MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 4 lipca
im. Malwiny, Odona

Badanie bez kolejki

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 19 października 2018, 6:19
Aktualizacja: Sobota, 20 października 2018, 11:23
Autor: Angelika Grzywacz– Dudek
Fot. Angelika Grzywacz- Dudek
W ostatnim czasie pisaliśmy o pacjentach z podejrzeniem choroby nowotworowej, którzy zostali wykreśleni z kolejki oczekujących na badanie gastroskopii i kolonoskopii w przychodni KCM w Jeleniej Górze, ponieważ placówce nie przedłużono kontraktu z NFZ. Ze stanowiska NFZ wynika, że to KCM nie dopełnił formalności, czemu zaprzecza szefowa KCM. Najważniejsze jest jednak to, że pacjent ma prawo starać się o te badania w zakontraktowanej przychodni bez czekania w kolejce „od nowa”.

Jak informuje Dolnośląski Oddział Wojewódzki NFZ, ambulatoryjne badania w zakresie kolonoskopii i gastroskopii są obecnie realizowane w: Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej w Jeleniej Górze, Centrum Medycznym w Karpaczu, Zespole Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu, Wielospecjalistycznym Szpitalu SPZOZ w Zgorzelcu oraz (wybranym w konkursie zamiast KCM) Centrum Specjalistycznym Biomed w Bolesławcu.

- W regionie jeleniogórskim było 5 miejsc realizacji badań gastroskopii oraz kolonoskopii i obecnie także jest 5 miejsc, tylko zamiast firmy KCM w Jeleniej Górze jest w tej chwili Centrum Specjalistyczne Biomed w Bolesławcu – informuje Joanna Mierzwińska, rzeczniczka NFZ-u.

Jednocześnie Dolnośląski Oddział Wojewódzki NFZ przypomina, że „pacjenci oczekujący w kolejce na badanie w placówce, która zakończyła z NFZ umowę o udzielanie świadczeń zdrowotnych, powinni zgłosić się do niej w celu otrzymania oryginału skierowania oraz bezpłatnego zaświadczenie o wpisaniu na listę oczekujących wraz z podaniem daty, kiedy pacjent został do niej wpisany. A rejestrując się w „zakontraktowanej” przychodni powinien zostać zarejestrowany z uwzględnieniem daty wpisu w poprzedniej placówce.

- Na podstawie skierowania osoba ubezpieczona wybiera nową placówkę medyczną spośród tych, które aktualnie posiadają z Funduszem umowę o udzielanie świadczeń zdrowotnych – informuje Joanna Mierzwińska. - Wybrana placówka medyczna – o ile nie ma bieżącej możliwości zrealizowania świadczenia – ma obowiązek w dniu zgłoszenia wpisania pacjenta na listę oczekujących uwzględniając datę wpisu w poprzedniej placówce. W trakcie rejestracji należy przedstawić skierowanie, a także dołączyć zaświadczenie o dacie zgłoszenia do kolejki w placówce medycznej, która zakończyła umowę z NFZ. Pacjent rejestrując się na badanie w nowej placówce jest zobowiązany do dostarczenia oryginału skierowania nie później niż w terminie 14 dni roboczych od dnia rejestracji – dodaje rzeczniczka NFZ.

Informacje o placówkach medycznych realizujących umowy zawarte z Dolnośląskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ dostępne są na stronie internetowej Oddziału www.nfz-wroclaw.pl w zakładce „Gdzie się leczyć” lub można uzyskać osobiście w Dolnośląskim Oddziale Wojewódzkim w godzinach 08.00-16.00 w Centrum Obsługi Ubezpieczonych we Wrocławiu ul. Dawida 2 lub telefonicznie dzwoniąc na numer telefonu 71/ 79 79 100 i na bezpłatną infolinię 800 804 001.

A co do sporu KCM Clinic z NFZ…

Jak informuje Dolnośląski Oddział Wojewódzki NFZ do konkursu na świadczenie usług z zakresu badań gastroskopii i kolonoskopii na region jeleniogórski wpłynęło 6 ofert, w tym oferta od KCM w Jeleniej Górze.

