MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Bardzo zielona Jelenia Góra

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 27 kwietnia 2010, 8:20
Aktualizacja: 8:21
Autor: Angela
Fot. Angela
Około trzech tysięcy krzewów zostało już wykopane i wywiezione z Parku Zdrojowego. Powód? Rewitalizacja tego obszaru zakłada m.in. nasadzenie nowych gatunków roślin w szczegółowo ustalonych miejscach i o określonych kształtach. Parkowe rośliny ozdobią centrum stolicy Karkonoszy.

Wykopywaniu rosnących w Parku Zdrojowym krzewów ozdobnych, od początku kwietnia przyglądali się okoliczni mieszkańcy i turyści. Z nieufnością pytali o powód spustoszenia parku oraz dalszy los wykopywanej roślinności. Okazało się jednak, że Zieleń Miejska nie wyrzuca wykopanych krzewów, ale je ratuje. Rewitalizacja parku zakłada bowiem całkowitą wymianę roślinności, oczywiście poza drzewami.

– Z Parku Zdrojowego wywieźliśmy około dwóch tysięcy krzewów żywopłotowych, jak berberysy, i do tysiąca sztuk bylin oraz krzewów ozdobnych np. azalie japońskie niskie i kwiatowe wysokie. Zostaną one przesadzone lub już posadzono je m.in. przy ulicy Bankowej, Placu Ratuszowym, parku Wzgórze Kościuszki oraz w Sobieszowie - mówi Maria Markowska, kierownik zieleni miejskiej Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Jeleniej Górze.

– Wykopujemy i przesadzamy całe karpy, po 10 – 20 sztuk sadzonek, których nie można rozdzielać. Wybieramy najmłodsze i najładniejsze. Stare są wyrzucane, bo z nich nie będzie już żadnego materiału i zamiast ozdabiać miasto, zaczęłyby je szpecić. Prace przesadzania tej roślinności rozpoczęły się z początkiem kwietnia i potrwają jeszcze około dwóch dni – dodaje M. Markowska.

Na miejsce wywiezionych krzewów w parku pojawią się nowe nasadzenia: tysiące kwiatów oraz kwitnących krzewów, w tym ponad 10 tysięcy tulipanów, żonkili, czy krokusów. Posadzone zostaną według szablonów, aby powstały wzory na trawnikach. Z krzewów ozdobnych pojawią się magnolie, azalie czy bukszpan.

W mieście natomiast pojawią się również nowo zakupione rośliny, które uzupełnią te, które zniszczyli wandale. Nowe kasztanowce czerwone zostaną posadzone m.in. przy Szkole Podstawowej nr 13 przy ulicy Piotra Skargi, gdzie chuligani niszczyli nasadzenie już sześciokrotnie. Na zieleńcu przy Świątyni Łaski pod Krzyżem Chrystusa wsadzone zostaną na dniach głogi, lipy i kasztanowce.

Nowa roślinność pojawi się też przy ulicy Karkonoskiej w Sobieszowie, a ponad 100 sztuk śnieguliczki w kolorze różowym i białym pojawi się przy ścieżce przyrodniczej na Wzgórzu Kościuszki.
Od czwartego maja rozpocznie się też sadzenie pelargonii na ustawionych wieżach przy ulicy 1 Maja i na Placu Piastowskim.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dwa dni mega rabatów w salonie i serwisie Volkswagen, Audi oraz SEAT w Lubinie podczas Black Friday

Pożegnali Słońce

Podatki – zmiany  

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~X 27-04-2010 8:35
ciekawe czy kapustę też zasadzą... Było dobrze... Wystarczyło usunąć samosiejki...
~Wiewiórka 27-04-2010 10:34
Jeszcze troszeczkę zniszczymy Park Zdrojowy, potem Norweski i znowu będziemy mieli czym się pochwalić....... Te tereny były takie dzikie naturalne, teraz będą sztuczne...... To jest park a nie rabata balkonowa.
~ 27-04-2010 11:52
Te nasadzenia są nieprzemyślane-kasztanowce za chwile opanuje szrotówek i zamiast zdobić będą szpecić, lipy w miastach są opanowywane przez mszyce a śnieguliczka jest rośliną inwazyjna...fajnie że będzie bardziej zielona ale można to było zrobić lepiej...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wokół Ratusza – to warto zobaczyć!

Wypadek przy baniakach  

Debatowali o bezpieczeństwie

Jubileuszowy trening

O rozpadających się górach

Sonda

Miejscowości turystyczne bez zakazu handlu w niedziele?

Oddanych
głosów
123
Tak
63%
Nie
35%
Nie wiem
2%