoleona

Bat na rzezimieszków

Wiadomości: Dolny Śląsk
Środa, 28 lutego 2007, 0:00
Aktualizacja: Środa, 28 lutego 2007, 15:27
Autor: TEJO
Fot. Archiwum
Od 12 marca sądy mają sądzić sprawców drobnych przestępstw w ciągu 72 godzin od zatrzymania.

– Dyżurni sędziowie będą wydawali wyroki w przyśpieszonym trybie. Obejmą
następujące sprawy: o zniszczenie mienia, groźby karalne, znieważenie policjanta czy strażnika miejskiego, naruszenie nietykalności cielesnej, drobne kradzieże czy włamania – poinformowała w środowym wydaniu Rzeczpospolita. W zakres przyspieszonego orzekania wejdzie także jazda samochodem pod wpływem alkoholu. Tych spraw jest stosunkowo najwięcej.

Jeśli sprawca zostanie złapany na gorącym uczynku lub tuż po nim, policjant zawiezie go do sądu wraz z wnioskiem o rozpoznanie jego sprawy w ekspresowym tempie.

Policja i prokuratura mają 48 godzin, by przekazać zatrzymaną osobę do dyspozycji sądu i sformułować wniosek, który zastąpi akt oskarżenia. Jeśli nie
zdążą, zatrzymany wyjdzie na wolność.
Sąd wyrok powinien wydać wyrok w ciągu doby, a postępowanie ma być ograniczone do krótkiej rozprawy. Nie zarobią adwokaci: nie będą mieli czasu, aby wykorzystać kruczki prawne, aby opóźnić proces.

Tym samym ma wejść w życie projekt ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, zakładający ekspresowe karanie drobnych przestępców. Czy będzie tak w Jeleniej Górze?

Jak się dowiedziliśmy, liczba spraw w sądach w stolicy Karkonoszy jest bardzo duża. Sędziowie już teraz boją się, że będą mieli problem ze znowelizowanymi przepisami, między innymi, z instytucją sędziego dyżurnego. – Już teraz wiele wokand odbywa się po godzinach pracy – usłyszeliśmy.

Dodatkowego nawału pracy obawiają się także policjanci i prokuratorzy. – Drobnych przestępstw jest bardzo dużo. Mogą one „odciągnąć” śledczych i ekipy dochodzeniowe od ważniejszych spraw.

Ogłoszenia

Czytaj również

Stalowe rumaki w Karpaczu

Nabór do "Planety Uśmiechu"

