MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Barwy niepodległości przy aromacie czekolady

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 9 listopada 2008, 17:57
Aktualizacja: Poniedziałek, 10 listopada 2008, 8:20
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Kilkunastu jeleniogórzan w różnym wieku, w tym posłanka, były senator i dwóch radnych Prawa i Sprawiedliwości, wzięło udział w pierwszym z cyklu spotkań „I love Niepodległość”, które gościła w przyjaznych wnętrzach Galeria Czekoladowa.

Cykl zorganizowany przez Młodych Konserwatystów RP oraz Oliwera Kubickiego przy wsparciu posłanki Marzeny Machałek ma na celu przybliżenie młodzieży kulis odzyskania przez Polskę niepodległości i poruszenie dyskusji o patriotyzmie 90 lat po tamtym listopadzie 1918 roku.

Dziś w Galerii Czekoladowej przybyłych powitała sama posłanka Marzena Machałek. Wśród gości spotkania byli głównie ludzie młodzi, ale nie zabrakło też nieco „dojrzalszych”. Pojawił się były senator Prawa i Sprawiedliwości Tadeusz Lewandowski. Byli też radni miejscy: Ireneusz Łojek i Krzysztof Mróz. Bohaterem wieczoru był jednak świadek historii, 84-letni pułkownik Michał Sumisławski.

Urodzony na kresach wojskowy jest saperem i służył na frontach II Wojny Światowej. Jednak znakomicie orientuje się w całej historii Polski i dziejach wojskowości. Przedstawił zgromadzonym długą gawędę o tym, w jakim klimacie rodziła się niepodległość. Przytoczył też swoje najwcześniejsze wspomnienia z niezawisłej już ojczyzny.

Opowieść pana Michała poprzedził koncert pieśni o patriotycznym wydźwięku. W towarzystwie gitarzysty Kuby zaśpiewała Marcelina Bienkiewicz. Nagrodzono ją oklaskami, między innymi, za „Mury” Jacka Kaczmarskiego. Na zakończenie spotkania recytowano wiersze patriotyczne.

Na jutro zaplanowano debatę o patriotyzmie w filii Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli (początek godz. 15, ul. 1 Maja 43), a na wtorek, w Dzień Niepodległości, spotkanie o godz. 18 przy pomniku Wolność i Niepodległość przed Sanktuarium Podwyższenia Krzyża Świętego. – Złożymy kwiaty i w świetle biało-czerwonych rac będziemy śpiewali hymn – zapowiada Oliwer Kubicki. Zachęcił też wszystkich do uczestnictwa w miejskich obchodach święta narodowego, które zaczynają się 11 listopada o godz. 11 na placu Ratuszowym.

