MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 3 lipca
im. Jacka, Tomasza

Baszta Zamkowa odzyska świetność

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 19 maja 2010, 7:45
Aktualizacja: Poniedziałek, 13 września 2010, 8:19
Autor: Angela
Fot. TEJO
Do siódmego czerwca firmy zainteresowane remontem i modernizacją wieży zamkowej przy ulicy Jasnej mogą składać swoje oferty przetargowe. Jedynym kryterium wyboru jest najniższa cena. Miasto ogłosiło przetarg na to zadania. Pieniądze na ten cel pozyskano z unijnej kasy. Mieszkańcy i turyści będą korzystać z wieży od września 2011 roku.

Dzisiaj (18 maja) przypada 461 rocznica, kiedy wieża – zbudowana najpewniej w XIV wieku – uległa częściowemu spaleniu w pożarze miasta (1549 rok). Obiekt mimo, że został odbudowany 13 lutego 1550 r. uległ zawaleniu. Kolejny raz odbudowano go w 1584 roku. W 1836 roku przebudowano kopułę wieży na płaski dach, a wygląd wieży po przebudowie zachował się do dzisiaj.

Na początku XX-stulecia wieża pełniła funkcję punktu widokowego. Została zamknięta w 1911 roku, kiedy to uruchomiono wieżę widokową na Wzgórzu Zamkowym. Obecnie nie jest ona użytkowana i stanowi jedynie punkt orientacyjny w mieście. Brak bieżącej konserwacji i zabezpieczeń powoduje jej stałą dewastację. Dzisiaj jest stan oceniany jest jako dostateczny. Według ekspertyzy technicznej wieża może być jednak przebudowana tak, aby służyła mieszkańcom i turystom.

Do jej największych uszkodzeń i nieprawidłowości należą m.in.: zużyte i spróchniałe drewniane stropy, które wymagają całkowitej wymiany podobnie jak drewniana konstrukcja wzmacniająca górną część ośmiobocznej wieży. Odspojony od ścian tynk stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia przechodniów, a zużyta tzw. czapa z dachówek ceramicznych zamontowanych na murku ochronnym wokół istniejącej galerii widokowej, może zostać zerwana przez silniejszy wiatr.

Wieża nie ma również zewnętrznego wejścia przeznaczonego do zwiedzania obiektu przez turystów ani schodów wewnętrznych. W wielu miejscach widoczne są tez braki kamiennych lub ceglanych części ścian wewnątrz obiektu. Po remoncie i modernizacji wieża ma zostać oświetlona. Termin zakończenia prac budowlanych planowany jest na koniec maja 2011 roku, natomiast uzyskania niezbędnych zezwoleń na użytkowanie na 31 sierpnia 2011 roku.

W minionym roku za 66 tys. zł sporządzona została cała dokumentacja na remont i modernizację tego obiektu oraz projekt budowlany. Szacowany koszt całego zadania to około 855 tys. zł, z czego z unijnej kasy będzie pochodziło 598 tys. zł. – W roku przeprowadzone będą prace za około 459 tys. zł. Obiekt zostanie zmodernizowany, dobudowane zostanie też drugie wejście z ażurową konstrukcją, którym zwiedzający będą wchodzić – mówi Miłosz Sajnog, zastępca prezydenta Jeleniej Góry.

Projekt „Zobaczyć krajobraz – dotknąć przeszłość – wykorzystanie potencjału kultury i dziedzictwa przeszłości na terenie Subregionu Karkonosze i Góry Izerskie – Modernizacja i adaptacja wieży zamkowej” został dofinansowywany z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007 - 2013.

Baszta przy ulicy Jasnej mierzy około 24,60 m i ma około 66,22m kw. powierzchni użytkowej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Niedziela: WYBORY 2020 – ważne informacje  

Drastyczne billboardy

Budują halę przy SP 8

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~m1n 19-05-2010 8:11
Ciekawy koszt jak na sporządzenie dokumentacji... Niech wieża postoi jeszcze kilka lat to nie trzeba będzie nic przy niej zrobić. A jeśli chodzi o zagospodarowanie problem będzie taki sam jak w przypadku ''Grzybka''....Nic dodać,nic ująć...
~czyli Jeleniogórzanin 19-05-2010 8:46
........czyli to też Żle...........?
~polo59 19-05-2010 9:53
Miasto jest chojne zapłacić za dokumentacje 66 tyś zł , ciekawe na jakich zasadach wykonano wycenę dokumentacji chyba z odkrywkami gruntu w promieniu 100m
~JACK 19-05-2010 11:40
Ciekawe po jaką cholerę remontować jakieś" badziewie" do niczego nikomu nie przydatne i to za takie pieniądze ??? Moim zdaniem > WYBURZYĆ !!!
~Jano 19-05-2010 13:11
no to niech ci co wymyślili ten przetarg na tanie wykonanie tych prac w wolnych chwilach miedzy przerwami na śniadanie idą i remontują tę basztę , jeżeli ustalili od razu na początku tak niskie stawki że wykonawca jeszcze dopłaci śmieszni są ci nasi rządzący Ha Ha Ha
~JACK 19-05-2010 14:00
A ja jeszcze raz zapytowywuję > komu i do czego" TOTO " potrzebne ???Przecież za takie pieniądze można postawić nową basztę żelazo - betonową tak jak postawiono Pasaż Grodzki, i która wytrzyma długie lata bez jakichkolwiek remontów. Ciekawe w jakim czasie zwróci się remont z wpływu za bilety od Niemieckich turystów, bo ja tam na pewno nie pójdę i dla przeciętnego mieszkańca to żadna atrakcja !!!
~hej 19-05-2010 15:49
JACKu, jesteś z zamiłowania trollem czy po prostu Jasiem o bardzo małym rozumku? Zdrówka życzę... Pozdrowienia także dla "wybitnych" znawców cen i prawa zamówień publicznych aktywnie udzielających się na forum.
~JACK 20-05-2010 13:22
Do ~hej !!!Każdy ma prawo do komentowania wcześniejszych wypowiedzi które wcale mu się nie muszą podobać i nikt nie musi podchodzić z "uwielbieniem " do planowanych remontów !!! Wypowiedź" osobnika" powyżej uważam za bardzo niestosowną a wręcz obraźliwą co bez wątpienia świadczy o jego prymitywiźmie, tym bardziej że nigdy z owym "osobnikiem" nie bylem na TY !!!Tak więc radzę dobrze się zastanowić zanim cokolwiek się napisze !!!
~ 7-01-2012 0:08
spoko 7 baniek za co ? :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Mapa ku przestrodze

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

PZN na kręgielni

Rondo – czy w tym roku się uda?

Jest absolutorium, czy będzie referendum?

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1109
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
4%