MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Bach elektronicznie i na skrzypcach

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 4 września 2018, 14:14
Aktualizacja: Środa, 5 września 2018, 7:03
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
W poniedziałek (4.09) rozpoczęła się 21. edycja festiwalu Silesia Sonans. Na początek przed publicznością zgromadzoną w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego wystąpiło trio Bastarda, a gwiazdą wieczoru był duet elektroniczno–klasyczny, czyli Dj Slime i Jorge Jimenez.

Bastarda - zespół powołany do życia przez klarnecistę Pawła Szamburskiego oraz wybitnych instrumentalistów - Tomasza Pokrzywińskiego na wiolonczeli oraz Michała Górczyńskiego na klarnecie kontrabasowym. Muzycy podjęli wątek muzyki średniowiecznej, a konkretnie pieśni i motetów Piotra Wilhelmiego z Grudziądza (1392 - ok. 1480) jednego z pierwszych kompozytorów tworzących na terenach Polski oraz Europy Środkowej i Wschodniej. Muzycy posiłkując się metodą "viola bastarda", czyli swobodnych skoków między kolejnymi głosami pieśni, improwizując wokół średniowiecznych melodii - osiągnęli własny, oryginalny głos w interpretacji muzyki dawnej. Unikalne brzmienie klarnetu kontrabasowego w połączeniu z wiolonczelą nadaje głęboki, medytacyjny charakter utworów oraz mocną podstawę harmoniczną i rytmiczną dla ekspozycji tematów Piotra z Grudziądza. Premiera płytowa debiutanckiego albumu "Promitat eterno" z gościnnym udziałem pianisty Marcina Maseckiego, wydana nakładem oficyny Lado ABC, odbyła się 22 października 2017 roku w Studio Polskiego Radia im. W. Szpilmana.

Po występie młodych muzyków w dawnym kościele garnizonowym, publiczność przeniosła się na zewnątrz, gdzie czekał polsko-hiszpański duet DJ Slime i Jorge Jimenez. Poniżej informacje na temat muzyków od organizatora.

Jorge Jimenez - hiszpański skrzypek specjalizujący się w muzyce wykonywanej w stylu i na instrumentach, na które została napisana. Wykonuje także muzykę współczesną. Współpracował m.in. z G. Leonhardt, J.E. Gardiner. Jest członkiem zespołów The King's Consort, The Retrospect Ensemble. Video - www.vimeo.com/82309369 Info - www.jorge-jimenez.es

DJ Slime (Sławomir Jeśko) - pochodzący ze Świdnicy producent i dj – od wielu lat reprezentant polskiej sceny turntable’istycznej. Jego cut’y można usłyszeć w utworach takich wykonawców, jak: Kut-o, Printempo, Elabs Crew, Aruzo, Trzeci Wymiar. Współtwórca elektronicznego projektu Among Notes. Już od kilku lat związany z projektem Fonoteka Remixed. W swoich setach łączy hip-hop, elektronikę, nu-jazz oraz down-tempo. Wszystko okraszone melodyjnymi scratchami. Jego największe inspiracje to artyści związani z wytwórniami Ninja Tune i Warp. Dwukrotny Mistrz Polski Dj-ów federacji IDA (2013, 2014). https://www.facebook.com/slime.slajm

We wtorek (4.09) kolejny koncert. Tym razem będzie to występ organisty Dariusza Przybylskiego. Początek o godz. 19:30. Wstęp: ciegiełka na fundusz remontowy kościoła 10 zł.

Twoja reakcja na artykuł?

4
80%
Cieszy
0
0%
Dziwi
1
20%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dzień Otwartych Drzwi w Jagniątkowie  

Akcja Segregacja

Odpust na szczycie

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~ 5-09-2018 8:49
Cegiełka (obowiązkowa), czyli bilet bez podatku... "sprzedaż kuponów – cegiełek (znaczków) nie będzie stanowić ani dostawy towarów, ani świadczenia usług i nie będzie się mieścić w katalogu czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, wyznaczonym przez art. 5 ust. 1 ustawy"
~hate-forest 5-09-2018 9:34
do: ~ (8:49)
tak się robi byznes
~qqq 5-09-2018 9:47
fantastyczny dzwiek skrzypiec super miejsce
~Typ 5-09-2018 17:42
Miejsce rzeczywiście fajne i koncert wspaniały skrzypki odjazd Brawo

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sztuka w pałacach i nowi ambasadorzy

PiS ujawnił listy kandydatów

W obronie zwierząt

Muzyczne Trio: Ania, Marcin, Andrzej

Lech Wałęsa w Świeradowie Zdroju

Sonda

Czy poprzez budżet obywatelski mieszkańcy powinni mieć coraz większy wpływ na miejskie inwestycje?

Oddanych
głosów
404
Tak
87%
Nie
9%
Nie mam zdania
4%