Ogłoszenia

Czytaj również

Stop rakowi skóry

Pożar auta przy rondzie  

Prezes sądu okręgowego grozi procesami

Komentarze (18) Dodaj komentarz

~Wstyd 9-11-2008 19:07
Już na ten temat była dyskusja. Partia mieniąca się prawisową, konserwatywną, katolicką, patriotyczną bezcześci ojczysty język i miesza nasze narodowe święto z z jakimiś neologizmami. To jest wychowywanie młodzieży w duchu patriotycznym, czy próba zatarcia w nich tego poczucia? To ;po to nasi dziadowie ginęli w powstanich, żeby nie mówić po niemiecku, czy rosyjsku, a i teraz się pewnie w grobie przewracają, że kaleczy się ojczystą mowę podpinając pod ich ofiary!
~lx 9-11-2008 19:30
Michał Sumisławski a nie Sumosławski. Wspaniały człowiek i niezrównany gawędziarz.
~mieszkaniec komarna 9-11-2008 19:32
bryŻid bardot 9-11-2008 20:02
PiS nie jest w polityce i władzach paralmentarno-samorządowych od roku. PiS jest w nich od roku 1989 i uczestniczyło w najbardziej szkodzących Polsce i Polakom rządach, wystarczy posiadać minimum wiedzy społeczno-piltycznej z ostatnich lat by nie zaprzeczać słuszności niepełnej i powierzchownej krytyki zarówno PiS jak i PO i ich kolesi. POPiS to największe zło w Polskim życiu publicznym - to rządy AWS, UW a wcześniej KLD. PiS, PO i sojusze w parlamencie polskim i rządach lat 1989- do teraz z postpezetpeerowcami z okrągłego stołu, najmilej wspominają biesiady w Magdalence i aromat gorzały z Kiszczakami. To autorzy bankructwa społeczno-gospodarczego i wyprzedaży majatku narodowego. Tusk, a wcześniej Kaczyńscy to wysługiwanie się mocarstwom zrzeszonym w Eurokołchozie, ale bezmopzgowiu głosującemu na POPiS nigdy dość prawdy, a wiedza i myślenie to ich wróg numer 1. Próżniacy i bierni karierowicze nie mają moralnego prawa, a zwłaszcza w sposób uwłaczający bohaterom Niepodległości, firmować swoja osobą narodowego święta wszystkich uczciwych Obywateli.
~Pawel 9-11-2008 20:09
Ja nie lubie ani PiS ani PO ani ten całej śmiesznej polityka POlityka to najwieksze bagno!!!!!
~Do "wstyda" 9-11-2008 20:13
To oni w tej Czekoladziarni po rosyjsku i niemiecku rozmawiali i śpiewali? Bo w artykule nic o tym nie ma. A Pan Sumisławski to w innym języku mówił? Nie po polsku?
~Tee do "bryŻid bardot" 9-11-2008 20:20
A jaką partię Pani popiera? Jest ktoś dobry w tym wszystkim? Bo z Pani wypowiedzi to ja nie bardzo mogę wywnioskować. Albo to może tylko ja się w tym nie wyznaję. Ukłony dla szanownej Pani.
~Sabath 9-11-2008 20:37
słodka nazwa ale mogłaby być inna
~miejscowy 9-11-2008 21:56
do bryŻid bardot - gdybyś na przykład oglądała audycję pt. "Areopag Gdański" na tvn24 wczoraj i dzisiaj, to byś się czegoś nauczyła. Ale nie martw się, będą jeszcze powtórki, skorzystaj z okazji, przyda Ci się ta nauka. Też się kłaniam Szanownej Pani.
bryŻid bardot 9-11-2008 22:18
A kto Panu powiedział, że ja muszę jakąś partię popierać? Pan wie do czego służą partie polityczne. Właśnie leciał na tvn24 program o pokłosi niep[odległości, a w zasadzie tej drugiej pierestrojki, "wolnośc" bez ludzkiej twarzy dzięki tym styropianowym partyjniakom. Na piatym zdjęciu ma Pan jednego takiego postkomunistę z dziesiecioletnim stażem w PZPR (sam wypełnił taką ankietę), a dziś gra pierwsze skrzypce prawicowca, czyli spodkobiercy "niepodległości" i tej powojennej i tej posowieckiej, tfu!
kazimierzp 9-11-2008 22:43
Patriotyzm, umiłowanie Ojczyzny, wszelkie imponderabilia są ważne, ale czy w tym wszystkim njaważniejsze i czy takie spotkanie przyczynia się do wzmocnienia tego naszego umiłowania Ojczyzny!?! "Świętości nie kalać" - kiedy chodzi o bohaterów lat poprzednich to kiedy dotyczą wspomnienia ludzi działających przed II wojna światową, bohaterów z okresu po I wojnie w momencie odzyskiwania niepodległości to mało kto usiłuje podważać ich rolę. Po prostu ich przeciwnicy juz nie żyją i nie mogą swoich frustracji wylewać! Kiedy dotyczy to bohaterów najnowszej historii to nagle ci wszyscy którzy w czasie komuny byli tchórzami, byli z tyłu, lub w inny sposób się nie załapali to nagle słyszymy głosy obrzucający tychże bohaterów pomyjami. Bo tym wszystkim nieudacznikom wydaje się, że w ten sposób poprzez pomnijszanie roli rzeczywistych bohaterów sami nagle staną się bohaterscy!!?!? Nie jestem admiratorem PiS, wręcz uważam, że zbyt dużo frustratów tam się skupiło aby mogła to być racjonalna w rządzeniu partia, ale?!! W Jeleniej Górze w PiS jest jedna osoba na którą nie jestem wstanie bo nie ma powodów mówic o niej źle. To Tadeusz Lewandowski! Znam Go od 1989 roku i przygladam się Jego działaniom! Jest to naprawdę wspaniały człowiek. Mozliwe, że należał do PZPR. Wielu wielkich miało taki epizod w swym życiu, nie przeszkodziło im to w porzuceniu tego ugrupowania i działania na rzecz nas wszystkich. Na tym forum można zobaczyc wypowiedzi wielu którzy mienią się chrześcijanami!?! Jak mówi Pismo!?!: "Większa radość z jednego nawróconego grzesznika, niżli z 99 sprawiedliwych!" Sam nie byłem w PZPR, nie musiałem, nie chciałem! Czy przez to uważam się lepszy od tych którzy byli, ale tę partię dla dobra ogólnego porzucili!?! Nie! Do tych wszystkich którzy chcą aby rzeczywisty patriotyzm był powszechny! Bądźcie rzeczywistymi chrześcijanami, po prostu bądźcie ludźmi ze swymi wadami i pozytywami i nie wywyższajcie się nad innych!
