Sobota, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława
Czytających: 8035
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Bardzo brudny symbol miasta

Sobota, 22 lipca 2006, 0:00
Autor: Kolektyw Twórczy Sama Słodycz, TEJO
Jelenia Góra: Bardzo brudny symbol miasta
Fot. Kolektyw Twórczy Sama Słodycz, Archiwum
Kiedy zachód Europy zmęczony tropikalnymi upałami chłodzi się przy miejskich fontannach, jeleniogórzanie swój reprezentacyjny wodotrysk, zwieńczony rzeźbą Neptuna, omijają szerokim łukiem.

Trudno się dziwić. Woda pełna jest wszelakiego brudu – pływają w niej pióra, podgniłe liście, niedopałki. Cud, że jeszcze można – przy odrobinie wysiłku – dostrzec na dnie monety, wrzucane przez odwiedzających nasze miasto turystów.

Stan fontanny jest paskudny: przynosi wstyd rynkowi, który przecież jest wizytówką miasta, której inne kurorty mogą pozazdrościć. Ale to nie jedyny problem. Gołębie i wróbelki próbujące się z niej napić, kończą czasami tragicznie. Na obramowaniu zbiornika leży biedny, mały wróbli topielec. To na pierwszy rzut oka napawa obrzydzeniem, ale i budzi zrozumiałe współczucie, nie tylko wśród dzieci, które mają trupka akurat na wysokości wzroku.

Prosimy o wystawianie miseczek z wodą dla ptaków – na balkonach, parapetach itp. Dajmy pić wróbelkom! Zmycie ptasich odchodów nie jest takim straszliwym wyzwaniem. Właściciele wszelakiego autoramentu interesów – wystawcie miseczkę na chodnik.
Jeśli już jakiś bezmyślny typ zapragnie usmyczyć psa i w ten koszmarny upał powieść ulicami naszego pięknego miasta, niech ma biedak (nie właściciel, bo bezmyślny, tylko pies, bo biedny) możliwość chlipnięcia odrobiny płynu.

Trzeba sobie radzić z nagle spadłą na nas Afryką.

<b> Moim zdaniem </b>
Nie przez przypadek Neptun, król mórz i oceanów, stanął na jeleniogórskim rynku, choć nie jest to jego pierwotna lokalizacja. Rzeźba zdobiła przedtem jedną z podjeleniogórskich posiadłości. Dziś strzeże miejsca, w którym znajdowała się kiedyś jedna z miejskich studni. Neptun przy okazji stanowi symbol niegdysiejszej przynależności Jeleniej Góry do związku miast hanzeatyckich, żyjących z zamorskiego handlu.
Z historycznych relacji i fotografii wynika, że jeszcze do 1945 roku woda w fontannie była kryształowo czysta, a zamiast brudów – pływały w niej złote karasie.
Jak wodotrysk wygląda dziś, to nie tylko wstyd, ale i hańba dla radnych i włodarzy Jeleniej Góry, którzy zmierzając na ratuszowe sesje, to miejsce mijają – może i szerokim łukiem.
Fontannę doskonale widać z okien sali posiedzeń. Widzą ją także najwyżsi rangą samorządowcy. I co z tego? Pływające w wodotrysku odpady świadczą nie tylko o ich krótkowzroczności, ale i o kulturze ludzi, którzy to miejsce bezmyślnie zanieczyszczają. A posprzątać nie ma komu, choć podatnicy na odpowiednie służby się składają.
TEJO

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy uważam że Poczta Polska:

Oddanych
głosów
73
wymaga dużej restrukturyzacji
62%
wymaga likwidacji
22%
jest dobrze jak jest
16%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Czy warto dopłacać?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
Polityka
Tusk popiera Łużniaka!
 
Aktualności
Łatają Karłowicza
 
Aktualności
Kładą asfalt na Wolności
 
Karkonosze
Wniosą dwie dziewczynki na Śnieżkę!
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group