- Oferta KCM zawierała braki formalne, dlatego komisja konkursowa zwróciła się do placówki medycznej o ich uzupełnienie – informuje Joanna Mierzwińska, rzecznik prasowy NFZ. - Placówka medyczna - w wyznaczonym terminie - nie uzupełniła w całości braków formalnych. W uzupełnieniu zabrakło polisy OC lub oświadczenia stwierdzającego, że umowa odpowiedzialności cywilnej zostanie zawarta na okres obowiązywania umowy. Zgodnie z przepisami oferta taka podlega odrzuceniu. Komisja konkursowa - po zakończeniu negocjacji - wybrała ofertę firmy Biomed z Bolesławca, która zdobyła największą liczbę punktów w rankingu – czytamy w odpowiedzi rzecznika prasowego NFZ Joanny Mierzwińskiej.

Natomiast Monika Mikulicz-Pasler, prezes zarządu KCM Clinic twierdzi, że komplet dokumentów został dostarczony na czas, ale zabrakło dobrej woli ze strony NFZ-u do przedłużenia kontraktu na badania gastro i kolonoskopii.

- „KCM Clinic S.A. oświadcza, że spełnił wszystkie wymogi ofertowe w zakresie realizacji ogłoszonego konkursu i że wszystkie wymagane dokumenty łącznie z polisą były składane w terminie w oddziale DOW NFZ Jelenia Góra co najmniej 1 dzień przed terminem, jak również były wysyłane przez e-mail na adres, z którego przychodziły drogą elektroniczną zawiadomienia o wezwaniu do usunięcia braków. Taką formę akceptował NFZ we wcześniejszych konkursach w bieżącym roku. Brak dodatkowego oświadczenia o zawarciu w przyszłości umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej został uzupełniony z prośbą o uznanie i uwzględnienie w postępowaniu konkursowym. Jakkolwiek składanie oświadczeń o zawarciu w przyszłości umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jest całkowicie absurdalne z uwagi na fakt, że każdy podmiot medyczny podlega ustawowo obowiązkowi ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej i zapis ten musi być realizowany przez każdego świadczeniodawcę i jest realizowany corocznie w grudniu przez KCM Clinic S.A. na kolejny rok kalendarzowy. Powołaliśmy się w złożonym proteście na zapis ustawodawcy nakładający na jednostki organizacyjne wykonujące działalność leczniczą, obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej na warunkach określonych w art. 25 ustawy o działalności leczniczej. Zgodnie z treścią art. 136b ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczenia opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027), świadczeniodawca podlega obowiązkowi ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przy udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej wykonywanych na podstawie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Tym samym odrzucenie oferty i nie uwzględnienie złożonego protestu było naszym zdaniem wyrazem braku dobrej woli ze strony NFZ do kontynuacji naszego kontraktu na rzecz mieszkańców Jeleniej Góry i regionu” – czytamy w oświadczeniu prezes KCM Clinic.

Twoja reakcja na artykuł?

6
18%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
3%
Smuci
6
18%
Złości
20
61%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Basen otwarty od soboty (aktualizacja)

