MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 14 sierpnia
im. Maksymiliana, Alfreda

Bardzo brudna bogini Flora

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 18 maja 2010, 8:29
Aktualizacja: 8:30
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Rzymska patronka kwitnącej roślinności wiosennej zwłaszcza w maju powinna błyszczeć czystością. Tymczasem jeleniogórska Flora pokryta jest warstwą kurzu i brudu.

Figura rzymskiej bogini ustawiona w niszy dawnej posiadłości Weinholdów, którzy przed 1945 rokiem prowadzili obszerne ogrody (dziś jest na ich terenie targowisko „Flora”), jest obecnie bodaj jedynym dowodem przeznaczenia tego miejsca w przeszłości. Przypomnijmy, że jeszcze do lat 90. XX wieku w dzisiejszym sklepie z kosmetykami działała kwiaciarnia z charakterystyczną fontanną w środku. Willa jest obecnie wielorodzinną kamienicą, a figura Flory dodaje jej niepowtarzalności.

Kilka lat temu figurę odnowiono. Od tamtego czasu o Florze zapomniano. Dziś pokrywa ją gruba warstwa kurzu i brudu, co nie tylko źle świadczy o gospodarzach tego miejsca, lecz także dowodzi zanieczyszczeń środowiska naturalnego. Brud jest skutkiem nie tylko osadów z dymów opalanych węglem kamienic, lecz także intensywnego ruchu samochodowego.

Może tak w maju, kiedy zieleń rozkwita swoją pełnią, warto by figurę Flory – rzymskiej patronki kwitnącej roślinności – umyć?