Ma grzmieć, padać i mocno wiać

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~bolo 28-02-2007 12:54
Brawo PIS !! Nareszcie idzie ku normalności. Żeby jeszcze tych niektórych sędziów-komuszków, którzy już narzekają, usunąć !
~Max 28-02-2007 13:35
Jechać z nimi , jechać !!! Koniec z bazgraniem po murach, szczaniem w bramach itp. Walić im maxa!!!
~Do Bolo 28-02-2007 14:26
Nie wiem dlaczego BOLO się tak cieszysz? PIS najprawdopodobniej zmałpował ustawę o szczególnej odpowiedzialności karnej, która obowiązywała w 1985 roku. Sprawdź w archiwum. Pomimo jednak tego faktycznie może to ukrucić przestępczośc pospolitą, której jest w naszym regionie pełno.Masz też rację w Sądownictwie może mniej ale w Prokuraturze i w Policji jest jeszcze pełno osób, które pamiętają swoje piękne czasy w PRL-u. Na pochybel czarnym i czerwonym !!!!
~malkontent 28-02-2007 14:48
TAK TAK TAK po trzykroć TAK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~55 28-02-2007 15:06
kaczolizm
~pamietający te czasy 28-02-2007 16:20
jeszcze nie tak dawno narzekaliście na komunistyczny zamordyzm. Do czego zmierzamy obecnie ???
~Valis 28-02-2007 17:54
"Koniec z bazgraniem po murach, szczaniem w bramach itp." i tu się mylisz, to nie są przestępstwa więc kretyński pomysł pt. tryb przyśpieszony nie ma tu zastosowania. Jeśli zaś chodzi o "ukrucenie" (ortografia się kłania) przestępczości jak to jakiś geniusz tu napisał to też nic z tego nie wyjdzie,bo i tak nie będzie komu łapać przestępców, bo policja będzie głównie wozić "chuliganów" pomiędzy komisariatami, prokuraturą a sądami. A jeśli chodzi o adwokatów, to spokojnie zarobią sobie za nasze, budżetowe pieniądze, gdyż każdy zatrzymany i sądzony w tym trybie ma obowiązkowo dostać obrońcę z urzędu (a nawet dwóch do wyboru), a jeśli będą jakieś przeszkody procesowe to adwokat z pewnością je wykorzysta, bo tryb postępowania zawsze może się zmienić w toku sprawy, ale cóż nie pierwszy raz Autor pisze nie o faktach o swoim ich wyobrażeniu.
~Julia 28-02-2007 18:23
Witam ! Po długiej przerwie znowu na waszych stronach, przyznaję brakowało mi tego stukania po klawiaturze . Zaczynamy , temat oczywiście delikatny ale jakże ważny . Wszyscy przestępcy złapani na gorącym uczynku doczekają się kary bardzo szybko , super tak trzymać . Więcej pracy dla policji to dobrze , za chwilę będzie nabór do policji , też ktoś znajdzie pracę . A sądy zajmą się sprawami grubasów , wezmą się za nich i do pudła . Oczywiscie wymaga to troche czasu , zanim maszyna zacznie działać , ale bądżmy dobrej myśli . Dzisiaj to by było na tyle . Pozdrawiam mojego kochanego przystojnego faceta , który czyta mój komentarz .
~M_ek 28-02-2007 18:24
Nie rozumię, jaki nawał pracy - czyzby do tej pory drobnych przestępców nie scigano???
~bolo 28-02-2007 18:50
Ja dobrze pamiętam komunistyczny zamordyzm. Ale Ty widzę nie potrafisz odróżnić jednego od drugiego. Wtedy dostałeś w czapę za sprzeciw władzy i mogłeś się odwołac tylko do Boga. Czy jesteś przeciwny karaniu złodziei, pseudokibiców, niszczycielom aut, zwykłemu chamstwu ulicznemu ???
~Valis 1-03-2007 0:15
Julio, nie wszyscy przestępcy złapani "na gorąco" będą sądzeni w tym trybie, a tylko drobni, bo dla nich przewidziano ten tryb. jeśli zaś chodzi o Policję to żadnego naboru z tego tytułu nie będzie, Policja już w tej chwili ma kilka tysięcy wakatów i brak chętnych do pracy. M_ek owszem ścigano, ale teraz trzeba będzie wszystko rzucić i zająć się pijaczkiem na rowerze, bo trzeba go skazać w ciągu 72 godz. a prawdziwie groźni przestępcy dostaną więcej czasu na wolności.
~Do"pamietajacy te czasy" 1-03-2007 3:12
Moze i cos pamietasz.Nie zrozumiales jednak pojecia"komunizm",tak jak i nie rozumiesz dzis demokracji(o ile w naszym kraju w ogole ktos to rozumie).Osobiscie mam bardzo duze watpliwosci.
~Do Julia i Valis 1-03-2007 17:24
He he do Policji tak szybko już teraz f...rów nie znajdą. 1500 to max co mogą zaproponować teraz kierowca więcej zarabia więc nie warto ryzykować życiem i zdrowiem za taką KASE. Pozdro dla przyjmujących się do Policji-----zastanówcie się jeszcze.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Dachowanie volvo w Karpaczu

Szybko zapomniany staw?

Remont drogi wojewódzkiej

Będzie nowa świetlica

Bardzo słabe wyniki matur

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
880
Tak
36%
Nie
58%
Nie wiem
6%