MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Bat na lenistwo radnych: publikacja danych o aktywności

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 18 marca 2011, 8:04
Aktualizacja: Sobota, 19 marca 2011, 7:57
Autor: TEJO
Krzysztof Mróz – przynajmniej wg obserwacji – to jeden z najaktywniejszych uczestników dyskusji na forum rady miasta
Fot. TEJO
Krzysztof Mróz (PiS) i Józef Sarzyński (SLD) wydają się najbardziej aktywnymi uczestnikami obrad rady miejskiej. Mają zawsze coś na każdy temat do powiedzenia. Ale czy są najaktywniejsi? Tego stwierdzić nie sposób, bo zapytania oraz interpelacje rajców nie są ujęte w statystyki.

Kiedy pod koniec ubiegłej kadencji chcieliśmy sprawdzić, jak pracowali rajcy w ciągu czterech lat, jedynym miernikiem okazała się obserwacja. Nie są bowiem prowadzone statystyki działalności radnego. Kto ile razy zabrał głos, ile złożył zapytań oraz interpelacji. Nie wiadomo. Zmiany tej sytuacji chce Rafał Piotr Szymański z Prawa i Sprawiedliwości.

– Zwracam się z prośbą o udostępnienie na stronie rady miejskiej aktualizowanych na bieżąco statystyk aktywności poszczególnych radnych i składanych przez nich interpelacji, wniosków i zapytań. Pozwoli to mieszkańcom na obserwować pracę swoich przedstawicieli, oceniać ich skuteczność i szybkość reakcji na zgłaszane problemy – napisał do przewodniczącego rady Jerzego Lenarda radny R. P. Szymański.

– Próby udostępnienia tego typu statystyk podjęto w poprzedniej kadencji rady, jednakże nieskutecznie. Wierzę, że pan przewodniczący będzie zwolennikiem poddania pracy radnych publicznej ocenie i przychyli się do mojego wniosku – dodał. Jak się dowiedzieliśmy, z kuluarowych rozmów wynika, że nie wszystkim radnym zależy na takim rozwiązaniu. W gronie rajców są bowiem osoby, które bardzo rzadko zabierają głos na sesjach i nie składają żadnych interpelacji.

Sonda

Czy praca radnego powinna być ujęta statystyką?

Oddanych
głosów
240
Tak. To zmotywuje radnych do większej aktywności
79%
Nie. Przyniesie to więcej pustej gadaniny niż pożytku i skuteczności
21%