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Zawody wędkarskie

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~mm 19-10-2018 7:14
Nie ma kolejek wszystko jest ok no to niech NFZ ruszy tyłki i zobaczy jak to jest, bo z osobistego doświadczenia wiem jak to wszystko działa . Super, że zamiast do Jeleniej mam zasuwać do Bolesławca a czemu nie do Warszawy. Gratuluje pomysłowości. Dziękuje i życzę dalszych WSPANIAŁYCH pomysłów dla nas chorych.Każdy jest mądry jak go to nie dotyczy ale to do czasu.
~niechciany chory 19-10-2018 9:24
KCM to moim zdaniem hurtownia płatnych usług medyczncznych, od czerwca czekałam na badania kolonoskopii i gastroskopii, najpierw przed dzień badania kolonoskopii po kilku dniach ścisłej diety, w momencie rozpoczęcia czyszczenia jelit specjalnym lekiem, drogim i wyłącznie na recepte, rejestracja KCM odwołała badanie przenosząc je na inny dzień. Musiałam iść do lekarza po nowe leki, wziąć kolejny urlop żeby "czyścić sie" w domu. Badanie sie odbyło. Potem nadszedł termin gastroskopii- termin wyznaczony w czerwcu na październik, ale cóż- KCM zapomniał, że kontrakt kończy się ostatniego września. Na początku października zadzwonił telefon i KCM z rozbrajającą ignorancją poinformował mnie, ze badań mi nie wykonają na NFZ bo nagle skończył sie kontrakt.... bzdura moim zdaniem musieli wiedzieć wcześniej przecież do kiedy mają kontrakt i ile osób mogą przyjąć. Ale zaproponowano mi badanie za 220 zł. Jestem w grupie ryzyka..... nie stać mnie na wszystko prywatnie, a w nowym miejscu mimo tego zaświadczenia, które musiałam wydusić w rejestracji, czekam od nowa.... cztery miesiące w KCM, trzy gdzie indziej i na wynik histopatologiczny conajmniej trzy tygodnie.... i po sprawie, na leczenie dla wielu ludzi może być za późno.. Gratuluje poczucia etyki zawodowej i empatii do pacjentów właścielom KCM.... Dawno już zauważyłam, że większą empatią kierują się weterynarze do swoich pacjentów. Masakra. Dla starszych schorowanych ludzi szukanie nowego miejsca badania, dojeżdzanie ze skierowaniem, na badanie i po odbiór wyników to są niewykonalne zadania.... Po co i dla kogo jest KCM
~18 sqandal 19-10-2018 11:42
….. obudz się POLSKO bo z takim podejściem do chorych to daleko nie zajedziemy > Brak kasy jakiś kontraktów a co to obchodzi chorych . Płacimy na NFZ i powinno być leczenie . A to co ? , ano NIC , Brak kasy na służbe zdrowia a na bazy wojsk NATO państwo daje miliony a komu to potrzebne ( te wojska ) jak ludzie będą umierać pod ośrodkami ( niby ) zdrowia !P_aństwo wcale nie dba o zdrowie obywateli , takie państwo to , zresztą szkoda słów . Szczęśliwi co wyjechali i teraz są spokojni o swoją przyszłość i przyszłość swoich bliskich .
~*** 19-10-2018 13:56
A pokręconego szczerbatego karakana co hymnu nawet nie zna leczą na cito
użytkownik facebook 19-10-2018 15:27
Wszędzie burdel 🤬
~Y 19-10-2018 18:31
W KCM łamią przepisy o RODO. W czwartek pani rejestratorka głośno i wyraźnie recytowała moje dane, w tym pesel, potwierdzając moje uprawnienia do wizyty prywatnej w ramach pakietu ubezpieczeniowego. Na zwrócenie uwagi zareagowała stwierdzeniem, ze u nich tak jest i koniec. Skoro ubezpieczyciel mnie zarejestrował to znaczy, ze jestem ubezpieczona. Korzystam z pakietu również w innych przychodniach i tylko w KCM takie „cyrki” i łamanie przepisow.
~Morwa 25-10-2018 10:12
Należałoby sprawdzić w dokumentachi kto mówi prawdę,a nie zahmować się plotkami i rozpisywać,kto,komu,co napisał.Mamy ponoć dobrze działahące Prokuratury,poza tym w świetle prawa przy podejrzeniu choroby nowotworowej wydawana powinna być karta DILO,a tu procedury są bardzo rygorystycznie określone,ludzie jednak boją się uderzyć pięścią w stół i zawalczyć o swoje prawo do życia,czasami warto by było urzędnikowi podbić oko lub wybić zęby,co w porównaniu do uratowania życia będzie drobnym występkiem!Wyjścia nie ma więc nie bierzcie przykładu z polityków ,bo oni tylko pianę biją,skoro nie ma innego sposobu niech jeden z drugim urzędniczyna odczuje to na własnej skórze to nie będzie już nigdy zasłaniał się przepisami w swej urzędniczej głupocie i braku myślenia!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Rusza JBO 2021  

Drastyczne billboardy

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Policja i Straż Miejska sprawdzą pasażerów

Nadbrzeżna gotowa

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1288
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%