Ogłoszenia

Czytaj również

Jak zagospodarować przestrzeń – warsztaty

Wypadek w Radomierzu

Doczekają się wiat przystankowych

Komentarze (21) Dodaj komentarz

~X 18-05-2010 8:39
Teraz widzimy czym oddychamy ...
~lu 18-05-2010 9:10
podobno co 5 kobieta sie nie myje .. :P
~olo 18-05-2010 9:53
To nie brud tylko pył wulkaniczny TEJO nie jest na bieżąco z informacjami
~Handra 18-05-2010 10:14
Cale miasto jest tak zabrudzone , zakurzone , otytłane- te tony kurzu corocznie zwłaszcza przy wiosennych wiatrach wchłaniaja mieszkańcy miasta , choruja na drogi oddechowe , spijówki oczu , piasek ,kusz i brud jest wszechobecny od ulic poczynajac na świeżo pomalowanych budynkach kończąc. Rzadzacy z niemrawym prezydentem i zastepcami nie wiedza że na zachodzie domy i ulice myje sie dwukrotnie wiosna wodą do czysta !-ale skąd maja wiedziec jak sami przywykli do tego brudu i juz tego nie widza ani im to nie przeszkadza.Wystarczy u niektorych decydentów obejrzec ich obejścia i bałagan ! wnioski same sie nasuna. Te brudy to symbol miasta i hasło Jelenia Gora miastem turystycznym , bo przemysł z...ł.
~mm 18-05-2010 10:15
Ale temat, telewizję ogólnokrajową trzeba zainteresować.
~Jaxser 18-05-2010 10:25
Szkoda , ze zamiast Flory nie stoi tam nasz Prezydent albo dwóch zastepców.
stańczyk 18-05-2010 10:51
a mogło być tak :" Wczoraj we wczesnych godzinach rannych redaktor TEJO wraz z grupą przyjaciół umyli posąg Flory". albo tak: "Zapraszamy jutro na wspólne mycie figury Flory". I tak cyklicznie- co tydzień lub miesiąc - jakiś drobiazg w Jeleniej poprawić czy wyczyścić. Bez oglądania się na "gospodarzy tego miejsca". Co Wy na to?
~:) 18-05-2010 12:10
Prawdopodobnie gospodarzem domu jest miasto Jelenia Góra. Budynek do niedawna nie posiadał stałej lokalizacji ze wzgledu na mozliwa sprzdaz \"Flory\" i mieszkańcy nie mogli wykupić mieszkań. Być moze cos sie zmieniło ?
~pytanko 18-05-2010 12:45
Bardzo przepraszam ... a kto jest właścicielem tej kamienicy? Tak to już jest - jak w zabytkowych parełkach miasta mieszkają ... piiiiip ...
kazimierzp 18-05-2010 13:51
Właścicielem tej kamienicy jest wspólnota mieszkaniowa, więc traktowany jest zgodnie z prawem jako prywatny. Wspólnota z własnego funduszu remontowego powinna ten budynek (kilka lat temu przez miasto wyremontowany) wyczyścić. Budynek nie miał niegdyś stałej lokalizacji, ale po zmianie planów zagospodarowania już taką lokalizację ma. W tym miejscu bowiem przez wiele lat planowane było poszerzenie ulicy i budynek miał być wyburzany, a nie z Florą sprzedawany.
~:) 18-05-2010 15:33
Dziękuję Panie Kazimierzu za wyjaśnienie, moje informacje były nieprecyzyjne, ale to dlatego ,ze zasłyszane. Pozdrawiam
~ 18-05-2010 16:08
Może ktoś wie co się stało z figurką, która stała tuż przy budynku dawnej dyrekcji JPBM na ulicy Wolności na wysokości MZK. Zniknęła w trakcie robót budowlanych kiedy robiono elewacje od tamtej pory juz nie powróciła na dawne miejsce
~miejscowy 18-05-2010 16:52
Jak pamiętam ogrodnictwo,na którym obecnie funkcjonuje targowisko "Flora" jeszcze w latach pięćdziesiątych i na początku lat sześćdziesiatych prowadzili rodzice niedawno zmarłego dra Jana Kotlarskiego.Mieszkali w nieistniejącym już rozebranym budynku przy ulicy Bolesława Chrobrego po jej lewej stronie patrząc w dół .Okolone było wysokim kamiennym murem.Niestety ówczesna rzeczwistoSC "socjalistyczna" zniszczyła wszystkie istniejące w mieście ogrodnictwa , a było ich około dziesięciu.
~abc 18-05-2010 18:53
No i co z tego,że figura zostanie doszorowana jak całe obejście budynku oraz sam rynek Flora to jeden syf.Walące się budki,ciasnota bałagan i brud zwłaszcza w miejscach gdzie nieczynne są stoiska /budy/ to nikt się nie interesuje co wiatr nawiał i co zwolennicy czegoś mocniejszego pod chmurką pozostawiali a to przecież centrum miasta wstyd władze i służby komunalne.
~Ło matko ! 18-05-2010 19:04
"Handro". Jak już napisałaś"kusz", to powinnaś napisać jeszcze brót.
kazimierzp 18-05-2010 20:54
Rzeźba przy Wolności 150, do niedawan stojąca na terenie niegdysiejszej wytwórni likieru "Echt Stonsdorfer" (Staniszowskiego), a potem JPBM stanowiła część ruchomą tej nieruchomości (tak to się urzędowo nazywa) i wraz z zabudowaniami została sprzedana przez syndyka masy upadłościowej JPBM nowemu właścicielowi. Ten przekazał, lub sprzedał tę rzeźbę do pałacu w Staniszowie i tam w ogrodzie przypałacowym można ją oglądać. Ani budynki JPBM, ani rzeźba nie były wpisane do rejestru zabytków i właściciel mógł z nią zrobić co chce! Takie ma prawo.
~Sówka 18-05-2010 23:19
Do Stańczyka : czyny społeczne już dawno przebrzmialy. A co Wy Stańczyk jeszcze tkwicie w PRL -u ?
~wyborca do miejscowego 19-05-2010 5:47
. Szanowny miejscowy, cosik z pamięcią już nie tak. Dla przypomnienia ;ogrodnictwo Kotlarskich mieściło się przy ul. Osiedle Robotnicze obok przychodni Vita .Przez wiele lat produkowało kwiatki do obsadzenia Zabobrza II i III. Komu podobał się dom Kotlarskich i kawał pola / ponad pół hektara/ w centrum miasta tego na razie nie wiem ale zapytam pracujących tam ludzi. Na Florze było ogrodnictwo państwowe należące do kombinatu ogrodniczego Cieplice składające się z inspektów „belgijek”. Większość ogrodnictw jeleniogórskich nie przetrwała uwolnienia cen i importu z zachodu po "rewolucji" czyli po 1989 roku. Dla przykładu podam dlaczego rozebrano ogrodnictwo na Paulinum z podatków podatnika? Wjazd do rezydencji Szmajdzińskiemu śp. Jerzemu nie estetycznie wyglądał po likwidacji Gospodarstwa Technikum Weterynaryjnego po 1989r. Znikła również zabytkowa brama wjazdowa do ogrodnictwa.
kazimierzp 19-05-2010 8:12
@wyborcy z 5:47! Jerzemu Szmajdzińskiemu już nic nie zaszkodzi, ale proponuję nie ciągnąć nadal durnej plotki o tym iż był On właścicielem Paulinum! Widziałem nazwiska właścicieli tego obiektu i nie ma tam ani Jerzego Szmajdzińskiego ani żadnej innej osoby związanej bezpośrednio z naszym miastem! Co do gospodarstwa Technikum Weterynaryjnego. Dewastację obiektu spowodowały złe działania ówczesnego kierownictwa szkoły. Sprzedaż przez nich w pierwszym rzędzie najcenniejszego obiektu (willi) zostawiając na pastwę losu pozostałe budynki doprowadziły do sytuacji , że jako bezpańskie były przez okolicznych mieszkańców (w dużej części byłych pracowników tegoż PGR) rozkradane! Miasto przejęło po tym wszystkim budynki mieszkalne wraz z lokatorami.
~JJJ 19-05-2010 20:22
Jeżeli chodzi o tę figurkę to myślę że mogłaby straż pożarna podjechać i umyć ją w ramach szkolenia wężem !Paręnaście litrów wody a jaka przyjemność dla oka > no i koniec tematu !!!he,he,he....
~JACK 20-05-2010 14:36
Przechodziłem dzisiaj pod tą figurką > i jak była brudna tak brudna jest nadal !!!Zastanawiam się czy pisanie w tym temacie ma jakikolwiek sens i czy ktoś "odpowiedzialny " za jaki taki wygląd miasta czyta te artykuły ???

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Mieszkańcy liczą na miejskich strażników

Stalowe rumaki w Karpaczu

"Parkingi" (wciąż) na chodnikach

Zebrali 2000 baterii

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
791
Tak
37%
Nie
58%
Nie wiem
6%