MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 25 września
im. Aurelii, Władysława

Bajkowe spotkanie dla najmłodszych czytelników

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 6 kwietnia 2011, 8:07
Aktualizacja: 8:07
Autor: Agrafka
Fot. Agrafka
Gościem Dyskusyjnego Klubu Książki, który działa w Książnicy Karkonoskiej, był wczoraj bajkopisarz Mariusz Niemycki. Licznie zgromadzone dzieci miały okazję zadać wiele nurtujących je pytań związanych z dobrze im znanymi książkami autora.

Podczas spotkania z dziećmi pisarz prezentował swoją twórczość pisaną dla najmłodszych, czyli bajki o Żabciu, „Dom pełen skrzatów”, „Liczy baca owce, liczy”, „Po co ci ten dom ślimaku”, a także krótkie książeczki o policji, straży pożarnej itp.

- Pomysły na bajki dla dzieci biorę tak naprawdę z drobiazgów, coś zobaczę ciekawego, coś mnie zainteresuje, czasami inspirują mnie własne dzieci i ich zachowania. Głównym moim celem jest bawienie dzieci moimi opowieściami o przygodach różnych zwierząt, czy dzieci, ale oczywiście warstwa edukacyjna też jest bardzo ważna – powiedział Mariusz Niemycki.

Mariusz Niemycki prezentował bajki m.in. o Żabciu podróżniku, marzycielu, który jest uosobieniem 5-6 latka, miewa różne przygody, nie słucha rodziców, zawsze ma własne zdanie w związku z tym wybiera się w długą podróż, podczas której wpada w różne tarapaty, w wyniku czego wraca do rodzinnego domu, gdzie, jak się okazuje jest najprzyjemniej.

W bajce z serii „Dom pełen skrzatów” głównym bohaterem jest skrzat o imieniu Kłopotek, odpowiednik 8-9 latka, który mieszka w skrzaciej rodzinie, co implikuje różnego rodzaju sytuacje. Kłopotek, jak wskazuje imię jest urwisem, który wplątuje się w nie lada kłopoty, z których udaje mu się jednak wyjść obronną ręką.

Mariusz Niemycki jest autorem powieści dla dzieci i młodzieży takich jak: „Kraina Obi-Boków”, „Ptak, Cyna i pies sąsiadów”, „Zuzia na zamku Białej Damy”, „Zaczarowany dom Matyldy”, czy też „Przypadki Damianka”. Wydał również około trzydziestu bajek dla dzieci pisanych prozą, wierszem, i prozą rymowaną.
Ponadto jest autorem słuchowisk dla dzieci, realizowanych przez Teatr Polskiego Radia, emitowanych niegdyś na antenie Radia BIS, a obecnie w Programie Pierwszego Polskiego Radia - Jedynki.

W 2004 roku został wyróżniony w ramach Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego "za pogodną i pełną dynamiki twórczość dla czytelników w różnym wieku". W 2008 roku otrzymał wyróżnienie w ramach II Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego Wydawnictwa TELBIT za powieść dla młodzieży „Zośka Brat”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Powstaje rondo w Mysłakowicach

Gmina skarży MEN

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Komentarze (1) Dodaj komentarz

Piipi Jelonkowa 6-04-2011 15:15
" Wszyscy dorośli byli kiedyś dziecmi .." ~FAJNIE ! .. że *ta dziecinna fantazja w serduszku Pana Mariusza.. tak po prostu mieszka !

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wkrótce zegar wróci na "Majówkę"

Szkoły przygotowane?

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Solidarność samorządowców w zakresie turystyki

Jednostki kultury zapraszają na nowy sezon

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
859
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%