Ogłoszenia

Czytaj również

Mobilizacja przed II turą

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Finał na lawecie

Komentarze (24) Dodaj komentarz

~sqandal 18-03-2011 8:27
.... są przy korytku , jedni pyskują ( Pis Sld ) drudzy przy wladzy ( Po ) a pyskujcie se wiekszośc rządzi i tak w kólko a WY wierni Wyborcy ...........ano nic , kibicujcie , wybraliscie
~ 18-03-2011 8:37
pomysl bardzo dobrzy, w koncu by trzeba z nimi zrobic porzadek, ja jestem za statystykami!
~son 18-03-2011 8:42
co Lenard pomoze my tez go prosillismy o poprawienie ulicy (woda sie leje) od ilus lat i echo nic nie robia a wpiwnicach mamy gnoj
~son 18-03-2011 8:47
pan Gajewski taki rozchachany chodzil po domach zeby go wabrac szdl ta ulica gdzie woda sie leje jest jedno bagno (ul.Pod Chojnikiem)
~olo 18-03-2011 8:55
super a tak naprawde to dac im karty obecnosci do odbijania w automacie i sprawdzac jak czesto sa w PRACY,juz w jednym kosciele tak klecha sprawdzal czy wierni chodza do kosciola
~abc 18-03-2011 9:12
Jak zwykle pismaki tylko wymagaja gotowca! Sprawa satystyk jest trywialnie prosta - zainteresowny tematem diennikarzyna siega do sprawozdan z kazdej o...tej rady, popracuje troche pzygotowujac sam statysyke wystapien, interpelacji, itp. kazdego z radnych. Najlatwiej to wymagac i krytykowc.
~ja 18-03-2011 9:20
Tak chcemy statystyki jak radni pracuja i do wgladu dla wszystkich mieszkancow.Jak nie ma radnego na posiedzeniu to niech poda przyczyne .Trzeba ich tez rozliczyc.
rymcycymcy 18-03-2011 9:46
Aktywność radnych powinny oceniać również ich małżonki ! :) Wtedy by się mogło okazać, że ten co dużo gada ...wiadomo, jak z tą krową co dużo ryczy ;) ...a Radny Mróz na końcu tego lichego peletonu :)
~Obywatel 18-03-2011 9:48
I pojawi się mnogość bezzasadnych lub powielających się interpelacji, które nikomu nie będą służyć tak jak ostatnia interpelacja R. P. Szymańskiego w sprawie psich kup.
ebee 18-03-2011 9:57
Radny z powołania nie musi dokumentować swojej aktywności, bo wyniki jego pracy po prostu widać. Życie zna przypadki, ze samo podanie nazwiska budzi pozytywne skojarzenia. Niestety nie w Jeleniej Górze. Nasi radni nie maja wyników, więc potrzebne im są statystyki. No, a Pan Rafał Szymański chyba do końca nie rozumie roli radnego. Przepraszam za złośliwość, ale zamiast statystyk może podsłuch ? Będzie taniej i po PiS- owsku ? Tylko czy naprawdę problem tkwi w braku statystyk ? To pytanie pozostawim bez odpowiedzi. Pozdrawiam, EBEE
~ssa 18-03-2011 10:21
po co statystyki ? Liczy się działanie , a nie wnioskowanie !
~Gaduła 18-03-2011 11:52
PiS wnioskuje, bo mają radnego-gadułę. Ważne nie jest gadulstwo a istota problemów, które radni poruszają. Ważne jest także to na ile merytoryczne, poparte faktami i znajomością rzeczy jest wystąpienie radnego.
~zdegustowany 18-03-2011 12:06
Proponuje się idiotyczną formułę, polegającą na ocenie radnych na podstawie liczby ich wystąpień. Już to przerabialiśmy. W poprzednich kadencjach także oceniano radnych w oparciu o to, ile razy występowali na mównicy/nie było wtedy mikrofonów na stole/.W rezultacie wypowiadano b. często z tejże mównicy tzw. "niestworzone rzeczy", niewiarygodne, niezwiązane z tematem sesji kwestie, plotki zasłyszane na ulicy, historie sprzed 50 lat, sentencje i gnomy, impertynecje i cytaty mające świadczyć o niebywałej erudycji radnego, itp. - a wszystko po to, by zaistnieć, by się pokazać, by zaliczyć głos, by nagrała to kamera.Ale było kilku radnych, którzy występowali rzadko, ale za to merytorycznie. To oni najciężej pracowali, bo byli autorami opracowań, a...liz, podsumowań kontroli, tekstów przemówień, recenzji i uwag do materiałów przedkładanych Radzie. Tej ciężkiej pracy nie widziano lub udawano, że nie widać. Liczył sie ten, kto głośniej, kto cz
~nemo 18-03-2011 12:11
Pytanie czy chodzi o ILOŚĆ działań czy o SKUTECZNOŚĆ ??? Statystyka jako papka dla wyborcow czy rozliczanie z rzeczywistych EFEKTÓW działań ???? Generalnie to wg mnie dzialania propagandowe obliczone na populistyczne podejście do wyborców...
~olo 18-03-2011 14:26
totalna bzdura teraz zaleją urzędników durnymi interpelacjami i będa gadać byle co byle DUŻO!!!!!!!
~Wiem 18-03-2011 15:22
To ze ta rada jest slaba ,a radni bezwartosciowi nie trzeba nikogo uswiadamiac. Ci sami radni uchwalaja cos ,a pozniej wykonuja tez cos nie zgodnie z tym co jest jako akt prawny czyli uchwala RM.A najdziwniejsze jest to iz zaden radny nie kwestionuje takiego stanu rzeczy.Albo nie wiedza po co tam sa i co maja robic i milcza albo niewiedza czyni z nich kompletnymi laikami.Za co im sie placi chyba ze za popieranie koalicyjnych ukladow.Uwazam ze po to spoleczenstwo wybiera rade miasta aby ta wszystko czynila zgodnie z litera prawa.A to czy ktos gada i ile bez efektu , to tak jagby przelewac z pustego w prozne. Takich mamy radnych na jakich sobie zasluzylismy. Oby nie bylo gorzej.
~@ 18-03-2011 15:40
Dobre! Niczym "Paragraf 22"! Niech Radni wezmą przykład z Yosariana, który kolekcjonował "dobre pytania"! Jeśli kryterium aktywnosci rajców oprzemy na częstotliwosci ich "pyskowania", Rada zmieni się w kabaret! Ogłośmy konkurs na nazwę tego kabaretu! I listą rankingową p.t "Mocni w pysku"!
~mały autobus 18-03-2011 16:27
A moja ra.na Kryśka jest aktywna ona ? Ona dobra pana jest i 3 razy worocław zaliczy. I wszystko legalnie 1260 wypłaci ?
~do rymcymcym 18-03-2011 16:31
No a Ty ciagle piszesz ( gadasz ) nie ma artykułu , kórego bys głupio nie skomentował, wiec wychodzi, że z ciebie zona, czy dziewczyna, a może chlopak ( heheheh ) nie ma za dużego porzytku.
~Danka 18-03-2011 17:30
Wielu radnych tylko siedzi. Ja chcę wiedzieć, co ROBIĄ poza sesjami! Dobry pomysł.
~mały autobus 18-03-2011 17:42
@ do 16:31 on tak jak ja sobie jaja robi. tak jest fajnie a ty co myślisz ,że świat zmienisz pozdro.Prezydent dokonał wpisu w imieniu Polskiego Narodu. W Księdze Kondolencyjnej obcego mocarstwa. Nie w w kawiarnianej książce gości. Zrobił kilka błędów w króciutkim tekście. To nie wpadka. To brak wiedzy.A jeśli jest ewidentnym dysgrafem- winien sprawdzić jak powinien napisać.
~gość123 18-03-2011 21:06
przecież aktywność można obejrzeć na antenie telewizji miejskiej, dobry jest kazdy pomysł na to, by Radni pracowali dla dobra swoich wyborców przez cała kadencje a nie tylko pod jej koniec
~Danka 19-03-2011 1:42
Mam siedzieć 5 godzin i słuchać Mroza??? Sarzyński też gada tylko, że wprawdzie PiS ma rację, ale Klub Radnych SLD zagłosuje tak jak PO.... Szkoda czasu. Wolę już tabelkę.
~tede 18-04-2011 19:26
ta ruda i ten łysy sainog i danuta to co robią ,no wynoszą wiadomości z ratusza , dla swoich interesów .

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wsparcie od nauczycieli

Podgórna jest nadal zarośnięta

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Mina na Zabobrzu

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
16
Tak
56%
Nie
38%
Nie wiem
6%