MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 8 sierpnia
im. Cypriana, Dominika

Bajkowe Karkonosze, czyli nasze miasto jest piękne!

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 2 marca 2011, 13:49
Aktualizacja: Wtorek, 15 marca 2011, 18:51
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Jak wygląda Jelenia Góra widziana oczami przedszkolaków? Dziecięca wyobraźnia nie widzi niedogodności, a rodzinne miasto w wizji najmłodszych jawi się w barwach optymizmu. W takiej właśnie atmosferze podsumowano dziś w Akademii Happy Kids pierwszy miesiąc realizacji projektu „W Karkonosze bajki noszę”.

W projekcie biorą udział niemal wszystkie pięcio- i sześcioletnie dzieci z przedszkoli jeleniogórskich, zarówno samorządowych jak i niepublicznych. Dziewczęta i chłopcy mieli miesiąc, aby na podstawie obserwacji i pod opieką pań wychowawczyń przygotować „coś” wyjątkowego o rodzinnym mieście. Akcję organizuje Wydawnictwo AD REM, a „podręcznikiem” projektu jest wydany w roku ubiegłym „Bajkowy Przewodnik po Jeleniej Górze” pióra Joanny Peczenenko.

– Dziś do Akademii Happy Kids na Zabobrzu tłumnie przyjechały dzieci z przedszkoli, które biorą udział w projekcie – mówi Katarzyna Jończyk z AD REM. – Goście wcześniej dostarczyli prace plastyczne, z których powstała okolicznościowa wystawa. Przygotowali także scenki i prezentacje, które przedstawiono na forum – dodaje. Rysunki i inne dzieła (nawet przestrzenne – choćby Duch Gór wykonany przez najmłodszych z „Zaczarowanego Parasola”) wyeksponowano w jednym z pomieszczeń Akademii. Wyobrażenia legend związanych ze stolicą Karkonoszy, jej herbu i niektórych zakątków, przefiltrowane przez dziecięcą wyobraźnię, mieniły się kolorami optymizmu.

Animatorką dzisiejszych prezentacji była Honorata Magdeczko-Capote, aktorka Teatru Maska, która – akompaniując sobie na gitarze – śpiewała wraz z dziećmi rozmaite utwory. Dziewczęta i chłopcy przybywali na spotkanie turami, bo nie sposób wszystkich przyjąć za jednym razem. Najmłodsi – ku zaskoczeniu artystki – przygotowali piosenkę o pięknie naszego miasta i okolic, którą pani Honorata przed laty sama napisała! Była też baśniowa prezentacja o tym, jak powstał „Grzybek”, czyli wieża widokowa na Wzgórzu Krzywoustego.

– Projekt „W Karkonosze bajki noszę” to cenna inicjatywa, która pozwala dzieciom wyjść z przedszkola i pokazać szerszej publiczności, co potrafią. Ważna jest także konfrontacja z tym, co przygotowali rówieśnicy – zauważa Karolina Czajkowska, nauczycielka wychowania przedszkolnego z „Tuptusia”. I co w tym projekcie najbardziej podkreślenia godne: inspiruje u najmłodszych patriotyzm lokalny, daje inspirację do nauki historii regionu, a także integruje całą jeleniogórską przedszkolną społeczność.

– Pod koniec marca spotkamy się jeszcze w Bibliotece Dziecięco-Młodzieżowej Książnicy Karkonoskiej, gdzie pani Honorata Magdeczko-Capote będzie czytała „Bajkowy przewodnik” – uzupełnia Katarzyna Jończyk. Książeczka zresztą dostępna jest z płytą z nagraniem, w którym udział wzięli wspomniana pani Honorata, oraz jej koledzy z Teatru Maska: Ryszard Wojnarowski i Krzysztof Rogacewicz. Finałem całego projektu będzie planowana na trzeciego czerwca Olimpiada Wiedzy Regionalnej.

