MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Bajkowa premiera

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 3 marca 2007, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 3 marca 2007, 10:40
Autor: Angela
Fot. Teatr Jeleniogórski
W najbliższą niedzielę (4 marca) Scena Animacji Teatru Jeleniogórskiego zaprasza na pierwszą w 2007 roku premierę.

- To „Porwanie w Tiutiurlistanie” Żukrowskiego w reżyserii Ireny Dragan - mówi Bogdan Nauka, dyrektor naczelny TJ i kierownik artystyczny Sceny Animacji.
„Porwanie” to opowieść o przygodach królewny Wiolinki, córki króla Cynamona, władcy Tiutiurlistanu. Porwana przez Cygana Nagniotka, odmieniona zewnętrznie i wewnętrznie przez jego złe czary, miała stać się przyczyną wojny pomiędzy Tiutiurlistanem i Blabancją rządzoną przez króla Baryłkę. Tragedii udało się zapobiec w ostatniej chwili.
- Tak jak Wojciech Żukrowski, w tym spektaklu chciałam przede wszystkim uwypuklić bezsensowność wszelkich wojen, które niemal zawsze rozpoczynają się z błahych powodów, z równie błahych się kończą i w każdej chwili mogą rozpocząć od nowa - opowiada Irena Dragan. - To prawda, że dziś nie żyjemy podczas okrutnej wojny, w czasie której powstawało "Porwanie", ale i dziś mamy do czynienia z niepotrzebnymi kłótniami, swarami, złością. Pięknie to ujmuje Liliana Barańska, poetka krakowska, która jest autorką piosenek w spektaklu.
„Porwanie w Tiutiurlistanie” od lat jest lekturą 4 klasy szkoły podstawowej. W 1976 roku powieść została wpisana na Listę Honorową IBBY i uhonorowana Nagrodą im. Hansa Christiana Andersena (nagroda zwana Małym Noblem, przyznawana pisarzom z całego świata).
Autorką adaptacji i reżyserem jeleniogórskiego „Porwania w Tiutiurlistanie” jest Irena Dragan, od ponad 25 lat dyrektorka Państwowego Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach.

Premiera „Porwania w Tiutiurlistanie” odbędzie się w najbliższą niedzielę (4 marca) o godz. 16 w Teatrze Zdrojowym w Cieplicach.
Kolejne spektakle zaplanowane są na 6 i 7 marca (godz. 10), 11 marca (godz. 16) oraz 13 i 14 marca (10). Bilety w cenie 10 złotych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Finisz kampanii z Grzegorzem Schetyną

Mały Strażak dla jednostek OSP

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~Maro 3-03-2007 22:39
Nie Blabancją tylko Blablacją.
~Teatroman 10-03-2007 0:51
Ten spektakl niczym mnie nie ujął. Poprwany technicznie, ale brak mu przesłania, które chciała pokazać pani reżyser - bezsensowność wojny. Wszystko gdzieś umyka. Co znaczy ta zaczytana postać (czy to pisarz, autor książki?) i dlaczego założono c...nowi maskę z komedii dell’arte, w innym stylu niż pozostałe postaci?
~hylens 24-03-2007 21:34
wojny nie wybuchają z bezsensownych przyczyn - zawsze chodzi o coś bardzo ważnego!!!co jedni nie mają a mają drudzy!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Mobilizacja przed II turą

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Podgórna zarośnięta!

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
139
Tak
43%
Nie
45%
Nie wiem
12%