MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Bądź rozważny. W górach nie ma żartów

Wiadomości: DOLNY ŚLĄSK
Wtorek, 24 stycznia 2012, 10:25
Aktualizacja: 10:25
Autor: Angela
Fot. Organizator
Fundacja Czarodziejska Góra organizuje na terenie szkół i uczelni Dolnego Śląska akcję tyczącą bezpieczeństwa w górach zimą. W projekcie udział wzięło już prawie 5000 uczniów i studentów.

Realizatorzy edukacyjnego programu „Bądź rozważny w górach” szczegółowo omawiają specyfikę Karkonoszy, zagrożenia w górach oraz zasady wypoczynku na stokach.

- Propagujmy bezpieczne zachowania w górach, szczególnie zimą. Popularność sportów zimowych i turystyki górskiej ciągle rośnie, coraz więcej osób korzysta z tej formy wypoczynku. Rośnie też, niestety liczba wypadków. Często, zbyt często, okazuje się, że przyczyną nieszczęścia jest brak wiedzy, później brawura i brak wyobraźni. Dlatego wspieram i patronuję przedsięwzięciom takim jak projekt „Bądź rozważny w górach” – mówi Jerzy Pokój, Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

 Robert Kaźmierski z Fundacji Czarodziejska Góra, że miłośnicy śnieżnego szaleństwa w dalszym ciągu niewiele wiedzą o zagrożeniach jakie mogą się pojawić w górach, przez to bagatelizują je. - Dużo mówi się o bezpieczeństwie na stoku narciarskim - dekalogu narciarza, używaniu kasków itp. Natomiast zagrożenia występujące w górach zimą dla większości młodzieży są bardzo mało znane.

– Dotyczy to górskiej turystyki zimowej, lawin i narciarstwa, a w szczególności jazdy na nartach poza wyznaczonymi trasami - co jest coraz bardziej popularnym zjawiskiem wśród młodych ludzi. Skupiliśmy się na Karkonoszach, górach najbliższych naszemu sercu. Bardzo często góry te są niedoceniane i lekceważone. Karkonosze z wysokością 1600 m n.p.m. posiadają klimat gór wysokich. Występują w nich bardzo silne wiatry, a zamglenia stanowią śmiertelną pułapkę dla turysty – mówi Robert Kaźmierski.

 Dlatego organizatorzy akcji przypominają, by wybierając się w góry, poruszać się tylko po szlakach zimowych oznaczonych tyczkami, które bezpiecznie doprowadzą nas w bezpieczne miejsca nawet przy bardzo złej widoczności. Ostrzegają, by pod żadnym pozorem nie wchodzić na nawisy śnieżne, które są zmorą Karkonoszy.
- Karkonosze to często szklane góry. Wiatr wywiewa śnieg do żywego lodu i poruszanie się w górach bez raków i czekana jest bardzo niebezpieczne. Poślizgnięcie się na wylodzonym stoku bez natychmiastowego wyhamowania powoduje kilkuset metrowy lot do podstawy ściany – ostrzegają realizatorzy akcji „Bądź bezpieczny w górach”.

Przypominają też, że na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego nie wolno jeździć na nartach poza nartostradami i szlakami turystycznymi.

Więcej informacji na temat projektu znajduje się na stronie internetowej:   http://www.czarodziejskagora.org.pl/pl/wiadomosci19.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wypadek w Radomierzu

Rowerowa wycieczka pamięci Mariana Południkiewicza

Ślisko w Termach?

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~Iwet 24-01-2012 13:28
Dobry pomysł Panie Robercie. Mieszkamy na terenach górskich, ale nie wszyscy są świadomi niebezpieczeństwa "czychającego" w górach od późnej jesieni do późnej nawet wiosny. Szkoda tylko , że nie do wszystkich wyruszających w góry dociera taka przestroga :(
~ 24-01-2012 15:57
kazdy wstepujacy w gory powinien wypelnic oswiadczenie ze jest swiado zagrozen , a potem gdy bedzie korzystal z pomocy ratownikow , a cennik rodzaju pomocy do helikoptera uzytego wlacznie , powinien wiisiec przed kazdym mozliwym oznakowanym wejsciem na teren gor , powinien tez wisiec na drzwiach kazdego schroniska , takie tablice informacyjne duzo nie kosztowalyby a ilu by sie zastanowiło nad kasa ktora by musial wydac, bo zycie jak widzimy jest dla tych durni tanie
~ 24-01-2012 16:01
kazdy wstepujacy w gory powinien wypelnic oswiadczenie ze jest swiadomy zagrozen , dlaczego panstwo darmowo ratuje tych durni , slowacy kaza sobie placic wiec i u nas powinien byc opracowany cennik rodzaju pomocy do helikoptera uzytego wlacznie , powinien wiisiec przed kazdym mozliwym oznakowanym wejsciem na teren gor , powinien tez wisiec na drzwiach kazdego schroniska , takie tablice informacyjne duzo nie kosztowalyby a ilu by sie zastanowiło nad kasa ktora by musial wydac, bo zycie jak widzimy jest dla tych durni tanie, a gopr by mial kase na sprzet i szkolenia, koniec darmochy
~do 16:01 24-01-2012 16:42
co za bełkot, może zaczniesz też wieszac swoje idiotyczne tablice przed każdym wjazdem na polskie drogi, przed kazdym wejściem do knajpy, gdzie jak wiadomo też się można sponiewierać, przed kazdym akwenem wodnym, moze dasz cennik usług medycznych każdemu palaczowi, itd. zrozum że ludzie po to zorganizowali się w grupy, wspólnoty, samorządy, państwa żeby zaspokajać pewne potrzeby, do których także należy bezpieczeństwo, również nieodpowiedzialnych, nieprzewidujących, głupich ryzykantów.
~ 24-01-2012 17:28
grupy wspolnoty samorzady fundacje stowarzyszenia ludzie zorganizowani zaspokajanie potrzeb-----------wlasych
~Pik K 24-01-2012 21:58
Bzdurne gadanie. Nasze szlaki turystyczne nie są przygotowane dla turystów w zimie.Wina leży po stronie tych co takie prelekcje prowadzą i tych co to wspierają . Ludzie w zimie będą chodzić. Zajmijcie się przygotowaniem szlaków do zimy tak jak to robi się na drogach. Robią to z powodzeniem Czesi. Tam jest inny świat. Wszystkie szlaki przygotowane.U nas niestety nie brnie się w śniegu po jaja. Przez takie prelekcje organizatorzy tuszują niedbalstwo i jeszcze raz niedbalstwo i nie poszanowanie turystów.
~mjr 24-01-2012 23:26
pozdrowienia dla Kazia i Maćka - róbcie swoje, psy szczekają, karawana idzie dalej!
~do Pik 25-01-2012 11:08
góry to mają być góry, a nie deptak na 1 Maja
~do Pik 25-01-2012 23:50
Jak Krzysio Pik łazi po Hutniczym Grzbiecie (gdzie nie ma szlaków i jest zakaz wstępu), to niech się nie dziwi, że ma śniegu po jaja. I niech się cieszy, że jeszcze mu nikt za łamanie prawa tych jaj nie urwał...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Procesja na Zabobrzu

Boże Ciało 2019

Rondo prawie gotowe

Będzie bardzo gorąco!

Kto dyrektorem teatru?

Sonda

Czy reklamy przy drogach i ulicach dekoncentrują kierowców?

Oddanych
głosów
1289
Tak
78%
Nie
17%
Nie mam zdania
4%