Patronem honorowym projektu jest Prezydent Miasta Jelenia Góra Marcin Zawiła, zaś medialnym – tygodnik i portal Jelonka.com

Ogłoszenia

Czytaj również

Dotacja dla szkoły w Sadach Górnych

E. Jaworowicz ponownie w Uzdrowisku Cieplice

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~ja jg 2-03-2011 14:40
fajnie i sympatycznie. Coś spontanicznego brawo
~bajera 2-03-2011 15:13
Gdzie jest SKM ?!
~obywatel 2-03-2011 15:29
Fantastyczna inicjatywa, jest nadzieja, że z pośród najmłodszych jeleniogórzan wyrośnie sporo regionalnych patriotów, a wiedza o regionie sprawi, iż kolejne pokolenie wyrośnie na ludzi mających o nim pojęcie... Brawo Ad Rem!
~swercru 2-03-2011 15:43
Piękne dzieciaki !! ale po co oszukiwać takich małych ludzi ? przecież każdy Jelenio Górzanin wie że to miasto się kocha tylko chwilą która trwa sekundę jak coś się dzieje i odchodzi inaczje być nie może jak tu dzieje się coś 3 razy do Roku i to jeszcze niezbyt zadowalające te imprezy rozrywki itp Nie będę odpowiadał za kogoś odpowiem za siebie nie kocham Jeleniej bo nie mam za co noo chyba że można kochać za nudę i stres jak się gada o ratuszu !
___x 2-03-2011 16:06
świetny sposób na zaszczepienie w młodym pokoleniu miłości do naszego miasta może to kiedyś przerwie błędne koło polegające na tym że: ludzie wyjeżdzają bo nic się nie dzieje itd a nic się nie dzieje bo wyjeżdzają ci co mogliby to zmienić. A tak po za tym zarząd naszego miasta mógłby powalczyć o odzyskanie województwa Jeleniogórskiego to by naprawde wiele zmieniło
~andHEREyouGO 2-03-2011 16:33
Uśmiech dziecka bezcenne! Za wszystko inne zapłacisz kartą Mastercard :) Więcej takich akcji panno Katarzyno!! A mówi się, że rude to wredne... :)
~jeleniogo 2-03-2011 17:27
Świetna inicjatywa. Dzieci są szczere i spontaniczne. Jeżeli to co im się przekazuje zostanie w nich zaszczepione to jest duża szansa na sukces.
~ruda1 2-03-2011 19:08
andHEREyouGO - Im bardziej zardzewiały dach, tym wilgotniejsza piwnica:http://demotywatory.pl/2622023/Im-bardziej-zardzewialy-dach
Piipi Jelonkowa 2-03-2011 19:33
.. co oznacza *ten wyszukany stroik ? (..patrz.zdj.nr.24)
~:/ 2-03-2011 21:04
ruda1 - czytając Twój komentarz nasuwa się refleksja, iż projek powstał właśnie po to, by te dzieci wyrosły na inteligentne bestie, a nie tego typu żenujące prostactwo, poza tym wypowiedź zupełnie nie na temat...
~ruda1 2-03-2011 21:36
21:04 - Mylisz się - wypowiedź jest jak najbardziej na temat poruszony przez andHEREyouGo ( temat oczywiście nie dla dzieci). Odnoszę również wrażenie, że refleksja raczej nie potrafi czytać. Zachęcam zatem do pracy nad polszczyzną, a szczególnie nad prawidłowym stosowaniem imiesłowów - może wtedy docenisz walor językowy i siłę wyrazu sentencji dotyczącej dachu i piwnicy. Myślę też, że przydałaby ci się odrobina poczucia humoru.
~S.J. 3-03-2011 6:15
Kasia, trzymam kciuki za powodzenie projektu. Naprawdę cenna inicjatywa.
~zawiedziona 3-03-2011 12:47
ale pani nie wywiesiła wszystkich prac dzieci i dzieci, których prace nie znalazły się na oknach były zawiedzione, a miała tyle miejsca aby pokazać wszystkie prace, tym bardziej że nie było ich zbyt wiele :( zawiedziona mama przedszkolaka

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spór o szkołę w Sosnówce się zaostrza  

Głos wicekuratora ws. szkoły w Sosnówce

Śmierć na żwirowni

Dachowanie w Radomierzu

Druga edycja darmowych e–warsztatów „Zaprogramuj swoją przyszłość”

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
1071
Tak
22%
Nie
73%
Nie wiem
5%