MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Babciu, zabierz mnie na rower!

Wiadomości: Region
Sobota, 25 lutego 2017, 8:43
Aktualizacja: 8:46
Autor: TAB
Fot. TAB
W ostatniej dekadzie nastąpiły duże zmiany w propagowanym przez osoby wkraczające w okres seniorski stylu życia. Dla 55+ i więcej już nie straszna starość.

Ludzie w tym wieku chętnie korzystają z uroków życia, uprawiają sport, spotykają się w klubach, domach kultury, uczą się języków i dostępności do świata digitalnego. W przeciwieństwie do aktywności osób wieku przed- i emerytalnego, niepokoi stosunek do aktywności fizycznej młodzieży, zwłaszcza kilkunastolatków.

Parę lat temu Instytut Matki i Dziecka opublikował raport „Aktywność fizyczna młodzieży szkolnej w wieku 9-17 lat - aktualne wskaźniki, tendencje ich zmian oraz wybrane zewnętrzne i wewnętrzne uwarunkowania”. Jeszcze inny eksperyment przytłacza konkluzją, która jest mniej więcej taka: badania populacji młodzieży w przedziale od trzynastu do piętnastu lat pokazały, że większość spośród badanych nie potrafiła wykonać skłonu tułowia tak, by palcami (nie całymi dłońmi) dotknąć podłogi. Brakowało im od kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów. Wniosek był też taki, że najprawdopodobniej to pierwsze pokolenie, które będzie żyć krócej od jego rodziców. Przerażające?

Abstrahując od wszelkiego rodzaju raportów, badań, kampanii społecznych, telewizyjnych, jak na przykład „Stop zwolnieniom z w-f”, czy „Dziewczyny, ćwiczcie na WF-ie” sami wokół dostrzegamy bolesny problem. Obrazek pierwszy: Babcia przyjeżdża z wnuczką (trzecia klasa podstawówki) do swojej matki na wsi. Wnuczka taszczy laptop. Lokuje się w pokoju z dostępem do Internetu i przez trzy godziny (cały pobyt na wsi) siedzi na Facebooku. Babcia nie widzi w tym nic złego, ma spokój od wnuczki, która nie przynudza, że się nudzi. Obrazek drugi: Grupa kobiet chodzi na gimnastykę. W większości to panie w przedziale 55+ i więcej. Jedna z nich przyprowadza wnuka (7-8 lat). Dziecko siedzi w kącie na podłodze i przez ponad godzinę wpatruje się w smartfona. Nosi grube okulary. Takich sytuacji można przytaczać więcej.

O ile z jednaj strony serce się raduje z widoku biegających, chodzących z kijami, jeżdżących na rowerze, spacerujących seniorów (głównie jednak seniorek), to należy zapłakać nad znaczną grupą młodzieży, o której można powiedzieć, że to jest pokolenie stracone dla aktywności fizycznej. Nie trzeba mieć wielkiej wyobraźni, by przewidzieć nieodległą przyszłość.

Nie mogę zapomnieć obrazu siwiuteńkiej staruszki drepczącej na schorowanych nogach, podpierającej się kijkami do uprawiania nordic walkingu. Przed nią maszerował takiż sam stareńki kundelek na podobnie schorowanych sztywnych łapkach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Trudny dojazd do SP 3

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Będzie referendum w Jeleniej Górze?

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~ 25-02-2017 16:07
a jeśli ktoś w dorosłym wieku nie umie jeździć na rowerze ? a co do unikania w-f słyszałem o takich przypadkach że jak komuś gra w piłkę nie idzie zbyt dobrze to reszta klasy niezbyt (najłagodniej to ujmując) go lubi i przenosi się to po za lekcje w-f , więc może by tak znamienici specjaliści pedagodzy w końcu wzięli się za rozwiązywanie problemu agresji między dziećmi ?
THX1138 26-02-2017 9:46
do 16:07: "znamienici specjaliści" to tylko by nasze podatki przejadali i nic nie robili, co najwyżej "tony papierów i analiz" naprodukują i co najwyżej stwierdzą że jest jakiś problem ale jak go rozwiązać to już nie

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wirtuozi jazzu

Nabór wniosków na wymianę pieców

Stop marginalizacji średnich miast

Chcą odwołania przewodniczącej

Tłumy we dworze

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
767
Tak
15%
Nie
64%
Nie wiem
21%