~moherowy beret 9-11-2008 23:30
kocham PISs i kartofli bo ony nienawidza unii i euro i emerytury daja ,bronia gruzyji i chca wojny z ruskimi.I kochaja ojca derechtora i beda budowac koscioly zamiast drog .PISs żondzi;D
~_ojdiridirachciach___ 10-11-2008 0:29
W sumie, to żal mi tego biednego towarzystwa z PIS-u. Chwycą się każdej głupawki, żeby ratować resztki popularności :) Świadomość, że już z górki musi być dla takich partyjniaków strasznie bolesna ;)
~Do Mocherowego Beretu 10-11-2008 7:13
Jak tak się wypowiadasz to na pewno kłamiesz. Nie wypowiadaj na temat tego co chce PIS bo to co tu wypisujesz to są bzdury aby ośmieszyć tę partię. Nie podszywaj się pod kogoś innego. I nie jesteś mocherowym beretem. Wstydź się PROWOKATORZE, były SB-eku.
~Hetman 10-11-2008 7:23
Trochę niesmaczna musi byc ta czekolada , skoro na strunach patriotyzmu , rocznic niepodleglościowych jakaś grupa politykierow lapczywie chce zbijać kapital dla siebie a nastepnie posady i wygodne życie na koszt spoleczny. Z szacunkiem dla weterana wojennego ,ale pozostali to spudlowani politycy i statystyczna nieskuteczna poslanka. Mlody narybek polityczny typu Oliwer Kubicki lapie sie tematow rozglosowych i nośnych publicznie na co uszy wyborców coraz mniej reagują.Wydaje mi się , ze bardziej chwytliwym i patriotycznym tematem byloby spotkanie w podobnej scenerii na ktorym p.Oliwer wraz z p.poslanką przedstawilby wzmocnienie bytu spolecznego w naszym mieście i regionie po przez zastosowane metody gospodarcze i sposób ich realizacji po przez budowę nowych zakladów produkcyjnych o wysokiej technologi.Niewątpliwie bylby to czyn wysoce patriotyczny bowiem mieszkańcy nie musieliby emigrować na żebry za pracą lecz mocniej byliby przywiązani do regionu i miasta wraz ze swoja rodziną i wizja przyszlości. Mieliby tez swoja tożsamość i godnośc. Wskazane też byloby , aby tacy wodzireje przedstawiali swoje dokonania w zakresie poczynan i sukcesów gospoadrczych , wspomnieli o swoich doświadczeniach , napotkanych trudnościach w budowaniu firmy,i wypracowanych podatkach i szkodliwych przepisach finansowych. Niewątpliwie to byloby bardzo interesujące i potrzebne mieszkańcom , ale najpierw trzeba samemu coś reprezentować i doświadczyc i zaprezentować aby ludziom nie wtlaczać kitu . W naszym mieście panuje ogromny deficyt na ludzi wartościowych "gospodarczo" czyli tzw.patriotow którzy by stworzyli dobre firmy i wypracowali podatki .Natomiast podaż gadaczy przewyższa popyt.Podzielam tez stanowisko p.Kazimierza.
~hirsch 10-11-2008 10:53
Wzruszył mnie Pan Panie Kazimierrzu. Do łez, poważnie. Idę do spowiedzi. Szkoda tylko, że pomylił Pan przedwojennych bohaterów z "bohaterami" współczesnymi. Nie czytałem tutaj, aby ktokolwiek krytykował tych prawdziwych, natomiast próba wybielania współczesnych i wazeliniarstwo z Pana ust nie jest już dla internautów nowością i zaskoczeniem. Niestety obawiam się, że nieskuteczną. Może nie był Pan w PZPR (ale ZSMP harcerz chyba zaliczył-0), ale był Pan w formacji, która na ofiarach octu na półkach i kartek na mięso, zrobiła karierę, zostawiając masom fikcyjną wolność gospodarczą i dobrobyt. Znamy dobrze tych bohaterów i autorytety moralne, które (Panie świeć nad jego duszą) kończą z głową "sekretarki" między kolanami...
~jeż 10-11-2008 11:50
Popieram Hetmana, zwłaszcza w kontekście działań p. Oliwera. Ten ostatni poprzez udział w umocowanej politycznie akcji /PIS/ traci stopniowo kredyt zaufania i popularności-za szybko ,szkoda
kazimierzp 10-11-2008 20:07
zastanawiałem się, czy odpowiedzieć "hirschowi"! Jednak tego nie zrobię! Po co! Jego nie przekonam bo jak wynika z Jego wypowiedzi to jest obecnie niereformowalny i zapatrzony w siebie! Biedny sfrustrowany człowiek który wszędzie szuka winnych swojej sytuacji, a nie widzi rzeczywistych przyczyn! Współczuję mu!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Windę wybuduje Castellum

Schronisko do remontu

Nowy sołtys wsi w Rudawach

Jubileusz strażników miejskich

Nocna ewakuacja w Karpaczu

Sonda

Czy majątki żon i dzieci polityków również powinny być jawne?

Oddanych
głosów
553
Tak
81%
Nie
15%
Nie mam zdania
4%